Літературний звіринець: 15 книжок про улюблених тварин

Якщо укласти хіт-парад «найлітературніших» звірів і птахів, які найчастіше надихали письменників і ставали головними героями повістей та романів, то у топі найпевніше опиняться коти і собаки. Але розмаїття тваринного світу іноді дарує авторам справді неординарних персонажів і непересічні історії для їхніх текстів. Тож ми підібрали для вас 15 книг про різних птахів і тварин. Сподіваємося, серед них знайдуться і ваші улюблені 😉


1

«Гончаки Бафуту» Джеральд Даррел
(дикі тварини Західної Африки)


Для тих, хто шаленіє від екзотичних тваринок, книги Джеральда Даррелла – джерело і нових знань, і читацької насолоди. В Камерунській експедиції письменника-зоолога, про яку оповідає цей текст, ви зустрінетеся з волохатими жабами, барвистими сцинками, кумедними і грайливими мавпочками й шимпанзе, зворушливими «родичами» лемурів галаго, які чарують ангельським поглядом величезних очей, та багатьма іншими тваринами. Звісно, не обійдеться і без змій🙂 Колоритні і дотепні описи зовнішності і звичок цих звірят допоможуть уявити їх до найменших детальок, а кумедні історії з полювання, на яке Даррелл ходив разом із туземними мисливцями – «гончаками Бафуту» – розвеселять навіть найсерйозніших читачів.


2

«Життя і мета собаки» Брюс Кемерон
(собака)


Собача вірність – це не просто красива фраза. Бо якщо у домашнього пса є життєва ціль і мета, то вона невіддільно пов’язана із відданістю своїй людині. Але навряд чи сторожування будинку є справжнім призначенням собаки. Що ж тоді? Саме це й хоче з’ясувати оповідач цієї історії – пес, який досконало навчився стерегти людей і двері їхнього дому, помер, а тоді народився знову – з іншою зовнішністю та іншим ім’ям, – аби знайти свого господаря, стати найкращим партнером у всіх його пригодах і зрозуміти нарешті, що насправді його призначення – просто бути поряд.

Ця зворушлива, мудра і щира книга спонукає по-новому поглянути на свого домашнього песика і усвідомити його роль у вашому житті. І зрештою замислитися: а, може, усі собаки, які у вас були, – це просто різні втілення одного й того ж пса?


3

«Як приручити дракона» Крессіда Коуелл
(дракон)


У кожного порядного вікінга має бути свій дракон. Спершу дракона треба знайти. Це нелегко, але це тільки половина справи. Адже потім дракона треба виховати – так, аби він став надійним напарником. Саме таке завдання постає перед юним Гиккусом, сином вождя. Щоб приручити дракона, знадобиться інструкція, і її ви знайдете на сторінках цієї книги. Але це насправді не головне і не завжди допомагає. Особливо якщо твої фізичні дані не справляють надто великого враження і з тебе радісно кепкує будь-хто, навіть твій власний дракон. Натомість Гиккусу вдається дещо більше – виростити зі свого Беззубика вірного друга. Як саме, дізнаєтеся зі сторінок цієї веселої і доброї книги.

Читати: Як приручити дракона. Відома історія вийшла українською (уривок)


4

«Рікі-Тікі-Таві» Редьярд Кіплінг
(мангуст)


Екзотичні звірі із джунглів стають для нас ближчими завдяки Редьярду Кіплінгу й українським перекладам його казок. Із цієї збірочки із семи трішки повчальних і дуже цікавих історій ми дізнаємося, як у верблюда з’явився горб, у броненосця – міцний панцир, а слоненя перетворило акуратний носик на довгий, але зручний хобот. А ще на читачів чекає знайомство із Диким Котом, який гуляв сам по собі, і, звісно, зі справжнім героєм, сміливим і безстрашним мангустом Рікі-Тікі-Таві.


Processed with VSCO with a5 preset

«Айван, єдиний і неповторний» Кетрін Еплгейт
(горила)


Ця книга – історія горили-вожака зі сріблястою спиною, розказана ним самим. Айван – самець горили, який народився у джунглях, а нині живе у скляній клітці в міні-зоопарку розважального центру. Між першим і другим у нього було ще й «гламурне» життя – певний час він мешкав у людській родині, ходив у дитячому вбранні і пив молочний шейк, відвідував бейсбольні матчі і циркові вистави й задмухував свічки на свій день народження. А тепер у нього є кілька метрів особистого простору, у який може зазирнути кожен перехожий, талант до малювання і близькі друзі – песик Боб і слониха Стелла. Може, їхнє життя і далі плило б за течією, якби у сусідній клітці не з’явилося маленьке слоненятко Рубі, а в Айвана – мета: зробити так, аби ця дитина не мусила до кінця своїх днів нидіти в цьому місці, а потрапила б туди, де живуть інші слони, а люди не знущаються, а про них дбають.

Це сумна і зворушлива, але не безнадійна історія про відданість, дружбу, винахідливість тварин і про те, як люди можуть бути водночас вкрай жорстокими і винятково добрими.

Читати: Єдиний і неповторний Айван та його найкоротша циркова вистава на світі. Уривок із книжки


5

«Небезпечні мандри» Річард Аддамс
(кролики)


Те, що на перший погляд може здатися невеликою подорожжю кількох диких кролів, насправді здатне перерости в епічну пригоду, повну відкриттів і небезпек. Коли один із «нижчих» жителів кролячої колонії на ймення П’ятий заявляє про те, що незабаром на них чекає катастрофа, яка походить від людей, спершу йому вірить тільки старший брат, Ліщина. Головний Кріль відмахується від їхнього попередження, але знаходяться кілька побратимів – і з числа елітної варти Оусли, і з «крайніх», найменш міцних і швидких. Тож незабаром невеликий кролячий загін вирушає на пошуки нового прихистку подалі від небезпеки.

З цієї книги ви дізнаєтеся практично усе про те, що люблять робити і чим ласують кролі, про їхніх друзів і ворогів. Річард Аддамс наділив їх людськими рисами характеру, але лишив притаманну тільки їм поведінку. Тому вухаті персонажі книги не роблять нічого такого, що б не зробили справжні кролі у дикій природі. І в цьому є місце любові, зраді і подвигам. Тож не дивно, що «кроляча сага» на півтисячі сторінок читається настільки жваво і захопливо.


6

«Джонатан Лівінгстон, мартин» Річард Бах
(мартин)


Повсякденне життя мартинів – це рутинна боротьба за існування, в якій немає місця легкості, висоті і мистецтву польоту. І саме це бентежить молодого мартина на ім’я Джонатан Лівінгстон, який мріє підкорити небеса. Але замість того, аби просто мріяти і страждати, він береться знову і знову вдосконалювати свій політ. Але коли ти живеш у зграї, такий нонконформізм має свої наслідки: Джонатана Лівінгстона інші птахи проганяють геть. Саме це вигнання стає першою сходинкою на шляху до самовдосконалення і виходу на нову вишину, нові небесні простори і життя у новому товаристві.

Проста, світла, сповнена оптимізму, ця повість-притча – це історія, яка багатьом людям насправді допомагає розправити крила і зробити своє життя якісно інакшим. Так, як це зробив Джонатан Лівінгстон, мартин.


7

«Життя Пі» Янн Мартель
(тигр)


Подорож у відкритому морі на рятувальній шлюпці сам-на-сам із зеброю, орангутангом, гієною і тигром – це нереальне випробовування, в якому ти можеш розраховувати лише на свій досвід і на порятунок, що невідомо чи прийде. Юний Пі, син директора зоопарку, який разом із сім’єю і тваринами потрапив у кораблетрощу дорогою в Канаду, має те, що може допомогти йому протриматися, – приміром, знання з психології тварин і вміння поводитися із ними. Але як воно насправді – опинитися в одному човні з дикими звірями?

Із перших сторінок роману читач знає, що хлопцеві поталанило, адже нині він живе у Канаді і вивчає фізику й метафізику довколишнього світу – зоологію та релігієзнавство. Але що дійсно сталося з ним у дитинстві, а що він собі додумав, і як вдалося залишитися живим після цих нелюдських випробовувань долі, – про це дізнаєтеся лише дочитавши цей роман-притчу до кінця.

Читати: «Життя Пі»: то як могло бути насправді?


8

«Шосте вимирання» Елізабет Колберт
(рідкісні тварини)


Єдина у нашій підбірці науково-популярна книга розповідає про види живих істот, які опинилися на межі вимирання або й узагалі зникли з лиця Землі. Журналістка Елізабет Колберт спілкувалася із вченими, відвідувала лабораторії, вирушала в дослідницькі експедиції, аби вивчити природу того, що називають «шостим вимиранням» – одним із наймасштабнішим за всю історію планети винищенням тварин, птахів, молюсків, плазунів і найкрихітніших організмів, яких ми найчастіше й не помічаємо, але які становлять величезний інтерес для науки і неймовірну цінність для екосистеми Землі.

З цієї книги ви дізнаєтеся про блискавичне вимирання панамських золотавих жаб, про трагічну долю безкрилих гагарок і про те, як забруднення повітря зрештою призводить до того, що морська й океанічна вода поступово розчиняє панцирі молюсків. Простими словами про складні речі – саме так пише авторка, і картина, у яку складаються 13 розділів цієї книги, спонукає читача добряче замислитися про екологію і про майбутнє нашої планети.

Читати: Уривок із книжки «Шосте вимирання», лауреатки Пулітцерівської премії Елізабет Колберт


Processed with VSCO with a6 preset

«Як Гусь свою любов шукав» Надя Кушнір
(гусак)


Улюблений герой фейсбучних мемів, цинічний і гострий на язик Гусь у цій милій книжці-картинці постає в новому, романтичному амплуа – він вирушає на пошуки любові. Бо як би файно тобі на світі не жилося, у кожного має бути своя любов. Навіть у Гуся:) Куди тільки не заведуть його ці пошуки! І любов, яку Гусь нарешті знайде, виявиться не зовсім такою, якою міг собі уявляти її спершу читач. Але кого це насправді хвилює, якщо Гусю нарешті добре?;)

Ця мила життєрадісна книжечка, в якій майже немає тексту, зате є чудові ілюстрації, які можна довго-довго розглядати, – це історія «про вічне», розказана на супер-новий лад.


9

«Флора і Улліс» Кейт ДіКамілло
(білка)


Що відбувається у голові звичайної білки? Зазвичай там гніздиться лише одна думка, про їжу, – стверджує Кейт ДіКамілло. Так було і з білченям, яке врятувала із сусідчиного пилотяга дівчинка Флора. Однак маленький пухнастик, який отримав ім’я Улісс, після пережитої пригоди дуже змінився – скажімо, навчився думати, літати й писати вірші. І тепер білка-супергерой уже допомагає своїй рятівниці протистояти життєвим негараздам. А їх у Флори вистачає – батьки розлучені, мама-письменниця забороняє читати улюблені комікси і тримати вдома тваринок, а сама дівчинка почувається покинутою й нікому-не-потрібною…

Завдяки суперздібностям Улісса і їхній дівчачо-білчачій дружбі Флорі вдається не тільки відстояти своє, а й відкрите своє серденько, надійно заковане у товстий панцир цинізму, і впустити у нього теплі людські почуття.


snig_1

«Хто зробить сніг?» Мар’яна і Тарас Прохаськи

(кроти)


Прочитавши цю книгу, на якусь мить хочеться стати кротом і замешкати у цій дивовижній родині, де тато збирає новини для лісової газети, а мама, окрім піклування про своє численне сімейство, знаходить час для того, аби розвивати свої таланти і прислухатися до своїх бажань, – приміром, грати на контрабасі і вивчати іноземні мови. Діти, особливо наймолодші, Повз і Муркавка, досліджують найцікавіші місцини рідного лісу і спостерігають за тим, як міняється природа упродовж року, бавляться зі своїми друзями-звірятами, насолоджуються простими радощами – літнім пікніком, осіннім пленером, горнятком гарячого напою у кав’ярні, за дверима якої уже потріскує мороз.

Ця тепла і затишна книга, либонь, не розкаже про те, як насправді живуть кроти. Зате на прикладі кротячого сімейства навчить тішитися життю, просто відповідати на важкі запитання і розставляти пріоритети так, аби враховувати інтереси свої і своїх найближчих.


11

«Неро Корлеоне» Ельке Хайденрайї
(кіт)


Коли Неро був маленьким чорним кошеням, він і тоді не виглядав безпомічною милою істотою. Розважливий, впевнений у собі, цинічний і хитрий, він вміє одним помахом білої лапки заспокоїти будь-яку тварину з тих,які мешкають із ним на фермі. Дуже швидко він здобуває собі владу над усім домашнім господарством, але хіба це – вершина бажань для кота, який отримав прізвисько «Корлеоне»«Лев’яче серце». Як справжній італійський мафіозі, Неро не забуває про сім’ю: посуваючись вгору «статусними» сходами, забирає свою сестричку Розу в заможний особняк, у який йому вдається перебратися. А ще – береться за «виховання» людей. Але честолюбний котик не враховує того, що між сильним лідером і жорстоким тираном дуже тонка межа, а тирани, як відомо, зазвичай погано закінчують.

Ця невелика і жвава історія – таки собі дитячий варіант «Хрещеного батька», який не обійшовся без важливих моральних уроків, замаскованих у пригоди котячого мафіозі.


10

«Веди свій плуг понад кістками мертвих» Ольга Токарчук
(козулі)


Коли у дачному селищі майже у гущавині лісу починають загадково гинути місцеві мисливці браконьєри, усі сліди ведуть до… козуль. На те, що тварини таким чином мстяться за заподіяну їм кривду, натякає і місцева пенсіонерка, берегиня лісу і сезонна сторожова дачних будиночків Яніна Душейко. У минулому інженерка, зараз жінка навчає дітей англійської, перекладає вірші Вільяма Блейка і вірить, що тварини – а надто ж, її улюблені козулі, – мають душі. На відміну від деяких бездушних людей.

До якої розв’язки приведе читача цей еко-трилер, розказувати не буду. Але натякну, що ця історія, з якої так багато можна дізнатися про тваринний світ лісів Польщі, – чудовий приклад того, як любов до звірів іноді цілком справедливо може перевищувати любов до людей.

Читати: Куди веде свій плуг польська письменниця Ольга Токарчук?


028278d-suzirja-kurky

«Сузір’я курки» Софія Андрухович, Мар’яна Прохасько
(курка)


У бабці Марії незвичайна домашня улюблениця – курка Марічка. Якось старенька вирушає у найважливішу свою подорож – на гору, до Чорного Лісу, аби подолати свої давні страхи. Дорога готує подорожній підступні пастки. Але коли над головою сяють зорі, як цяточки на пір’їнках товаришки дитинства курочки Іскри, а вірна Марічка, вирвавшись із загорожі, біжить-летить на допомогу, Марії стане сил подолати перешкоди.

Ця не по-дитячому глибока книжка – не лише про курей і про старість, а й про те, що поважний вік – не вирок, а всередині кожного дідуся чи бабусі живе жага нових знань і пригод.

Читати: Перша дитяча книжка Софії Андрухович – “Сузір’я Курки”. Уривок


 

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

75 thoughts on “Літературний звіринець: 15 книжок про улюблених тварин

 1. Очікувала побачити Сетон-Томпсона. А ще – Херріотта, Кшенека (про косулю), Станева (там і про лисичку-чорнобурку, і про вовків, і про інших звірів)… Перераховані ж запишу собі у план читання 🙂

 2. я можу ще сходу 5-10 книжок накидати, які не увійшли у цю підбірку…але тоді вона була б просто безрозмірною))

 3. Howdy! Do you know if they make any plugins to
  help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good success.

  If you know of any please share. Thanks!

 4. Good post. I learn something totally new and challenging
  on websites I stumbleupon every day. It’s always useful
  to read content from other writers and use a little something from other websites.

 5. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three
  emails with the same comment. Is there any way you
  can remove me from that service? Bless you!

 6. I all the time used to study article in news
  papers but now as I am a user of web thus from
  now I am using net for content, thanks to web. games ps4 185413490784 games ps4

 7. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it
  out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be
  tweeting this to my followers! Terrific blog and wonderful design. ps4 games allenferguson ps4 games

 8. I don’t even know the way I finished up right here, however I thought
  this publish used to be good. I don’t know who you’re however definitely you’re
  going to a well-known blogger should you are not
  already. Cheers!

 9. Hey this is kinda of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding
  expertise so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 10. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; we have developed some nice methods
  and we are looking to exchange techniques with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 11. Hey, I think your website might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  wonderful blog! 0mniartist asmr

 12. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do
  with a few pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is fantastic blog. A great read.
  I’ll definitely be back.

 13. This is the perfect website for everyone who wants to understand this topic.
  You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).

  You definitely put a fresh spin on a subject that has been discussed for
  decades. Great stuff, just great!

 14. I blog often and I seriously appreciate your content.
  The article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new details about once per week.

  I opted in for your Feed too.

 15. You are so interesting! I don’t think I’ve truly read a single thing like
  that before. So good to discover somebody with original thoughts on this topic.
  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality!

 16. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great
  author.I will be sure to bookmark your blog and definitely will come
  back in the future. I want to encourage you to ultimately continue your great job,
  have a nice holiday weekend!

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 18. scoliosis
  Hi, this weekend is fastidious in favor of me, since this
  point in time i am reading this fantastic
  educational paragraph here at my house. scoliosis

 19. Heya superb website! Does running a blog like this require a
  great deal of work? I have very little knowledge of computer
  programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if
  you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I simply wanted to ask.
  Thank you!

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 21. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 24. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.

  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this
  to my followers! Great blog and terrific style and design.

 25. Whats up very cool website!! Man .. Beautiful .. Amazing ..
  I’ll bookmark your site and take the feeds also? I’m happy to seek out numerous useful information here within the post,
  we want develop more techniques in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 26. Howdy! I’m at work browsing your blog from my new
  apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the excellent work!

 27. I do trust all of the concepts you have presented for your post.
  They are really convincing and will certainly work.
  Still, the posts are too brief for novices. Could you please lengthen them a little from next time?
  Thanks for the post.

 28. great submit, very informative. I ponder why the opposite experts
  of this sector don’t understand this. You should proceed your writing.

  I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 29. I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit this weblog on regular basis
  to obtain updated from most up-to-date gossip.

 30. Hello there! I know this is kinda off topic but I
  was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m
  looking at options for another platform. I would be great
  if you could point me in the direction of
  a good platform.

 31. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide
  credit and sources back to your webpage? My website is in the exact same niche as
  yours and my visitors would truly benefit from some of
  the information you provide here. Please let me know if this okay with you.
  Thanks!

 32. Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 33. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your website provided us with valuable
  information to work on. You’ve done an impressive job and
  our entire community will be grateful to you.

 34. I have read several good stuff here. Certainly price bookmarking
  for revisiting. I surprise how a lot effort you place to create this kind of excellent informative website.

Залишити відповідь