Вражаюча сповідь про жіночу тюрму: рецензія на книгу Ірини Агапєєвої «Троянди за колючкою»

Від суми та від тюрми не зарікайся. Часто ми це чуємо, але не надаємо відповідного значення. Та життя – штука зовсім непередбачувана, і варто бути готовим до всього. А ще цінувати те, що маєш. Це стало основним лейтмотивом книги Ірини Агапєєвої «Троянди за колючкою. Сповідь про жіночу тюрму». Історія, реальна на всі сто відсотків. Історія, що змінює світогляд.

Ірина Агапєєва – письменниця, авторка гостросюжетних романів і художніх біографій. Роман «Троянди за колючкою» на німецькому міжнародному літературному конкурсі «Найкраща книжка року» посів перше місце в номінації «Гостросюжетна проза». Але зовсім не це найбільше вражає.

Ірина народилася і виросла в Криму. У 1999 році вісімнадцятирічна студентка, юна дівчина має все для щасливого життя. Рідні люди, коханий хлопець, навчання і, здавалося, сплановане безхмарне майбутнє. Одна мить, один випадок – і життя робить круте піке. Ірина потрапляє до в’язниці, ставши жертвою обставин. Тепер потрібно навчитися жити в цілком інших умовах, шукати друзів серед злочинниць, відчути на собі всю байдужість та несправедливість системи. І не зламатися.

Не варто думати, що ця книга складна для сприйняття. Так легко написати про складне вдається далеко не кожному. Але Ірині вдалося. Крізь призму тюремних порядків і стосунків вона торкається вічних тем. Про цінність свободи, яку ми всі сприймаємо як належне, але так мало цінуємо. Про гуманність і людяність, яка в критичні моменти стає найбільш необхідною. Про сутність усіх взаємин і ціну дружби. Найважче підтримувати людину, від якої відвертається суспільство й закон. Але правду мало хто знає та й не кожен прагне знати. Легше пройти повз, маючи надію, що тебе це ніколи не стосуватиметься.

СІЗО можна порівняти з державою. Він живе за своїми законами, діють єдині правила, на відміну від світу поза в’язницею. Тут час рухається інакше, все виглядає інакшим. Ув’язнення вбиває в людині метушливість і неуважність, а ще розкриває таланти. Вчить бути щасливим, маючи дрібниці. Сміх тут стає потужною зброєю, а усі покоління стають єдиними. Попри всі труднощі, а їх було вдосталь. І щури з тарганами тут не найбільша неприємність.

Роман вражає щирістю і людяністю. А ще дає привід задуматися. Ніколи особливо не хвилювалася через долю ув’язнених, адже чомусь у нас живе впевненість у правосудді. Мабуть, даються в знаки американські кіношні стереотипи, де ми спостерігаємо за чесними суддями, професійними адвокатами і гордими ув’язненими. Реальність зовсім інша, набагато похмуріша. Минуло майже 20 років з моменту описаних в книзі подій. Та нічого кардинально не змінилося. І це лякає.

Книга буде цікавою всім людям, які переймаються долею як маленької людини, так і держави в цілому. Лише громадська увага може стати рушієм необхідних змін. Ідеї свободи і гендерної рівності наразі актуальні як ніколи. В житті варто бути готовим до всього, головна наша зброя – це інформованість та освіта. 

«Троянди за колючкою. Сповідь про жіночу тюрму» – книга унікальна, яка не має аналогів на українському книжковому ринку. І я дуже сподіваюся, що вона стане сходинкою до змін не лише в свідомості читачів. Будьмо добрішими! Адже всі ми звичайні люди.

Юлія Малета
Історик за освітою та затятий книголюб. Шукаю щастя у дрібницях і хороша книга - одне з них. Люблю романи, що змушують замислитися над важливими питаннями. Обожнюю якісний нон-фікшн. Фанат дитячої книги та гарних ілюстрацій. Веду книжковий блог в інстаграм: @maleta_yuliya

7 thoughts on “Вражаюча сповідь про жіночу тюрму: рецензія на книгу Ірини Агапєєвої «Троянди за колючкою»

  1. Удівтельная рецензія, я вдячна вам за такий широкий огляд книги, за потрібні й правильні слова. На мій погляд людина, яка читає такі книги, сильна духом, небайдужа та прагне змінювати світ на краще. Спасибі вам!

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

Залишити відповідь