А ви знали, що Моцарт був… львів’янином? Рецензія на роман Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга»

А ви знали, що Моцарт був… львів’янином? Рецензія на роман Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга»

Моцарт прожив у Галичині більшу частину свого життя – майже тридцять років. Ба більше, вважається, що саме він заклав музичну культуру, яка зараз є у Львові, заснувавши хорову спілку святої Цецилії, з котрої й почалася академічна музична освіта у місті. Чи знали ви, що він був капельмейстром місцевого міського театру та педагогом численних учнів? Але, перш за все, віртуозним піаністом та композитором зі світовим ім’ям… Та мова йде не про геніального Вольфганга Амадея Моцарта, а про його талановитого сина – Франца Ксавера Моцарта. Що ж привело його до Лемберга?


Богдан Коломійчук – молодий український письменник, автор низки авантюрно-пригодницьких ретророманів. Уродженець Львова. Володар гран-прі літературного конкурсу «Коронація слова-2013».

Його останній твір – це пригодницько-історичний роман «Моцарт із Лемберга». Ідея написання першої у світі белетризованої біографії Моцарта-молодшого належить відомій диригентці та дослідниці музичного спадку Франца Ксавера, арт-директорці Міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt Оксані Линів. Саме вона відправила Богдана Коломійчука до Зальцбурга, де знаходяться архіви Моцартеуму, щоб там зібрати необхідну документальну інформацію про героя майбутнього роману.

«Як накладаються один на одного кольори й утворюють зовсім новий, так і з цією книжкою: музика та література наклалися – виник «Моцарт із Лемберга»» – зазначає автор про своє «дітище», додаючи також, що це його перший роман, який можна радити якнайширшій читацькій аудиторії, в тому числі й старшокласникам.

«Я не мушу писати вам свою адресу, спитайте будь-кого у Лемберзі, де живе Моцарт - і вам покажуть мій будинок»

Сюжет цієї книжки базується на реальній біографії молодшого сина всесвітньо відомого австрійського композитора та музиканта-віртуоза Вольфганга Амадея Моцарта. Успадкувавши талант від батька, котрий помер у рік його народження, Франц Ксавер ще змалку подавав великі надії на блискуче музичне майбутнє. 

Маючи лише п`ять років, він дебютував на концертній сцені Віденської опери, а в чотирнадцятилітньому віці написав свій перший фортепіанний концерт. Однак конфлікт з матір’ю, яка вбачала у ньому не більш ніж копію покійного чоловіка, зумовив втечу юнака з віденського дому. Спочатку доля приводить його до Галичини, а саме до села Підкамінь, де Моцарт влаштовується вчителем музики у маєтку графа Баворовського. А згодом – до Лемберга, міста, якому судилося стати другою батьківщиною улюбленця мистецької публіки та викрадача жіночих сердець, що й казати, справжньої зірки тогочасної богеми! Та чи завжди щастя, зокрема особисте, крокує слід у слід популярності?

Light-версія біографії Франца Ксавера Моцарта

«Моцарт із Лемберга» Богдана Коломійчука – це, передусім, художній твір, історико-пригодницький роман, що містить елементи авантюри й любовної драми, детективу, містики та чималої порції авторської фантазії. 

Він читається напрочуд легко та захоплююче, хоча й складається враження певної поверховості описаної історії. Це можна пояснити тим, що письменник, за його ж словами, використав лише мізерну частку усієї отриманої біографічної інформації про Франца Ксавера Моцарта… На мою думку, зображеної історичної лінії було цілком достатньо, щоб справитися з головним завданням книжки – «повернути Моцарта Львову». А що скажете ви?

Тематично схожі книги

Олеся Муц
Лікар-стоматолог у декретній відпустці. Люблю читати, подорожувати та вивчати нові мови, зокрема шляхом покупки чергової книжечки «Гаррі Поттера» іноземною мовою :)

7 thoughts on “А ви знали, що Моцарт був… львів’янином? Рецензія на роман Богдана Коломійчука «Моцарт із Лемберга»

    Залишити відповідь