Не встигнувши потрапити на полиці магазинів, «Майя та її мами» Лариси Денисенко стала найбільш очікуваною книжкою березня. На неї покладали великі надії, заочно критикували та навіть звинувачували в пропаганді гомосексуалізму.
Видана за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля, у видавництві, чиєю першою роботою була книга про фемінізм і жіноче самосприйняття (“Бути мною” Анни Хьоґлунд), «Майя та її мами» отримує позитивні відгуки читачів, а трішки «скандальна» репутація тільки підігріває інтерес. І нехай про одностатеве кохання там не багато, зате про толерантність, рівність і любов в цілому – вдосталь.
Толерантність в маси
Лариса Денисенко – українська письменниця, правозахисниця і телеведуча. Як авторка була відзначена премією «Коронація слова» у 2002 році (роман «Забавки з плоті та крові») та іншими літературними преміями. Також вона одна з адвокатів в Європейському суді з захисту прав людей. Діяльність Лариси Денисенко багато в чому спрямована на боротьбу зі стереотипами та знайомством людей зі своїми правами.
Фото: Larysa Denysenko via Facebook
«Майя та її мами» – не перша дитяча книжка письменниці. Лариса Денисенко також випустила «Правобукварик», для тлумачення дітям норм Конституції в казковій манері.
Про (не) традиційні сім’ї
У книжці читачі познайомляться не просто з дівчинкою Майєю (не Майкою!), а з цілим четвертим класом, в якому вчиться наша героїня. Спочатку може здатися, що сім’ї однокласників Майї незвичайні, тому що відрізняються від прийнятого поняття «традиційних». Але на мій погляд, одна з задач письменниці (і Майї разом з нею) – показати, що «нетрадиційні» сім’ї насправді такі ж, як інші, якщо відкинути поняття норми щодо складу, національності та традицій.
Діти з таких сімей є в кожному класі. Хтось приїхав з іншої країни, когось виховує тільки один хтось із батьків, або бабуся з дідусем, у когось батьки розлучені – в книжці про подібні речі йдеться просто і буденно, без особливого трепету і співчуття, не переводячи дитину в ранг жертви обставин і не роблячи її ізгоєм.
Читати: Непрості дитячі книжки: про війну, втрату, безпритульність, секс і любов без обмежень
Реалізм в дитячій літературі
Ларисі Денисенко вдалося розповісти про толерантність простою мовою, зрозумілою дитині, при цьому уникнувши моралізаторства і недомовок. Письменниця проти табуйованих тем – там є про АТО, смерті, дитячі будинки, позбавлення батьківських прав і гомосексуальні пари, але це не робить книжку більш дорослою або страшною. Серед великої кількості казкових сюжетів, «Майя та її мами» стає хорошим прикладом реалізму в дитячій літературі – того, чого їй так не вистачало.
Ілюстрації Марії Фойї чудово доповнюють книжку, але це для «Видавництва» не дивно – засновники видавництва трепетно ставляться до якісного візуального оформлення.
Любов і повага для всіх
Книжка «Майя та її мами» дивує і тішить сміливістю і втіленням ідеї. Хотілося б, щоб ця сміливість передалася і батькам, які будуть читати цю книгу дітям. А може, і не батькам зовсім – врешті-решт, «Майя та її мами» вчить тому, що поруч з дітьми просто повинні бути ті, хто їх любить і хто про них піклується.
18 thoughts on “Шануймо розмаїття. Майя та її мами”