Ганна Улюра: «Глибоке повільне читання – стан зміненої свідомості»

Фото Дар’ї Кузнецової, з Фейсбука Ганни Улюри

Нещодавно у видавництві ArtHuss вийшла книга Ганни Улюри «365. Книжка на кожен день, щоб справляти враження культурної людини». Це 365 захопливих новел про 365 захопливих книжок, що охоплюють різні континенти, історичні періоди та теми. Yakaboo поговорив з авторкою цієї збірки — про професію критика, книги про АТО, якість українських перекладів та, звісно, про саму книгу.

До речі, в рамках акції «Книга тижня» ви можете придбати книгу Ганни Улюри зі знижкою в 30%. Докладнішеза посиланням

Про автора


Ганна Улюра народилася 1977 року. Закінчила Миколаївський педагогічний інститут, по тому була аспірантура Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України. І наступні півтора десятка років працювала як професійний літературознавець. Досліджувала сучасну прозу і жіночу літературу, захистила кандидатську дисертацію, написала три наукові монографії.

Згодом зосередилася на літературній критиці. Щороку виходять її 40 – 50 оглядів і рецензій на новинки української та перекладної прози, на «гарячі» поетичні книжки – українські і перекладні. Активно співпрацює як літературний критик з порталами «Збруч», «Лівий берег», «ЛітАкцент», «Літцентр» та ін. Укладачка книжок Андрія Бондаря і Юрія Іздрика. Популярна колумністка газети «День». «365» – перший нон-фікшн авторки, в якому легко поєднуються жива інтонація і академічна точність.


Скільки книг на місяць ви читаєте?

Більше тридцяти. Але це питання злегка підступне. Швидкість читання і обдумування прочитаного – суто індивідуальна опція. Ті, хто читає повільно, люблять так зверхньо кинути апарте: «Що можна зрозуміти, ковтаючи книжки одна за одною? Поверховий люд!». Варто зазначити, у відповідь мій нарід їх нечасто обзиває тугодумами.

Насправді це просто професійна навичка, я її виробляла десятиліттями. Більше того: читаю одночасно кілька книжок, це дає перспективу для інтерпретації. Інколи і несподівано одна книжка стає ключем для іншої.

Знаєте, як професор Ксав’є вдягає свій шолом і загоряються вогники на карті – опа, а от і мутанти. От так і з одночасно читаними книжками, загоряються різні вогники, які раптом стають системою відбору.

І ні, у мене є таке-сяке життя й окрім читання (часто питають таке, тому відповідаю наввипередки).


Коли читати книги — це професія, на них не з’являється алергії?

У випадку алергії на книжки шукаєш іншу професію. Казуси профнепридатності серед професійний читачів трапляються, як і в інших сферах. Читання узалежнює, це знають запійні читачі.

quote1

По-хорошому, глибоке повільне близьке читання – стан зміненої свідомості. Але коли читаєш професійно, то книжки не просто сприймаєш, а аналізуєш нон-стоп. Не тільки книжки, зрештою. Будь-який текст. Це чітка профдеформація.

quote2

У всіх ситуаціях бачиш механізми, прийоми і логіку подій, всіх людей «читаєш» як персонажів і дієвих осіб, визначаєш, в якому жанрі ти зараз дієш.

Втім, працюючи з книжками, у прочитане ти уже не занурюєшся з головою, емоційний контакт природно ослаблений. Сил бо забракне серцем шарпатися на кожне речення. До речі, тому перехід, скажімо, з літературознавства як наукових практик до літературної критики дається нелегко. В рецензіях має бути присутня твоя емоція, чиста бажано. І їй не місце в науці.

Так що техніки читання для різних «літературних» професій теж треба актуалізувати інакші. Я ніколи не зможу читати як редактор чи як піарник, чи як читає письменник або видавець. Мені цього і не треба.  


Ваша книга називається «365: Книжка на кожен день, щоб справляти враження культурної людини» — а чи теоретично можливо прочитати їх всі за рік? І чи обов’язково їх читати саме в цьому порядку?

Практично їх можна прочитати за три місяці, я це зробила. Але прибріхую: переважно я їх перечитувала, а не читала, а це різні процедури все таки. Деякі з них просто добре пам’ятала з попереднього читацького життя.

quote1

Назва іронічна, помітили? Це не список рекомендованої літератури на рік; тобто, це не фото ландшафту, а карта місцевості, так би мовити.

quote2

О, знаю! В ідеалі за рік можна прочитати «365»! Мені цього було б наразі досить. А якщо серйозно, то ні, не можна ті всі книжки за рік прочитати. За один день ні одна людина на цій планеті не прочитає «Людину без властивостей» чи «У пошуках утраченого часу» чи «Золоте руно» чи «Ґендзі моноґатарі» (в ній 54 зошитів якщо що, хоч в перекладі є тільки перші кілька томів).

Порядок книжок в «365» цілком довільний і рендомний (знову брешу, бо не завжди рендомний: остання книжка підбиралася ретельно, і ще є штук тридцять внутрішніх рим між сусідніми книжками, буде настрій – пошукайте).

Нічого випадковішого за абетку я не придумала, тому список книжок в «365» поданий за абеткою. А щоб ще більше підкреслити випадковість книжок і щоб не складалося враження, що «365» — це рейтинг (прости господи), то за алфавітом згруповані назви книжок, а не ім’я авторів. Мені важать книжки, а не ті, хто їх написав. Це колекція така, «365», де обручка не менш важлива за лялькового поні – всі ці речі пам’ятні комусь.


Чи можна справляти враження культурної людини, не читаючи книг, чи це обов’язкова опція?

Маю глибоке переконання, яке у назві «365» відбилося: бути культурною людиною неможливо, хіба що справляти таке враження. Це природний механізм самозахисту особистості, не бути, якщо зможеш, культурним.

quote1

Культура –  система, яка нас обмежує повсякчасно у всіх галузях нашого життя. Природно, будучи голодним, відібрати у іншого їжу. Ми цього не робимо, ми культурні. Або задоволені, або культурні – без варіантів.

quote2

Ми читаємо для того, зокрема, аби вчитися переживати досвід, нам безпосередньо не доступний. Аби розуміти інших людей і через те краще розуміти себе. Але будемо чесні, наш досвід все одно нам ближчий і цінніший. Яка різниця, хто убив старого Карамазова, якщо тобі зрадив твій бойфренд? Кому болить роз’ятрена душа Антигони, коли у тебе болить голова? Але читання – ідеальний тренажер співчуття. От навіть не знаю, яку частину слова співчуття наголосити тут – спів– чи –чуття, «разом» чи «відчувати».


Які книги українських видавництв з тих, що вийшли протягом останнього року, ви вважаєте такими, які обов’язково варто прочитати?

Питання про останній рік мене заскочило, таких книжок за рік набереться кількадесят, наша розмова ризикує сильно затягнутися. Давайте поговоримо про останні пару місяців може, га?

Не можна пропустити роман Міленко Єрґовича «Іншалла, Мадонно, іншалла» в перекладі Катерини Калитко, це треба читати. «Середня стать» Джеффрі Євгенідіса в перекладі Анни Вовченко, таки справді Великий роман. Треба читати мемуари Марини Абрамович «Пройти крізь стіни» в перекладі Олександра Михеда, якщо знаєшся на сучасному мистецтві, а ще більше – якщо ніц в ньому не розумієш. Не можна пройти повз «Топографії пам’яті» Мартіна Поллака в перекладі Христини Назаркевич, Поллака не раджу в принципі ігнорувати, це — людина-глиба. Абсолютно чиста і атмосферна книжка – «Дитя землі» Сйона в перекладі Віталія Кривоноса, ісландська психологічна проза.

quote1

Цієї весни-літа неймовірну кількість доброї поезії видали. От просто бачите поетичну книжку, видану 2018-го, беріть і сміливо читайте: Луцишина, Поваляєва, Калитко, Бєляков, Херсонський, Полежака, Хаддад і так далі.

quote2

З укрпрозою щось без приємний несподіванок, але назву одну книжку – роман Олени Захарченко «Третя кабінка – Лос-Анжелес». Це роман-сімейна історія, дві родини. Одна полтавська, одна волинська. Друга світова, повоєнні совєти. Цікаво.

А, ще таке! Я вчасно цю книжку не прочитала, бо писала «365»,  а вона якраз цієї зимою вийшла. Але дійшли до неї руки. І це була радість. «Mox nox» Тані Малярчук, повість для підлітків, але дорослим там є чим пожитися, повірте. Смішно і елегантно. Про постапокаліпсис та складні духовні пошуки кажанів-вегентаріанців.     


Провокативне питання: навіщо читати критику та рецензії, якщо можна витратити цей час на читання книг?

Це питання – між улюблений формат прикликання додаткової сивини на голови літкритиків. Раз на пару місяців у ФБ виникає чергова бесіда на підвищених тонах, чому нема критики і критиків і що ми ті, які є, всі робимо, якщо не пишемо кожен по сто аналітичних рецензій на рік про новоспечені шедеври сучукрліту. І паралельно раз на пару місяців редактори культурних порталів пояснюють: літературна критика ніколи не збере потрібної для монетарізації кількості переглядів, її читач – «поштучний».

quote1

Нащо читати критику? Бо вам це цікаво. Або не цікаво. Літературна критика в ідеалі – це те, що читаємо після книжки. Не рекомендація до читання, а поштовх до перечитування.

quote2

Обговорювати прочитане – природна частина процесу читання. Є таке золоте правило літкритики: ніколи в статтях не звертайтеся прямо до свого читача. Я його весь час порушую. Мені цікава розмова про книжки. Я подаю в рецензіях свою візію, інтерпретацію певного тексту, і хочу почути щось навзаєм, чого не бачу в книжці.

Критика дає підстави створити спільність з таким-саме-як-ти читачем. Навіть на ті десять-двадцять хвилин, поки хтось читає твою рецензію. Немає нічого нуднішого за розмови з автором про його книжку (повірте!). А от розмова двох читачів буває такою захопливою, що ах. Правду кажу, я була розлучилася через різні потрактування «Аліси в Країні Див» (ну, зокрема через це).


Чи покращилась якість перекладів на українську останніми роками? І чому до перекладів так багато питань — це тому, що праця перекладачів оцінюється низько, чи просто ще не з’явилась достатня кількість професійних перекладачів, бо книговидання не так давно стало повноцінним бізнесом?

Критика перекладу і літературна критика про перекладні книжки – докорінно різна вправа (от не забувати б про це самопризначеним критикам перекладів). Я не є фахівцем в першій галузі, і цього ніколи не роблю. А от писати про перекладені книжки, прочитавши попередньо оригінал (ну, в ідеалі, звісно) – це насолода мало з чим порівняна. Не відмовляюся від насолод.

У мене є улюблені українські перекладачі, роботі яких я довіряю і щиро нею тішуся, і уважно за нею слідкую. Їх немало насправді, людей двадцять п’ять, певно.

quote1

Скажімо-от, українські переклади з балканських і скандинавських літератур мене роблять щасливою жінкою.

quote2

А поетичні переклади! Знаєте ту серію перекладної поезії, яку випускає тернопільській «Крок»? Неймовірна робота, завжди «в яблучко».

Сучасна перекладена література (про класику окрема розмова) має витримувати якраз ці два навантаження. Бути сучасною, тобто подавати погляд на події саме сучасника, навіть якщо ідеться про історичний твір. І перекладеною – достатньо інакшою, щоб бути цікавою, але не настільки чужою, щоб шокувати. Таких книжок із року в рік у нас все більше, і це радує мене як читачку.

А от щодо умов роботи українських перекладачів, то спитайте це у них. Думаю, вони охоче, але навряд радісно, все самі розкажуть.


Є зрозуміла тенденція останніх років — видавати книги про АТО. Як ви оцінюєте якість цих книг? Можливо, має пройти певний час, щоб автори повною мірою переосмислили, що відбувається і почали писати про це більш глибоко? Чи не заважають авторам емоції, бо це надто свіжа рана, щоб спробувати відсторонитись і написати про війну глибше? Чи потрібно взагалі зараз писати книги про війну?

Ви в своїй питаннях так відчайдушно намагаєтеся підказати мені правильну відповідь, що мені стає незручно. Боюся, щодо корпусу літератури про нашу війну немає правильних відповідей – однозначних і остаточних. Щороку виходить кілька десяток книжок про війну на сході. Різні – художня і нехудожня проза, поезія. Різні – високопрофесійні і щира беззастережна графоманія. Різні – кон’юнктурні і глибо відрефлексований власний досвід.

Поезія зробила щось неймовірне чи не від самого початку війни (звертаю увагу на антологію «Листи з України» за редакцією Григорія Семенчука, куди увійшли поезії початку 2014-го). Поезія у нас завжди була сильною, але по правді ніхто не очікував, що її арсенал дозволить говорити так потужно на такі складні теми. Неймовірні впливи Целана, до речі. Вірші, написані після поезії. Так, виявилося, можна писати і про нашу війну. Щороку маємо поетичні книжки, близькі до ідеальних, як «Життя Марії» Жадана, наприклад, чи цьогорічні «Після Криму» Поваляєвої. Правда, найпошліші і найбездарніші поезії зараз теж пишуть про війну, «крові серця», знаєте, для доброї поезії недостатньо.

quote1

Для мене найкраща нині книжка про війну – це есеїстика «Точка нуль» Артема Чеха. Ті, хто поверталися звідтам, мені розказували: «Ти не розумієш! Там стільки любові!». От до цієї книжки не розуміла. А в ній – якесь чисте концентроване агапе.

quote2

Щодо художньої прози, то все теж по-різному. «Мовою бога» Стяжкіної, «Довгі часи» Рафеєнко, «Укри» Жолдака, «Інтернат» Жадана – етапні твори, то зрозуміло і очевидно. З новенького — «За спиною» Гаськи Шиян – такий несподіваний і пекучий роман про війну-в-тилу, навіть так: війну-в-тілі (книжка злегка затримується з виходом, але от-от буде, як свідчать препрезентації).

Треба дистанція, щоб з’явився «наш Ремарк»? І так, і ні. Війна в прозі осмислюється з чотирьох позицій – Учасник, Сучасник, Нащадок, Свідок. Ясно що з цих позицій пишуться різні твори, і іде мова про різні дистанції. Мені цікаво суто літературна штука одна. Кожен пише воєнну прозу, орієнтуючись на ті зразки, які йому ближчі. Хтось актуалізує радянську «лейтенантську прозу», хто Юнґера, хтось прозу «втраченого покоління», хтось балканську повоєнну літературу, хтось пішов шукати придатної художньої мови в бойовому фентезі. Оголюються методи, очевиднішими стають ресурси. Суто з погляду на літпроцес, дуже цікаво. Суто з людського погляду боляче: бо маємо такий привід для появи доброї літератури, що краще б не треба.      


Чи порадили б ви молодим людям, які люблять книги, стати критиками? Чи це наразі невдячна професія?

Порадила б знайти нормальну роботу. Професія літературного критика насправді складна. І термін повнокровного життя в цій професії – від сили років п’ять, вигорання настає дуже швидко, це питання обмеженого психологічного ресурсу. Це якщо не вважати критику за хобі чи розвагу, а системно і послідовно в ній працювати. Так що «золотий парашут» готуйте заздалегідь. І знаєте, умовою для роботи літературного критика не має бути любов до книжок. Не треба любити книжки, треба їх розуміти.     


1234[irp posts=”28629″ name=”10 несподіваних фактів про Оксану Забужко “]

[irp posts=”28686″ name=”Про що поговорити за вечерею з Лесем Подерв’янським”]

Тетяна Гонченко
Маю в житті чотири пристрасті: журналістика, подорожі, література і котики. Тож багато пишу, багато їжджу по світу, багато читаю і маю двох котиків. Зрештою, ці сфери тісно пов’язані: хороший журналістський текст – це теж література. А книги – це ще один спосіб подорожувати. Котики ж прекрасні самі по собі. Веду телеграм-канал про книжки: http://t.me/npzbvnkngchtn
https://www.facebook.com/atanoissapa

192 thoughts on “Ганна Улюра: «Глибоке повільне читання – стан зміненої свідомості»

 1. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire community will
  be grateful to you.

 2. Hi there, You’ve done a great job. I will certainly digg it and
  personally suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 3. I’ve been surfing on-line more than three hours as of late, but I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It’s beautiful worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content material as you
  probably did, the web will probably be much more useful than ever before.

 4. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your
  weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days.

 5. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by
  him as nobody else know such detailed about my problem.
  You’re amazing! Thanks! games ps4 allenferguson games ps4

 6. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and aid others like you helped me.

 7. A person essentially lend a hand to make significantly posts I’d state.
  That is the very first time I frequented your website page and up to now?
  I amazed with the analysis you made to make this actual submit extraordinary.
  Great job!

 8. Hey there I am so happy I found your blog page, I really found you by accident,
  while I was browsing on Askjeeve for something else, Nonetheless
  I am here now and would just like to say thanks a lot for a tremendous
  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a great deal more, Please do keep up
  the fantastic work.

 9. Aw, this was an incredibly nice post. Spending some time and
  actual effort to create a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t manage to get
  anything done.

 10. After checking out a few of the blog posts on your web site, I truly appreciate your way of blogging.
  I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my website too and let me know your opinion.

 11. I simply could not depart your site prior to suggesting that I extremely loved the standard info an individual
  supply for your guests? Is going to be again incessantly to
  check out new posts asmr 0mniartist

 12. When someone writes an post he/she maintains the
  thought of a user in his/her mind that how a user can be aware of
  it. Thus that’s why this post is outstdanding. Thanks!

 13. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 14. scoliosis
  We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with helpful information to work
  on. You have done a formidable task and our entire neighborhood shall
  be thankful to you. scoliosis

 15. scoliosis
  My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none
  the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year
  and am worried about switching to another platform.

  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

  Any kind of help would be really appreciated! scoliosis

 16. scoliosis
  Good post. I learn something totally new and challenging on blogs
  I stumbleupon every day. It’s always useful to read
  through content from other writers and practice something from their
  websites. scoliosis

 17. dating sites
  Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it
  to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!
  free dating sites

 18. We are a gaggle of volunteers and starting a
  brand new scheme in our community. Your web site provided us with helpful information to work on. You’ve performed an impressive process and our entire group might be
  grateful to you.

 19. I believe what you composed was very logical.
  But, what about this? suppose you added a little information? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however what if you added a title that makes people
  desire more? I mean Ганна Улюра: «Глибоке
  повільне читання – стан зміненої свідомості» – Блог Yakaboo.ua is a
  little boring. You might look at Yahoo’s home page and note how they write post titles to get viewers
  to open the links. You might add a video or a pic or two to get readers
  interested about what you’ve got to say. Just my opinion, it might make
  your website a little bit more interesting.

 20. Superb website you have here but I was curious if you knew of any message boards that cover the same topics
  discussed in this article? I’d really like to be a part of group where I can get suggestions from other
  experienced people that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me know. Kudos!

 21. Whats up very nice blog!! Man .. Excellent .. Amazing ..
  I will bookmark your blog and take the feeds additionally?
  I am satisfied to seek out so many useful information right here within the post, we’d like
  work out extra strategies in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 25. Great items from you, man. I have remember your stuff prior to and you’re simply too great.
  I actually like what you have got here, certainly like what you are stating and
  the way in which you say it. You are making it enjoyable and
  you still care for to keep it smart. I can’t wait to learn far more from you.
  That is really a terrific website.

 26. Hey there, I think your site might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it
  looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, great blog!

 27. Hi, Neat post. There is a problem along with your website in web explorer,
  could test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a
  good section of folks will miss your magnificent writing due
  to this problem.

 28. I really like your blog.. very nice colors
  & theme. Did you create this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would
  like to find out where u got this from. appreciate it

 29. Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with almost all significant infos.
  I would like to look extra posts like this .

 30. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this matter to be really something that I think I
  would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 31. I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop
  this site yourself? Please reply back as I’m planning to create
  my own website and want to know where you got this from or exactly what the theme is named.
  Thanks!

 32. Having read this I believed it was really enlightening. I appreciate you spending some time and
  energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 33. Thank you for any other informative web site.

  The place else could I get that kind of information written in such
  a perfect manner? I have a challenge that
  I am simply now running on, and I’ve been at the look out for such information.

 34. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home
  a bit, but instead of that, this is great blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 35. Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I
  wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 36. Pretty nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really loved surfing around your blog
  posts. In any case I’ll be subscribing on your feed and I’m hoping you write again very
  soon!

 37. We stumbled over here coming from a different web address
  and thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to going over your web page for a second
  time.

 38. Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you may be a great author.I will always bookmark your blog and will come back lateron. I want to encourage you continue your great work, have a nice morning!

 39. hi!,I really like your writing so so much! share we be in contact extra approximately your post on AOL? I require an expert in this house to resolve my problem. May be that’s you! Looking forward to peer you.

 40. I am no longer certain where you’re getting your info, howevergood topic. I needs to spend a while learning moreor figuring out more. Thank you for great info I used to be in search of this info for my mission.

 41. Aw, this was an exceptionally nice post. Finding the time and actual effort to generate a very good article… but what can I say… I put things off a lot and never seem to get anything done.

 42. Great post can make continuous improvement, thanks reveal, the actual build up associated with understanding would be to maintain understanding, interest is actually the start of prosperity.

 43. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I in finding It really useful & it helped me out a lot. I hope to offer one thing back and help others such as you helped me.

 44. Heya i am for the first time here. I found this board and I to find It truly helpful& it helped me out much. I hope to provide somethingback and help others such as you helped me.

 45. I have not checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 46. Thanks for such a fantastic blog. Where else could anyone get that kind of info written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently writhing on, and I have been on the look out for such great information. 메이저토토

 47. Hello! I just wanted to ask if you evedr have any issues with hackers?My last blog (wordpress) was hacmed and I ended up losing a few months oof hard work due to no back up.Do you have any methods to stop hackers?

Залишити відповідь