Коли неможливо щось виразити звичними словами, мистецтво стає мовою: рецензія на книгу «Зоряна ніч Ван Гога та інші оповіді»

Силуети кипарисів на передньому плані, місто й гори – вдалині, а над усім – мерехтлива, пульсуюча небесна пелена: півмісяць та одинадцять величезних зірок… Унікальне поєднання різноманітних відтінків синього та жовтого, зеленого, коричневого й чорного кольорів… Це – «Зоряна ніч», знаменита картина голландського художника Вінсента ван Гога, написана ним у червні 1889 року під час перебування у лікарні для душевнохворих. Геніальний твір, що й досі заворожує та надихає, спонукає до роздумів та пошуку нових, прихованих символів. Саме ця картина і згадується у назві дивовижної книги, покликаної познайомити дітей з історією мистецтва, якому – тільки уявіть! – уже 40 тисяч років.

Мистецтво як магія

Власне, найдавнішим витвором мистецтва, який зберігся до наших днів, вважається фігурка, відома як Людинолев, знайдена у печері Штадель, на території сучасної Німеччини. Заввишки 29,6 см, з бивня мамонта, вирізана гострим каменем з вражаючою для тогочасних людей, а саме людей останнього льодовикового періоду, скрупульозністю: за її створенням було проведено щонайменше 400 годин! «Ця людина не допомагала родині полювати чи готувати, втім її робота була теж досить важливою. Вона перетворювала невидиме почуття у предмет, на який можна було подивитись, який можна було потримати в руках. Таке створіння – напівлюдина і напівлев – могло лише комусь наснитися. Як іще можна було побачити такого звіра?». Погодьтеся, у прадавніх людей, мабуть, і слова такого не було як «мистецтво», тож перетворення ідей та мрій на зображення й предмети для них, цілком ймовірно, видавалося справжнісінькою магією. Але й у наш час поєднання невидимого життя людських думок й почуттів із зовнішнім світом не позбавлене таємничості, а кожен новий його прояв – це ще одна спроба залишити свій слід у цьому тлінному світі.

Сучасне мистецтво: магія кришечок, або Навіть сміття можна перетворити у щось гарне

Одного разу Ель Анацуі підібрав із землі металеву кришечку: на ній були блакитні оборки по краю, а в центрі – блакитне коло із зображенням срібної зірки. Йому, уродженцю Гани, знахідка нагадала символ з adinkra – системи знаків і форм, якою послуговуються африканські митці, малюючи їх на стінах, предметах побуту чи тканині. Наприклад, знак, схожий на дерев’яний гребінець, duafe, означає «краса», а знак osram ne nsoromma – сонце і півмісяць під ним, подібний до колиски, – «любов та гармонія». Ель Анацуі почав збирати тисячі кришечок, з’єднуючи їх дротом між собою у моноблоки, схожі на металеві килимки, подальше поєднання яких і творить малюнки зі знаками adinkra – унікальні витвори нині уже відомого на цілий світ митця. Його роботи – зразок того, як за допомогою магії (пере)творення можна вдихнути життя у те, що ще вчора було непотребом, виражаючи таким чином свої почуття щодо світу, у якому ми живемо, та вкотре шукаючи відповідь на питання «що значить бути людиною».

«В історії є багато прогалин, які лише ти можеш заповнити своєю уявою»

Автор цієї книжки – британський мистецтвознавець Майкл Бьорд – переказав історію мистецтва для дітей, подавши її у серії оповідань. Імена людей, назви місць та витворів мистецтва, дати й історичні події – усі факти сплелися в 68 повністю вигаданих історій, на створення яких автора надихнули життя і творчість різних митців. Щодо цитат, то вони теж вигадані, якщо протилежне не зазначено. Чому ж автор вдався саме до форми оповіді?

«Слово історія звучить, наче все вже закінчилось, всі події уже в минулому. Але я відчуваю мистецтво по-іншому, немає значення, чи це малюнок на стінах храму чи в інтернеті – мистецтво живе! Бо оповідь, навіть якщо знайома, відбувається тут і зараз, у нашій уяві. Можливо, ти знаєш, що буде далі, але, здається, наче все відбувається вперше».

І, знаєте, з цим важко не погодитись. Правда ж?

Тематично схожі книжки

Іван Малкович «Ліза та її сни», Наталія Космолінська, Ірина Магдиш «Гра в музей», Франсуаза Барб-Ґалль «Як розмовляти з дітьми про мистецтво», Франсуаза Барб-Ґалль «Як розмовляти з дітьми про мистецтво ХХ століття», Майкл Берд «100 ідей, що змінили мистецтво».

Олеся Муц
Лікар-стоматолог у декретній відпустці. Люблю читати, подорожувати та вивчати нові мови, зокрема шляхом покупки чергової книжечки «Гаррі Поттера» іноземною мовою :)

18 thoughts on “Коли неможливо щось виразити звичними словами, мистецтво стає мовою: рецензія на книгу «Зоряна ніч Ван Гога та інші оповіді»

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  6. 845790 863280This website is normally a walk-through you discover the information it suited you about it and didnt know who require to. Glimpse here, and youll undoubtedly discover it. 865970

Залишити відповідь