Третя книжка серії «Золота Полиця». #ЧитаємоРазом: «Робінзон Крузо» Данiель Дефо

Остання потрійна рецензія теми #ЗолотаПолицяКласики в рамках рубрики #ЧитаємоРазом – відгук про «Робінзона Крузо» Данiеля Дефо.

Докладніше про флешмоб і правила участі читайте в instagram. Він триватиме ще п’ять днів, а п’ятнадцятого травня ми дізнаємося імена переможців, які отримають будь-яку книжку з розділу Класична проза >


Читати: #книголав презентує проект серії класики «Золота Полиця»

Читати: Перша книжка серії «Золота Полиця». #ЧитаємоРазом: «Венера в хутрі» Леопольд фон Захер-Мазох

Читати: Друга книжка серії «Золота Полиця». #ЧитаємоРазом: «Джейн Ейр» Шарлотта Бронте


Оглядачки

08_15_05

Оля @helga_reads: не можу сказати, що я достатньо обізнана в класичних творах і усвідомлюю, що маю багато прогалин, які просто обов’язково повинна заповнити. Найпершим знайомством із класикою завдячую Марку Твену і його Тому Сойеру в парі з Геком Фіном. У підлітковому віці я читала пригодницькі романи Верна й Ріда, а також ознайомилась із популярними романами жінок-класиків Бронте, Остен, Маккалоу та Мітчелл.

Оксана @wanderlust_reading: з дитинства обожнюю товстенькі видання класики, які відшукувала в сімейній бібліотеці, а пізніше – у місцевій ? Діккенс, Остен, Бронте, Твен – я виросла з ними та їхньою творчістю. Класика мене заспокоює й дарує мрійливий настрій, тому у хвилини переживань завжди звертаюся до неї.

Поліна @belle_library: усе своє дитинство я була оточена книжками. І якщо батьки купували мені літературу згідно з моїм віком, то в дідусів були справжні великі бібліотеки з класичними творами. Тому, починаючи з 10 років моїми улюбленими книгами були ті, назви яких мене не лякали – «Робінзон Крузо» Дефо, «Острів скарбів» Стівенсона, дитячі детективи Енід Блайтон. Згодом я почала звертати увагу на більш серйозні твори, і так розвивався мій читацький шлях. Тепер кожен новий рік я починаю з книги Олександра Дюма. Класика для мене – це майже завжди запорука того, що я отримаю все те, що люблю в літературі. А люблю я логічний сюжет, яскравих персонажів та неймовірно красивий стиль викладення (навіть у перекладі). Мені приємно, що багато з моїх улюблених класичних героїв нарешті почнуть говорити українською. Дуже сподіваюсь не розчаруватися.


 Не тільки про виживання на безлюдному острові


Оля: як то часто буває, коли багато чого чуєш про відомий сюжет, а насправді все виявляється зовсім не так. Отже, оце у 27 рочків я, нарешті, ознайомилась із дійсно класичним твором Даніеля Дефо. Перший факт, що мене здивував – книжка не починається з корабельної аварії, чомусь я саме так уявляла початок твору. Насправді ж юний Робінзон встиг побувати в багатьох пригодах до цього злощасного острову. Ще одним здивуванням була любов Дефо до свого персонажу, хоч той нещасний Крузо й багато чого витерпів, але автор кожного разу дбайливо підстелив йому соломки. Не буду описувати конкретні приклади, щоби вам було цікавіше читати ?

Найбільший шок у мене викликав П’ятниця! Добрі людоньки, скажіть, ви теж вважали його темношкірим африканцем? Виявилось, що він зовсім іншої раси! У мене стався справжній розрив шаблонів.

Що я можу сказати про свої враження? Якщо бути відвертою, то Крузо часом мене просто виводив із себе нескінченним повторюванням одного й того ж. Як на мене, було забагато роздумів про Бога. А ще, оцінюючи тверезо, на долю одного чоловіка випало вже аж занадто пригод. Бо визволенням з острову історія не закінчується, далі на Робінзона чекатимуть усе більш неймовірні пригоди.

Незважаючи на вказані недоліки, я радію, що ознайомилась із таким відомим твором і тепер «з перших вуст» знаю, як там усе було насправді. Тим паче, не можу черговий раз не похвалити видання #книголав. Переклад знову чудовий!


Коли лиш переклад рятує


Оксана: дивовижно, як змінюється наше ставлення до деяких книжок із віком. У дитинстві історія про Робінзона, котрий аж 28 років прожив на безлюдному острові (а в дитинстві 28 років дорівнюють цілому життю), мене захоплювала. Зараз же я взялася за книгу Дефо з ентузіазмом, проте дочитувала її просто через силу. Усе здавалося дуже повільним та однотипним, наче події законсервувались у часі – що парадоксально, адже Дефо перескакує роками. Ось перший пройшов, а ось уже і три. Тут уже й п’ятнадцятий настав… Коли? Можливо, через це я не прониклась історією та не відчула ці майже три десятиріччя героя на острові.

Переклад у виданні від #книголав просто чудовий, як і в попередніх книгах серії. Мабуть, він аж надто досконало відтворює написаний Дефо текст, – і звучить ідеально… Ідеально нудно. Мова плине, як річечка, але роздуми героя та моралізаторство викликали в мене нудьгу. Склалося враження, наче Робінзон то картає себе за жахливі вчинки (можливо, автор щось не доказав? Так, пишатися нічим, але ж і не вбивця герой!), то прикриває цими монологами про божу кару захоплення самим собою. Знову ж проситься до загального враження слово «парадокс» – такі ось емоції викликала в мене признана світом класика.

Читати переклад #книголав – задоволення. Сама ж історія мене змучила та змусила нудьгувати. «Нарешті», – видихнула я, коли перегорнула останню сторінку. Шкода, що мені не 12-15 років, тоді історію Крузо я сприймала інакше ?


Віднайти втрачене та знайти нове


Поліна: я не приховую, що іноді досить скептична щодо світової літератури в шкільній програмі, але от роман Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» якраз на своєму місці. Коли вперше знайомилася з історією Робінзона у 12 років, то мені сподобалося. Я з великою цікавістю читала, як загублений у цілому світі чоловік намагається зберегти те, що притаманно цивілізованій людині. Описи про створення стільців, про висадження насіння та пошук харчів на острові створювали в моїй дитячій голівці велику пригоду та віру в неможливе. Проте, мені вже не 12 років. Саме тому в мене залишилося трохи інакше бачення цієї історії.

Остаточне враження про книгу – вона сповнена роздумів, які не зацікавили мене у 12, проте створили дискомфорт у мої 28. Головний герой роману занадто переймається теологічною складовою життя. І, хоча в його ситуації це досить зрозуміло, то ось у читача може викликати нудьгу. Якщо раніше я сприймала «Робінзона Крузо» лише як пригодницький роман, то під час повторного читання він відкрив свої філософські сторони. Це не добре й не погано, це просто інший кут бачення одного з класичних творів, який уже багато років є одним із найбільш читаним у світі.

Посварила книгу, тепер і про хороше ? У книзі дуже багато цікавих роздумів героя про розуміння природи речей і взагалі людського характеру. Використовуючи призму важкої ситуації, герой Даніеля Дефо шукає відповіді на багато запитань, що виникають у душі кожної людини. Самотність та майже стовідсоткова відсутність надії лише сприяли таким роздумам – про вічне та теологічне. Цю книгу треба прочитати принаймні для того, аби впевнитись, чи є там відповіді, які зможуть полегшити життя саме вам. Мені «Робінзон Крузо», на жаль, відкрити таємниці всесвіту не зміг, але саме ця книга надихнула мене на пошук схожої книги, і так у моєму житті з’явився Жуль Верн. Проте, це вже зовсім інша історія.


Кому варто прочитати


Оля: любителям пригодницьких романів.

Оксана: усім, хто бажає зануритись у світ пригод, піратства та кораблів ?

Поліна: тим, хто вважає, що виходу немає (а він є, навіть, із безлюдного острова).


Кому не варто читати


Оля: тим, хто полюбляє швидкий розвиток сюжету.

Оксана: романтикам, котрі дивляться на виживання на безлюдному острові в рожевих окулярах.

Поліна: людям, які уникають історій із довгими роздумами героїв.


Схожі книжки


Оля: «Таємничий острів» Жуль Верн

Оксана: книги Роберта Льюїса Стівенсона та Жуля Верна

Поліна: «Діти капітана Гранта» Жуль Верн


Читати: 7 книг, у яких події відбуваються весною

Читати: Друга частина серії для бінґо у двох томах. Том другий

Катерина Молочко
SMM в Yakaboo.ua, книголюб та автор проекту Best Books https://vk.com/b__books. Читаю лишень книжки з певною загадкою (детективи) або важкі психологічні твори (трилери), загалом усе те, що Джої заховав би у морозилку. Вірю, що поганих книжок не існує, є просто не та цільова аудиторія.
https://katemolochko.wixsite.com/blog

7 thoughts on “Третя книжка серії «Золота Полиця». #ЧитаємоРазом: «Робінзон Крузо» Данiель Дефо

  1. Той випадок, коли книжку я ніколи не куплю через обкладинку. Ліпити подібний стиль на класику могли тільки невігласи.

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

  6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

Залишити відповідь