Якби Супермен був родом з України і вів Холодну війну: #ДвіДумки про «Супермен, червоний син»

Ще у 2003 році DC Comics вирішили уявити: як би змінилося життя Супермена, якби він приземлився не у штаті Канзас в США, а на території Радянського Союзу, і йому би довелося вступити в Холодну війну з Америкою… У січні 2019 року компанія Warner Bros. пообіцяла незабаром екранізувати цей комікс про паралельну реальність у всесвіті DC у вигляді анімаційного фільму, а поки у видавництві Рідна Мова вийшов український переклад від Анатолія та Катерини Пітик. Оглядачки блогу Yakaboo вже мають про нього #ДвіДумки.

Оглядачки

Юлія Дутка: Супермен мені видається найяскравішим символом американськості: дужий, швидкий, неймовірний. Він уособлює все те, про що тільки мріяти можна. А що ж буде, якщо ракета з ним приземлиться не на території США, а в якомусь колгоспі на території УРСР… Спойлер: буде неймовірний комікс, один з улюблених

Віталіна Макарик: «А що, якщо…» – обожнюю, коли письменник ставить перед собою таке питання, бо потім із відповіді на нього зазвичай виростають найцікавіші історії. «А що, якщо ракета із маленьким хлопчиком із суперсилами приземлилася трохи не там – не в Сполучених Штатах, а в Радянському Союзі?» – замислився Марк Міллар. І створив трисерійний комікс, від якого буквально неможливо відірватися!

Супермен з України

Віта: Україна – батьківщина Супермена? О, це не може не тішити 🙂 Але в цій історії про неї згадано лише побіжно – як про місце, куди приземлилася ракета з маленьким іншопланетним хлопчиком. Знаючи, яким було реальне історичне тло, можна лише подивуватися, яких надзусиль вартувало простим колгоспникам з України спорядити названого сина не абикуди, а аж до Москви. Втім, на той час хлопчик уже володів кількома надздібностями, які продовжували розвиватися і зростати, і звісно, втрапив під пильний погляд совєтських спецслужб.

Юний Супермен нагадує тих полум’яних ідейних комуністів, які творили революцію – і стали першими її жертвами. Вірний своїм ідеалам, він не ділить людей на «своїх» і «ворогів», і якщо загрожує небезпека, то готовий рятувати усіх. В нього є кілька друзів, чи радше осіб, які йому небайдужі, але він почувається самотнім. А ще над ним тяжіє тінь Сталіна – людини, прихильність якою була такою ж нищівною, як і ненависть. «Супермен, червоний син» – альтернативна історія, вписана насамперед в координати всесвіту DC. Тут є і Лекс Лютор, і Лоїс Лейн, і інші персонажі класичних коміксів. Але також автори кількома пунктирними, але виразними штрихами, передали дух тих часів, у які відбуваються події, характер історичних персонажів і атмосферу епохи.

Юля: «Супермен, червоний син» цінний насамперед тим, що це – завершена історія з окремим світом, ретельно виписана і промальована (такий же цілісний Всесвіт у «Вартових» Алана Мура). Є юнак, який зростав у сім’ї українських колгоспників, але завдяки надсилі опинився біля вождя, бо й Сталіну, знаєте, потрібна добряча охорона. Цей юний Супермен – ще дуже американський, до нього, здається, не пристає наліт тоталітаризму. Він не розуміє політики доносів, не сприймає терору. В цій системі він зайвий, бо готовий допомагати всім, хто в біді, чи то хтось з партійної верхівки, чи ворог народу, чи ще гірше – американець!

Та у Супермена є традиційні вороги, от, наприклад, Бетмен у вушанці (в нього ж десь в Сибіру бункер) – де ще таке можна побачити і американський вчений, який шукає можливостей для того, щоб знищити радянську перевагу у холодній війні – саме так тут називають хлопця з серпом і молотом на грудях. Поруч з Суперменом амазонка Діана (Дивожінка), яка вельми симпатично виглядає в куцій червоно-чорній сукенці. Здається, що вони тандем тоталітарних героїв вічно боронитиме світ від зла, але…

Тоталітарна дійсність

Юля: Навіть Супермен з часом стає ґвинтиком тоталітарної системи. Його переродження відбувається не одразу, але іржа все ж точить навіть найміцнішу сталь, і він все більше стає схожим на того, хто назвав його наступником. Союз з Суперменом не перетворюється на рай, а ще більше скочується у прірву з ріками крові та цілими кагатами змучених голодом, холодом та нелюдськими умовами життя тіл. Гірше, ніж було насправді. Супермен – другий Сталін – чи можна взагалі вигадати щось страшніше? Можна, і воно є в цьому коміксі.

Надлюдина, яка готова йти по трупах, яка хоче поневолити (чи й знищити весь світ) – таким ми його ще не бачили. Це видовище лякає… але автори-американці вигадали для нього противагу, яка дає надію на те, що терор можна зупинити. 

Здається, комікс – такий несерйозний жанр, а тут така проблематика. Віто, чи не змінилось твоє сприйняття коміксів після «Червоного сина»? 

Віта: Альтернативна «червона» реальність «Супермена» зацікавила мене насамперед з точки зору історії культури: як виглядатиме один із найяскравіших поп-культурних символів Америки, вписаний у тоталітарні рамки? Що ж, авторам дуже круто вдалося зобразити перетворення супергероя на лідера супердержави. Ці зміни помітні у всьому – від вбрання до рис і виразу обличчя. Супермен стає справді Big Brother, який watching you у прямому сенсі. Завдяки рентгенівському зору, суперслуху та іншим силам він спроможний виявити (і знищити!) загрозу ще до того, як вона стане реальною. Сталінський кагебістський режим із системою донощиків і стукачів – це іграшки проти того, як працює Супермен. І все це, ясна річ, лише задля всенародного блага.

Чи можна збудувати утопію на насильстві і знищенні всіх інакодумців? Супермен, звісно, спробує це зробити. Застосувати свої сили на те, щоб ЗМУСИТИ людей бути порядними, законослухняними і щасливими – це звучить спокусливо. Але вороги не сплять, а знехтувані друзі теж стають ворогами. І нехай Супермен, людина зі сталі, невразливий до будь-якої зброї, та все ж має слабину. Тільки віднайшовши її, можна його побороти. І страшенно цікаво, чи вдасться ворогам це зробити. А найцікавіше – те, як несподівано зрештою повернеться ця історія.

Make America Great Again?

Віта: Хто виграє Холодну війну, якщо на боці одного із суперників – сам Супермен? Відповідь очевидна – здавалося б. США з амбіціями супердержави перетворюються на купку штатів, де люди голодують і б’ються за шматок хліба. І схоже, що це таки кінець. Але Сполучені Штати мають суперінтелект Лекса Лютора. Він, звісно, дбає не так про добробут країни, як про перемогу над суперником, але мотивацію має потужну. Він вдається до різних тактик – від позиції «ворог нашого ворога – наш друг» до застосування знань, які колись приховував уряд. 

Лише майбутнє покаже, чи вдасться Лютору повернути Америці її велич. А головне – перемогти Супермена, адже це – основна його ціль.

Юля: І знаєте, при тому всьому, що Супермен керує Радянським Союзом, країна рад не починає процвітати, вона ще швидше скочується на дно терору: бідна, безрадісна, розпачлива. Сполучені Штати ж тим часом набирають сили, вони розвиваються і досягають рівня утопії, про яку на початку мріяли соціалістичні вожді. І не треба було для цього видушувати з народу по краплині все добре та людське. Аж ніяк. 

Портрет Радянського Союзу під керівництвом Супермена здається ще страшнішим, ніж було насправді. Яка ж Америка? Америка знову стає великою, просто як в мантрі Дональда Трампа. Тут надпотужний інтелект помножений на бажання довести, що ворог ой який неправий. 

Кому варто читати

Юля: Тим, хто хотів би побачити Супермена-українця… ну, майже українця. І Бетмена у вушанці.

Віта: Тим, хто любить альтернативні історії і переосмислення класичних сюжетів.

Кому не варто читати

Віта: Тим, хто фанатіє від «традиційного» Супермена і всі переінакшені історії вважає знущанням.

Юля: Тим, хто в принципі не сприймає Супермена як такого і взагалі не любить супергеройські комікси. 

Схожі книги

Юля: Мені за настроєм цей варіант Супермена нагадав «Вартових» Алана Мура. Теж класний світ, заснований на відплаті. 

Віта: «Супермен. Світ очима супергероя» Луїзи Сіммонс – це своєрідна «суперменологія», введення у світ цього героя, докладна розповідь про важливі деталі біографії, обставини, зв’язки. 

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

21 thoughts on “Якби Супермен був родом з України і вів Холодну війну: #ДвіДумки про «Супермен, червоний син»

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. 98604 873041Oh my goodness! an exceptional post dude. A lot of thanks Even so We are experiencing difficulty with ur rss . Dont know why Not able to sign up to it. Could there be anybody finding identical rss dilemma? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 840732

 6. We absolutely love your blog and find the majority of your post’s
  to be exactly I’m looking for. Would you offer guest writers to
  write content available for you? I wouldn’t mind writing a
  post or elaborating on a few of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome web log!

 7. Hi there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this page to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 8. Thanks for finally talking about > Якби Супермен був
  родом з України і вів Холодну війну:
  #ДвіДумки про «Супермен, червоний син» – Блог Yakaboo.ua
  < Loved it!

 9. Magnificent items from you, man. I have
  be aware your stuff previous to and you’re just
  too magnificent. I really like what you have received right here, really like what
  you’re saying and the way in which through which you assert it.
  You are making it enjoyable and you still take care of to stay it sensible.

  I can’t wait to learn far more from you. That is actually
  a tremendous website.

 10. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. But just imagine if you
  added some great visuals or videos to give your posts more,
  “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this site could definitely be one of the greatest in its
  niche. Excellent blog!

 11. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us
  so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be
  tweeting this to my followers! Terrific blog and terrific design.

 12. An impressive share! I’ve just forwarded this
  onto a co-worker who was conducting a little research on this.
  And he in fact bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it
  for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to discuss
  this subject here on your website.

Залишити відповідь