Книжковий баттл: норвезькі трилери «Пацієнт» і «Код Катаріни»

Скандинавські трилери цікаві тим, що зображують жахливі злочини на тлі неймовірної природи країни-мрії. Хай там не випадає багато сонячних днів, та на півострові люди живуть стабільно і здебільшого щасливо. Читаючи скандинавські детективи, ми ніби зазираємо у ментально інший світ з такими ж злочинами, як і всюди. «Пацієнт» Труде Тайґе та «Код Катаріни» Йорна Лієра Горста розповідають про давні зникнення людей, яких і через два десятки років не знайшли.

Що у них спільного?

Я свідомо обрала для порівняння трилери, які мають чимало спільного і при цьому залишаються самобутніми та несхожими.

В обох романах фігурують давні зникнення молодих жінок:

у «Пацієнті» за загадкових обставин зникає Юлія – донька лікарки психіатричної клініки з Дікермарку, дівчина з бездоганною репутацією, про яку відгукуються тільки добре;

у «Коді Катаріни» зниклих двоє: юна Надія, яка вийшла з вечірки і не повернулась, і та, власне, Катаріна, яка залишила на столі записку і мов у воду канула, – між цими інцидентами два роки, тому у поліції їх не пов’язують.

До слідства причетна журналістка:

у «Пацієнті» журналістка Кайса Курен і є головною рушійною силою розслідування. Поліції вона не залучає, бо працює на таємничого приватного замовника, який ще раз хоче проглянути старі факти;

у «Коді…» фрілансерка Ліне – всього лиш інструмент, який допомагає поліції вивести зловмисника на чисту воду, дотиснути до зізнання. Вона готує серію матеріалів, щоб розворушити вже забуте.

Цікаво, що в обох романах журналістки – у декретній відпустці та виховують доньок.

Місце дії — провінція

Провінція в Норвегії красива: гори, ліси, річки і фйорди – достатньо закапелків, щоб за нагоди добре заховати тіло, та так, щоб і за двадцять років не знайшли.


«Пацієнт»

У цього роману дві основні сюжетні лінії: головна – зникнення Юлії, яке розслідує Кайса, і лінія Креза – ніби палімпсест, що спочатку лише проглядається, а потім стає фінальним штрихом головної. Мені як читачеві довго хотілось побачити, як вони поєднуються, і це чекання зробило романом особливим. 

Дано: зникла донька лікарки, лікарня з поганою славою, пацієнт, який звікував та зрештою й помер у клініці. Довести: розслідування зникнення до якогось логічного завершення. На шляху до цього доведеться опитати давніх свідків: а раптом хтось щось згадає через стільки років… і таки згадують, тому що справа для Кайси постає під новим кутом. Здається, слід вже захолов, та молодій жінці загрожує справжня небезпека без терміну давності, адже її замовника виловлюють у морі.

Хтось би міг злякатись і відступити, та не Кайса, яку захопила заплутана справа. Вона дізнається більше і про Юлію, і про загадкового Креза – талановитого пацієнта психіатричної клініки, який вражав своїми благородними манерами та хистом до малювання, а ще він був знайомим з легендарним Мунком.

Коли читаєш «Пацієнта», то час від часу довкола віє холодком, та все ж це – трилер зі знаком плюс. Не розшифровуватиму, тому що це буде величезним спойлером. Читайте –  і дізнаєтесь.

«Код Катаріни»

Начальника поліції Вістінга не відпускає справа Катаріни ось вже понад двадцять років. Він зберігає течки вдома і періодично до них зазирає, щоб розгадати химерну комбінацію чисел, яку по собі залишила зникла жінка. Тільки от ні він, ні криптографи з різних країн, у яких відділок просив допомоги, не уявляють, що це могло б значити. Хоча здається криком про допомогу. 

За цей час Вістінг встиг потоваришувати з чоловіком Катаріни Мартіном, вони час від часу бачаться, рибалять, п’ю разом пиво, словом, за роки вони настільки добрими друзями, наскільки можуть бути самотні чоловіки (так і хочеться сказати вдівці, та поки жевріє надія, що Катаріна ще десь є, що вона знову втекла, як і колись з рідного дому в Австрії). 

Кріпос (це щось типу головного управління карного розшуку в Норвегії) вирішує підняти стару справу зникнення – Надії Кроґ, якій минає 25 років. З’явились нові докази, і вони ведуть до коду Катаріни. Принаймні, є дещо, що безперечно пов’язує дві справи.

«Код Катаріни» – детектив, який набирає максимальних обертів на сам кінець, коли мчить новою автострадою без гальм і зупинок. Тут більш-менш прогнозована розв’язка, бо поліцейські, які ведуть розслідування постійно підкидають нам підказки, але однак в кінці ми відчуваємо полегшення, що склалось саме так.

Хто переміг?

Якщо ви з тих натур, хто любить мистецтво, то «Пацієнт» – ваша книга. Харизматичний Крез – персонаж, за яким подобається спостерігати, і скільки б його там не було, він не набридає. Якщо ж ви понад все любите в трилерах самозаглиблені роздуми, головоломки і культивування почуття провини, то вибирайте «Код Катаріни» – довгий шлях до спокутування жахливого гріха. У романів багато спільного, але головне повідомлення у кожного своє: десь покутують за гріхи батьків, десь за власну легковажність.

Що ж до мене, то я люблю скандинавські детективи, прочитала вже кілька десятків – і жодного разу не розчаровувалась.

Детективи зі зникненнями, на відміну від тих, що починаються з вбивств, дають надію на добрий фінал, що порятунок можливий. За це їх варто любити.

Юлія Дутка
Трилероїд, інтроверт та психоаналітик-аматор. Ви хочете про це поговорити? За фахом - журналіст, та більше тяжію до редагування. Люблю соло-подорожі, важкий метал, м’яке світло, волохатих корів, Скандинавію та бензопили. Мрію попестити ісландських коників та потиснути руку Чакові Поланіку.
http://tarels.blogspot.com/%20

5 thoughts on “Книжковий баттл: норвезькі трилери «Пацієнт» і «Код Катаріни»

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

Залишити відповідь