П’ять книжок для батьків: про тіло, мозок та виховання

Фото: changespsychology.com.au

Люди, що готуються стати батьками, зазвичай мають величезну кількість запитань. І це не дивно, адже зовсім скоро на них чекає абсолютно новий досвід, який має великі шанси розділити їхнє життя на «до» і «після». Щоб трохи допомогти майбутнім матусям і татусям розібратися в тому, як жити з дитиною, ми обрали кілька корисних книжок. Жодна з них не дасть відповідей на весь спектр батьківських запитань, проте у кожній з них є або певна базова інформація або, навпаки, суб’єктивний досвід, які можуть знадобитися на шляху розуміння між батьками та їхніми малюками.

11

Про тіло: Євген Комаровський «Здоров’я дитини і здоровий глузд її родичів»

Книжка, що дає базові знання про фізіологію немовляти, а також про те, що варто знати перед появою в домі дитини. Багаторічний досвід дитячого лікаря Комаровський виклав у коротких главах, якими намагається охопити якомога ширший спектр довколадитячих питань. Як і у деяких інших батьківських книжках, розмова починається з часу вагітності та торкається кількох основних тем – як планувати вагітність, що робити майбутнім матусі й татусеві, як підготуватися до пологів. Втім, вагітність – це лише перший етап, а основна частина видання присвячена тому, як організувати життя родини з дитиною – харчування і сон, прогулянки й купання, щеплення, розвиток у перші роки життя тощо. Чимало уваги автор зосереджує на ознайомленні читачів з основними дитячими захворюваннями. Є також у книзі поради з особистого досвіду лікаря – про стосунки всередині родини та вироблення спільної тактики у догляді за дитиною.

2

Про мозок: Джон Медіна «Правила розвитку мозку дитини»

«Правила розвитку мозку дитини» – це переказ доступною мовою основних наукових досягнень у галузі дослідження дитячого мозку. Що відбувається із зародком в утробі матері? Які фактори впливають на немовля на різних стадіях його розвитку? Що залежить від батьків, а що не підвладне нашому контролю? В цій книзі ви знайдете багато досліджень і чимало наукових термінів, та проте мова викладу робить видання доступним для сприйняття широкому колу читачів. Разом із тим, автор вклав у текст приклади із власного досвіду, завдяки яким книжка набуває цілком практичного характеру. Серед іншого, у «Правилах розвитку мозку дитини» Медіна сформулював відповідь на питання, яке він найчастіше чув на своїх лекціях для батьків: що робити, щоб моя дитина виросла щасливою і успішною?

3

Про виховання: Вікторія Горбунова «Виховання без нервування»

Вікторія Горбунова, психолог-практик із багаторічним стажем роботи з дітьми та сім’ями, змогла написати абсолютно практичну книжку про виховання дітей, із конкретними ситуаціями і варіантами їх вирішення. Кожен епізод підкріплено робочим досвідом авторки, історіями з психотерапевтичної практики, і це найперше, що змушує читача повірити в дієвість описаних «прийомів». Що також «підкуповує» – хоча це цілком літературний прийом – ситуації подаються так, щоб читач у процесі читання дійшов до власних висновків.

Книжка має підзаголовок «Як упоратися з упертюхами, ледарями, плаксіями, розбишаками, крикунами та хитрунами». Горбунова навмисне використовує слова, якими зазвичай послуговуються дорослі, говорячи про своїх «незручних» дітей. «Незручних» у значенні проблемних, непокірних, незрозумілих самим дорослим. Не хочеш робити те, що наказує старший, – бац, і тавро «упертюх»! Не вмієш інакше висловити емоції, окрім як плачем, – «плаксій»! У більшості випадків, як показує досвід авторки, ідеться не так про особливості характеру дитини, як про «дірки» в порозумінні між нею та найближчими дорослими. Більшість труднощів дитячого характеру ростуть із проблем у родині (найчастіше – поганого контакту з батьками, відсутності чи ускладненості комунікації), і більшість таких проблем, які винесені в підзаголовок, «лікуються» саме в родині – поновленням або налагодженням стосунків між дорослими й дітьми.

4

Про дитячу психологію: Светлана Ройз «Практическое ребенковедение»

Світлана Ройз є ще однією з авторів-практиків, які написали книгу на базі власного робочого досвіду. Пропрацювавши понад десять років сімейним психотерапевтом, Ройз зауважила, що є певні теми, які так чи інакше виникають у розмовах із більшістю сімей, тож було вирішено оформити напрацьовані знання й спостереження у помічне для батьків видання. Двадцять п’ять глав торкаються як непростих, кризових моментів у житті дитини, так і більш побутових питань: виховання без тілесних покарань, малюк під час хвороби чи переїзду, купання і привчання до горщика, стосунки між старшими і молодшими дітьми в сім’ї, розлучення батьків, підготовка до школи чи перехід у нову школу, тривожність у дітей тощо. Важливим у цій книжці є фокус на почуттях дитини, адже батьки часто не знають, як ті чи інші їхні дії виглядають в очах дітей і які наслідки це може мати. Однак не менш важливим є те, що авторка розуміє і почуття батьків, особливо тоді, коли здається, наче діти навмисне грають у гру «дістань маму/тата». Проговоривши ситуацію з обох сторін, Світлана Ройз допомагає уникнути потрапляння у воронку негативних емоцій та знайти ресурс, щоб стати опорою для дитини на всіх етапах її дорослішання.

5

Про татусів: Артем Чапай «Тато в декреті. Про що не питають жінок»

«Тато в декреті» – це книжка, поява якої залишилася б непоміченою в суспільстві, де догляд за дітьми рівномірно поділений між обома батьками. Однак ми живемо в країні, в якій декрет традиційно вважається обов’язком мами, тому досвід чоловіка, який описав свої «декретні» будні, викликав чималий інтерес. Проговорені з точки зору чоловіка, питання, що їх не задають жінкам, раптом стають помітними та актуальними. Чому така нескладна діяльність, як догляд за дитиною, є настільки виснажливою? Чи є різниця, кому з батьків йти у декрет? Чи існує батьківський інстинкт і як зароджується любов до власних дітей? Видання буде цікавим для батьків обох статей, адже це легке читання з чималою порцією гумору, в якому автор чесно розповідає про всю гаму емоцій, яку викликають у батьків діти, а також про те, як спільний догляд за дітьми сприяє порозумінню між дорослими.

bОгляд підготовлено порталом BaraBooka 

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

8 thoughts on “П’ять книжок для батьків: про тіло, мозок та виховання

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

Залишити відповідь