Мистецтво на дотик: В Україні створили комікс для незрячих

Blindman — інклюзивний проєкт для незрячих, який охоплює друковану книгу коміксів, постери та рельєфні модулі з аудіосупроводом для виставок. Це комікс, який можна побачити лише доторкнувшись до нього, який можна осягнути через поетичні рядки, написані шрифтом Брайля, та об’ємні лінії.

Блог Yakaboo відвідав присвячену коміксу виставку – і ділиться враженнями від неї.

Авторами проєкту виступили графік Володимир Гавриш і сценарист Андрій Беницький. У 2018 році комікс у своєму початковому вигляді (всього 4 сторінки) потрапив до шортлісту премії Міжнародного фестивалю коміксів Fumetto, який щорічно проходить в місті Люцерн, Швейцарія і є одним із найважливіших заходів із представлення творів цього жанру. 

Комікс скоро буде надрукований за підтримки Українського культурного фонду у вигляді повноцінної книги-збірника накладом всього у 200 примірників. 150 з них буде надано музеям, бібліотекам тощо, а кому віддати решту 50, буде вирішено виходячи з заповнених заявок бажаючих.

На присвяченій Blindman виставці панує “мультимедійність”: тут з колонки вгорі доноситься голос автора, з гачка на стіні можна взяти пов’язку на очі, аби перемістити акцент на кінестетичні відчуття; а візуалам сподобається тут гармонійність, з якою стіни The Naked Room, де в Києві наразі представляють проєкт, поєднуються з рельєфними елементами. 

Текст твору поетичний: здавалося б, доволі простий, всього кілька рядків, але лише потім усвідомлюєш, що зображення і слова насправді утворюють єдину історію переживань незрячої людини. Кожен може спробувати прочитати текст, взявши для підказки листочок з абеткою шрифтом Брайля, і приємно бачити більшість відвідувачів, які задіяні в цей процес. На стіні позаду зали висить більш повна підказка того, про що йде мова у творі: аби потім, обійшовши усю залу, міг перевірити себе, чи правильно вдалося прочитати. 

На роздрукованій анкетці з побажаннями хтось написав “Ви — великі молодці!”. І думаю, що завдяки подібній підтримці і у видавничій справі з’являється ентузіазм робити інклюзивні й корисні проєкти.

878 thoughts on “Мистецтво на дотик: В Україні створили комікс для незрячих

    Залишити відповідь