Ділитись=любити, таємниця=крадіжка і ще трохи сферичної мудрості від Дейва Еґґерса

Кожне народження антиутопії – це маленьке свято. А український переклад культового роману – це привід підняти бокали. Тільки не робіть потім (чи в процесі) селфі. І не завантажуйте їх у соцмережі. І ні в якому разі не оновлюйте статус, мовляв, святкуєте появу «Сфери». Зараз розповім, чому.


З чого постала «Сфера»


Біографія Дейва Еґґерса за драмою та насиченістю не поступається його книжкам. Він – титулований журналіст, автор бестселерів, сценарист, видавець і навіть трохи дизайнер.

Письменник вчився на факультеті журналістики у престижному Іллінойському університеті в Урбана-Шампейн. Але трагічні смерті обох батьків, які пішли ж життя від раку з різницею у рік, внесли корективи у його плани. Так 21-річному Дейву довелось виховувати восьмирічного братика Крістофера. Ці події він опише у першій своїй книзі A Heartbreaking Work of Staggering Genius (2000), яка стане бестселером New York Times New York Times, а журнал «Тайм» назве її кращою книжкою року. На жаль, Пулітцера Еґґерс все ж не отримає.

Перший художній роман Дейва Еґґерса You Shall Know Our Velocity вийшов 2002 року. А у 2005 світ побачила книжка- інтерв’ю з колишнім в’язнем, довічно засудженим і згодом реабілітованим Surviving Justice: America’s Wrongfully Convicted and Exonerated.

Але повернімось до «Сфери» (2013) – Еґґерс задумував її як соціальну сатиру на аж надто вагому роль соцмереж у нашому житті. Хоча у 2017 твір швидше сприймається як геть недалеке майбутнє.


Хмари і смайлики


З перших сторінок знайомимось з Мей Голланд – провінційною дівчиною, якій нудно на безперспективній роботі у малесенькому містечку десь біля Фресно. Їй 24 і вона вже геть втомилась від такого життя.

Але тут на допомогу приходить подружка з коледжу, яка працює у культовому концерні «Сфера», який вже давно затьмарив Facebook, Twitter і навіть Instagram (не хочу в це вірити, мій любий інстаграмчик).

Енні замовила словечко – корупційна складова – і ось Мей вже на роботі мрії. Їй там так чудово, як мені було б в УЄФА.

У статусі новачка дівчина досягає неабияких успіхів. Вона з усмішкою розсилає смайлики і переносить всю інформацію у сферівську хмару. Віртуальний рейтинг витісняє реальне спілкування, але на цьому етапі загроза поки не набула якоїсь форми і ще не показує гострі акулячі зуби.


Голос розуму


У якийсь момент автор намагається схаменути головну героїню. Здоровий глузд до неї промовляє устами батьків, хоч хворому татові й дуже допомагає сферівська страховка, і колишнього хлопця – вайлуватого Мерсера, і таємничого Кальдена, який знає про систему набагато більше, ніж розповідає.

Всі вони говорять про те, що реальне спілкування важливіше за обмін смайликами. Що увагу можна приділяти офлайн. І що не все у «Сфері» так прекрасно. Але чи 24-річні дівчата схильні когось слухати? Вони ж все знають.


Абсолютна прозорість


«Сфера» прагне до досконалості, читати: «всі знають все». От і Мей через дурний вчинок (вам сподобається) стає прозорою – тобто постійно носить на собі камеру і транслює у павутину все, що відбувається довкола неї. Вимикає тільки вночі і в туалеті переводить на беззвучний режим.

Мей стає мегапопулярною, але й втрачає низку старих зв’язків, якими дорожила, бо ж не всі розмови мають одразу ставати надбанням громадськості. Вона випадково осоромлює батьків і мало не втрачає улюблену подругу, а ще камера віддаляє її від бажаного чоловіка.

Але ідея з прозорістю політиків, чиновників та інших владних осіб з біса чудова.


Минуле доконане


Це ще один проект «Сфери», який показує, що дещо знати не варто, можливо навіть травматично. Сервіс «Минуле доконане» дозволяє зазирнути у життя предків через століття. І знайти там таке, що зруйнує майбутнє. Хоч перша піддослідна ледве переживає експеримент, «Сфера» не збирається зупинятись.

«ВірДіти», програми для виявлення чужинців у кварталі, додатки, які вкажуть на тих, хто має судимості, мільйони камер «ВидоЗміни», які постійно транслюють відео онлайн, – «Сфера» змінить цей світ на краще, не питаючи дозволу.


Пласка екранізація


А тут я хотіла написати, що у такої прекрасної книжки є надзвичайна екранізація з Емою Ватсон, Томом Генксом і шотландкою Карен Гіллан (Амелія Понд з «Доктора Хто»). Хотіла – написала. Надзвичайно пласка екранізація з купою зміщених акцентів, а ще якась геть пуританська, бо книга місцями навіть дуже 18+.

Фільм показує Мей Голланд тільки з погляду її фанатичного кар’єризму, стираючи грані малого стерва та гарячої штучки. У якийсь момент вона навіть стає мученицею і тою, хто може і буде розвалювати мережевого монстра, який пожирає свідомість людей. Словом, екранізація одразу після книги мене дуже розчарувала. Не робіть так, як я. Не дивіться за гарячими слідами.


Ділитись – це любити


Те, що колись потрапило в інтернет, ніколи не зникає без сліду. Воно зберігається десь на віддалених серверах у тридесятому королівстві під сімома замками, а доступ до нього може бути втрачений. Та колись це стане надбання громадськості.

«Сфера» – не для того, щоб налякати вас до чортиків і надихнути поклопотати у провайдера про відключення послуги. Вона для того, щоб допомогти правильно розставити пріоритети і фільтрувати те, чим ділитесь у мережі.


Читати також: Джордж Орвелл «1984», Олдос Гасклі «Який чудесний світ новий», Рей Бредберрі «451 за Фаренгейтом», Джек Лондон «Залізна п’ята», Едвард Фостер «Машина зупиняється».


Купити книжку в Yakaboo

Юлія Дутка
Трилероїд, інтроверт та психоаналітик-аматор. Ви хочете про це поговорити? За фахом - журналіст, та більше тяжію до редагування. Люблю соло-подорожі, важкий метал, м’яке світло, волохатих корів, Скандинавію та бензопили. Мрію попестити ісландських коників та потиснути руку Чакові Поланіку.
http://tarels.blogspot.com/%20

5 thoughts on “Ділитись=любити, таємниця=крадіжка і ще трохи сферичної мудрості від Дейва Еґґерса

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

Залишити відповідь