Секрети та несподіванки скандинавського літа

Історії Туве Янссон про Мумі-тролів — моя любов назавжди. Ще донедавна я не знала про існування її «дорослих» книжок. Тепер я можу сказати дещо інакше — Туве Янссон — моя любов назавжди. «Літня книжка» — це ще одна можливість потрапити у чарівний світ скандинавської природи та насолодитись неймовірними літніми пригодами.


Мумі-тролі і не тільки


Народилася Туве Янссон 9 серпня 1914 року в творчій сім’ї. ЇЇ батько був скульптором, мама – дизайнером-графіком. Дівчинка зростала в творчій атмосфері, тож не дивно, що й її подальше життя було пов’язане з мистецтвом. Вона вивчала художнє мистецтво у Стокгольмі,  Гельсінкі, Парижі, Флоренції і спочатку прославилась завдяки її живописним роботам.

В дитинстві Туве разом з родиною по півроку жила на острові у Фінській затоці, серед дивовижної природи. Можливо, що без цього її книги були б зовсім інші. А може їх не було б взагалі.

_73558480_8604b6c9-508c-4fcd-9226-91f91eb103bf

Фото: www.bbc.com

Першу книгу про Мумі-тролів Туве Янссон написала в 1938 році. Саме в ній їй нарешті вдалося поєднати і художній і письменницький таланти. Цікаво те, що Мумі-тролів вона створила зовсім випадково і не дуже серйозно ставилась до письменництва, але саме це й зробило її популярною.

Читати: 102 роки мумі-мамі: десять порцій мудрості та посмішок


Таємне життя острів’ян


Скандинавське літо може здаватись нам зовсім іншим, ніж наше. Я чомусь уявляю його прохолодним і часом похмурим. Та воно може бути різним – привітним, спекотним, повним сюрпризів. А життя на острові й взагалі відрізняється. Люди, котрі там живуть, не дуже люблять чужинців, ставляться до них обережно і не завжди сприймають серйозно.

Софія проводить літо разом з бабусею і татом на острові в Фінській затоці. Острів невеликий, але в неї завжди купа справ. Стільки всього потрібно дослідити, залізти в найпотаємніші куточки, спробувати щось незвичайне. І, якщо тато завжди зайнятий, то бабуся підтримує будь-які авантюри дівчинки – блукати по острову, купатися в холодній воді, спостерігати за птахами, вигадувати різні історії, міняти котів та й просто говорити про все на світі. Одного разу бабуся запропонувала побудувати на острові Венецію, а ще почала збирати на березі моря кістки і створювати з них дивовижні скульптури.

Мама Софії померла, ми знаємо про це з самого початку, і може здатися, що ця історія буде сумною. Звичайно, їм всім її не вистачає, але на сум у героїв зовсім немає часу. Вся книга пронизана теплом, світлом і безмежною любов’ю.

Туве Янссон так докладно описує побут острів’ян, що ми в найдрібніших деталях можемо уявити собі і гостьову кімнатку, прибудовану до будинку, і зачарований ліс, де точно мешкають чарівні істоти, і сад, про який так піклувався тато, і море у шторм, і старий халат.

Читати: 13 атмосферних книг, які найкраще читати влітку


Павутина з теплих спогадів


Читати «Літню книжку» – це як притулити до вуха мушлю і почути шум морського прибою, чи перебирати в руках привезені з відпустки камінці – відразу згадуються приємні моменти відпочинку, запахи, кожному на думку спаде щось своє найпотаємніше і найтепліше. Це одна з тих книг, яку хочеться розтягнути надовго, але ти ковтаєш її за пару днів. Вона для всіх, хто любить природу, море, літо та пригоди.

Читати: Родом з дитинства: 10 книжок улюбленої дитячої класики


Пряма мова


Острів зі своїм давно сформованим побутом, унікальним, розміреним і самодостатнім, де кожному відведена своя роль, може видатися жахливим місцем для чужинця. Життя, обрамлене звідусіль морем, минає за одвічним ритуалом, з непохитною послідовністю, і водночас у ньому стільки випадкового й химерного, що здається, ніби того світу тільки тут, не далі горизонту.

– Дивна штука – любов, – сказала якось Софія. – Що більше когось любиш, то байдужішім той стає.
Так воно є, – погодилася бабуся. – І що робити?
Далі любити, – грізно відповіла Софія. – Більше і ще більше!

Запах дуже важливий, він нагадує про все, що було пережито, зберігає пам’ять і є бастіоном надійності.


Схожі книжки: «Кульбабове вино» Рей Бредбері, «Комета прилітає» Туве Янссон.


Читати: Налаштовуємось на літо. Уривок із “Літньої книжки” Туве Янссон

Ольга Галай
Викладач німецької мови. Мрійниця і фантазерка. Не люблю сидіти на місці, тому постійно шукаю нові захоплення – рукоділля, посткросинг, подорожі, кулінарія. Незмінними залишаються тільки книги. Це можуть бути детективи, трилери, казки, романтичні історії, класика, автобіографії. А до них ідеально підходять кава та плед. І кішка, якщо вона в настрої.

9 thoughts on “Секрети та несподіванки скандинавського літа

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  5. 860798 303901Its not that I want to duplicate your web site, but I actually like the style. Could you tell me which style are you making use of? Or was it custom made? 134466

Залишити відповідь