Як зрозуміти економіку

Мало яка доросла людина впевнено розбирається і в хімії, і в лінгвістиці, і в економіці — ми усі щось десь недовчили. Але якщо з віком ваша природна допитливість нікуди не зникає, то серед науково-популярних книжок можна знайти хороші альтернативи нудним підручникам.


Мій особистий біль — міжнародна фінансова система та економіка. Прогалини у розумінні останньої допоможе заповнити книга Ха-Юн Чанґа, яку переклав Андрій Лапін, а видав «Наш Формат»: «Економіка. Інструкція з використання».


Ще з перших сторінок автор запевняє: економіка — не така вже й складна наука, та й залишати таку важливу галузь без нагляду небезпечно, тому пропонує навчитися критично ставитися до економічних аргументів. І йому справді вдається пояснити чимало (чого тільки вартий розділ про дев’ять різних економічних шкіл!). Ось кілька важливих тез:

Ми помилково думаємо, що встановлення ринкових відносин — причина стрімкого розвитку США та країн Західної Європи. Насправді виважений протекціонізм (захист національних виробників) допоміг їм побудувати сильне господарство. Але світ змінився і в сучасних умовах повністю повторити їхній сценарій не вдасться.

Не слід вважати, що в економічному сенсі люди завжди діють лише егоїстично або раціонально. Спектр людської поведінки набагато ширший:

«Лише коли ми визнаємо, що природа людей неідеальна, зможемо говорити про справжній вибір, а не гіпотетичний, який припускається в світі ідеальних людей, де кожен завжди знає, що для нього найкраще».

Наукові школи змінюються з часом, а тому без вивчення історії економіки не обійтися. Наприклад, лібералізм — чи не найзаплутаніший термін у світі, адже зараз його зазвичай пов’язують із захистом демократії, а от до середини минулого століття більшість лібералістів такими не були: вони вважали, що ані жінки, ані незаможні верстви населення не повинні мати права голосу.

Як не прикро, але бідність — домінантний стан людства протягом більшої частини історії. В абсолютній бідності сьогодні живуть 1,4 мільярда людей. Більшість з них — громадяни країн із середнім рівнем доходу. З одного боку, бідність можна знизити, якщо правильно розподілити доходи (вищі податки для багатих і соціальні видатки та пільги для бідних), однак у довгостроковій перспективі для зниження бідності потрібен економічний розвиток.

Сьогодні під економікою зазвичай розуміють ринок і продавців та споживачів на ньому. Проте економіка країни — це також виробництво і люди, які залучені до нього. Повноцінний розвиток неможливий, коли дискусії лежать суто у площині продажу і споживання, а проблемами виробництва нехтують.

А ось і моя улюблена цитата:

«Часто стверджують, що виробництво за “економіки знань” — це низькосортне заняття, притаманне лише країнам, що розвиваються, в яких низька оплата праці. Проте, образно кажучи, саме на фабриках створювався сучасний світ, і там він буде й далі “перековуватися”».

Пояснюючи економічні теорії, суб’єкти і поняття Ха-Юн Чанґ наводить чимало статистичних даних. А щоб деякі відомості краще запам’яталися, прив’язує їх до буденних речей, відомих компаній або фільмів. Наприклад, пишучи про економічну політику Делано Рузвельта автор згадує, що побудовану завдяки ньому дамбу можна побачити у фільмі «Супермен» 1978 року.


Отож, рекомендую книгу «Економіка. Інструкція з використання» Ха-Юн Чанґа:

Читати, якщо:

 • ви відчуваєте, що недовчили економіку у ВУЗі
 • вам цікаво розбиратися в теоріях, які по-різному пояснюють одні й ті ж явища
 • ви готові переглянути деякі свої погляди на те, як працює господарство

Не читати, якщо:

 • ви прихильник однієї-єдиної економічної теорії і заздалегідь не згодні з усіма іншими
 • ви шукаєте книжку про те, як заробляти або заощаджувати
 • ви боїтеся брати до рук книги, які бодай віддалено нагадують підручники 🙂

Схожі книги: “Капітал у XXI столітті” Томаса Пікетті, “Как работает экономика. Что Rolling Stones, Гарри Поттер и большой спорт могут рассказать о свободном рынке” Джона Тамні, “Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності” Джеймса Робінсона і Дарона Аджемоґлу


Дарина Стремецька, beautyandgloom.wordpress.com

Дарина Стремецька
Люблю фантастику, граюся в настільні ігри, займаюся іншими важливими речами. Вважаю, що найкраща суперсила, якою може володіти письменник — вміння говорити несерйозно про серйозне. Читаю англійською, вболіваю за хороші тексти українською, не забуваю дякувати перекладачам.
https://beautyandgloom.wordpress.com/

7 thoughts on “Як зрозуміти економіку

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 5. 826002 616609I genuinely enjoy your site, but Im having a dilemma: any time I load 1 of your post in Firefox, the center with the web page is screwed up – which is bizarre. May I send you a screenshot? In any event, maintain up the superior function; I definitely like reading you. 827968

Залишити відповідь