Історії про Монстрів: страшні чи корисні

Коли до бажаних різдвяних свят ще достатньо часу, а маленькі нетерплячі діти вже нагадують про заслужені подарунки, хочеться у відповідь їм нагадати про необхідну поведінку, про слухняність. А за недостатності останнього – трохи посварити й чимось підкріпити повчання. Або кимось. Страшною Бабою Ягою й Бабаєм уже не здивуєш, а от які-небудь монстрики підійшли б. Тим паче їх немало, різні види, походження, «вміння» і фішки.

Як не налякати дитину, а може й розвінчати страхи перед вигаданими й надуманими небезпеками, заодно позайматися вихованням і поговорити про хороші справи – у цьому однозначно допоможуть ось такі кумедні, місцями страхітливі, проте дуже корисні і зручні для сімейного читання історії про монстрів.


Читати: Під подушку сучасним дітям: поєднання традицій і досягнень у святковий вечір


05_1_01

Марія Жученко. Абетка Монстрів. Видавництво Віват


Абетка рекомендована для діток віком 3-5 років. А таких дуже часто доводиться навчати, що, наприклад, бійка – далеко не найкращий спосіб довести свою правоту. І ще – точно не найкраща поведінка для повсякденності в садочку, вдома, чи в гостях.

Так ось у цій абетці можна вивчати букви одночасно з акцентом на хороші, чи добрі манери поведінки. Психологи й педагоги радять у необхідних випадках засуджувати саме поведінку, а не особистість дитини, тож буде корисним дотриматися таких настанов і почитати про монстрів, які бешкетують, сказати «ну-ну» їхній поведінці:

Хто не знає Дралобійка?

Завжди він зачиняє бійки

На дивані не сидить, битись з усіма летить.

Окремої уваги, звісно, заслуговують ілюстрації. Хвацько вималювані потворки мають кожна свій особливий шарм. Монстри-володарі іменних літер із гумором представляють не найкращі варіанти проведення вільного часу: то об’їдаються, то тупотять, то лякають дітей. Ось така наочність непогано гратиме роль необхідної, але акуратної демонстрації ситуацій «як не можна». Ну і, звісно, повчання будуть ефективними, адже монстро-ідея справді смішна і крута. Головне, щоб і в садочках такі абетки з’явилися, а не тільки вдома.

Читати: “Абетка монстрів”: як весело вивчити літери та цифри


05_2_01

Ірена Карпа. Луї та його монстриВидавництво Люта справа


Це книжечка-білінгва, перша з тих, котра допоможе дітям перебороти страх темряви. Текст оповідання – український і французький.

Монстри в цій розповіді – плоди уяви головного героя, хлопчика Луї. Вони утворюються з тіней і форм різноманітних предметів, що оточують його в темряві. Хто ж не підіймався вночі, щоби попити води чи компоту. А потім стрімголов не повертався назад, бо «зжеруть монстри».

Добра історія, авторкою французького тексту якої є колега Ірени Карпи – Ермін Патен, заворожує ще і своїми ілюстраціями. Хто зна, може хто з дитят побачить у картинках і свого монстра? Ілюстраторка Фіфі Брістош використала графіку, і погралася видом напівосвітленого будинку з найпричудливіших точок споглядання.

Happy End історії пов’язаний зі світлом, адже саме з його появою чудовиська на стінах перетворюються на звичайні шкарпетки-зонтики-дверцята-лампи, які не такі вже і злі і страшні, а так само слухають тишу в сонній кімнаті.

Страхи – це наші природні захисники. Але їх необхідно розуміти, і часто про них говорити. Ось із роботою Ірени Карпи можна проговорювати страх темноти. А якщо подарувати дитині книжку в комплекті з «Будинком уночі» від Читаріума, то вийде ціле заняття із «темрявотерапії» в хорошому сенсі ?


05_3_01

Моріс Сендак. Там, де водяться диковиськаВидавництво Читаріум


Відома, перекладена багатьма мовами книжка картинка про «найдикунських дивовиськ».

Історія невеличка, головним у книжці все ж є використання автором яскравих, колоритних образів. Жовті й зелені очиська, крила-лапи-ножиська – світ, куди потрапляє головний герой Макс, і де він, завдяки своїй безстрашності, вмінню причарувати, стає королем справжніх монстрів!

Ілюстрації переважають над текстом, але вже така уява малюків і загострена потреба сприймати образи через зображення. Буває, що мальована книжка причарувати і стає кращим другом швидше, ніж та, у якій багато тексту.


05_4_01

Джулія Дональдсон. ГруффалоВидавництво Читаріум


Ну що ж, тут також монстр, і знову вигаданий! Але ким? Мишкою, яка тікала від лісових хижаків. Це як у відомій казці про Колобка, але там лисичка перехитрила героя, а тут повірила в монстра, і сховалася чи не найпершою від нього.

Казка написана віршами, запам’ятається не лише діткам 3-5 років, але й меншим. І не варто хвилюватися, що обрати книжку про монстра для малюків – зарано. Вона може стати хорошим поштовхом для того, щоби, навіть, подумки діти вчилися себе захищати, заспокоювати, і триматися спокійно в неординарних ситуаціях. Чомучки засиплять вас запитаннями на кожен сантиметр ілюстрації і три букви тексту. Бо книжка має хороший матеріал для розвитку уяви, що допоможе також і розвитку мовлення.

До речі, у цьому році видавництво Читаріум презентувало переклад продовження історії з назвою «Груффалятко». У ній головний герой – маля монстра-велетня. І воно само боїться чудовиська. Для нього це – страшна Мишара, на пошуки якої і вирушає мале Груффаля. І знову зустріч, тінь, перше й наступне враження.

Здається, обидві історії Джулії Дональдсон разом дуже доповнюють один одного «ефектом навпаки», і тому так і згадуються повчання батька з дитинства: «Боїшся павучка? Уяви, як страшно йому від тебе!». От саме ці дві книжки з монстрами чудово розігрують своїми героями цей повчальний момент. Страх – це природньо, а обдуманий страх – уже не такий химерний і сильний.


05_5_01

Сашко Дерманський. Чудове ЧудовиськоВидавництво А-БА-ба-га-ла-ма-га


Нарешті, повість для старших діток – а саме 7-8, 9-12 років. Хоча меншим читакам вона також припаде до душі, якщо, наприклад, їм прочитають вголос. Це далеко не нова вітчизняна, гумористична історія про те, як можна дружити з монстром. Головна героїня Софія і її чудернацький монстр Чу потрапили також і на екран. Стрічка повністю підтримана Держкіно України, а її режисером став Сергій Мельніченко.

Прекрасно, що робота талановитого письменника представлена в трьох книжках, і захопленим читакам буде, що дарувати в продовження.

Головне правило дружби з чудовиськом – не допустити, щоби воно потрапило в країну жаховиськ (для цього треба робити добрі справи), а все інше – ну вже ж дууууже весело й кумедно. Навіть саме видавництво радить історію для «обережного читання, щоби не луснути що сміхум». Цей варіант боротьби зі страхом від монстрів однозначно допоможе, бо присвячений дружбі і сміхові.

Читати: Діти-супергерої: 5 книжкових серій про відважних дітей (і одне чудовисько)


Отож, поведінку виправили, на добрі справи налаштувалися, темряви вже не боїмося. Усім цим здібностям, як не дивно, навчили монстри  книжок – тож можна сміливо підглядати за Різдвяним Дідом, куди ж він заховає дарунки – під ялинку, чи в шкарпетку?


Читати: Коти, Різдво і легенда про Месію. Друга частина про незабутні книжки до свят з традиційними та альтернативними історіями

Ірина Варламова
Десь два роки тому в моїх профайлах можна було побачити: юрисконсульт, депутат, помічник керівника... Усе так, певною мірою, і залишається, та зараз моя найголовніша роль - мама. А найбільшим хобі завжди було читання. То ж я заснувала спільноту про читання дітям "Читата: читає мама і тато". Зі своїми дописами можу трапитись вам ще на Барабуці та в блозі Видавництва Старого Лева, у рубриці "Книготерапія" в сумській студентській газеті "Academix". Допомагаю бібліотеці в рідному селі поповнювати фонд та триматися сучасності. Просто так. Мрію відкрити книгарню-кав’ярню з дитячою кімнатою. Мотиваційна література для батьків, дитліт; книги для бізнесу та саморозвитку, історичні романи завжди знайдуться на моїх поличках і сторінках блогу.

9 thoughts on “Історії про Монстрів: страшні чи корисні

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  5. 952414 975007Hmm is anyone else experiencing difficulties with the images on this weblog loading? Im trying to find out if its a problem on my finish or if it is the blog. Any responses would be greatly appreciated. 401756

Залишити відповідь