Головні книжкові події 2019 року — літературні підсумки у світі та в Україні

Час підбити підсумки цього книгороку — і згадати яскраві книжкові події в Україні та у світі. Зібрали для вас цікавинки 2019, які ви могли пропустити.

Світ

Одну з найдорожчих літературних премій Австралії виграв біженець, який знаходився на той момент в австралійському міграційному ізоляторі. Беруз Бучані скидав книжку по кілька фраз в месенджері перекладачеві. Лауреат так і не зміг забрати нагороду, бо йому фактично заборонений в’їзд на територію країни. 

Україна

Стартував проєкт «Схід читає» — впродовж трьох місяців українські письменники зустрічалися з читачами в бібліотеках на сході України. У проєкті взяли участь близько 30 бібліотек у 15 населених пунктах Донецької та Луганської областей. Серед письменників, які взяли участь, — Сергій Жадан, Іван Андрусяк, Євген Положій, Андрій Курков, Тетяна Стус.

Світ

YouTube запустив спецпроєкт BookTube — офіційні інтерв’ю з сучасними письменниками, вперше таким чином приділивши увагу цьому сегменту аудиторії сайту. Платформа вже випустила серії з Мішель Обамою, Малкольмом Гладуеллом та Маргарет Етвуд.

Україна

У київському метро на станції «Тараса Шевченка» в рамках виставки «Квантовий стрибок Шевченка» презентували незвичні портрети письменника — його намалювали в образах відомих кіногероїв, популярних персонажів та історичних постатей.

Світ

Книга, яку довгий час вважали непридатною до екранізації, нарешті отримає кіноадаптацію — Netflix придбав права на екранізацію «Сто років самотності» Маркеса. 

Україна

 • Фестиваль «Книжковий Арсенал» отримав нагороду Лондонського книжкового ярмарку International Publishing Industry Excellence Awards 2019 у номінації «Літературний фестиваль».
 • Україна вперше представила національний стенд на 48-му Лондонському книжковому ярмарку.

Україна

 • Україна вперше представила національний стенд на Болонському ярмарку Bologna Children’s Book Fair.
 • До Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм видавництво «Основи» представило першу в Україні дитячу книжку на тему розладів аутистичного спектра — «Петрик і фонтани».

Світ

Під час вручення Міжнародної Букерівської премії вперше перемогла книжка-переклад з арабської і вперше перемогла авторка з Оману — Джоха Аль-Харті з книгою Celestial Bodies у перекладі Мерилін Бут. 

Україна

 • Українська перекладачка Наталя Іваничук отримала державну нагороду Норвегії, Королівський норвезький орден Заслуг, за перекладацьку діяльність та значний внесок у розвиток норвезько-українських відносин.
 • Українська письменниця Гаська Шиян стала першою лауреаткою Літературної премії Європейського Союзу від України. Нагороду вона одержала за роман «За спиною».

Україна

В Yakaboo запустили офіційний імпорт книжок з Великої Британії. Онлайн-книгарня підписала контракт з міжнародною видавничою групою Penguin Random House та отримала понад 1500 найменувань книжок від 40 британських видавництв, які входять до цього конгломерату. 

Світ

Одне з найбільших видавництв освітньої літератури Pearson оголосило стратегію на поступову відмову від друкованих книг — в стратегії видавця на 2020 рік зазначено відновлення лише 100 друкованих книг з 1500-го асортименту. 

Україна

Слов’янське та східноєвропейське відділення Британської бібліотеки (національна бібліотека Великої Британії, одна з найбільших наукових бібліотек у світі) створило стипендію для українців — зі здійснення проєкту з упорядкування і популяризації української літературної спадщини у фондах бібліотеки.

Україна

Представили перший в Україні комікс про і для незрячих людей. Комікс Blindman надрукували накладом всього у 200 примірників, але проєкт існує і в форматі інтерактивних виставок.

Світ

Міністерство юстиції США подало позов на Едварда Сноудена за його нову книгу мемуарів, в якій колишній співробітник ЦРУ нібито порушив умови контракту зі спецслужбою. Позов мав зворотний ефект — після новини про це книгу почали ще більше купувати.

Україна

 • Ілюстратор Олег Петренко-Заневський розробив шрифт Inclusion UKR для української абетки, який є першим українським шрифтом, пристосованим для дітей та дорослих із дислексією. 
 • Видавчиню Анетту Антоненко за рішенням Міністра культури Франції нагороджено званням Кавалера Ордена Мистецтв та Літератури. Орден вручається з 1957 року за популяризацію французької культури, зокрема і літератури, його лауреатів обирає спеціальна рада з 24 представників.

Світ

 • Відновилося вручення Нобелівської премії з літератури. У 2018 р. її не вручали через скандал, пов’язаний із членами журі, тож цьогоріч вже у новому складі Академія вручила премію двом лауреатам: Ользі Токарчук за 2018 р. і Петеру Гандке — за 2019.
 • Вперше з 1992 року головний приз Букерівської премії розділили між собою відразу 2 номінантки: Марґарет Етвуд і Бернардін Еварісто.

Україна

 • Колишній в’язень Кремля Олег Сенцов після повернення в Україну в рамках обміну заручниками представив свої книжки на одній з найбільших у світі літературній події —Франкфуртському міжнародному книжковому ярмарку. Він розповів про книгу «Жизня», яку було перекладено німецькою, та нову книгу «Маркетер».
 • Інтернет-книгарня Yakaboo відкрила власну книгарню в Києві на території Головпоштамту за адресою вул. Хрещатик, 22. Це перший офлайн-магазин компанії, створений до 15-річчя з її дня народження. 

Світ

Британський книжковий дистриб’ютор Waterstones назвав 16-річну екоактивістку Ґрету Тунберґ авторкою року за книгу No One Is Too Small To Make A Difference. Зазвичай Waterstones визначає лише визначні книжки, але у компанії вирішили, що варто окремо приділити увагу ролі Ґрети у 2019 році.

Україна

Україна вперше виступила в ролі країни-партнера на книжковому салоні в Монреалі.

Україна

 • 11 грудня в кінотеатрах по всій країні лише один день покажуть фільм-концерт «Розділові Наживо» – екранізацію перформансу «роздІловІ», в якому бере участь Сергій Жадан. Сам перформанс наразі припиняється після 8 років роботи команди.
 • Швейцарське видання Tages Anzeiger включило роман «Музей покинутих секретів» (2010) Оксани Забужко до переліку 20 найкращих романів ХХІ століття.

10 thoughts on “Головні книжкові події 2019 року — літературні підсумки у світі та в Україні

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

Залишити відповідь