Арт-терапія: 15 книг, які варто прочитати всім, хто цікавиться мистецтвом

Що таке шедевр? На це питання намагаються дати відповідь критики, дослідники та й загалом усі люди, які мають нагоду побачити, або почути будь-який мистецький твір. Втім, для розуміння творчості часто не достатньо інтуїції та власного сприйняття, важливим є бекграунд – особистість автора, історичні реалії та різноманіття напрямків та течій. Для тих, хто прагне зрозуміти мистецтво глибше та стати справжнім гуру у питаннях творчості, ми й підготували список із 15 захопливих книг.


Гомперц

Вілл Ґомперц «Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі»


Вілл Ґомперц, який спершу працював директором всесвітньо відомої галереї «Тейт», а потім – редактором відділу мистецтва ВВС, як ніхто інший знається на сучасному мистецтві. У своїй книзі автор намагається пояснити, як розвивалося та змінювалося мистецтво від імпресіонізму до сьогодні.

Зрозуміти Енді Воргола. Уривок з книжки «Що це взагалі таке?»

«Я хотів написати насичену фактами, живу книжку, а не академічну працю» – зізнається Ґомперц. Що ж, йому це вдалося – автор не просто розповідає про культові картини, скульптури, чи інсталяції останніх 150 років, а вчить розуміти сучасне мистецтво. В його викладі історія «оживає». Зручна верстка книги та репродукції творів мистецтва у ній роблять читання ще приємнішим.


9ed8f4_1719b383aab844fc9f1fda1f58a59718-mv2_d_1350_1350_s_2

Сара Торнтон «33 митці у трьох актах»


Письменниця, етнограф та соціолог культури Сара Торнтон вирішила запитати, що таке мистецтво, у самих митців. Протягом чотирьох років авторка мандрувала світом і розмовляла з видатними художниками нашого часу. Результатом численних інтерв’ю і стала книга «33 митці у трьох актах».

Найкраща книга року про мистецтво вийшла українською

Читачі зможуть відкрити для себе різні грані Марини Абрамович, Деміана Гьорста, Джеффа Кунса, Ай Вейвея, Яої Кусами, Сінді Шерман та інших. Сара Торнтон переконана, що для того, аби зрозуміти мистецький твір потрібно знати його творця. Для того, аби розповісти світові саме про творців, а не їхні твори, і була задумана ця книга.


komplekt_mustectvo_00_0

Франсуаза Барб-Ґалль «Як розмовляти з дітьми про мистецтво» і «Як розмовляти з дітьми про мистецтво ХХ століття»


Книги французької письменниці та мистецтвознавця Франсуази Барб-Ґалль – ідеальний подарунок для батьків, які хочуть познайомити своїх дітей зі світом живопису, але не знають, з чого почати. Авторка пояснює кожну картину та радить, як говорити про неї з 5-7 річним, 8-10 річними та 11-13 річними дітьми. Також у книзі є чимало відповідей на запитання, які точно будуть задавати діти під час відвідин музею, або розглядання репродукцій.

БуквоМама: Путівник по сучасному мистецтву для кожного

Цікавою книги Франсуази Барб-Ґалль будуть не лише для батьків і педагогів, а й дорослих, які раніше не вивчали мистецтво і хочуть влаштувати легку та швидку екскурсію ключовими шедеврами живопису.


vorgol_00

Кетрін Інграм «Це Воргол»


Яскрава біографія «короля поп-арту» Енді Воргола. У цій книзі на рівні з текстом Кетрін Інграм важливими є ілюстрації Рея Ендрю. Вони допомагають прожити разом з Ворголом всі його злети і падіння, божевільні вечірки, філософію, любов та пошуки себе. І хоч сам художник говорив: «Хочете знати все про Енді Воргола – просто гляньте на поверхню моїх робіт, моїх фільмів, мене самого: це і є я. За цим більше нічого не стоїть», книга Кетрін Інграм доводить, що за цим таки щось стоїть.

Непересічні. 10 біографічних книжок на будь-який смак


d14ded8ea07cb6b818cd151f5d0db946

Кетрін Інграм «Це Далі»


Ще одна яскрава біографія художника від незалежного історика мистецтва Кетрін Інграм та талановитого ілюстратора Рея Ендрю. На цей раз у фокусі їхньої уваги опинився епатажний Сальвадор Далі. Художник без жодної сором’язливості називав себе генієм. Чому він мав на це повне право? – книга «Це Далі» може дати відповідь на питання.

10 книг про художників, які варто прочитати

«Щоранку, прокинувшись, я відчуваю найвищу насолоду від того, що Сальвадор Далі – це я, і приголомшено питаю себе, яку ж дивовижу вчинить цей Сальвадор Далі сьогодні» – говорив він. А так, як дивовиж було чимало, то й читання книги не дасть занудьгувати.


kahlocover

Жерар де Кортанз «Фріда Кало. Безжальна врода»


Одна з головних жінок у світовому мистецтві – якою вона була? Відповідь шукає французький письменник і журналіст Жерар де Кортанз. Він переносить нас у світ, в якому жила художниця – світ пристрасних почуттів, неймовірної краси, сильного болю та безумовної любові. В біографії художниці було чимало фатальних і чорних сторінок, втім Фріда знаходила у собі сили для творчості і стала не тільки символом Мексики, а й символом усієї своєї епохи.


img178_1_32

Володимир Цвіль «Невідомий Кандинський»


Шанувальники творчості першого абстракціоніста мають нагоду дізнатися маловідомі факти з його життя і, зокрема, довідатися більше про період, коли Василь Кандинський мешкав в Україні (саме на цих роках у своїй книзі і акцентує увагу Володимир Цвіль).

Також книга розповідає про досі невідому колекцію акварелей Кандинського – Володимир Цвіль брав участь у пошуках цієї важливої колекції.


img743_2_2

Стівен Вітт «Як музика стала вільною. Цифрова революція та перемога піратства»


Журналіст Стівен Вітт розповідає історію піратства та формату mp3 у персоналіях. Автор повертає читачів до революційного моменту, коли музика завдяки кільком ентузіастам та силі інтернету стала доступною для всіх, а отже вільною.

Стівен Вітт вивчав тему піратства більше п’яти років, аби довідатися, з чого все насправді почалося. Автор гордиться, що знайшов людину, яку сам називає «найвидатнішим музичним піратом в історії». Хочете дізнатися про нього більше? Тоді обирайте зі списку саме цю книгу.


content_Screen_Shot_2015-07-06_at_11.45.10

Ханс Ульріх Обріст «Коротка історія нової музики»


Ця книга – збірник інтерв’ю з музикантами і композиторами другої половини двадцятого століття. Ханс Ульріх Обріст говорив з вдовою Джона Леннона Йоко Оно, засновником напрямку ембієнт Брайаном Іно, авангардистом Карлгайнцом Штокгаузеном, експериментатором Янісом Ксенакісом, мінімалістом Террі Райлі та іншими.

Книга буде цікавою для широкого кола читачів. Адже «Коротка історія нової музики» не тільки дає уявлення про розвиток напрямку на межі кінця двадцятого – початку двадцять першого століття, а й допомагає сформувати ідеальний плейлист.


img439_1_28

Сергій Тримбач «Кіно народжене Україною. Альбом антології українського кіно»


Знакова книга, в якій оприлюднено матеріали кіностудії імені О. Довженка, що охоплюють період від становлення українського кінематографу в кінці дев’ятнадцятого – початку двадцятого століття до наших днів.

Автор доводить, що зараз відбувається справжнє відродження українського кінематографу. Отож, варто якомога швидше освіжити у пам’яті всі головні стрічки минулого століття, аби розуміти глибше, в якому саме напрямку рухаються сучасні українські режисери.


1014392772

Олександр Мітта «Кіно між раєм та пеклом»


«Ця книга для людини, яка хоче написати сценарій, зняти фільм і зіграти у ньому головну роль» – якнайкраща характеристика для книги режисера Олександра Мітти, який ділиться з читачами справжньою «кухнею» кінематографу. Автор розповідає про ключові сюжети успішних стрічок; про те, що відрізняє хороший фільм від поганого, а також ділиться власним досвідом зі знімального майданчика.

12 книг для тих, хто хоче краще розуміти кіно

«Кіно між раєм та пеклом» – must read не тільки для працівників індустрії – режисерів, сценаристів та операторів; а й для всіх, хто любить дивитися фільми і хоче знати, як саме вони створюються.


11471080.cover_330

Умберто Еко «Мистецтво і краса в середньовічній естетиці»


Італійський письменник та філософ розглядає естетичні вчення епохи Середньовіччя і допомагає зрозуміти, яким у той час було мистецтво та уявлення про прекрасне загалом.

Умберто Еко пише не тільки про уявлення середньовічної людини про світ, а й про її погляд на себе саму. Чимало уваги автор приділяє психології та гносеології естетики, теорії мистецтва та місцю художника в епоху Середньовіччя.


485039_57706406

Сюзі Ходж «Дизайн. Чому це шедевр. 80 історій унікальних предметів»


Історик дизайну Сюзі Ходж розповідає про 80 непересічних речей, що стали новим етапом в розумінні естетики. Авторка намагається розкрити секрет хорошого дизайну і пояснює, чому флакон парфумів Chanel № 5, фотоапарат Polaroid Land, кеди Converse All Star, схема лондонського метро, сумка Birkin – це шедевр.

Книга Сюзі Ходж допоможе по-новому подивитися на звичні предмети і зрозуміти їхню справжню цінність.


wreck_this_journal_front

Кері Сміт «Знищ цей щоденник»


Канадська художниця Кері Сміт – авторка низки проектів, які допомагають розвивати креативність. З тією ж метою вона створила і цей щоденник. Він складається з численних інструкцій, виконуючи які можна стати більш творчою і впевненою в собі людиною. Особливість щоденника – в відсутності правил, чим більше ви експериментуєте – тим краще.

Руйнівна творчість, що дає волю креативності. Це Кері Сміт

Кері Сміт закликає розливати на щоденник каву, проштрикувати його олівцем, рвати, нищити, але нищити якомога більш креативно, адже авторка переконана, що: «Щось творити» означає «щось знищувати».


38652_58178

Остін Клеон «Кради як митець. Креативні “фішки”, про які тобі ніхто не розповість»


Здавалося би, у кожного митця має бути свій стиль і наслідувати інших – це шлях у нікуди, але письменник, художник і публіцист Остін Клеон не погоджується з цим твердженням, навіть більше – доводить, що красти – найкраща стратегія. У своїй книзі автор переконує, що ніщо не є оригінальним і всі ідеї ми так чи інакше беремо в інших.

Втім, Остін Клеон не закликає копіювати, він вчить шукати натхнення, поєднувати, змінювати, переосмислювати, вчитися та створювати власний шедевр.


Кради як митець. 6 захопливих книжок для творчих людей

Яна Грицай
Блогер, письменниця. Вивчала журналістику у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Люблю казки братів Грімм, "Маленького принца" і екзистенціалістів. Якби у мене була можливість побалакати за кавою з будь-якою історичною особистістю, то обрала би Франца Кафку. Впевнена, що одна хороша книга може змінити життя.
http://www.unicornstime.in.ua

35 thoughts on “Арт-терапія: 15 книг, які варто прочитати всім, хто цікавиться мистецтвом

 1. Hello! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

  My blog goes over a lot of the same topics as yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail. I
  look forward to hearing from you! Fantastic blog
  by the way! 0mniartist asmr

 2. After looking at a number of the blog posts on your site, I truly appreciate your technique of writing
  a blog. I book-marked it to my bookmark site list and
  will be checking back in the near future. Take a look at my web site as well and tell me what you think.
  asmr 0mniartist

 3. Hey there just wanted to give you a brief heads up and
  let you know a few of the pictures aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different
  internet browsers and both show the same outcome.
  asmr 0mniartist

 4. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Many thanks

 5. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between usability and visual
  appearance. I must say you’ve done a amazing
  job with this. Additionally, the blog loads very quick for me
  on Firefox. Exceptional Blog!

 6. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work
  due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

 7. Thank you for another fantastic post. Where else may just anybody get that kind of info in such an ideal means
  of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 8. Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading this post
  reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this.
  I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 10. scoliosis
  When someone writes an article he/she keeps the idea
  of a user in his/her mind that how a user can know it.
  Thus that’s why this article is amazing. Thanks!
  scoliosis

 11. scoliosis
  Heya i am for the primary time here. I found
  this board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give one thing again and aid others such as you aided
  me. scoliosis

 12. free dating sites
  Please let me know if you’re looking for a writer
  for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.

  Cheers! free dating sites

 13. I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this kind of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.
  Studying this information So i am happy to show that
  I’ve a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I most definitely will make sure to don?t omit this website and provides it a look on a
  relentless basis.

 14. Its such as you read my thoughts! You seem to understand
  so much about this, like you wrote the ebook in it or something.

  I believe that you can do with a few percent to power the message house a bit, but other than that, this is
  fantastic blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 15. I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here frequently.

  I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

Залишити відповідь