Закохані, круті і відчайдушні: 10 книжок українських авторів про і для підлітків

Ще кілька років тому читачі нарікали на те, що українські автори майже не пишуть для підлітків, а критики – на те, що ті, хто все-таки пише, уникають «складних» і сучасних тем. Нині ситуація виглядає дещо ліпше, великою мірою завдяки зусиллям окремих видавництв. Так Видавничий центр Академія започаткував серію видань про і для підлітків, до якої відбирає виключно сучасні молодіжні тексти українських авторів. За два роки в серії вийшло дев’ять реалістичних і пригодницьких, психологічних та романтичних повістей і збірка оповідань. Пропонуємо вам короткий огляд усіх цих книг.


Читати: Непрості дитячі книжки: про війну, втрату, безпритульність, секс і любов без обмежень


06_1_02

«Не-ангел» Сергій Гридін


Олесь – безпроблемний підліток: не вбиває час у Мережі, не зависає  сумнівних компаніях, натомість знаходить прихисток у книжках. Зате із батьком хлопець таки має проблеми. Той усе більше п’є, усе частіше дратується і все жорстокіше ставиться до сина і дружини. Коли мама потрапляє до лікарні, а життя з батьком стає зовсім нестерпним, хлопець починає бунтувати. Аж настільки, що йде з дому. А життя на вулиці, з її суворими законами й жорстким беззаконням, здатне зламати найстійкішу й найчистішу душу. Чи відшукає Олеся його янгол-охоронець, який допоможе повернутися до нормального життя?

Ця реалістична повість-без-прикрас про конфлікти в сім’ї, відчуття безвиході і відчайдушне бунтарство спонукає задуматися про складні речі. Але наприкінці читача неодмінно зустріне промінчик надії, який покаже, що з будь-якої ситуації можна знайти вихід.


06_2_02

«Перехідний вік… моєї мами» Ірина Мацко


У свої 13 Аля почувається недоладною незграбою, а рідні теж не додають їй «плюсиків» до самооцінки. Мама постійно робить зауваження, знаходить недоліки і випитує найменші дрібниці; тато, коли не сидить у комп’ютері, читає довжелезні нотації; бабуся й дідусь повчають із висоти свого життєвого досвіду й загалом усі поводяться з нею як із маленькою. Аліна ж уже не дитина – з нею відбувається стільки змін! Тут і фізичні трансформації, і перше кохання, і  ревнощі, і цілий спектр інших «дорослих» почуттів та відчуттів. Дівчинці потрібен час, аби це все осмислити і прийняти.

Її мама в той час переживає свій перехідний вік, адже і їй доводиться усвідомити багато змін і навчитися з ними жити. Стосунки доньки-матері, болісний, але необхідний процес сепарації, гіперопіка й бажання вирватися з-під неї – усі ці теми, озвучені в книжці Ірини Мацко, роблять її цікавою і для дівчаток-підлітків, і для їхніх батьків (а особливо – мам).


06_3_02

«Солоні поцілунки» Ольга Купріян


Це історія про те, як в один день усі твої плани можуть полетіти шкереберть. І замість того, щоб почуватися зіркою – у червоній сукні й на підборах! – у свій День народження, отримувати ідеальні подарунки і провести романтичний вечір із коханим, ти ввечері плачеш у своїй кімнаті на самоті й мимохіть дізнаєшся, що твій тато йде жити до чужої тітки. Із Мілкою це стається в той день, коли їй виповнюється 14. А попереду – гаряче й аж ніяк не безтурботне літо, упродовж якого дівчинці доведеться навчитися справлятися зі своїми почуттями, ставити чиїсь потреби вище, ніж свої, допомагати й ділитися, а ще – цілуватися «по-французьки», обирати між потенційними бойфрендами й захищати від суспільного осуду подругу, яка через необачність і наївність втрапила в халепу.

Відверта й гостра, ця повість озвучує «незручні» теми, показує підлітків такими, якими вони є – з усіма цими гормонами, зухвалістю і юнацькою сексуальністю. І головне – говорить із ними їхньою ж мовою. А тому має всі шанси стати «подругою» для юних дівчат.

Читати: Перші французькі поцілунки


06_4_02

«Крута компанія» Надія Біла


Що таке «крутизна» – гламурні джинси й айфони чи алкоголь-сигарети-секс і позірна незалежність? Серед героїв цієї книжки – молодь, яка об’єднується в «круті» й за першою, і за другою ознакою компанії. Розумниці-відмінниці і стильні штучки тусуються з непевними хлопцями з неблагополучних родин, і на перетині цих двох світів народжується не лише кохання, а й уміння протистояти спокусам. Останнє, втім, вдається не всім.

Жвава, цікава, написана живою українською мовою на українських же реаліях, ця книга не лише відверто й без купюр говорить про речі, про які зазвичай не говорять із підлітками батьки, але і спокійно й без моралізаторства демонструє як «користь», так і «шкоду» «крутих компаній». Пропонуючи читачам самотужки робити висновки.


06_5_02

«Відчайдушні» Сергій Гридін


Коли ти вже достатньо дорослий, аби мати серйозні плани на майбутнє й по-новому дивитися на друзів протилежної статі, але ще достатньо дитина, щоби вірити в дитячі забобони і страшилки й  у те, що в житті є місце для магії, твої літні канікули мають усі шанси перетворитися на незабутню пригоду. А коли вас таких аж четверо збирається в бабусиному селі, де почалися таємничі зникнення дітей, то ви точно не зможете лишитися осторонь і не спробувати у всьому розібратися. Ось і Дмитро, Паша, Андрій і Катрін, озброївшись пістолетом, який стріляє холостими, і дедукцією, що працює трохи гірше, ніж у Шерлока Холмса, беруть слід, який заводить їх у різні нетрища, але в підсумку таки допомагає розплутати злочин.

Сергію Гридіну вдався цікавий, динамічний підлітковий детектив, багатий на яскраві епізоди, колоритні сцени і смішні конфузи. Тему дорослішання автор теж не оминув, але на перший план вивів не рефлексії,а веселий сільський екшн. І так, обережно: під час читання можливі неконтрольовані вибухи сміху ?

Читати: Якось в Озерному, або «Відчайдушні» виходять на слід


06_6_02

«Я закохалася» Марія Морозенко


Ця історія теж розпочинається з літніх канікул у бабусиному селі, на цій території безтурботного дитинства, де Віра з Ваською (однокласники-сусіди) влаштовують по-Нестайківськи веселі пригоди. Але з поверненням до міста на них чекають усі спокуси й підступи підліткового віку. Віра закохується в «новенького», симпатичного й зухвалого, але не дуже порядного «мажора». І натомість не помічає відданого й щирого «лицаря» Ваську. Аж поки після неприємні події не відкривають їй на те, хто є хто.

До слова, драматичні події, які розгортаються  у повісті, зачіпають не лише цей любовний трикутник, але й увесь клас, у якому навчаються герої. І після розв’язки особливо напруженої ситуації стане зрозуміло,  що ці діти вже не будуть такими, як раніше. «Я закохалася» – це не просто підліткова лав-сторі, а історія дорослішання цілого класу. Тож вона може торкнутися всіх юних читачів – навіть тих, кого ще досі не спіткало перше кохання.

Читати: Майже дорослі. 10 книжкових новинок для підлітків українською


06_7_02

«Птахи завжди повертаються» Оксана Сайко


Мабуть, найважча книжка з усієї серії. Можливо, тому що в ній не йдеться про звичайні підліткові проблеми, пов’язані з дорослішанням, і навіть (точніше – не лише) про бідність, алкоголізм, смерть та інші досі табуйовані в українському дитліті речі. Ця повість – про те, як тягар дорослих проблем звалюється на плечі ще зовсім юній дівчині, про місце у світі, яке так важко знайти, про божевільних і «здорових» і про те, з якими із них почуваєшся в більшій безпеці. Це історія про 17-річну Оленку, яка одного дня прокидається в божевільні і спершу не може згадати, як туди потрапила. Оленчині сусіди з лікарні – особи, звісно, дивні, але якісь такі добрі і світлі. Вони всім серцем прихиляються до щирої дівчини. Але ж десь там, за брамою, її чекає «нормальне» життя? Та потім страшні спогади наздоганяють Оленку  – а разом із ними й розуміння того, що зовнішній світ негостинний, у ньому вона нікому не потрібна.

І, хоч ця повість на перший погляд видається депресивною й похмурою, зрештою вона обнадіює. Адже читач разом із героїнею розуміє: як би паскудно тобі не було, головне — для себе з’ясувати, де ти почуваєшся найліпше й найпотрібніше й чим тобі займатися найбільше хочеться. І рухатися в тому напрямку, забивши на умовності.

Читати: Книжки для суперкрутих. 10 новинок для підлітків


06_8_02

«Дівчина з міста» Олена Рижко


Чим менше місто – тим більша в ньому «сантабарбара». У цьому сповна переконується героїня повісті Олени Рижко Тіна, яку з великого міста відправляють пожити до бабці в село. Дівчина не те щоби надто засмучується з цього приводу – із мамою давно нема тісного контакту. Але за друзями трохи сумує. Та незабаром виявиться, що пристрасті у звичайній сільській школі вирують не гірші, ніж у голлівудських молодіжних фільмах – тут тобі й самопроголошені королеви (аж дві на клас!), і їхня «свита», і боротьба за вплив і хлопців, і різні підступні вчинки, аби скомпрометувати суперниць. Тіна не лише буде втягнена у всі ці інтриги, а й активно долучиться до життя класу й допомагатиме з підготовкою до конкурсу. А ще – знайде справжнє кохання. І так боятиметься його втратити, що ризикуватиме життям.

«Дівчина з міста» – це дуже «дівчача» (у хорошому сенсі!) і відверта книжка. Озвучуючи дуже інтимні моменти, авторка лишається в межах пристойності. А головне, зосереджується не стільки на фізіологічних аспектах стосунків між хлопцями й дівчатами, скільки на очікуваннях, почуттях і всій отій «магії»,яка за ними стоїть.


06_9_02

«Така любов»


Вісім оповідань, які увійшли до цієї збірки, ввібрали в себе все те найпотаємніше, чим живуть підлітки: від зовсім безневинних перших стосунків, розпачу, коли «кохання твого життя», з яким ви провели всього два тижні, «зрадило» тебе, й до сексу, наркотиків, ранньої вагітності й насильства в сім’ї. Відтак, у книзі читач знайде й ніжні послання, і легку еротику, і глибокі моральні дилеми, від способу розв’язання яких залежить те, як далі поверне життя. Але головне, що об’єднує всі оповідання – така різна любов.

У збірці ви зустрінете як тексти вже знайомих за серією авторів – Сергія Гридіна, Надії Біли, Ірини Мацко, Марії Морозенко, так і відкриєте для себе нових підліткових письменників.


06_10_02

«16 весна» Василь Теремко


Футбол, дівчата і війна — це те, що особливо хвилює, коли тобі 16 і твої гормони розбрунькуються, як листочки на деревах, а сам ти ще такий наївний і зелений, як молоденька трава на шкільному стадіоні. Центральний персонаж повісті Василя Теремка Артик переймається й першим, і другим,  і третім. Але бажання потрапити в класну команду й будь-що виграти у футбольному матчі поступається  перед муками кохання, а світлий образ такої жаданої дівчини розчиняється перед страхом не побачити більше тата, який воює на сході.

Спершу здавалося, що Василь Теремко досліджуватиме підліткові бажання і страхи в середовищі одного колективу, але вже за кількадесят сторінок вимальовується «любовний трикутник», у якому, окрім згаданого вже Артика, опиняться неприступна красуня з вразливим серцем Ілона й «мажор»-бунтар Колька. Конфлікти і примирення, небезпеки і способи їх уникнути, втечі й повернення. Додайте до цього актуальні теми – такі як вплив АТО на життя пересічних підлітків, й отримаєте непересічну книжку від непересічного автора. Адже Василь Теремко – не просто письменник, а й видавець, й «16 весна» стала його дебютом у підлітковій літературі.

Читати: Василь Теремко для #ПроЧитання: “Нон-фікшн читаю з ручкою і роблю на сторінках багато «нечемного»”


Читати: Дивовижні магічні світи: 14 фентезі-новинок, що вийшли українською

Читати: Коли дружба цінніша за істину: «Розбишацький детектив» Діани Мельникової

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

306 thoughts on “Закохані, круті і відчайдушні: 10 книжок українських авторів про і для підлітків

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. 717996 548017Its a shame you dont have a donate button! Id without a doubt donate to this brilliant weblog! I suppose for now ill settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this weblog with my Facebook group. Chat soon! 453038

 7. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will certainly return.

 8. Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look atand do it! Your writing style has been amazed me.Thanks, very great article.

 9. After looking at a handful of the articles on your web site, I truly like your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know what you think.

 10. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 11. May I simply just say what a comfort to discover someone that truly understands what they are discussing on the web. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More people need to check this out and understand this side of your story. I was surprised you’re not more popular given that you certainly possess the gift.

 12. I blog often and I truly thank you for your content. The article has really peaked my interest. I will book mark your site and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 13. I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own blog and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Many thanks!

 14. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 15. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 16. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read through content from other authors and practice something from other sites.

 17. Can I simply say what a comfort to find a person that really understands what they’re discussing online. You definitely realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular given that you certainly have the gift.

 18. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and would love to learn where you got this from or what the theme is named. Kudos!

 19. I was excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you saved as a favorite to see new stuff in your website.

 20. After going over a handful of the blog articles on your blog, I seriously like your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please check out my web site too and let me know how you feel.

 21. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I truly thought you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 22. Aw, this was an exceptionally good post. Spending some time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

 23. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your blog.

 24. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Kudos!

 25. Spot on with this write-up, I truly feel this site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 26. An intriguing discussion is worth comment. I believe that you ought to publish more about this topic, it might not be a taboo subject but usually people don’t discuss such subjects. To the next! Many thanks!!

 27. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to join it. Is there anybody having identical RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 28. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 29. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 30. Aw, this was a really nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a very good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t manage to get anything done.

 31. Excellent site you’ve got here.. It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 32. Right here is the perfect site for everyone who wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for ages. Wonderful stuff, just great!

 33. Can I simply say what a relief to discover somebody who genuinely understands what they are discussing over the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people need to read this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular since you certainly have the gift.

 34. After checking out a handful of the blog posts on your blog, I honestly like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know what you think.

 35. I really love your website.. Pleasant colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and want to find out where you got this from or what the theme is named. Appreciate it!

 36. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 37. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read content from other writers and use something from their sites.

 38. Good day! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 39. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 40. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish more about this topic, it might not be a taboo matter but usually people don’t talk about these subjects. To the next! Kind regards!!

 41. I absolutely love your blog.. Great colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Kudos!

 42. Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 43. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. I am very happy I came across this in my hunt for something regarding this.

 44. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 45. Your style is unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 46. A motivating discussion is worth comment. I think that you ought to write more on this subject matter, it may not be a taboo subject but typically folks don’t discuss these topics. To the next! Kind regards!!

 47. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, but I truly thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 48. Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 49. Hello there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 50. After looking at a few of the blog articles on your web site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and let me know how you feel.

 51. Can I simply just say what a relief to uncover a person that really knows what they’re discussing on the web. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. More people must look at this and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular given that you certainly have the gift.

 52. Hello there! This post couldn’t be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 53. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 54. You made some decent points there. I checked on the web to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 55. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 56. I was very pleased to discover this website. I wanted to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to see new things on your website.

 57. Hi! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 58. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I actually thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 59. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 60. Can I just say what a relief to uncover someone that genuinely knows what they are discussing online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More people must check this out and understand this side of your story. I was surprised you are not more popular since you certainly have the gift.

 61. I was more than happy to find this great site. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book marked to see new stuff on your web site.

 62. I blog often and I really thank you for your information. This article has really peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 63. I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal blog and would love to know where you got this from or what the theme is called. Appreciate it!

 64. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your site.
  It seems like some of the text on your posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a issue with my browser because I’ve had this happen before.
  Thank you

 65. Hmm it looks like your site ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had
  written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips for inexperienced blog writers? I’d definitely appreciate it.

 66. I’m more than happy to discover this website. I need to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you saved to fav to see new things in your site.

Залишити відповідь