Як зберігати спокій у стресових ситуаціях? #ЧитаємоРазом: Секрети спокою «лінивої мами»

Третя книжка Анни Бикової – педагога, психолога й автора книжок-бестселерів серії «Лінива мама» – «Секрети спокою “лінивої мами”» допоможе батькам знайти емоційну рівновагу. Тільки у точці рівноваги адекватно вирішуються дитячі конфлікти, знаходяться слова для переконання, втішання, заспокоєння.

#МамиЧитають і зізнаються, що «Секрети спокою “лінивої мами”» стала улюбленою книжкою серії! Чому? Відповідь ви знайдете в цій статті.


Читати: Здоров’я, виховання й розвиток: книги для мам


Оглядачки

10_1_05

Наталія @ilatanka: читака й мама в декреті. Багато читаю про виховання, щоб віднаходити те, що мені імпонує й надихає ставати ще більш щасливою мамою. Так! Я вірю, що щаслива мама = щаслива сім’я = щаслива дитина.

Юлія @julia_prokhorovych: неідеальна матуся маленького хлопчика-шилопопика ? Шукаю тишу в книжках, особливо люблю читати у ванні з піною та при свічках (просто це єдине місце, де мама може усамітнитися.. ?)

Ірина @irinyurchмама-книголюб. Вірю в те, що книги відіграють велику роль у формуванні особистості – не тільки маленької, а й дорослої?


10_3_05

Секрети спокою «лінивої мами»


Ірина: на жаль чи на щастя, ми – не роботи, а живі люди зі своїми емоціями. Радість, захоплення, вдячність – все це прекрасно, але ж є й інша сторона людських почуттів. Гнів, роздратування, обурення… Впевнена, кожна мама рано чи пізно стикається з усім цим у відносинах з улюбленою дитиною. Добру і ніжну матусю підміняє кричуща й зла істота. Конфлікт припиняється, але осад залишається. Що робити в такій ситуації? Як перестати «зриватися» на дитину або чоловіка? Як зберігати спокій по-справжньому, не одягаючи маску? Як не допустити конфлікт або істерику? Цьому присвячена книга Анни Бикової «Секрети спокою “лінивої мами”».

Подолати конфлікт можна, якщо спробувати зрозуміти картину світу іншої людини. І спробувати пояснити іншому, як цей світ бачите ви.

Я – людина емоцій. Мені важко стримуватися, я можу зірватися і тому постійно шукаю методи, які могли б мені допомогти. Здається, я їх знайшла ?

Наталія: звісно, є врівноважені люди, яких важко розгнівати, образити, роздратувати, засмутити… Однак це не про мене. Мої емоції часто беруть верх над розумом. На щастя, я почала це усвідомлювати й захотіла змін. Тож я вже прочитала декілька книжок про емоційний інтелект, і багато з того, про що пише Анна Бикова в «Секрети спокою “лінивої мами”», у теорії знала. Але! Анна дає конкретні завдання – і це нарешті запустило процес змін у мені.

… сама не стрималася, нагримала, сама злякалася власної реакції, сама надто цим перейнялася та поринула у відчуття провини та сорому.

Юлія: спокій мами – це дуже важлива річ, яку не можна ігнорувати! Жінка, мама, дружина, господиня, маленька дівчинка – і це ще не всі ролі, які ми з вами маємо, любі Мами! Жінка – наче Святий Грааль, який містить у собі дивовижні здібності щодо гармонійного поєднання цих усіх ролей. Так, нам часто буває важко всюди встигнути, усі справи переробити та й ще всіх приголубити і зрозуміти ?

Але це все ми можемо робити, якщо всередині маємо спокій та рівновагу. Якщо маємо час для себе, час наповнення себе енергією. Саме в цій книзі автор наголошує про те, щоби ми з вами не забували про себе в цьому вирі безкінечних справ! Як завжди дотепно, легко і весело Анна Бикова говорить про важливі речі!


10_5_05

Які методи будете впроваджувати?


Ірина: щонайперше відключити «автопілот». Я рідко думаю про те, що роблю усвідомлено, а що – автоматично. Анна Бикова пропонує читачеві звернути увагу на свій стан, що може серйозно змінити ставлення до багатьох ситуацій, не тільки конфліктним.

Кілька разів на день запитуйте себе: А що я зараз відчуваю? Увімкнули режим усвідомлення, сформували нове уважне ставлення до своїх почуттів.

Не менш важливий момент: навчитися тверезо мислити в стресовій ситуації. Саме через блискавичну емоційну реакцію я часто говорю те, чого зовсім не хотіла сказати, грублю, кричу і зриваюся на рідних. А потім шкодую… Багатьох конфліктів можна було б уникнути, тільки б вміти вчасно зупинитися.

Тієї миті, коли відчуєте роздратування, скажіть собі: Стій! А в чому справжня причина?

Я ніколи не замислювалася над тим, що робити з вируючими всередині емоціями. Ну ось злишся, що з цим робити? Говорити, говорити і ще раз говорити. Виявляється, це не тільки для мами корисно, а й для розвитку малюка.

Говоріть про свої емоції. Формуйте звичку повідомляти близьких про свій емоційний стан. Бонусом буде розвиток емоційного інтелекту ваших дітей – на вашому прикладі.

Ще одна часта причина непорозумінь у відносинах батьків з дітьми – дитячий страх. Що робити, щоб дитина перестала боятися? Як змінити її ставлення до страхітливого об’єкту й тим самим зберегти свій спокій?

Коли в дитини виникає страх, у це потрібно грати, і що веселіша гра, то краще. Те, що стає смішним, перестає лякати.


Наталія: третя книжка Анни Бикової – і знову вся в наліпках! Планую все-все спробувати в реальному житті. Однак є й безумовні фаворити-поради. Одна з них – проаналізувати речі, які регулярно дратують / засмучують / злять, на предмет того, яке переконання за ними заховалося, а потім переглянути це переконання. Наприклад, ви мама двох маленьких діток і варите їм щодня на сніданок кашу тому, що вірите, що хороші мами так роблять. А проте ви ненавидите готувати кашу, а ваші діти влаштовують істерику, бо не хочуть її їсти. Ви злитеся, бо варите заради них, а вони… І так щоранку. У такій ситуації варто переглянути переконання «каша = хороша мама» і придумати, що ще можна готувати замість усім ненависної каші.

10_6_05

Друга з улюблених порад – не варто придушувати емоцію, нею потрібно управляти. І я маю тепер цілий алгоритм:

 • Усвідомити емоцію – «Так, я зараз готова закричати від гніву».
 • Спробувати трансформувати емоцію – «Чому я насправді злюся? Через те, що він не прибрав зі стола? Це ж уперше за місяць. Чи тому, що я сьогодні не виспалася й почуваюся втомленою?»
 • Якщо не вдалося змінити емоцію, то виявити її безпечно, тобто просто сказати вголос – «Я зараз відчуваю величезне роздратування через цей безлад. Можеш прибрати, бо я й так втомлена?».

Юлія: ох, як же мені близька тема щодо емоцій! Прочитавши книгу, я краще почала розпізнавати моменти, коли поганий настрій іншої людини починає відображатися на мені. Але розпізнавання зараження емоцією мало, я вчусь знов і знов не піддаватися цьому явищу, і поки що поганенько в мене виходить ?

А ви помічали, коли у вашої дитини поганий настрій, то як швидко ви також починаєте дратувалися і просити її заспокоїтися? Ми починаємо злитися, а в малечі може просто щось боліти, або турбувати (зубки, животик, голівка…). Ось чому, кожного разу перебуваючи в подібній ситуації, я уявно ставлю перед собою стіну, намагаючись не піддаватися роздратуванню! Чи це допомагає? А ви спробуйте!


10_4_05

Післясмак


Ірина: конспект на півзошита, пачка стікерів на одну невелику книгу і мільйон висновків, думок і методів – вже традиційно для книг Анни Бикової. Мені імпонують принципи авторки, підхід до виховання і правильно розставлені пріоритети. Саме цього я і вчуся. Ба більше, неймовірно тішить продуктивність методів – всі вони легко застосовні в наших реаліях. Головне: застосовувати всі вправи на практиці, як правило, читання теорій ще нікого щасливим не зробило.

І, мабуть, найбільший плюс цієї книги в тому, що вона не псує самооцінку. Хочеться навчитися тримати всі свої емоції під контролем, ставитися якнайкраще до близьких, але виходить не завжди. Совість мучить, шкодуєш і кориш себе. Анна Бикова робить акцент: не існує ідеальних людей і часом трапляється всяке.

Вчитися давати раду негативним емоціям, не допускати скандалів та ретельно аналізувати свої відчуття. І ніколи не забувати: всі ми люди і кожен має право на помилку. «Секрети спокою» – мій особистий фаворит в книгах Бикової – актуальна, як ніколи.

Наталія: насправді з цієї книжки Анни Бикової варто починати. Бо поки мамі бракує спокою, їй важко бути дійсно «лінивою» й не хапатися робити все самій, не перейматися, коли дитина відмовляється швидко вдягатися тощо. Особисто мене ця книжка змусила щоденно прислухатися до своїх емоцій, аналізувати першопричини й інколи реагувати по-іншому. І це лише початок! Адже я прочитала цю книжку й не поставила її відпочивати на полицю. Наприкінці книжки авторка попереджує, що швидких змін не буде, і пропонує план роботи над собою щонайменше на сім тижнів. Тож я продовжую з нею працювати.

Юлія: що сказати? Я безмежно вдячна Анні за можливість дізнатися важливі речі щодо виховання не тільки своїх діточок, а й себе! Інформація надана зовсім не нудно, і захоплює так, що з першого разу відірватися від сторінок одразу не вдається. Рекомендую!


Топ 3 цитати


Ірина:

Нам потрібні всі емоції. Ми так влаштовані, ми так задумані. Злість – одна з базових емоцій. У природі немає нічого зайвого. Усе зайве відсіюється, прибирається еволюцією. Емоції – це індикатор. Вони допомагають зрозуміти: те, що зараз відбувається, добре для мене, чи погано?

Якщо мама, не тямлячи себе з люті, трясе дитину – вона руйнує її. Якщо мама зберігає маску спокою в момент, коли всередині палає гнів – вона руйнує себе.

У стресових ситуаціях дорослим необхідно зберігати спокій. Тоді є шанс, що спокійною залишиться й дитина. Усі свої емоції слід заморозити, поставити на паузу.

Наталія:

Коли наступного разу дуже захочеться щось змінити в дитині, запитайте в себе: “А що тут про мене саму? Який мій персонаж так гостро реагує?

Якось почула від однієї жінки фразу: “Із цими дітьми я жити не встигаю”. …у мене відчуття цілком протилежне. З дітьми я встигаю жити. Я встигаю помічати хрусткі калюжі, колір неба, вдихати запахи вулиць, розглядати голубів, снігурів, жуків, собак. Устигаю дивуватися й тішитися з простих речей. Ніби наново пізнаю цей світ. Устигаю усвідомлювати, що життя прекрасне. Якщо не квапити дитину, можна отримати багато задоволення. Тому хоча б інколи дозвольте собі сповільнитися.

До себе в складні періоди слід ставитися так, як поставилися б мудрі батьки: любити, підтримувати, піклуватися.

Юлія:

Моя дитина має право на на будь-які емоції. Якщо я не можу або не готова змінити ситуацію, що спричинила сльози, допоможу їй пережити ці почуття.

Причинами примхів є:

 • Утома (порушення режиму, зміна обстановки, надлишок нових вражень).

 • Нездужання.

 • Чужий поганий настрій (діти добре відчувають емоційний стан близьких).

Життя – це значно більше, ніж чистота і порядок.


Кому варто прочитати

Ірина: мамам, які відчувають, що «зриваються».

Наталія: усім, не тільки мамам.

Юлія: тим, кому не байдужа гармонія в сім’ї.


Схожі книжки

Ірина: «Досить істерик!» Деніел Сігел та Тіна Брайсон.

Наталія: «Емоційний інтелект» Денiел Гоулман.

Юлія: згодна з Ірою – «Досить істерик!» Деніел Сігел та Тіна Брайсон.


Читати: #ЧитаємоРазом: Самостійна дитина, або Як стати «лінивою мамою»

Читати: #ЧитаємоРазом: «Лінива мама». Завдання для розвитку

Читати: #ЧитаємоРазом: Досить істерик! Комплексний підхід до гармонійного виховання дитини


Придбати книжку в Yakaboo

Катерина Молочко
SMM в Yakaboo.ua, книголюб та автор проекту Best Books https://vk.com/b__books. Читаю лишень книжки з певною загадкою (детективи) або важкі психологічні твори (трилери), загалом усе те, що Джої заховав би у морозилку. Вірю, що поганих книжок не існує, є просто не та цільова аудиторія.
https://katemolochko.wixsite.com/blog

9 thoughts on “Як зберігати спокій у стресових ситуаціях? #ЧитаємоРазом: Секрети спокою «лінивої мами»

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 6. 397176 2009Can I simply say exactly what a relief to get someone who in fact knows what theyre dealing with on the internet. You really know how to bring a difficulty to light and make it essential. The diet must see this and fully grasp this side on the story. I cant believe youre not a lot more common because you undoubtedly hold the gift. 419679

Залишити відповідь