Чи можна навчитися розуміти літературні твори? #ДвіДумки про «Як читати класиків» Ростислава Семківа

Літературні тортури у школі зазвичай тільки відлякують від класики — вже в дорослому віці важко забути про ці неприємні відчуття і подивитись на класичні твори новими очима. Книга Ростислава Семківа «Як читати класиків» допомагає це зробити і надихає на те, щоб перечитати знані твори літератури вже у свідомому віці. Оглядачки блогу Yakaboo розповідають про свої враження від книги Семківа.

Оглядачки

Катя Толокольникова: Моя професія – журналістика, а читання – один з моїх улюблених способів провести вільний час. Наприклад, я можу читати – буквально – всі вихідні. І ці вихідні мені сподобаються. Часом шкодую, що не маю літературозначної освіти (вчилася я також на журналіста), тому намагаюся вишукувати способи її отримати: ходжу на лекції про літературу чи переглядаю їх онлайн, а також читаю книжки на цю тему. В цьому плані дві книжки Ростислава Семківа, які вийшли в Pabulum, як і його статті,– це знахідка для мене.

Ольга Галай: До літературознавства я не маю ніякого відношення. В мене педагогічна освіта, та й то навіть не філологічна. Читання ж – невід’ємна частина мого життя. Я не просто люблю читати. Мені завжди хочеться ще й обговорити прочитане, поділитися думками, посперечатися. А от теоретичних знань не вистачає. Тому книги Ростислава Семківа для мене – справжній скарб і такий собі вступ до літературознавства в полегшеному варіанті. Але цей варіант тільки заохочує вивчати предмет далі і здобувати нові знання. Треба додати, що якби всі підручники були такими, то літературу всі любили б набагато більше.

Очікування від «Як читати класиків» після «Як писали класики»

Катя: Я просто-таки фанатка книжки «Як писали класики». Раджу й даю почитати її всім, кому можу. Це – гарний приклад українського нон-фікшну. Коли тільки побачила обкладинку, була трошки в шоці від точності «попадання» автора. Бо з семи письменників, про яких йде мова в цій книжки, шість – мої справді улюблені.

Знаю, що читачі просили Ростислава Семківа написати ще одну книжку про те, як пишуть літератори – можна ж було взяти ще сімох відомих, а тоді ще…Але наступною в нього вийшла інакша книжка – і це теж добра новина. Я чекала «Як читати класиків» із нетерпінням і не була розчарована. Олю, а ти ж теж читала «Як писали класики»? Які враження в тебе були?

Ольга: «Як писали класики» – мій перший нон-фікшн про літературу. Зазвичай книги я читаю швидко, а в цьому випадку я навмисне розтягувала задоволення. Читала по розділу, бо не хотілося закінчувати читання. Зізнаюся, на той момент я читала не всіх авторів, про яких розповідалося в книзі. Але швидко це виправила. І перше, що я прочитала – це «Автобіографію» Агати Крісті. Тож коли вийшла наступна книга Семківа, питання читати чи ні не було взагалі. Хоча, як виявилось, «Як читати класиків» дуже відрізняється. До речі, я фанатка не лише книг Семківа, а й його самого ☺.

Що найбільше припало до душі у книжці

Катя: Книжка «Як читати класиків» побудована цікаво: тут є основні розділи й інтерлюдії. При цьому Ростислав Семків як подає основну страву – певні аспекти теорії літератури, різні її стилі та жанри, так і гарніри  – есеї про наші читацькі звички чи способи знаходити час на книжки. А ще пропонує власну класифікація текстів за складністю й практичні поради, як і навіщо їх читати – того ж Джойса, Пруста та Кафку, яких далеко не кожен може подолати…

Мені дуже імпонує позиція Ростислава Семківа – не засуджувати жанрову літературу, а відкривати для читача найкраще у ній. Мова йде і про фантастику, і детективи, і пригодницьку класику, і жахи. Він згадує й радить так багато книжок, які в певних колах вважаються чи не примітивом, але якими натомість зачитуються мільйони людей. І водночас рекомендує поступово ускладнювати своє читання, беручись за авторів «високої полиці». Я так намагаюся і робити. Олю, а тобі що в книжці найбільше сподобалося, які розділи та думки автора?

Ольга: Ти влучно сказала про їжу. В книзі мені дуже сподобалось, як автор порівнює жанри літератури зі стравами – мелодрами і історії зі щасливим фіналом – це як здорове харчування, а от детектив – гостре каррі. Тут доречно згадати й обкладинку «Як читати класиків», де бачимо зручне крісло, келих вина…

На перший погляд читання цієї книжки має стати легким і невимушеним. На початку так і здається: автор наділяє суперсилою людей, котрі багато читають, говорить, як модно зараз читати. Така собі невимушена бесіда перед серйозною розмовою про жанри й рівні складності текстів. Катю, ти згадуєш про те, що рекомендує автор, а мені сподобалось те, що він забороняє. Це зокрема дочитувати книги, які вам не подобаються. Мені цього дзену ще треба досягнути.

Як написано й як читається

Ольга: Мені дуже подобається почуття гумору автора. Завдяки такому підходу книга читається легко. Навіть складні моменти не лякають, бо Семків завжди заспокоює – якщо щось не йде, то це не означає, що ви такий нерозторопний, – просто зараз не час і не місце.

Катя: Цікаво, що взагалі-то мені нон-фікшн не завжди легко йде. Я можу читати одну не художню книжку й місяць. Але от якраз ця книжка дуже захопила, й я читала розділ за розділом – і все було цікаво. Відчувається відточений стиль автора, те, який він цікавий оповідач (і, вочевидь, викладач).

Що винесли з книжки

Ольга: Деякі люди люблять заглядати на останні сторінки книг. Я такого не роблю ніколи, але тут не втрималась і спочатку пішла читати список книг, які радить прочитати Ростислав Семків. А тоді вже повернулася на початок. Звичайно, взяла до уваги деякі книги, які вже зараз хочу прочитати. До деяких ще, мабуть, не доросла. І не переживаю через це. Тому що список списком, але все дуже індивідуально. Хтось може ніколи не прочитати Кафку і жити щасливо.

Мені було цікаво дізнатися про різні види текстів, про правила читання і те, як автор пов’язує класику з сучасною літературою і життям. Дуже цікавою є формула  «4+2+1», яку пропонує Семків. Згідно неї автор радить читати за певний часовий період 4 нескладні жанрові тексти, 2 книжки нон-фікшну та 1 класичний текст. На мою думку, таке варто спробувати тим, хто любить планувати читання. В мене так не виходить, бо я хоч і маю список бажань, але системи ніякої. Це ще один дзен.

Катя: А я от вирішила спробувати почитати по формулі «4+2+1» – вона здається мені дуже обґрутнованою! Крім того, завдяки книжці поповнила список «Що я хочу прочитати» не на один десяток книжок. Внесла туди як поетів, так і прозаїків різних епох та країн. А ще мені було дуже цікаво дізнатися думку про деякі твори вже улюблених авторів – Курта ВоннегутаМаріо Варгаса ЛьосиДжорджа Орвелла, які особливо відзначає пан Семків. Завдяки його книжці я упевнилася, що колись таки зможу осилити «Улісса» та візьмуся за «У пошуках утраченого часу». І дуже може бути, що вони мені сподобаються.

Кому варто прочитати

Катя: Усім книголюбам, а особливо тим, які обожнюють не лише читати книжки, а й обговорювати їх, улюблені книгарні, свої читацькі звички, планувати читання та стежити за літературними нагородами.

Ольга: Фанатам читання, котрі читають все. Або тим, хто хоче навчитися читати правильно, вдумливо і системно, чи здобути нові знання з літературознавства. Та й просто дізнатися багато цікавих фактів про письменників і їхні твори.

Кому не варто читати

Ольга: Тим, хто читає час від часу і воно вам не дуже то й треба.

Катя: Згодна. Ця книжка не для тих, хто читає час від часу й не має такої життєвої потреби.

Схожі книжки

Катя: «Книжка про читання» Юстини Соболевської (ВСЛ, 2014, пер. Андрій Бондар) та «Конец света. Первые итоги» (Азбука, 2013, пер. Ольга Головіна в ній Фредерік Беґбедер розповідає про 100 улюблених книг.

Ольга: «Не сподівайтеся позбутися книжок» (ВСЛ, 2015, пер. Ірина Славінська) Умберто Еко та Жана-Клода Кар’єра

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

7 thoughts on “Чи можна навчитися розуміти літературні твори? #ДвіДумки про «Як читати класиків» Ростислава Семківа

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

  5. 687652 407660Thank her so much! This line is move before dovetail crazy, altarpiece rather act like habitual the economizing – what entrepreneur groovy night until deal with starting a trade. 554234

Залишити відповідь