Промови, що змінили світ

Усі фото: Наталії Клименко

«Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється — ожива,

Як їх почує!.. Знать, од бога

І голос той, і ті слова

Ідуть меж люди!»

Тарас Шевченко

 

«Слова. Навіщо їм взагалі існувати? Якби не вони, усього цього не сталося б. Без своїх слів фюрер нічого не вартий. Без них не було б в’язнів, не було б потреби втішати й вигадувати всілякі словесні хитрощі, щоб нам від них ставало краще». 

Маркус Зузак

 

Уявіть, що вам потрібно виступити з промовою перед величезною аудиторією. Вас слухатимуть 100, 500 або тисячі людей. Страшно? Ви не одні. Насправді страх публічних виступів – один із найсильніших, що відчувають люди. Водночас завжди є винятки, чи не так? Наполеон Бонапарт, Володимир Ленін, Адольф Гітлер, Вінстон Черчилль, Мартін Лютер Кінг, Маргарет Тетчер – їх слухали мільйони і за ними йшли. У чому їхній секрет? Звичайно, у геніальних ораторів багато «секретиків»: упевнена постава, сильний голос, переконливі жести, харизма врешті-решт! Однак і це ще не все. Важливо також те, ЩО вони говорять – які добирають слова, які приклади наводять, які історії розповідають. Власне тому мені й захотілося прочитати книжку «Промови, що змінили світ» Саймона Себаг-Монтефіоре, щоб спробувати збагнути, що ж такого було в словах найвидатніших промовців. Прочитала і не пошкодувала. Що мене підкорило?

По-перше, підбір промов. Саймон Себаг-Монтефіоре зібрав 55 промов – від Ісуса Христа і Пророка Магомета до Барака Обами й Малали Юсуфзай. І вони дійсно особливі! Щирі і брехливі, поетичні і жорсткі. Такі різні, але безперечно сильні. Одні промовці надихали, малюючи в уяві слухачів краще життя, інші навпаки готували до найгіршого. Одні надихали на добрі справи, інші – на лихі. У цих промовах є все – заклики до миру й до війни, заклики до боротьби за рівність і захисту Батьківщини, заклики до революції й мирного спротиву, заклики до збереження довкілля й відновлення справедливості, слова вдячності й вибачення. Та найбільше мене вразило те, що деякі промови й через роки залишилися актуальними.

«Мусимо зробити світ безпечним для демократії». Вудро Вільсон,  1917 рік.

«Єдине, чого нам треба страхатися – це самого страху». Франклін Д. Рузвельт, 1933 рік.

«Я не можу запропонувати нічого, окрім крові, тяжкої праці, сліз та поту». Вінстон Черчилль, 1940 рік.

«Не запитуйте, що країна може зробити для вас, запитуйте, що можете ви зробити для своєї країни». Джон Кеннеді, 1961 рік.

17_2_05


По-друге, я оцінила викладення матеріалу. Кожна промова супроводжується коротенькою біографією промовця, а також описом ситуації, у якій її виголосили. Тобто ви читаєте промову й розумієте контекст. Особисто для мене це ніби оживило певні історичні події та процеси – боротьбу жінок за свої права у США та Великій Британії, Другу світову війну, тривалі переговори між країнами-ворогами тощо. До речі, автор не перевантажує зайвою інформацією й пише легко та цікаво. Проте в мене не було бажання «проковтнути» книжку. Я хотіла якомога довше нею насолоджуватися – смакувати щодня по декілька промов.

По-третє, мені сподобалася якість паперу й фотографії. Цю книжку приємно тримати в руках, гортати, читати, розглядати. Думаю, це хороший варіант для подарунка.

17_3_05

Мушу також зазначити, що помітила деякі недосконалості перекладу – наявність росіянізмів і прикрих одруківок. Однак не це не вплинуло на моє загальне враження – книжка мені дуже сподобалася! Наведу деякі уривки з промов, щоб вам теж захотілося прочитати всі.


Уривки з промов


Джуліус Роберт Оппенгеймер, який координував створення атомної бомби

Промова, присвячена атомній добі й відповідальності науковців, 2 листопада 1945 рік

«Не можна бути науковцем, якщо не вірити, що пізнавати нове – це добре. Безглуздо бути науковцем, якщо не вважати вищою цінністю можливість ділитися своїми знаннями з кожним, кого вони зацікавлять. Неможливо бути науковцем, якщо не думати, що знання про світ і сила, яку вони дають, – це невід’ємне надбання цивілізації, і що ви використовуєте їх, щоб допомогти поширенню знань, й готові прийняти всі потенційні наслідки.

…Гадаю, буде справедливо сказати, що атомна зброя – загроза кожній людині, і в цьому розумінні це спільна проблема, така ж нагальна, як проблема розгрому нацистів, що стояла перед союзницькими військами. Тому вважаю, що над вирішенням цієї проблеми необхідне відчуття спільної відповідальності».

 

Вацлав Гавел, президент Чеської республіки (1992-2003)

Виступ про комуністичне минуле Чехословаччини, 1 січня 1990 рік

«Ми живемо в морально забрудненому довкіллі. Ми захворіли морально, бо призвичаїлися думати одне, а говорити зовсім інше. Ми навчилися ні у що не вірити, ігнорувати один одного, дбати лише про себе самих.

…Коли я говорю про морально зіпсуту атмосферу, то не маю на увазі панство, яке споживає органічні натуральні овочі і при цьому намагається не дивитися у вікно літака, на якому воно летить. Я маю на увазі всіх нас. Усі ми призвичаїлися до тоталітарної системи, прийняли її як незмінний факт і таким чином допомагали цю систему увічнювати.

…Не можна обвинувачувати колишніх правителів буквально в усьому не лише тому, що це буде неправдою, а ще й тому, що це не зможе звільнити кожного з нас від того обов’язку, який стоїть перед нами нині, а саме діяти незалежно, вільно, розумно і швидко. Не варто тішити себе ілюзіями: найкращий у світі уряд, найкращий парламент і найкращий президент самі по собі зробити багато не можуть. Було б марно сподіватися, що тільки вони вигадають якийсь загальний рецепт вирішення наших проблем. Свобода і демократія дають можливість брати участь у суспільному житті, а отже, й покладають відповідальність на усіх нас».

 

Елі Візель, єврей, що вижив у концтаборах Аушвіц-Біркенау і Бухенвальд

Промова про загрозу байдужості, 12 квітня 1999 рік

«Звісно, байдужість буває спокусливою; навіть більше – невідпорно спокусливою. Бо це ж так легко – відвернути погляд від жертв. Це ж так легко – уникнути всього того, що так брутально заважає нам у нашій роботі, наших мріях і сподіваннях. Зрештою, перейматися болями й відчаєм чужих людей завжди клопітно, важко й незручно.

…Байдужість – це не початок, а кінець. Вона завжди є поплічницею ворога, бо сприяє агресору, але ніколи – жертві, чий біль лише посилюється, коли жертва почувається всіма забутою. Політичний в’язень у тюремній камері, голодні діти, бездомні вигнанці – не перейнятися їхніми долями, не полегшити їхню самотність, вселивши в них іскру надії, – це все одно, що викреслити їх із людської пам’яті. А відмовивши їм у належності до людства, ми відмовляємо в належності до людства самим собі.

Тому байдужість не лише гріх, а ще й кара».

 

Малала Юсуфзай, наймолодша в історії лауреатка Нобелівської премії миру

Промова про доступ до освіти, 12 липня 2013 року

«…Любі друзі, 9 жовтня 2012 р. таліби стріляли в мене й поранили в правий бік чола. Поранили й моїх подруг. Вони думали, що кулі змусять нас замовкнути. Але прорахувалися. Бо після тиші пролунали тисячі голосів. Терористи думали, що змінять наші цілі і покладуть край нашим амбітним намірам, але в моєму житті змінилося лише одне: слабкість, страх і безпорадність щезли. Народилися сила, міць і мужність. Я – та ж сама Малала. Мої амбітні цілі залишилися незмінними. Мої сподівання – незмінні. Мої мрії – незмінні.

Любі сестри й браття, я ні проти кого не виступаю. Я також не прийшла сюди, щоб говорити в дусі помсти Талібану чи якійсь іншій терористичній групі. А прийшла сюди, щоб сказати про право кожної дитини на освіту. Я прагну освіти для синів і дочок усіх екстремістів, в першу чергу Талібану.

…Тож почнімо всесвітню боротьбу з неписьменністю, бідністю і тероризмом, візьмімо в руки книги й ручки. Вони – найпотужніша зброя.

Одна дитина, один вчитель, одна ручка й одна книжка здатні змінити цілий світ.

Єдиний вихід – це освіта. Освіта має бути на першому місці».


Читати: Як бренду заслужити довіру клієнтів? Уривок із книжки «Главная маркетинговая книга»

Читати: Уривок із найочікуванішої перекладної книжки 2018 року. Вогонь і лють. Всередині Білого дому Трампа


Придбати книжку в Yakaboo

Наталія Клименко
Піарниця, засновниця «Мова – ДНК нації» – волонтерського освітнього проекту для всіх охочих вдосконалювати знання рідної мови, авторка книжки «Українська легко!». З дитинства залежна від книжок. Мрію про власну величезну бібліотеку й про 25 годину в добі для читання.
https://ilatanka.in.ua/

501 thoughts on “Промови, що змінили світ

 1. I’m not sure where you are getting your information, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 2. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Many thanks!

 3. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The layout look great though! Hope you get the issue fixed soon.
  Many thanks

 4. Hello my loved one! I wish to say that this article is amazing, nice written and include almost all important infos.
  I’d like to see extra posts like this .

 5. I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme.
  Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m trying to create
  my very own site and would like to learn where you got this
  from or what the theme is named. Many thanks!

 6. hello!,I really like your writing so so much!
  share we communicate more about your post on AOL?
  I need an expert in this space to unravel my problem.
  Maybe that is you! Having a look forward to peer you.
  ps4 games allenferguson ps4 games

 7. Hello, Neat post. There’s an issue together with your web site in web explorer, could test this?

  IE nonetheless is the marketplace chief and a huge component to
  other folks will leave out your fantastic writing because of
  this problem.

 8. We are a bunch of volunteers and starting a brand
  new scheme in our community. Your web site offered us with
  useful info to work on. You’ve performed a formidable job and our entire group will be thankful to you.

 9. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would
  like to know where u got this from. thanks a lot

 10. Hmm is anyone else having problems with the images
  on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 11. Nice post. I was checking continuously this weblog and I
  am inspired! Extremely useful info specially the ultimate section :
  ) I handle such information much. I was seeking this certain info for
  a long time. Thanks and good luck.

 12. What kind of meals you give to the little Chihuahuas at this interval will be essential for their health
  in the long run. It’s not as fast as the other lasers because of its gradual repetition charge.Ruby
  laser is not really useful for people with tanned or darker pores and skin due to its shorter wavelength which is absorbed by the skin pigment before
  it could possibly attain the hair follicle. Phthalates and
  parabens are two nice examples of compounds that may be terribly detrimental to your health,
  both of which have links to sort 2 diabetes and cancer. Smoothies might be a robust instrument for weight loss and boosting your overall health, but
  most smoothies nowadays are doing more hurt than good.

  A construct-up of oxalic acid in the body can trigger many severe
  kidney disorders similar to hyperoxaluria,
  kidney stones and renal failure as well as heart
  disease. Whereas the outcomes won’t be clear enough within the case of humans,
  it’s effectively-proven that weight reduction & improved metabolic health
  can improve the overall immune system. Laser rejuvenation remedy is among the methods used in the modern world.

 13. Hi, I do believe your website might be having browser compatibility problems.
  Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however,
  if opening in I.E., it has some overlapping issues.

  I simply wanted to provide you with a quick heads up!

  Besides that, excellent site! asmr 0mniartist

 14. I was suggested this blog through my cousin. I am no longer positive whether or not this put up
  is written through him as no one else understand such targeted about my difficulty.
  You are amazing! Thank you!

 15. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Bless you!

 16. Great weblog right here! Also your site rather a lot up fast!
  What web host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink to your host?

  I want my web site loaded up as fast as yours lol

 17. When someone writes an piece of writing he/she maintains the thought of a user in his/her
  mind that how a user can understand it. Therefore that’s why this paragraph
  is amazing. Thanks!

 18. Hi there everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and paragraph is actually fruitful
  in support of me, keep up posting these types of content.

 19. Hey there! I’m at work surfing around your
  blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

 20. Wonderful post however , I was wanting to know if you
  could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more.
  Thank you!

 21. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 22. Hi there, I found your web site by the use of Google even as looking for a similar topic, your web site got here up, it seems great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just turned into alert to your blog thru Google, and located that it’s truly informative.
  I am going to be careful for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  A lot of other people will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

 23. I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues?

  A handful of my blog readers have complained about my blog not operating correctly
  in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any solutions to help fix this issue?

 24. Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually
  know what you are talking approximately! Bookmarked.
  Please also discuss with my website =). We can have
  a hyperlink alternate contract between us

 25. Good day very nice website!! Man .. Beautiful ..
  Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds
  additionally? I am satisfied to seek out numerous
  useful info right here in the put up, we want work out
  more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 26. Pretty component to content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing for your feeds and even I fulfillment you get right of entry to constantly fast.

 27. I believe everything said was very logical.
  But, what about this? what if you wrote a catchier title?

  I am not suggesting your information isn’t solid, but what if you added a headline that makes people want more?
  I mean Промови, що змінили світ – Блог Yakaboo.ua is kinda plain. You
  should glance at Yahoo’s front page and note how they create article titles to get viewers to open the links.
  You might add a related video or a related pic or two to grab people interested about what you’ve written. In my opinion,
  it would bring your posts a little bit more interesting.

 28. Great blog here! Additionally your web site a lot up
  fast! What web host are you the use of? Can I am getting your affiliate link on your
  host? I want my website loaded up as quickly as yours lol

 29. I every time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of
  web therefore from now I am using net for articles, thanks to web.

 30. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and
  our whole community will be grateful to you.

 31. Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  many months of hard work due to no backup.
  Do you have any methods to prevent hackers?

 32. Hi there! This post couldn’t be written much better!
  Looking at this post reminds me of my previous
  roommate! He continually kept preaching about this. I’ll forward this information to him.
  Pretty sure he’ll have a very good read. Many thanks for sharing!

 33. After checking out a few of the blog articles on your site,
  I seriously appreciate your technique of writing a blog.
  I bookmarked it to my bookmark site list and
  will be checking back soon. Please check out my website as well and let me
  know your opinion.

 34. Hello, Neat post. There is a problem with your web site in web explorer,
  would check this? IE still is the marketplace leader and a huge
  part of people will miss your wonderful writing because
  of this problem.

 35. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during
  lunch break. I love the info you provide here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your blog loaded on my phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good blog!

 36. obviously like your web-site however you have to check the spelling on several of
  your posts. A number of them are rife with spelling issues and
  I find it very troublesome to tell the truth however I’ll definitely come back again.

 37. My spouse and I absolutely love your blog and find many of your post’s to
  be what precisely I’m looking for. Would you offer guest writers
  to write content for you personally? I wouldn’t mind creating a post or elaborating
  on a number of the subjects you write regarding here.
  Again, awesome web site!

 38. Howdy are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 39. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste your
  intelligence on just posting videos to your blog when you could be
  giving us something enlightening to read?

 40. Fantastic items from you, man. I have understand your stuff previous to and you
  are just too wonderful. I actually like what you have obtained here,
  certainly like what you’re saying and the way in which through which you are saying it.
  You are making it entertaining and you continue to care for to stay
  it sensible. I can not wait to read far more from you.
  That is actually a wonderful site.

 41. I believe what you said was actually very logical. However,
  what about this? what if you composed a catchier title?
  I am not saying your content is not solid, however what if you
  added a title that makes people desire more? I mean Промови, що змінили світ – Блог Yakaboo.ua is kinda boring.
  You should glance at Yahoo’s home page and see how they write news headlines to grab viewers to open the links.

  You might add a related video or a related picture or two to get people interested about what you’ve
  got to say. Just my opinion, it could bring your website a
  little livelier.

 42. I blog frequently and I genuinely appreciate your content.
  Your article has truly peaked my interest. I will bookmark
  your website and keep checking for new details about once per week.

  I opted in for your Feed too.

 43. I think this is among the most important info for me. And i am glad reading
  your article. But should remark on few general things, The website style is
  great, the articles is really great : D. Good job, cheers

 44. That is really attention-grabbing, You are an excessively professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and look ahead to seeking
  extra of your wonderful post. Also, I have shared
  your site in my social networks 0mniartist asmr

 45. I don’t know if it’s just me or if everyone else experiencing problems with
  your blog. It seems like some of the text in your content are running
  off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is
  happening to them as well? This may be a issue with my web
  browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it 0mniartist asmr

 46. Hello there! This is kind of off topic but
  I need some advice from an established blog. Is it hard to
  set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Thanks

 47. My brother suggested I might like this blog.
  He was entirely right. This submit actually made
  my day. You can not imagine simply how so much time
  I had spent for this information! Thanks!

 48. Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I
  am impressed! Very useful info particularly the final section 🙂 I deal with such info much.
  I used to be looking for this certain info for a very long time.

  Thank you and best of luck.

 49. Hello, I think your blog might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick
  heads up! Other then that, amazing blog!

 50. Hey there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 51. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your
  useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

 52. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard
  to get that “perfect balance” between user friendliness and
  visual appeal. I must say you’ve done a excellent job with this.
  Additionally, the blog loads very quick for me on Firefox.
  Excellent Blog!

 53. Hello! I understand this is somewhat off-topic but I needed to ask.

  Does operating a well-established website like yours
  take a massive amount work? I am completely new to writing a blog however I do write
  in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 54. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any recommendations
  or advice would be greatly appreciated. Thanks

 55. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 56. scoliosis
  Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites?

  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you
  share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send
  me an e-mail. scoliosis

 57. scoliosis
  What’s up, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one is sharing data, that’s really excellent, keep up writing.
  scoliosis

 58. free dating sites
  I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found
  any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for
  me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did,
  the net will be a lot more useful than ever before.
  free dating sites

 59. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 60. What i do not realize is in fact how you’re not actually much more smartly-favored than you might be right
  now. You are so intelligent. You know therefore significantly
  in terms of this subject, made me in my view believe it from numerous
  numerous angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except it
  is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs great.
  At all times maintain it up!

 61. I am really impressed with your writing skills and also with the
  layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?

  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare
  to see a nice blog like this one these days.

 62. Hi my loved one! I want to say that this post is awesome, nice written and
  come with almost all significant infos. I would like to peer more posts like this .

 63. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting sick and tired of
  Wordpress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 64. It’s appropriate time to make a few plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve learn this publish and if I could I wish to counsel you few interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles relating to this article.
  I wish to read more things about it!

 65. Attractive component of content. I just stumbled upon your site and
  in accession capital to say that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing for your augment or even I fulfillment you
  access constantly fast.

 66. It’s appropriate time to make some plans for
  the longer term and it is time to be happy. I
  have read this submit and if I could I want to recommend you
  few attention-grabbing things or suggestions. Maybe you could write subsequent articles relating to this article.
  I wish to read even more things approximately it!

 67. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed
  reading it, you may be a great author. I will make sure
  to bookmark your blog and will come back sometime soon. I want to encourage you continue your great work, have a nice morning!

 68. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time
  a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 69. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous
  to and you are just extremely great. I really like what you have acquired here, certainly
  like what you’re stating and the way in which
  you say it. You make it enjoyable and you still care for to
  keep it smart. I cant wait to read much more from you.
  This is really a wonderful website.

 70. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I
  came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking
  and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and superb design.

 71. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 72. I’m really inspired together with your writing talents
  and also with the layout in your blog. Is that this
  a paid subject or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent high
  quality writing, it’s rare to see a nice weblog like this one today..

 73. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 74. Its such as you learn my mind! You seem to know so much approximately this, such as you wrote
  the e book in it or something. I believe that you just
  could do with some p.c. to pressure the message house a
  bit, however other than that, this is great blog. A great read.
  I will certainly be back.

 75. Excellent goods from you, man. I have take into account your stuff previous to and you’re just too excellent.
  I actually like what you’ve got right here, certainly like what you’re stating and the way by which you say it.
  You’re making it enjoyable and you continue to take care of to stay it wise.
  I can’t wait to read far more from you. That
  is really a great website.

 76. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 77. I really love your website.. Very nice colors & theme.
  Did you develop this amazing site yourself? Please reply
  back as I’m trying to create my very own website and want to learn where you got this
  from or just what the theme is named. Many thanks!

 78. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thanks!

 79. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such info much.
  I was seeking this particular information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 80. Admiring the persistence you put into your site and detailed
  information you offer. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  outdated rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my
  Google account.

 81. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to
  read?

 82. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 83. Dikala sudah menemukan Bandar terbaik karenanya unduhlah aplikasi
  joker hal yang demikian. Dikala sudah anda unduh maka
  langkah berikutnya adalah mendaftarkan diri anda, progres pendaftaran ini tidak terlalu sulit cukup
  dengan mengikuti arahan dari para admin. Sekiranya telah karenanya anda dapat
  bermain sepuasnya dan dapat berkeinginan untuk menang.

  Melainkan untuk menang perlu sebagian hal yang perlu anda persiapkan, modal banyak dan hanya berani bermain tanpa dibekali dengan pengetahuan akan membuat
  anda rugi. Permainan judi ini seharusnya berdasarkan analitik yang
  kuat, sehingga anda wajib dapat belajar dan mau mendapatkan kesalahan yang ada pada dikala kekalahan.

 84. Judi Slot awalnya disajikan pada tahun 1895.
  Orang pertama yang membuat permainan slot adalah Charles Fey di San Fransico Amerika, ia membuat mesin slot yang mulanya dengan menggunakan cetakan besi yang cuma mempunyai 3 buah roll yang memiliki
  gambar wajik, hati, serta sekop. Permainan slot ini segera
  mendunia sampai diketahui oleh tiap belahan dunia.

  Dan pada tahun 1970 mesin ini segera dijadikan secara masal, sesudah menjelang jaman modern pada tahun 1980-an dunia online mulai dikenal oleh dunia, dan pelbagai programmer mulai membuat permainan slot ini dengan cara online, hal itu disambut bersuka ria oleh
  mereka para penjudi secara khusus bagi mereka
  yang tidak dapat bermain di casino secara segera.

 85. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that,
  this is wonderful blog. A great read. I will certainly be
  back.

 86. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this.
  And he in fact bought me breakfast due to the fact that I found
  it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to talk about
  this matter here on your internet site.

 87. Hi, i think that i saw you visited my web site thus
  i came to “return the favor”.I’m trying to find
  things to improve my site!I suppose its ok to use a few
  of your ideas!!

 88. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know
  my viewers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to send me
  an email.

 89. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!

Залишити відповідь