#ЧитаємоРазом: Яцек Денель «Кривоклят»

Головний герой цієї книжки обливає шедеври мистецтва кислотою. Вибирає тільки ті картини, що найбільше заслуговують на таку честь. Навіщо він це робить? Про це – книжка Яцека Денеля «Кривоклят», що вийшла осінню у видавництві «Комора» у перекладі Андрія Бондаря. 

Оглядачки

Віталіна Макарик: Якщо чесно, з анотації я зробила висновок, що це такий мистецький детектив, де поліція і журналісти шукатимуть того, хто намагається знищити шедеври світового живопису, і це виглядало страшенно цікаво. Спойлер: я помилилася. Спойлер-2: я не шкодую 🙂

Юлія Дутка: Могла навіть анотації не читати, бо тільки через назву «Кривоклят» дуже хотіла цю книжку. Що воно таке той «Кривоклят» — якесь погане слово чи власна назва? Читайте далі, все розповімо.

таня

Тетяна Гонченко: Недавно їздила на виставку Брейгеля у Відень. Як після цього не прочитати книжку, в якій йдеться про Відень та мистецтво? А ще зацікавила форма: 150 сторінок одним абзацом. Це читабельно взагалі? 

Гірка правда про стосунки з мистецтвом

Віта: Розгортаєш книжку – і тебе збиває з ніг щільний і потужний, як струмінь води з брандспойта, монолог головного героя. Це суцільний, без відступів і абзаців, майже без прямої мови і з численними повторами гіпнотичний текст, який спершу трохи лякає, а потім затягує все глибше і глибше. Ти знайомишся з хронікою злочинів Кривоклята, з принципами, відповідно до яких він обирає об’єкти для нападу, з тим, що він називає своєю місією, своїм завданням. Тож не треба ніяких розслідувань: ось він, злочинець, ось його зброя – пляшка 96-відсоткової сірчаної кислоти, з якою він нападає на шедеври живопису у різних європейських музеях.

Але в кожному порядному детективі важливим є не лише встановлення особи злочинця і обставин злочину, а й з’ясування мотивів. І з цим доведеться зачекати. Доведеться вчитатися у сповідь Кислотного Вандала, аби дізнатися, що насправді керує його рукою із пляшкою кислоти – ненависть, протест чи… любов.

Юля: Кривоклят – божевільний, одержимий мистецьким вандалізмом, називайте, як хочете, і суцільний текст, який рідко переривають навіть крапки (що б не казали, але читати це важко, поки не виходиш на один ментальний рівень з оповідачем на сторінці 30…), дозволяє запірнути на найбільшу глибину бажання нищити. Разом з ним ми мандруємо галереями, боячись охоронців, намагаємось купити кислоту, мліючи перед аптекарями, і вперто вишукуємо те місце, де два шедеври будуть настільки близько, щоб встигнути зіпсути обидва одним махом.

Кривоклят завжди сам, спілкується тільки з божевільним художником Цеєтмаєром, якого, мабуть, вважає єдиним справжнім митцем, роботи якого теж облив би кислотою із задоволенням, але ж… Цеєтмаєр – геть не відомий, тож цю дію сприйматимуть не більш, як просте шкідництво.

Таня: Я довго ходила кругами довкола цієї книжки. Оця її форма – один абзац на 150 сторінок – передбачала, що і прочитати це треба залпом, одним ковтком, на одному вдиху повітря. Тільки так можна відчути настрій цієї книжки повною мірою – ніби прослухавши монолог знайомого, ніби сидиш з Кривоклятом у лікарні і замість Цеєтмаєра слухаєш його сповідь. Тут краще не відриватись, бо вся магія розсіється і зникне.

На диво, книжка, написана в такі стилістиці прочиталась дуже легко. Потік букв несе і несе вперед. Дочитати до кінця глави тут не вийде – бо глав немає. Тож так і прочитуєш її всю. Гадаю, найкраще це читати у транспорті – в літаку, або потязі – думки будуть нести по тексту, а колеса (чи крила) – фізично нести читача вперед.

А потім ще послухати дискусію про цю книжку і здивуватись, що у головного героя був цілком реальний прототип.

Післясмак

Віта: Хто він, Кривоклят? Схиблений на шедеврах живопису божевільний чи поціновувач-сноб, душа якого не витримує повсюдної профанації мистецтва? Відповідь спершу видається очевидною, але не все так просто й однозначно. З часом навіть здається, що те, як оригінально Кислотний Вандал втілює в життя твердження “Справді цінуєш лише тоді, коли втрачаєш”, дійсно схоже на якесь месіанство, покликане пробудити людей від споживацького ставлення до чистого мистецтва. Втім, ефективність його діяльності лишається сумнівною: Кривокляту приписують які завгодно мотиви, окрім справжніх.

А яким побачили Кривоклята ви, дівчата?

Юля: Я побачила його худющим чоловіком, який у кіно міг би зіграти витонченого скрипаля, якби не до болю стиснуті щелепи та погляд Ганнібала Лектера. Уявляю, як він стискає у кишені пляшечку з кислотою і та ховається за високим коміром. Він ходить рвучко, але мовби надламаний, бо ніколи не тримає голову рівно. У нього своє бачення мистецтва, тому він і протестує. Можливо, саме він бачить справжню цінність шедеврів, а не ті, хто фотографується біля картин і вивчає тонни інформації про живописців. 

Таня: Мені Кривоклят здався глибоко нещасною людиною, що хоче прокричати на весь світ, щоб суспільство схаменулось і задумалось. Не дарма ж герой вимірював медіа-ефект від кожного свого акту. Фактично, він вчиняв не знищення предмету мистецтва, він хотів розбурхати світ, викликати дискусію. Сама дія була не важливою, головне – результат, реакція. 

Що таке, загалом, божевілля? Можливо це ми – божевільні, бо живемо так “як прийнято”, пливемо за течією, ставимось до мистецтва, як прийнято ставитись, і вкладаємо себе в рамки, часом абсолютно нелогічні? Може це ми – божевільні, бо вимірюємо цінність мистецтва папірцями? 

Ця книжка – чудовий привід вийти за межі усталених уявлень про світ і зрозуміти трохи більше про те, що для людства справді означають будь-які фізичні предмети, і предмети мистецтва зокрема. Чому їх вважають цінними і чому головна міра цінності – гроші? Чи можна тоді грошима виміряти любов, чи прив’язаність? 

Окрім того, в «Кривокляті» мене зачепило, як змінюється значення однієї й тієї ж події в очах людей і наскільки ми передбачувані. Кривокляту було дуже важко знайти такий витвір мистецтва, щоб суспільство не додало власного сенсу до його акту знищення. Якщо на картині оголені тіла – її нищити неможна, бо скажуть, що у нього проблеми з сексом. Якщо релігійні мотиви – вирішать, що це був фанатик. Як же поверхнево ми судимо про дії людей і як легко оголошуємо вердикти! 

А ще це історія про те, як важливо в цьому світі знайти саме свою людину. З якою буде комфортно робити будь-які божевільності. Хай це буде безкінечне відвідування галерей в усіх куточках світу. Або будь-яке інше захоплення, зрозуміле тільки вам. Коли таку людину знаходиш, живеться якось простіше. Бо якби дружина Кривоклята лишилась живою – чи став би він робити те, що робив? Хороше питання. 

Цитата

“Якщо пораховано, не знаю, якими методами, скільки часу протягом життя ми витрачаємо на сон, скільки на гоління, скільки на їжу, скільки на випороження, якщо ці підрахунки публікуються у щоденній пресі й кольорових журналах під крикливими чорними і жовтими заголовками “Чи знаєш ти, що…” або “Факти з твого життя”, або “Цікавинки про кожного з нас”, то чому нікому не хочеться порахувати, скільки часу ми проводимо щодня, щомісяця, щороку, й урешті-решт протягом усього життя на перебування з ідіотами та негідниками, розмови з ними, вислуховування їхніх нескінченних монологів, відповіді на їхні ідіотські та негідницькі репліки, на їхні ідіотські та негідницькі питання, на їхні ідіотські та негідницькі пропозиції і стократ ідіотські та негідницькі думки на тему мистецтва?”

 

“Не можна суспільство дієвіше сплюгавити, казав я Цеєтмаєрові, дієвіше каструвати, зробити повільним, ніж за допомогою ґрунтовного зогидження та плутанини у справах мистецтва, і хоч це нелегкий процес, оскільки суспільство інстинктивно відчуває, що його ведуть до найглибшого ув’язнення, а отже, цей процес має бути розтягнутий на роки, десятки років, поколінь, однак, урешті-решт, його вдається провести, і тоді він стократ відплачує тим, що вклали так багато енергії в зогидження та викорінення мистецтва, дозволяючи, щоб відтоді з таким кастрованим суспільством вони робили те, що їм заманеться”.

 

“Я завжди намагався підходити до твору з порожньою головою, з головою, за словами Цеєтмаєра, провітреною, натомість моя дружина завжди намагалась підходити з головою заповненою, головою, за словами Цеєтмаєра, забитою, і, попри все, ні моя провітреність, ні її забитість насправді не мали ані найменшого значення, тому що ми завжди підходили, в буквальному сенсі, в сенсі ступання по музейному паркету чи кам’яній долівці, отже, ми завжди підходили до витвору геть збентеженими його внутнішньою і неослабленою віками, пошкодженнями і перемальовуваннями силою, і, незважаючи на те, які ми хотіли йому поставити запитання, на що звернути увагу, завжди, – і тут ми сходились з дружиною на думці, – він завжди відповідав нам на геть інші, заздалегідь не продумані питання і звертав увагу на те, що раніше не здавалось нам суттєвим, хоча здебільшого ми знали цей твір із репродукцій і не підходили до нього без підготовки, яка у випадку моєї дружини була забиванням голови, а в моєму випадку – провітрюванням голови”.

 

“Витвір мистецтва не має жодного інтересу в тому, що дає, дає беззастережно, щиро й не вимагаючи ні квитанції, ні довідки, ні розрахунку, ні повернення в зручний чи незручний для боржника термін, він дає, не створюючи жодного боргу, що стикається не лише з геть запеклою підозріливістю, а й цілковитим нерозумінням й навіть ворожістю, оскільки якщо щось дається так щедро й задарма, то, вочевидь воно точно не має цінності чи, можливо, навіть шкідливе, можливо, навіть, усупереч уявленням, створює борг, про який згадується десь дрібним шрифтом, на передостанній сторінці неписаної угоди”.

 

“Доморосла, нічим не обґрунтована психологізація журналістів, цього племені розумових злочинців, спеціалістів з нічого, людей, які не отримали жодного конкретного знання в жодній конкретній царині, але почуваються вповноваженими, ба більше, вважають своїм обов’язком публікувати свою думку на кожну тему, що стосується будь-якої царини; якщо тільки якась тема існує, вони переконані, що повинні про неї висловитись, а що більше ця тема вимагає специфічного знання зі специфічної галузі, то з більшою охотою вони висловлюються, не звертаючись до жодного знання, навпаки, це знання навмисне відкидаючи, ізолюючись від нього, тому що воно вплинуло б на їхню так звану думку”.

Кому варто читати

Юля: тим, хто любить прикольні назви і слов’янську літературу.

Таня: буду капітаном очевидністю, але тим, хто любить мистецтво, кому ж ще? 

Віта: а також тим, хто відкритий до нових читацьких досвідів і не боїться відсутності абзаців.

Кому не варто читати

Віта: Тим, хто переконаний, що хороша книжка – та, в якій багато діалогів.

Юля: Адептам коротких розділів та чітких абзаців, а ще тим, хто любить книжки, у яких геть усе зрозуміло.

Таня: Тим, для кого книжки – це насамперед відпочинок, бо відпочити тут точно не вийде.

Схожі книги

Юля: Богуміл Грабал “Я обслуговував англійського короля” – таке ж глобальне полотно без абзаців, також розповідь нагадує мені ще одну з недавніх новинок “Комори” – “Німого бога” Юркі Вайнонена. 

Таня:Замах на мистецтво” – ці дві книги треба читати разом. 

Віта:Щиголь” – бо у романі Донни Тартт теж ідеться про непрості стосунки з мистецтвом і про те, як іноді важко балансувати між обожнюванням шедевру і бажанням його знищити.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

283 thoughts on “#ЧитаємоРазом: Яцек Денель «Кривоклят»

 1. There are actually a whole lot of details like that to take into consideration. That is a great level to deliver up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions like the one you carry up the place the most important factor can be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, however I’m sure that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls really feel the impression of just a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 9. Wonderful blog! I found it while surfing around
  on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Cheers

 10. My brother suggested I might like this web site.
  He was entirely right. This post actually made my day.

  You cann’t imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 11. Aw, this was a really good post. Spending some time and
  actual effort to produce a great article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get
  nearly anything done.

 12. 604921 57587Following study some with the blog articles for your web site now, and that i genuinely like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark internet site list and are checking back soon. Pls consider my internet website too and inform me what you consider. 230136

 13. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive
  a 30 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is
  now broken and she has 83 views. I know this is completely
  off topic but I had to share it with someone!

 14. Great beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend
  your website, how can i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast offered
  shiny transparent idea

 15. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and
  in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.

  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently fast.

 16. wonderful post, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector do not notice this.
  You must proceed your writing. I am sure, you have a great readers’
  base already!

 17. Hi there! This is kind of off topic but I
  need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to
  begin. Do you have any points or suggestions? With thanks

 18. Aw, this was a very good post. Spending some time and actual effort to make a
  great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 19. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity to your publish is just great and that i could think you’re an expert in this subject.
  Fine along with your permission let me to grasp your feed to keep up to date with impending post.

  Thank you a million and please continue the gratifying work.

 20. The people who find themselves new to a spa can start
  with a full body massage kona and facial. According to
  a web site, stress might be outlined as affect or constraining power exerted when a body or body elements pulls on, presses on, pushes in opposition to, tends to twist
  or compress another physique part or body. With the event of pharmaceutical trade, aromatic plant therapy was rejected as an ‘inferior pseudo-science’ and changed by man-made medication,
  primarily based in part on the weather it
  discarded. Now docs, therapists and scientists have recognized many
  more advantages than what had been historically regarded as the advantages of massage therapy.
  However the pressure that a massage therapist applies during a deep connective tissue massage is extra sturdy, and massage
  oil or lotion isnt usually used. You too can make use of aromatherapy bath soaps,
  foot and hand baths, physique wash or bath oil and plenty of others.

  Use the oil at a 1-5% dilution as a massage blend for painful
  or tingling areas. I differ the ending relying on whether
  my shopper wants to be woken up – by which case pummeling is invigorating – or needs to remain in a relaxed state – when I would use cat strokes.Pummeling
  is the easiest percussion motion, and is subsequently excellent for rookies.

 21. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished
  to mention that I have really enjoyed browsing your weblog posts.
  After all I will be subscribing in your rss feed and I
  am hoping you write once more very soon!

 22. Hi there would you mind letting me know which web host you’re using?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog
  loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

 23. Hello! I simply would like to offer you a huge thumbs up for the great info you’ve got
  right here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

 24. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my
  iphone during lunch break. I enjoy the information you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my
  phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent blog!

 25. Admiring the hard work you put into your website and in depth information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same outdated rehashed information. Excellent read!

  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 26. Hello, Neat post. There is a problem together with your web sitee inn
  internet explorer, might check this? IE nonetheless is the
  market chief and a big component tto other people will leave out your wonderfull writing due to this problem.

 27. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool.
  I’m impressed by the details that you have on this site.
  It reveals how nicely you understand this subject.
  Bookmarked this web page, will come back for extra articles.
  You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across.

  What a great web site.

 28. Ahaa, its good conversation regarding this piece
  of writing at this place at this web site, I have read all that,
  so at this time me also commenting at this place.

 29. You actually make it seem really easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I’d by no means understand.
  It sort of feels too complex and very broad for me. I am taking a look ahead on your subsequent put up, I’ll try to get the hang
  of it!

 30. Admiring the persistence you put into your website and detailed information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 31. Hi there exceptional website! Does running a blog similar to this take a massive amount work?
  I have virtually no knowledge of coding however I
  was hoping to start my own blog in the near future. Anyways, should you
  have any suggestions or techniques for new blog owners please share.

  I know this is off subject nevertheless I simply had to ask.
  Thanks a lot!

 32. Thanks for your personal marvelous posting!
  I truly enjoyed reading it, you’re a great author. I will be sure to bookmark your blog and
  will often come back someday. I want to encourage one to continue
  your great job, have a nice morning!

 33. Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and will often come back in the
  future. I want to encourage you to continue your great
  job, have a nice evening!

 34. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog
  that’s equally educative and engaging, and without a
  doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something
  not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I came across this during my search for something regarding this.

 35. Angesichts der Wirtschaftslage und der aktuell hohen Arbeitslosenquote kann ich mir
  vorstellen, dass viele Menschen online ihren Lebensunterhalt verdienen wollen. So einfach es auch erscheinen mag, online Geld zu verdienen ist im
  Allgemeinen keine leichte Aufgabe.

 36. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.

  Please let me know where you got your design. Thanks

 37. Magnificent goods from you, man. I have bear in mind your stuff
  prior to and you are just extremely magnificent. I really like what you have bought here, really like what you’re saying
  and the way in which during which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
  I can not wait to learn far more from you. This is really a terrific site.

 38. Hey! This is kind of off topic but I need some help
  from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or
  suggestions? Many thanks

 39. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue
  this in future. Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 40. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have book-marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 41. Usually I do not read post on blogs, however I wish to say that
  this write-up very pressured me to check out and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thanks, very great article.

 42. This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 43. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or
  two pictures. Maybe you could space it out better?

 44. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that
  it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 45. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now
  each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.
  Is there a way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 46. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to
  be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

 47. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring
  on other websites? I have a blog based upon on the same
  subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I
  know my viewers would value your work. If you’re
  even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 48. Digital marketing refers to the promotion and advertising of businesses and brands via
  digital media channels. Digital media, as of the present, comprises websites,
  social media, radio, television, mobile and even forms of traditionally non-digital media like
  billboards, transit signs. Essentially any marketing media that is delivered electronically is considered to be digital marketing.This leaves only various forms of person-to-person (P2P) marketing
  as well as print advertising and direct marketing that fall outside of the digital marketing umbrella.
  Print ads, direct mail, print directories,
  billboards and posters are all beginning to connect to digital counterparts.
  Traditional advertising and marketing tools like URL landing pages, QR codes, web banner advertising,
  online directories, and text codes all connect to digital media.
  This change is driven by entrepreneurs and business owners.

  Digital marketing agencies can fulfill their dream of delivering tangible results because of the ever-increasing need for these services.

  Most digital media, including websites, social media and mobile
  advertisements are easier to track than traditional marketing media
  like print ads.

 49. Undeniably believe that which yoou said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to
  bee aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the
  whole thing without having side effect , people could takle
  a signal. Wiill likely be back tto get more. Thanks

 50. I like the helpful information you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I’m quite certain I will learn lots of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 51. Hello, i feel that i noticed you visited my website thus i got
  here to return the choose?.I’m trying to find issues to enhance my website!I
  assume its good enough to make use of a few of your concepts!!

 52. Thank you a bunch for sharing this with all people you actually know what you are speaking about!
  Bookmarked. Kindly also discuss with my site =).
  We will have a hyperlink alternate arrangement
  among us

 53. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme.

  Kudos

 54. Hey there just wanted to give you a quick
  heads up. The text in your post seem to be running off
  the screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting
  issue or something to do with web browser compatibility
  but I thought I’d post to let you know. The design look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 55. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up anything
  new from right here. I did however expertise some technical
  points using this web site, as I experienced
  to reload the website lots of times previous to I could get
  it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your
  placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing
  with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could look out for much more
  of your respective interesting content. Ensure that you update this again soon.

 56. Thanks a bunch for sharing this with all people you actually
  recognize what you are speaking approximately!
  Bookmarked. Kindly also seek advice from my site =).
  We will have a link trade agreement among us

 57. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did
  you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!

 58. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; many of us have created
  some nice methods and we are looking to trade strategies with other folks, please shoot me an e-mail if interested.

 59. Very good website you have here but I was wondering if you knew
  off any forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of group where I can get opinions
  from other experienced people that share tthe same interest.
  If you have any suggestions, ppease let me know. Bless you!

 60. 876052 442035An fascinating discussion might be valued at comment. I do believe that you basically write read more about this topic, it may possibly not often be a taboo subject but normally persons are too couple of to dicuss on such topics. To a higher. Cheers 268573

 61. Hello! I understand this is somewhat off-topic but
  I needed to ask. Does operating a well-established blog like yours take a large amount of work?
  I’m brand new to running a blog however I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new
  aspiring bloggers. Appreciate it!

 62. It’s appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy.

  I’ve learn this post and if I may I wish to suggest you
  few fascinating issues or advice. Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
  I want to learn more things approximately it!

 63. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My website has a lot oof ccompletely unique content I’ve
  either created myself or outsourced but it looks like a lot of it
  is popping itt up all over thee internet without my permission. Do
  you know any solutions to help stop content from being ripped off?

  I’d really appreciate it.

 64. Computer hardware includes the various components
  of a personal computer, including the hard disk, main processing
  unit, visuals card, disk drive, key-board, computer mouse, screen,
  motherboard and also the numerous processors. A chip is a small circuit which contains
  the reasoning that permits a device to communicate
  with software or equipment. There are numerous sorts of chips as well as different companies make
  them depending upon their usages.

  A microprocessor is one of the primary parts in a computer system.
  It manages the computer functions of the gadget.

  The microprocessor is programmed in an integrated circuit which can be printed theoretically or programmed
  into a memory chip. The chips can keep directions for a tool to carry out a certain task.
  Instructions are packed from an external gadget
  or they can be filled into the microprocessor.

  A hypervisor belongs of the equipment that enables communication between different gadget drivers and
  also operating systems. It allows a gadget to act like an online equipment in a computer system.

  It also allows interaction in between the device and os.
  Some hypervisors are hardware based while others are
  software based.

  An ingrained tool is a sort of hardware that is used in some kinds of digital home appliances.

  These gadgets are constructed directly right into a home appliance and also it
  functions as an input or output gadget. They are used to send out guidelines or details from
  the device to the appliance or to various other tools.
  For example, an embedded device might include a printer, scanner or camera to create a virtual printer, scanner or cam in an electronic gadget.

 65. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

  You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be
  giving us something informative to read?

 66. Hello there! This post couldn’t be written much better!
  Reading through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I will forward this information to
  him. Pretty sure he will have a great read.

  I appreciate you for sharing!

 67. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 68. Hey! This post couldn’t be written any better!

  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post
  to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 69. When it comes to checks, everyone starts off the identical means.
  With customization and personalization, you can have a checkbook cover that represents your interests and shows
  high quality at the same time. When advertisers compete on the downstream market, disclosure can result in an increase or a
  decrease in product prices depending on the character
  of the data. Several advertisers compete within the auction, and consumers differ of their preferences.

  The Bonuses can also payout large wins with the Wild Diamond having the facility to exchange all
  the bottom symbols to create a plethora of paytable prizes equal to the ones outlined above.
  Not solely will you find ones that look great and give you
  the safety on your checks and verify register, but you will have a
  variety of other nice selections as properly.

  Next, regardless that vinyl checkbook covers are free if you place an order,
  and leather ones are something but free, leather-based covers do
  not put on out.

 70. Taking advantage of Manchester United’s free kick situation, the crowd that appeared with an unidentified white object was caught by security guards after about 10 seconds of escape.

 71. You’re so awesome! I don’t suppose I have read through something like this before. So good to find somebody with original thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is something that is required on the internet, someone with a bit of originality!|

Залишити відповідь