Арт-терапія: 15 книг, які варто прочитати всім, хто цікавиться мистецтвом

Що таке шедевр? На це питання намагаються дати відповідь критики, дослідники та й загалом усі люди, які мають нагоду побачити, або почути будь-який мистецький твір. Втім, для розуміння творчості часто не достатньо інтуїції та власного сприйняття, важливим є бекграунд – особистість автора, історичні реалії та різноманіття напрямків та течій. Для тих, хто прагне зрозуміти мистецтво глибше та стати справжнім гуру у питаннях творчості, ми й підготували список із 15 захопливих книг.


Гомперц

Вілл Ґомперц «Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі»


Вілл Ґомперц, який спершу працював директором всесвітньо відомої галереї «Тейт», а потім – редактором відділу мистецтва ВВС, як ніхто інший знається на сучасному мистецтві. У своїй книзі автор намагається пояснити, як розвивалося та змінювалося мистецтво від імпресіонізму до сьогодні.

Зрозуміти Енді Воргола. Уривок з книжки «Що це взагалі таке?»

«Я хотів написати насичену фактами, живу книжку, а не академічну працю» – зізнається Ґомперц. Що ж, йому це вдалося – автор не просто розповідає про культові картини, скульптури, чи інсталяції останніх 150 років, а вчить розуміти сучасне мистецтво. В його викладі історія «оживає». Зручна верстка книги та репродукції творів мистецтва у ній роблять читання ще приємнішим.


9ed8f4_1719b383aab844fc9f1fda1f58a59718-mv2_d_1350_1350_s_2

Сара Торнтон «33 митці у трьох актах»


Письменниця, етнограф та соціолог культури Сара Торнтон вирішила запитати, що таке мистецтво, у самих митців. Протягом чотирьох років авторка мандрувала світом і розмовляла з видатними художниками нашого часу. Результатом численних інтерв’ю і стала книга «33 митці у трьох актах».

Найкраща книга року про мистецтво вийшла українською

Читачі зможуть відкрити для себе різні грані Марини Абрамович, Деміана Гьорста, Джеффа Кунса, Ай Вейвея, Яої Кусами, Сінді Шерман та інших. Сара Торнтон переконана, що для того, аби зрозуміти мистецький твір потрібно знати його творця. Для того, аби розповісти світові саме про творців, а не їхні твори, і була задумана ця книга.


komplekt_mustectvo_00_0

Франсуаза Барб-Ґалль «Як розмовляти з дітьми про мистецтво» і «Як розмовляти з дітьми про мистецтво ХХ століття»


Книги французької письменниці та мистецтвознавця Франсуази Барб-Ґалль – ідеальний подарунок для батьків, які хочуть познайомити своїх дітей зі світом живопису, але не знають, з чого почати. Авторка пояснює кожну картину та радить, як говорити про неї з 5-7 річним, 8-10 річними та 11-13 річними дітьми. Також у книзі є чимало відповідей на запитання, які точно будуть задавати діти під час відвідин музею, або розглядання репродукцій.

БуквоМама: Путівник по сучасному мистецтву для кожного

Цікавою книги Франсуази Барб-Ґалль будуть не лише для батьків і педагогів, а й дорослих, які раніше не вивчали мистецтво і хочуть влаштувати легку та швидку екскурсію ключовими шедеврами живопису.


vorgol_00

Кетрін Інграм «Це Воргол»


Яскрава біографія «короля поп-арту» Енді Воргола. У цій книзі на рівні з текстом Кетрін Інграм важливими є ілюстрації Рея Ендрю. Вони допомагають прожити разом з Ворголом всі його злети і падіння, божевільні вечірки, філософію, любов та пошуки себе. І хоч сам художник говорив: «Хочете знати все про Енді Воргола – просто гляньте на поверхню моїх робіт, моїх фільмів, мене самого: це і є я. За цим більше нічого не стоїть», книга Кетрін Інграм доводить, що за цим таки щось стоїть.

Непересічні. 10 біографічних книжок на будь-який смак


d14ded8ea07cb6b818cd151f5d0db946

Кетрін Інграм «Це Далі»


Ще одна яскрава біографія художника від незалежного історика мистецтва Кетрін Інграм та талановитого ілюстратора Рея Ендрю. На цей раз у фокусі їхньої уваги опинився епатажний Сальвадор Далі. Художник без жодної сором’язливості називав себе генієм. Чому він мав на це повне право? – книга «Це Далі» може дати відповідь на питання.

10 книг про художників, які варто прочитати

«Щоранку, прокинувшись, я відчуваю найвищу насолоду від того, що Сальвадор Далі – це я, і приголомшено питаю себе, яку ж дивовижу вчинить цей Сальвадор Далі сьогодні» – говорив він. А так, як дивовиж було чимало, то й читання книги не дасть занудьгувати.


kahlocover

Жерар де Кортанз «Фріда Кало. Безжальна врода»


Одна з головних жінок у світовому мистецтві – якою вона була? Відповідь шукає французький письменник і журналіст Жерар де Кортанз. Він переносить нас у світ, в якому жила художниця – світ пристрасних почуттів, неймовірної краси, сильного болю та безумовної любові. В біографії художниці було чимало фатальних і чорних сторінок, втім Фріда знаходила у собі сили для творчості і стала не тільки символом Мексики, а й символом усієї своєї епохи.


img178_1_32

Володимир Цвіль «Невідомий Кандинський»


Шанувальники творчості першого абстракціоніста мають нагоду дізнатися маловідомі факти з його життя і, зокрема, довідатися більше про період, коли Василь Кандинський мешкав в Україні (саме на цих роках у своїй книзі і акцентує увагу Володимир Цвіль).

Також книга розповідає про досі невідому колекцію акварелей Кандинського – Володимир Цвіль брав участь у пошуках цієї важливої колекції.


img743_2_2

Стівен Вітт «Як музика стала вільною. Цифрова революція та перемога піратства»


Журналіст Стівен Вітт розповідає історію піратства та формату mp3 у персоналіях. Автор повертає читачів до революційного моменту, коли музика завдяки кільком ентузіастам та силі інтернету стала доступною для всіх, а отже вільною.

Стівен Вітт вивчав тему піратства більше п’яти років, аби довідатися, з чого все насправді почалося. Автор гордиться, що знайшов людину, яку сам називає «найвидатнішим музичним піратом в історії». Хочете дізнатися про нього більше? Тоді обирайте зі списку саме цю книгу.


content_Screen_Shot_2015-07-06_at_11.45.10

Ханс Ульріх Обріст «Коротка історія нової музики»


Ця книга – збірник інтерв’ю з музикантами і композиторами другої половини двадцятого століття. Ханс Ульріх Обріст говорив з вдовою Джона Леннона Йоко Оно, засновником напрямку ембієнт Брайаном Іно, авангардистом Карлгайнцом Штокгаузеном, експериментатором Янісом Ксенакісом, мінімалістом Террі Райлі та іншими.

Книга буде цікавою для широкого кола читачів. Адже «Коротка історія нової музики» не тільки дає уявлення про розвиток напрямку на межі кінця двадцятого – початку двадцять першого століття, а й допомагає сформувати ідеальний плейлист.


img439_1_28

Сергій Тримбач «Кіно народжене Україною. Альбом антології українського кіно»


Знакова книга, в якій оприлюднено матеріали кіностудії імені О. Довженка, що охоплюють період від становлення українського кінематографу в кінці дев’ятнадцятого – початку двадцятого століття до наших днів.

Автор доводить, що зараз відбувається справжнє відродження українського кінематографу. Отож, варто якомога швидше освіжити у пам’яті всі головні стрічки минулого століття, аби розуміти глибше, в якому саме напрямку рухаються сучасні українські режисери.


1014392772

Олександр Мітта «Кіно між раєм та пеклом»


«Ця книга для людини, яка хоче написати сценарій, зняти фільм і зіграти у ньому головну роль» – якнайкраща характеристика для книги режисера Олександра Мітти, який ділиться з читачами справжньою «кухнею» кінематографу. Автор розповідає про ключові сюжети успішних стрічок; про те, що відрізняє хороший фільм від поганого, а також ділиться власним досвідом зі знімального майданчика.

12 книг для тих, хто хоче краще розуміти кіно

«Кіно між раєм та пеклом» – must read не тільки для працівників індустрії – режисерів, сценаристів та операторів; а й для всіх, хто любить дивитися фільми і хоче знати, як саме вони створюються.


11471080.cover_330

Умберто Еко «Мистецтво і краса в середньовічній естетиці»


Італійський письменник та філософ розглядає естетичні вчення епохи Середньовіччя і допомагає зрозуміти, яким у той час було мистецтво та уявлення про прекрасне загалом.

Умберто Еко пише не тільки про уявлення середньовічної людини про світ, а й про її погляд на себе саму. Чимало уваги автор приділяє психології та гносеології естетики, теорії мистецтва та місцю художника в епоху Середньовіччя.


485039_57706406

Сюзі Ходж «Дизайн. Чому це шедевр. 80 історій унікальних предметів»


Історик дизайну Сюзі Ходж розповідає про 80 непересічних речей, що стали новим етапом в розумінні естетики. Авторка намагається розкрити секрет хорошого дизайну і пояснює, чому флакон парфумів Chanel № 5, фотоапарат Polaroid Land, кеди Converse All Star, схема лондонського метро, сумка Birkin – це шедевр.

Книга Сюзі Ходж допоможе по-новому подивитися на звичні предмети і зрозуміти їхню справжню цінність.


wreck_this_journal_front

Кері Сміт «Знищ цей щоденник»


Канадська художниця Кері Сміт – авторка низки проектів, які допомагають розвивати креативність. З тією ж метою вона створила і цей щоденник. Він складається з численних інструкцій, виконуючи які можна стати більш творчою і впевненою в собі людиною. Особливість щоденника – в відсутності правил, чим більше ви експериментуєте – тим краще.

Руйнівна творчість, що дає волю креативності. Це Кері Сміт

Кері Сміт закликає розливати на щоденник каву, проштрикувати його олівцем, рвати, нищити, але нищити якомога більш креативно, адже авторка переконана, що: «Щось творити» означає «щось знищувати».


38652_58178

Остін Клеон «Кради як митець. Креативні “фішки”, про які тобі ніхто не розповість»


Здавалося би, у кожного митця має бути свій стиль і наслідувати інших – це шлях у нікуди, але письменник, художник і публіцист Остін Клеон не погоджується з цим твердженням, навіть більше – доводить, що красти – найкраща стратегія. У своїй книзі автор переконує, що ніщо не є оригінальним і всі ідеї ми так чи інакше беремо в інших.

Втім, Остін Клеон не закликає копіювати, він вчить шукати натхнення, поєднувати, змінювати, переосмислювати, вчитися та створювати власний шедевр.


Кради як митець. 6 захопливих книжок для творчих людей

Яна Грицай
Блогер, письменниця. Вивчала журналістику у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Люблю казки братів Грімм, "Маленького принца" і екзистенціалістів. Якби у мене була можливість побалакати за кавою з будь-якою історичною особистістю, то обрала би Франца Кафку. Впевнена, що одна хороша книга може змінити життя.
http://www.unicornstime.in.ua

384 thoughts on “Арт-терапія: 15 книг, які варто прочитати всім, хто цікавиться мистецтвом

 1. Hello! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

  My blog goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail. I
  look forward to hearing from you! Fantastic blog
  by the way! 0mniartist asmr

 2. After looking at a number of the blog posts on your site, I truly appreciate your technique of writing
  a blog. I book-marked it to my bookmark site list and
  will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and tell me what you think.
  asmr 0mniartist

 3. Hey there just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the pictures aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different
  internet browsers and both show the same outcome.
  asmr 0mniartist

 4. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Many thanks

 5. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and visual
  appearance. I must say you’ve done a amazing
  job with this. Additionally, the blog loads very quick for me
  on Firefox. Exceptional Blog!

 6. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work
  due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

 7. Thank you for another fantastic post. Where else may just anybody get that kind of info in such an ideal means
  of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 8. Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading this post
  reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 10. scoliosis
  When someone writes an article he/she keeps the idea
  of a user in his/her mind that how a user can know it.
  Thus that’s why this article is amazing. Thanks!
  scoliosis

 11. scoliosis
  Heya i am for the primary time here. I found
  this board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give one thing again and aid others such as you aided
  me. scoliosis

 12. free dating sites
  Please let me know if you’re looking for a writer
  for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.

  Cheers! free dating sites

 13. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Studying this information So i am happy to show that
  I’ve a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I most definitely will make sure to don?t omit this website and provides it a look on a
  relentless basis.

 14. Its such as you read my thoughts! You seem to understand
  so much about this, like you wrote the ebook in it or something.

  I believe that you can do with a few percent to power the message house a bit, but other than that, this is
  fantastic blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 15. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently.

  I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 19. I am genuinely delighted to glance at this webpage
  posts which consists of tons of useful information, thanks for providing these kinds of statistics.

 20. Hey would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers
  and I must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price?

  Thanks a lot, I appreciate it!

 21. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m
  still new to everything. Do you have any recommendations for beginner blog writers?
  I’d really appreciate it.

 22. naturally like your website but you need to test the spelling on quite a
  few of your posts. Several of them are rife with spelling
  problems and I to find it very bothersome to inform the reality however
  I’ll certainly come again again.

 23. Everything is very open with a really clear description of the challenges.
  It was definitely informative. Your website
  is very helpful. Thank you for sharing!

 24. Having read this I believed it was rather informative.

  I appreciate you taking the time and effort to put this article together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 25. hello there and thank you for your info – I’ve
  certainly picked up something new from right here. I did however
  expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload
  the site many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and
  can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for
  a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 26. Howdy, I believe your website might be having internet browser compatibility issues.
  Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that,
  great site!

 27. Hi there! This article could not be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I am going
  to forward this post to him. Fairly certain he will have a great
  read. Thanks for sharing!

 28. obviously like your web-site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform
  the truth then again I will surely come again again.

 29. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 30. Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thanks!

 31. Good day! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking atsome of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased Idiscovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 32. แทงบอลออนไลน์บอกเลยขอรับว่าคอบอลไม่สมควรพลาดเพราะเหตุว่าคุณสามารถทำเดิมพันได้ง่ายๆโดยไม่ต้องเดินทางไปโต๊ะบอลราวกับยุคเก่าเพียงแค่คุณเข้ามาที่ UFABET แล้วลงทะเบียนคุณก็สามารถเดิมพันได้เลยโดยทันที ฝากถอนไม่มีอย่างต่ำใช้ระบบอัตโนมัติ สะดวกปลอดภัย

 33. I don’t even know how I ended up here, but I assumed this post was great.I do not realize who you’re however definitely you are going to a famous blogger in the event youaren’t already. Cheers!

 34. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful info specially the final phase 🙂 I handle such information a lot. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and good luck.

 35. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 36. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this subject here on your web page.

 37. I blog quite often and I really thank you for your content. This article has truly peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 38. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 39. May I simply just say what a comfort to discover somebody that actually understands what they’re discussing on the web. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to check this out and understand this side of your story. I can’t believe you aren’t more popular given that you surely possess the gift.

 40. This is the right site for anybody who wishes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been discussed for a long time. Wonderful stuff, just excellent!

 41. I was extremely pleased to find this website. I need to to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and I have you book marked to look at new information in your site.

 42. Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to generate a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 43. Howdy! This article couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Fairly certain he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 44. Good day! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 45. After going over a number of the blog articles on your web site, I really like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know how you feel.

 46. I’m pretty pleased to discover this page. I need to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely loved every bit of it and I have you book-marked to check out new information in your site.

 47. I’m more than happy to uncover this great site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and I have you book marked to look at new stuff in your web site.

 48. This is the right blog for anybody who wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been discussed for years. Excellent stuff, just excellent!

 49. Hello, I think your website might be having browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great site!

 50. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 51. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Thank you!

 52. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 53. Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 54. Right here is the right website for everyone who would like to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for years. Excellent stuff, just great!

 55. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 56. Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get anything done.

 57. After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thanks!

 58. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 59. Hello! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 60. I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I really hope to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now 😉

 61. Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to produce a top notch article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

 62. Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to produce a good article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get nearly anything done.

 63. You are so awesome! I don’t believe I’ve truly read through something like that before. So great to discover somebody with a few unique thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with some originality!

 64. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more about this subject, it may not be a taboo matter but generally people do not speak about these issues. To the next! All the best!!

 65. I truly love your site.. Pleasant colors & theme. Did you create this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own site and would love to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you!

 66. Right here is the right blog for anybody who really wants to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about for a long time. Great stuff, just great!

 67. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 68. Right here is the perfect web site for everyone who would like to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for many years. Wonderful stuff, just excellent!

 69. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thanks!

 70. After I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Kudos!

 71. The next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, however I truly believed you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

 72. Hi! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 73. You have made some really good points there. I looked on the web for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 74. Hello there, I think your website might be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful blog!

 75. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 76. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉

 77. Hello, I do believe your web site may be having browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 78. Next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I actually believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 79. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read through content from other authors and practice a little something from other websites.

 80. I was very happy to uncover this website. I want to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely savored every part of it and I have you book-marked to see new stuff in your web site.

 81. You’re so interesting! I don’t think I’ve read through anything like this before. So wonderful to discover somebody with some original thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This web site is something that is needed on the internet, someone with some originality!

 82. May I just say what a comfort to discover someone who actually understands what they are talking about on the net. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular given that you definitely possess the gift.

 83. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he in fact bought me dinner simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this issue here on your blog.

 84. I absolutely love your site.. Great colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal blog and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Thank you!

 85. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who was doing a little homework on this. And he in fact bought me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your site.

 86. I blog frequently and I really appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 87. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 88. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having identical RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 89. I’m extremely pleased to find this great site. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff in your website.

 90. You made some decent points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 91. You’ve made some good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 92. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 93. You are so awesome! I do not think I’ve truly read through a single thing like that before. So wonderful to find someone with original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 94. Hello! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 95. This is the right web site for everyone who wishes to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for years. Excellent stuff, just great!

 96. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get anything done.

 97. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I really hope to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

 98. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read through content from other authors and use a little something from other web sites.

 99. Great web site you have got here.. It’s difficult to find excellent writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

 100. Hi, I think your web site could possibly be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great blog!

 101. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I really believed you would have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 102. A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to publish more on this subject matter, it might not be a taboo matter but usually folks don’t talk about these topics. To the next! All the best!!

 103. I blog quite often and I seriously thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.

 104. Howdy! This post could not be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thank you for sharing!

 105. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I actually believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 106. Spot on with this write-up, I actually feel this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the advice!

 107. This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information… Appreciate your sharing this one. A must read article!

 108. A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo matter but usually people don’t discuss such issues. To the next! All the best!!

 109. Howdy just wanted to give you a brief heads up and letyou know a few of the pictures aren’t loadingproperly. I’m not sure why but I think its a linking issue.I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 110. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am having issues with your RSS. I don’t know why I am unable to join it. Is there anyone else getting identical RSS problems? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 111. After going over a number of the articles on your blog, I really like your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and let me know what you think.

 112. This is the perfect website for anybody who wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been written about for a long time. Excellent stuff, just excellent!

 113. Great blog you have got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

 114. I was extremely pleased to discover this site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you saved to fav to look at new things on your website.

 115. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, but I actually thought you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 116. Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I most certainly will send this post to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. Many thanks for sharing!

 117. Hi there! This post couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this article to him. Fairly certain he will have a very good read. Thank you for sharing!

 118. Everything is very open with a really clear clarification of the challenges. It was definitely informative. Your site is very helpful. Many thanks for sharing!

 119. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always interesting to read content from other authors and practice a little something from other websites.

 120. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this. And he actually bought me lunch simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this matter here on your blog.

 121. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now 😉

 122. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your blog.

 123. After looking over a few of the articles on your site, I truly appreciate your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and let me know your opinion.

 124. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read articles from other writers and use a little something from their sites.

 125. Right here is the right website for everyone who really wants to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been written about for years. Excellent stuff, just wonderful!

 126. Spot on with this write-up, I actually think this web site needs far more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the advice!

 127. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 128. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 129. I truly love your blog.. Excellent colors & theme. Did you create this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own website and want to learn where you got this from or just what the theme is named. Thank you!

 130. A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you need to publish more about this topic, it might not be a taboo subject but generally folks don’t talk about such subjects. To the next! Cheers!!

 131. When some one searches for his required thing, therefore he/she wants to be available that in detail, so that thing is maintained over here. more details

 132. 234895 459140Nicely picked details, numerous thanks to the author. Its incomprehensive in my experience at present, nevertheless in common, the convenience and importance is mind-boggling. Regards and all of the best .. 27582

 133. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 134. Right here is the right website for anybody who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for ages. Excellent stuff, just great!

 135. A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to publish more about this topic, it might not be a taboo matter but typically folks don’t discuss such topics. To the next! All the best!!

 136. You are so cool! I do not suppose I have read through something like that before. So nice to discover somebody with a few genuine thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 137. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 138. An intriguing discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to publish more on this subject matter, it may not be a taboo matter but generally folks don’t discuss these topics. To the next! Best wishes!!

 139. An interesting discussion is worth comment. I think that you need to write more about this issue, it might not be a taboo matter but generally folks don’t discuss such subjects. To the next! All the best!!

 140. I do agree with all of the ideas you’ve offeredon your post. They’re very convincing and can definitely work.Nonetheless, the posts are too quick for starters.May you please extend them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 141. Spot on with this write-up, I honestly believe this website needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 142. You made some good points there. I checked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 143. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read articles from other authors and use something from their websites.

 144. I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now 😉

 145. I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own website and would like to know where you got this from or just what the theme is named. Appreciate it!

 146. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, nonetheless I actually thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix if you were not too busy searching for attention.

 147. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish more about this subject matter, it might not be a taboo matter but usually people don’t speak about such issues. To the next! Best wishes!!

 148. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thanks!

 149. I was more than happy to uncover this web site. I wanted to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely loved every bit of it and i also have you book marked to see new things in your blog.

 150. Hello there, I think your site might be having browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent site!

 151. Can I simply just say what a comfort to discover a person that genuinely understands what they’re talking about on the web. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people have to check this out and understand this side of your story. I can’t believe you are not more popular because you certainly possess the gift.

 152. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this issue here on your web site.

 153. I blog frequently and I seriously appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 154. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having problems with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

Залишити відповідь