Роман-прозріння від Жозе Сарамаго

Жозе Сарамаго – культовий письменник і драматург Португалії, який отримав Нобелівську премію з літератури в 1998 році. Автор працює в жанрі магічного реалізму, балансуючи між вигадкою та реальністю. Його фірмовий стиль (масивний і важкий текст, відсутність поділу на глави й виділення діалогів, нехтування знаками пунктуації та притчевість тем) – складова його частина.

Роман Жозе Сарамаго «Сліпота», написаний за три роки до отримання Нобелівської премії – візитна картка прозаїка, був неодноразово екранізований. Автор присвятив його своїй дружині Пілар.

«Сліпота» – це відповідь на питання: «Що буде, якщо всі люди осліпнуть?» Письменник дуже барвисто це описав. Роман-катастрофа, роман-апокаліпсис, роман-одкровення. Здається, що автор розкрутив колесо еволюції людини в зворотному напрямку і показав перетворення людини в тварину, а саме такими стали герої.

У безіменному місті безіменні герої сліпнуть один за одним без будь-яких симптомів і видимих причин. Світ занурюється в хаос. Спочатку, влада якось намагалася захистити незрячих, вбачаючи епідемічний характер хвороби, закривши їх в ізоляторі. Життя в такій карантинній зоні поступово набуло рис життя тварин в клітці, де не прибирають, де виживає найсильніший, де годують рідко і їжу доводиться відвойовувати або купувати, розплачуючись цінностями й власними тілами. Але все одно, попри вжиті заходи, осліпла вся країна. Сарамаго малює строкату картину деградації людини, її морального розкладання і перемоги інстинктів. Але серед незрячих є одна жінка, яка не втратила зір. Це дружина доктора-офтальмолога, якій доводиться найважче. Адже бути зрячою і спостерігати всі ці страшні картини розкладання людства – найгірше з покарань. Така страшна картина апокаліпсису, описана в книзі, лякає відвертістю зображуваної дійсності, жахає екзистенційним вибором, який доводиться робити героям, щоб вижити (вбити за їжу, відібрати теплі речі в померлого). Здається, страшніше нічого вже не прочитаєш. Але Сарамаго робить останній ривок, і світ застиг в такому ж непередбачуваному прозрінні. Картина руйнувань, гниття, розкладання тіл разом з розкладанням людських душ – ілюстрація до Страшного суду, до кінця Світу.

Найсильніший за емоційним напруженням роман автора. Він занурює на саме дно людської душі. Туди, де керують інстинкти, і людина нагадує тварину. Роман про зрячих сліпців, про людей які вміють бачити, але не можуть розглядати. Такий ось каламбур, але після прочитання цієї книги він уже не є каламбуром, а є істиною. Книга, яка нікого не залишить байдужим і назавжди залишиться в пам’яті найбільш «огидно-привабливою» плямою. Гарна проза. Рекомендую!

Оксана Басан

Оксана Басан
Філолог за освітою, книжковий оглядач за покликанням. Перекладач з польської мови. Не уявляю себе без книг і читання. Вважаю, що книга повинна жити повноцінно, тому одразу після прочитання запускаю книжкову хвилю – передаю друзям. Люблю як світову класику так і сучасну літературу. Перевагу віддаю прозі, хоча інколи «смакую» поезію. Кредо: «У бідних великі телевізори, у заможних великі бібліотеки!».

8 thoughts on “Роман-прозріння від Жозе Сарамаго

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

Залишити відповідь