12 підліткових новинок #підАрсенал

Кінець травня – пора складати детальні віш-лісти до Книжкового Арсеналу. Щоби полегшити вам завдання, ми познайомилися з підлітковими новинками і відібрали для вас найбільш яскраві й цікаві. Серед них – щемливі, веселі і пригодницькі книги для молодших підлітків і сповнені дорослих проблем, емоцій і переживань – для старших.


30_2_05

«Три горішки для Сашка» Вікторія Ярош

Видавництво Фонтан казок


Ця, на перший погляд незвичайна й чарівна історія, розповідає про найголовнішу для дев’ятирічних дітей істину: дружбу не можуть замінити ніякі матеріальні цінності. Це добре знає головний герой книжки Сашко. У нього, здавалося б, є все, що душа забажає –  включно з величезним кінотеатром на три особи й персональним Еверестом. Сашковий тато – олігарх. Тому батьки не відмовляють хлопчику ні в чому, що можна купити за гроші. Натомість забороняють безплатні радощі, яких йому якраз найбільше й хочеться  – спілкуватися з нормальними, не враженими вірусом «аристократизму» однолітками.

І невідомо, як довго Сашкові довелося б мучитися від такого стану справ, якби в його житті не з’явився Сантиметрик. Хто це – казковий герой, уявний друг чи хтось інший – дізнаєтеся самі. А я лише додам, що для сучасних дев’ятирічок, багато з яких надто сильно, як на свій вік, переймається матеріальними цінностями, книжка Вікторії Ярош стане дуже доречним і ненав’язливим нагадуванням: те, що не можна придбати за гроші, насправді є найціннішим.


30_3_05

«Привіт, вовки!» Дорота Касьянович

Видавництво Урбіно


У Філіпа літо зовсім не задалося. Єдиний приятель переметнувся до іншого, крутішого. Батьки зайняті роботою та гирканням одне з одним і зовсім не приділяють йому уваги. Самотність гризе хлопця так сильно, що він уже готовий подружитися з вовками – реальними чи уявними, які  принаймні проявляють до нього бодай якусь цікавість. Але у Філіпа ще є тітка-письменниця, яка розуміє його з півслова. Вона помічає фантазію й уяву хлопця – і підтримує його несвідоме бажання писати. Писати, щоби вилити свої страхи й сумніви. Писати, щоби зцілитися.

Іноді для того, щоби достукатися до батьків, дитині доводиться зробити щось надзвичайне. Філіп пише казку про самотнього королевича – але також і про себе, і про всіх тих дітей, які почуваються покинутими, забутими, ні до чого не вдатними і страшенно вразливими. Читач не дізнається напевне, як саме вплинула на Філіпових батьків його казка, але точно відчує, який терапевтичний ефект справило писання на самого хлопчика. «Привіт, вовки!» – чудово написана книжка, у якій йдеться не лише про дитячі-підліткові проблеми, а і про те, з чого виростає творчість і як вона лікує людей. А ще вона нагадує батькам про те, що насправді потрібно їхнім дітям.


30_4_05

«Мартуся зі Львова» Ігор Гургула

Видавництво Апріорі


Ця невелика книжечка під ніжною обкладинкою – історія не про сучасних підлітків, а про тих, які жили в буремні часи початку ХХ століття. Ті, на долю яких випали важкі випробовування, втрата рідних і батьківського дому, ті, які дуже рано мусили подорослішати.

Мартуся – це, певною мірою, збірний образ юних львів’янок з інтелігентних сімей, яким довелося пережити й буллінг на вулицях багатонаціонального міста, і принизливу й виснажливу депортацію, холодний Сибір і знущання в дитячому будинку. Але на героїню книги Ігоря Гургула чекає особлива доля й важливе завдання. Вона зустрічає інших українських дітей, ділиться з ними переживаннями, спогадами, мріями. А згодом отримує доручення – повернутися до Львова, відвезти таємний лист і нікому ні словом не прохопитися про свою місію…


30_6_05

«Де ESC з моїх халеп?» Тетяна Стрижевська

Видавництво Легенда


Повість Тетяни Стрижевської, з якою видавництво «Легенда» розпочало свою «Барвисту» серію, знайомить читачів з українською дівчиною-гіком. Сніжана Юна, вона ж Сніжка, фарбує волосся в блакитне, віддає перевагу темному одягу, заввиграшки переставляє Вінду й перепрошиває планшети, а стрес знімає, стріляючи по зомбаках у комп’ютерних іграх-шутерах. Зрозуміло, що з хлопцями їй знайти спільну мову значно легше, аніж із дівчатами, котрі більше переймаються почуттями до Роба Паттісона й новими сукенками, ніж технічними характеристиками компа. От тільки часом, сперечаючись із приятелями на чергову довколакомп’ютерну тему, дівчина ловить себе на тому, що їй хотілося б і якоїсь ніжнішої уваги, романтичніших почуттів. Зрештою кохання, на яке вона так чекає, прийде – і з дуже несподіваного боку. Але чи буде готова до нього Сніжка?

Дівчата бувають різними – про це нагадує письменниця, звівши докупи затяту геймерку і вишукану балерину, які у своїх відмінностях знаходять саме ті точки перетину, з яких народжується дружба. А ще проговорює, що  коли зустрічаєш нове кохання, не обов’язково з головою поринати в його життя, зацікавлення, хобі – варто лишатися вірним своїм вподобанням. Адже саме твої інтереси і «фішки», для когось дивні й незрозумілі, роблять тебе тобою.

Читати: Тетяна Стрижевська для #ПроЧитання: «У магію я не вірю, а в силу слова – ще й як!»


30_5_05

«Антон та інші нещастя» Гюдрун Скреттінг

Видавництво Старого Лева


Коли тобі ні з того ні із сього кажуть, що твоє народження стало просто наслідком «проколу в гумі», це, знаєте, якось зовсім не прикольно. Але для дванадцятирічного Антона це лише одне з нещасть. Більше його турбує те, що після втрати дружини, Антонової мами, його тато дедалі глибше западає в стан, дуже схожий на депресію. Хлопець почувається винним через те, що батько замість того, аби наповнювати своє життя сенсом, усі сили й час віддавав піклуванню про нього. Отож, береться – не без допомоги друзів – знайти татові цікаве заняття, хорошу жінку й повернути жагу до життя.

Історія Антона – це історія синівської й батьківської любові, яка є дуже міцною, попри те, що й батько, і син часом виражають її досить незграбно. А ще ця книжка цінна тим, що в ній дуже невимушено, легко і просто говориться про речі, які досі соромляться обговорювати українські батьки зі своїми дітьми, – про контрацепцію й незаплановану вагітність, про народження з пробірки і про гормони кохання. Та головне в цій історії – щире прагнення зробити своїх близьких щасливими,  відкинувши будь-які умовності.


30_7_05

«Розумник» Кім Слейтер

Видавництво Старого Лева


Кіран Вудз – особливий хлопчик. У нього є певні проблеми з емпатією, у школі його вважають недоумкуватим, а вдома – насміхаються з нього й лупцюють. Однак Кіран – надзвичайно допитливий і кмітливий, має хист до малювання, вміє  абстрагуватися від неприємностей і мріє про те, як, закінчивши школу, працюватиме журналістом спочатку в місцевій газеті, а потім – і на телебаченні. Й одного дня трапляється подія, варта того, щоби потрапити на шпальти газет чи телеекрани: Кіран виявляє в річці утопленика, місцевого безхатька. А позаяк поліція не виявляє ентузіазму щодо розслідування, хлопець береться проводити власне – і зрештою робить відкриття, які круто змінюють його життя.

«Розумник» – це дитячий детектив із потужною соціальною складовою. Він і захоплює, і розчулює, і спонукає задуматися про проблеми, порушені в ньому (соціальна нерівність, бідність, насильство в сім’ї, буллінг, наркоманія тощо). «Розумник» – це книжка, яка переконає дітей у тому, що вони також можуть робити важливі речі. Але також це вельми непроста книжка, від якої «тріскається серце».

Читати: Доброта, розум і пригоди: 5 книг про особливих дітей


30_8_05

«Винятки з правил» Саша Грищенко

ВЦ Академія


Юні дівчата, які закохуються у вдвічі старших чоловіків, красуні, які морять себе голодом і спортом, щоби потрапити в модельний бізнес, старшокласниці, які бавляться в стервочок, підлітки, котрі роблять необдуманий вибір, не переймаючись про наслідки… Герої Саші Грищенко – типові і водночас особливі юнаки і юнки. Вони легко падають у солодкий вихор залежності – чи то від кохання, чи то від наркотиків, чи від смаку перемоги. Б’ються за свої мрії або повертаються  до них спиною, чіпляються за життя і пливуть за течією.

До цієї книжки увійшло дві повісті й одне оповідання. Вони вирізняються багатоголоссям – оповідь ведеться від імені кількох персонажів і це дає змогу поглянути на проблему з різних точок зору. І зрештою розумієш, що в травматичних юнацьких історіях немає переможців і переможених – життя таке, що кожен зрештою в певний час почувається в ньому жертвою.


30_9_05

«Нетутешній» Оксана Сайко

ВЦ Академія


Він змалечку почувався самотнім, небажаним, невдатним до спілкування з іншими. Часом промовляв вголос свої думки – й уявляв, що це хтось говорить до нього. Тоді було не так самотньо. Потім він знайшов своє покликання – лагодити годинники, і Час став найближчим його співрозмовником і другом. А потім юнак-годинникар, спраглий людського тепла, зустрів дівчину з очима, що прожили десяток життів. Він повірив підказкам годинників і врятував її – у надії, що вона зможе врятувати його. Але цей хлопець був надто «нетутешнім», непристосованим до повсякдення – і не міг розпізнати, де справжнє, а де ілюзія. Зіткнення з реальністю зламало годинникаря, і щоби полагодити себе, він мусив втекти від часу, від домівки, від ремесла і спогадів – або зрештою знайти те, що шукав.

Ця повість Оксани Сайко схожа на філософську притчу. Її герої абсолютно позачасові – можливо, вони живуть тут-і-зараз у якомусь віддаленому від мегаполісів містечку, але так само вони могли б жити і 100 років тому. Ці герої молоді, майже юні, але їхній досвід та переживання близькі не лише підліткам, а й дорослим людям. Зворушливі, довірливі і вразливі, вони спонукають замислитися про такі речі, як покликання і вибір, самотність і готовність відкрити душу, про те, як ми іноді чіпляємося за ілюзії, і про те, яким непростим буває шлях до зцілення – але пройти його варто.


30_10_05

«Кава по-дорослому» Ірина Мацко

ВЦ Академія


Доросле життя – як кава: скільки не солоди, а післясмак гіркий залишається. У цьому переконана 15-річна Катя, яка втомилася засинати під сварки батьків. Прикладу щасливих стосунків вона не бачить ні вдома, ні в подруг, ні в їхніх родинах. У Каті – хаос у душі, у думках і в наплічнику, саме тому до неї причепилося некрасиве прізвисько «Мотлох». Щира, вразлива, спрагла уваги й любові, вона не дуже добре розбирається в людях, не вміє відмовити, навіть якщо від пропозиції трохи не по собі, і дозволяє втягувати себе в потенційно небезпечні ситуації, як-от вечірка в наркопритоні. Чи зуміє вона побудувати довірливі стосунки з мамою? Чи зможе знайти те кохання, у якому не треба щоразу «доводити, що любиш»?

Щоби не псувати задоволення від читання, я не озвучу відповіді на ці запитання. Скажу лишень, що в повісті Ірини Мацко ви зустрінете всі ті гостросоціальні проблеми, які тільки бувають у житті підлітків – тут і наркоманія, й алкоголізм, і непорозуміння з батьками (аж до того, що батьки готові дитину «продати» за пляшку), й анорексія, і дрібна злочинність. «Букетик» не дуже запашний, зате чесний. До того ж, на противагу «чорнусі» в «Каві по-дорослому» є й кілька ложок цукру – відкриті, щирі, вдячні герої, які мають далекі мрії і знають, як до них іти.


30_12_05

«Опівнічне сонце» Тріш Кук

Видавництво КМ-Букс


Вимушена ізоляція, мрії, яким не вдається пробитися крізь обмеження реальності, романтична історія кохання, яке здатне подолати всі перепони, – усе це мотиви знайомі й описані не в одному молодіжному романі. Що робить особливим «Опівнічне сонце» – це деталі, які перетворюють його на маленьку нічну серенаду, сповнену болю й любові.

Кейті – Рапунцель, яка може покидати свою вежу тільки вночі. У неї рідкісна хвороба, через яку дівчині не можна виходити на сонячне світло – найменший його поцілунок може стати смертельним. У Кейті найкращий тато у світі й найкрутіша (єдина) подруга, але цього мало, коли тобі сімнадцять і ти маєш стільки мрій. Вдень дівчина вимушено належить дому, зате ночі належать їй. Тоді Кейті бере гітару й занурюється в найбурхливіший вир людського життя – вокзальну метушню, сповнену радісних зустрічей і сумних прощань. Музика, яку Кейті грає для подорожніх, приводить до неї хлопця якого вона бачить першим, коли прокидається, й останнім, коли засинає. Але чи почуття, що поєднають спортсмена-плавця, що загубився в житті, і гітаристки, яка живе ночами, виростуть у щось справжнє? Чи стануть вони одне для одного опівнічним сонцем?


30_11_05

«Украдений цвіт» Анна Лачина

Видавництво Школа


У сім’ї вчительки біології Івони Целер – п’ятеро доньок із «квітковими» іменами. І поки найстарша, Жасміна, проводить літні канікули в Греції разом із друзями, працюючи й милуючись краєвидами країни, а ще – прагнучи розібратися у своїх почуттях до Ромека, її молодша сестра потрапляє в біду. Добросерда, наївна й набожна Ружа на зворотному шляху із паломницької мандрівки, зустрічає загадкового чоловіка – і не повертається додому. Хто він, цей Аріель, який зумів підкорити її волю? Злий демон? Підступний лиходій? Рідкісний маніпулятор? Навіщо він украв Ружу й чи вдасться родині знайти її живою?

Ця книжка – продовження роману Анни Лачини «Фактор кохання», але увага в ній зосереджена на них персонажах, котрі в першій частині ховалися на задньому плані. Багато ситуацій із нього постануть для читачів у новому світлі. А ще ви з героями «Украденого цвіту» вирушите в неймовірну мандрівку Грецією, задумаєтеся над знайомою для підлітків-ідеалістів дилемою, як узгодити свої ефемерні ідеали з почуттями до конкретної людини, яка не зовсім їм  (ідеалам, а не почуттям!) відповідає, і дізнаєтеся, як (не) потрапити під вплив маніпулятора.


24_21_05

«Коли Бог був кроликом» Сара Вінман

Видавництво Рідна мова


У дитинстві нічого не буває «наполовину»: якщо радість – то із шаленими танцями,  якщо смуток – то з гірким риданням. Так і в романі Сари Вінман намішаного всього – і нестримна радість від дружби, коли знаходиш «свою» людину, і біль, який розриває серце, коли між тобою й кимось дорогим тобі пролягає тріщина. А ще в ньому є багато дитячої безпосередності, яка іноді межує з богохульством (назвати кролика Богом,  у різдвяній виставі змінити історію народження Христа), але насправді виглядає дуже невинно.

«Коли Бог був кроликом» – це історія про різну любов – традиційну й не дуже, безкорисливу й ту, яку купують і продають, чисту й таку, яка записана на сторінках кримінальних кодексів у розділі правопорушень. Цю історію розповідає дівчинка Еллі, і в ній є місце для її старшого брата, батьків, тітки-актриси, друзів, сусідів і для Бога. Кожен із цих персонажів, включно з кроликом, – особистість яскрава й неординарна, з дивацтвами й особливостями, з індивідуальним бекграундом травм і букетом мрій. Тому їхні історії складаються в такий незвичайний, дивний, але світлий роман.


Читати: Must read травня: новинки до Книжкового Арсеналу 2018

Читати: Закохані, круті і відчайдушні: 10 книжок українських авторів про і для підлітків

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

6 thoughts on “12 підліткових новинок #підАрсенал

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

Залишити відповідь