Про фізику і не тільки. «Блез Паскаль»

Усі фото: Ірини Юрченко

Соромно зізнатися, але про Паскаля я знала зовсім небагато. Якісь уривки шкільних уроків із фізики, невиразні спогади про те, що тиск вимірюється в паскалях і… все. Я із задоволенням взялася за читання дитячої біографії – дізнатися в загальних рисах про цю людину. Але навіть не здогадувалася, скільки цікавих фактів про життя такої Особистості відкриє мені книжка Ольги Опанасенко «Блез Паскаль»! До вашої уваги: французький математик, механік, фізик, літератор, філософ, геній – Блез Паскаль.


Коротке, але таке насичене життя Паскаля – це джерело натхнення, справжній приклад кожному з нас. Людина, яка поєднувала в собі непоєднуване, не зупинялася на досягнутому і завжди прагнула більшого. Ніщо не могло зламати цього самовідданого мислителя, про що і розповість біографія серії «Видатні особистості. Біографічні нариси для дітей».

16_2_03

Цікаво і доступно, з гарними ілюстраціями, книжка познайомить дитину з життям видатного Блеза Паскаля. Хвороби з самого народження і стан сім’ї, навчання у власного батька і перші дослідження, довгі й важкі пошуки відповідей на бентежні питання, теорія ймовірностей і неймовірні ідеї. З ким працював Паскаль? Чому читав праці Евкліда замість підручників? Де проводив дозвілля в 13 років і яку теорему описав в 16? Досягнення Паскаля вражають, особливо в такому ранньому віці!


Крім винаходів і роботи Паскаля, у книзі багато фактів про його не менш цікаву сім’ю. Чи дружив Блез зі своїми сестрами? Чому батько генія посварився з Рішельє? Завдяки кому сім’я була врятована від гніву кардинала? Чому сестри Паскаля відреклися від світського життя, а одна з них навіть пішла в монастир? Хто був з Блезом до кінця його днів? Згуртованість цієї родини вражає, попри всі труднощі та перешкоди, ці люди ставилися одне до одного з великою повагою й любов’ю. А найцікавіше те, що захопленням Паскаля ніхто не перешкоджав, ба більше – батько підтримував сина в усіх починаннях і сприяв його розвитку і професійному зростанню.

Окреме місце в книзі посідає захопленість Паскаля релігією, здавалося б, абсолютно несумісною з наукою річчю. Він не просто цікавився християнством, а намагався відректися від своєї гріховної допитливості й наукової діяльності. Блез вів досить скромний спосіб життя, багато робив для жебраків і навіть усамітнювався в монастирі, відмовляючись від матеріальних благ. Вчений по-справжньому переживав про подальшу долю своєї душі, багато думав про це і навіть писав.


І найголовніше: спадщина Паскаля. Попри стан здоров’я, який серйозно псував життя, Блез Паскаль багато працював. Машина, яка здатна сама виконувати арифметичні операції, омнібус – громадський транспорт, трактати і теореми, барометр і теорія ймовірностей… Чи знали ви, що шприц – винахід Паскаля? І хто порахував масу повітря в атмосфері Землі?

Добре, коли, назвавши когось, забувають додати, що він «математик» або «проповідник», або вирізняється красномовством, а просто кажуть: «Він – порядна людина». Мені до душі лише ця всеосяжна якість.

Попри всі свої досягнення і праці, Паскаль був скромною людиною – що дуже дивує, з огляду на його славу.

«Блез страждав від болю і слабкості, але ще більше його мучили думки, що він даремно розтратив своє життя. Математичні відкриття, фізичні досліди, філософські диспути, розв’язання задач, які просунули науку на десятиліття вперед, – все це здавалося йому неважливим. Замість усього цього, думав він, потрібно було допомагати своїм ближнім – справами, словами, грошима».

16_3_03

«Блез Паскаль» – справжня знахідка не тільки для будь-якого школяра, а і для всієї родини. Історія життя Паскаля не тільки розкриває долю одного з найгеніальніших людей, а й вчить справжніх цінностей – любові до ближнього, пошуку духовного й самовідданій роботі над собою. Питання наприкінці кожного розділу допоможуть дитині закріпити знання, а різні наукові факти – більше розвиватися. Легко про складне, захопливе й зі здоровою дозою мотивації та натхнення.

Лише закінчуючи книгу, ми розуміємо, з чого слід було її почати.


Читати: Не «Сніданком» єдиним

Читати: Розповісти дитині, як з’явився iPhone


Придбати книжку в Yakaboo

Ирина Юрченко
Книжный инста блогер, основательница проекта Chitachi, фотограф и мама. Читаю практически всё, что попадется под руку: от сильно классики до детских картонных книжечек. Фанатею от Толстого и Кинга, не могу пройти мимо литературы о войне, плачу над “Отверженными” и жду письмо из Хогвартса. Мечтатель, верю в то, что книга может изменить жизнь. К лучшему конечно же!:)
https://www.instagram.com/irinyurch/

474 thoughts on “Про фізику і не тільки. «Блез Паскаль»

    Залишити відповідь