Франкфуртський книжковий ярмарок: чим може зацікавити тих, хто не у книжковому бізнесі

З 16 до 20 жовтня у Франкфурті тривав 71-й книжковий ярмарок. Стрімінг у сфері аудіо- та відео-медіа був однією із новаторських трендових тем на Франкфуртському книжковому ярмарку 2019. Американська стрімінгова платформа Netflix анонсувала 3 нові серіали, зняті за книжками-переможницями різноманітних нагород: авторства Фредеріка Бакмана, Даніеля Кельмана та Еліфа Шафака. Цього року також вперше відбулося вручення кінонагороди Frankfurter Buchmesse Film Awards.

302267
відвідувачів

7450
учасників

104
країни

4000
подій

Загальне

Загалом Франкфуртський книжковий ярмарок — це 6 великих павільйонів, на кожному — по 3 поверхи. 2 поверхи Buchmesse за розміром — десь як один наш Книжковий Арсенал, тобто за площею він приблизно як 10 київських виставок (вся територія займає близько 380 тис. м²).

Франкфуртський ярмарок — найбільший у світі майданчик для переговорів гравців ринку: видавців, авторів, літагентів. Для них виокремлені перші три дні — тоді відбуваються усі урочистості, зустрічі, перемовини про права і співпрацю, тоді як у вихідні відвідувачем може стати кожен. У суботу й неділю усе подвір’я на території ярмарку заполоняють косплеєри — вони яскраві, їх багато, і за їхніми веселощами завжди цікаво спостерігати. Та й дорогу до ярмарку, якщо ви в місті вперше, можна знайти, прямуючи за епатажно вдягненими молодими людьми в яскравих перуках та з оригінальним мейком.

Якщо ви не представник видавництва, автор чи літагент, на ярмарок варто з’їздити хоча б для того, щоб:

 • відчути себе своїм серед своїх, а не фріком, що обожнює книжки і торочить про них усім навколишнім, а вони лиш співчутливо знизують плечима;
 • побачити, які стенди будують видавці, магазини, медіа та представники національних установ, що презентують ту чи іншу країну; 
 • ̶н̶а̶р̶о̶б̶и̶т̶и̶ ̶б̶а̶г̶а̶т̶о̶ ̶ф̶о̶т̶о̶ ̶с̶е̶р̶е̶д̶ ̶к̶н̶и̶ж̶о̶к̶  осягнути масштаби світового книговидавничого процесу;
 • порозглядати креативні підходи учасників та поповнити колекцію книголюбських фразочок і мемчиків.

Норвезька програма

Почесним гостем цьогорічного ярмарку стала Норвегія. Цей статус передбачає певну кількість виданих німецькою (й англійською) мовою книжок, перекладених із мови країни почесного гостя, облаштування окремого павільйону, підготовку спеціальної програми. Гаслом норвежців стало «The dream we carry / Der Traum in uns».

Норвегія підійшла до цього завдання креативно й масштабно (а виданих книжок їм не бракувало). У павільйоні на стінах праворуч та ліворуч від входу розмістили дзеркала; навпроти входу — 4 великі полотна з фотографіями норвезького лісу. По периметру розміщувалися столи з тематичними розкладками книжок в перекладі, по центру — стіл із ємностями, що містили дивні, несподівані запахи та підписи до них (наприклад, запах «Різдвяного вечора, ялинки, чистого помешкання. Мені 4 роки: “Я маю все, що мені потрібно в житті”»). 

Що ж до масштабу культурної самопрезентації — варто, наприклад, згадати, що був облаштований не лише павільйон книжкового ярмарку, а й привезена й експонована велика виставка House of Norway: предметів побуту, одягу, коштовностей — всього, що представляє країну в історичному розрізі та зазвичай експонується у головних столичних музеях (тут експонати самі приїхали ближче до потенційного глядача). Підтримала представлення країни на такому рівні NORLA — організація, що покликана популяризувати норвезьку культуру (й зокрема літературу) за кордоном.

Дорогою на Buchmesse я натрапила на чийсь пост звідти, з фото й коментарем про норвезький павільйон. Допис в деталях не пригадую — очевидно, йшлося про належну підтримку культури й хороший приклад самопрезентації, але запам’ятався один з коментарів, мовляв, а ще в Норвегії є нафта. Є нафта чи немає — важливо, але не вирішально. На тоді в нас ще не вщухли хвилі обурення постом міністра, що закликав не читати книжки, мовляв, це тільки порожня розвага. Так от, Норвегія розважається дорого, цілеспрямовано і знає, які плоди своїх старань чекати в майбутньому. 

Український стенд і програма

Український національний стенд був представлений цьогоріч вп’яте, зі слоганом Ukraine: History of Stories. Протягом ярмарку експонувалися книжки 28 видавництв-учасників та відібрані працівниками Інституту книги, рекомендовані для перекладу іншими мовами і вже перекладені англійською та німецькою, — для знайомства іноземних гостей і видавництв з творчістю наших авторів. Український інститут книги також підготував каталог книжок письменників, які рекомендує для перекладу іншими мовами, з уривками в перекладі англійською (детальніше про видання читайте тут). 

Протягом 5 днів ярмарку на стенді відбувалися події за участі Сергія Жадана, Ірени Карпи, Тані Малярчук, Юрія Андруховича, Катерини Калитко, Андрія Куркова, Гаськи Шиян та інших письменників. Та найбільше уваги привернула присутність Олега Сенцова. Якщо минулого року на ярмарку була організована акція на його підтримку, у якій взяло участь понад 100 відвідувачів, і вона привернула увагу німецької преси, цьогоріч він зміг приїхати сам й презентувати власні книжки, ділитися своєю історією.

Окрім національного стенда, кілька українських видавництв були представлені самостійно, а також вперше у ярмарку взяв участь Український культурний фонд.

Презентація учасників ярмарку, стенди

Один із павільйонів ярмарку — 5-й, присвячений національним стендам. Тут одразу кидаються в очі мотиви і стилі, характерні для певних країн. Кожен хоче бути представленим на належному рівні, привернути увагу до книжок і культури країни за допомогою ефектного оформлення. Звісно, креативні, нестандартні стенди приваблюють відвідувачів. Національні представництва, окрім стандартної викладки знакових книжок та зони для переговорів, іноді пропонують тематичні виставки — цьогоріч до століття польської ілюстрації була оформлена така виставка поряд з основним стендом.

Що ж мене підкуповує в оформленнях стендів видавництв — це розміщені вгорі фотопортрети їхніх авторів. Очевидно, не знати в обличчя усіх учасників сучасного літпроцесу — це нормально. Тож, впевнена, таким чином їхня впізнаваність збільшується. Відтак, побачивши людину за стендом/на події/на автограф-сесії, можна швидше зорієнтуватися, хто перед тобою. 

Згадую одразу наші фестивалі — про один з них роками переказується легенда, як Тараса Прохаська не пускали всередину, бо волонтери не знайшли його у списку: «Юрко Прохасько є, а Тараса немає», — наївно й щиро пояснювали вони. Або беруться автографи чи робляться селфі з не тими людьми, за кого їх приймають. На іншому, наприклад, сьогоднішня вже Букерівська і Нобелівська лауреатка, а на тоді — гостя кураторської програми Оксани Забужко (завдяки якій більшість із нас тепер може похвалитися автографом чи фото з нобеліаткою — я теж) Ольга Токарчук могла б так і залишитися непоміченою, бо банерів видавці не готували, та й книжки були не на відстані протягнутої руки, треба було шукати. Так само цьогоріч майже непомітно відбулася прекрасна зустріч із Софі Оксанен, фінською письменницею, що нещодавно презентувала роман про Україну. Ані видавець не знав до останнього, чи вона буде, ані анонсів гучних не робили, а насправді це була одна з наймасштабніших постатей серед тих, хто був у цьогорічній фестивальній програмі. 

Словом, багато про нас — мало про Франкфурт: хочеться, щоб певні організаційні лайфхаки українські колеги взяли до уваги. Тим більше, щороку кількість відвідувачів з України на міжнародних ярмарках помітно зростає.

Партнерські фішки й розваги

На території виставкового центру Messe розташовані не тільки книжкові стенди — тут обладнані ресторани, кав’ярні — все, що потрібно для комфортного проведення часу, якщо потрібно — тривалого. Та цим тепер нікого не здивуєш. Більш екзотичними для українського відвідувача стануть партнерства, до прикладу, зі штутгартським Музеєм Porsche, експонати якого теж, як не дивно, щороку прикрашають книжковий ярмарок. Минулого року, до 70-ліття бренду, експонувалася легендарна «356» — найперша модель, у виконанні початку 50-х років минулого століття, а цього року — не менш легендарна спортивна модель «Carrera RS 2.7» 1973 року. З іншого боку, франкфуртська Messe лише раз на рік, у жовтні, стає Меккою книголюбів, в інший час тут відбуваються різноманітні виставки, зокрема й легендарний автосалон, один з найбільших у світі, який відбувається що два роки аж із 1897, тому поза книжковим контекстом автомобіль у цьому просторі — не дивина.

Ближчі до теми книжок, але все ще не близькі книжковому ринку організації теж представлені. Одним із найяскравіших моїх вражень була нагода погортати оригінальну Біблію Лютера 1649 року. Представлена вона була на стенді біблійного товариства, для ближчого знайомства із нею достатньо було одягнути білі рукавички — і вуаля — насолоджуєшся старовинними гравюрами, заставками, кінцівками й ініціалами, розглядаючи готичні літери, радієш впізнаним словам (тут вже дається взнаки мій досвід роботи головним хранителем Музею книги і друкарства). Поряд також розташовувався верстат, очевидно, пізнішого за час друку Біблії часу; набірні літери, зразки друку. Усім, хто цікавився, охоче розповідали про давні друкарські процеси. 

Приємні бонуси

Не варто забувати, що Франкфурт є не лише фінансовою столицею Європи й одним із фінансових центрів світу, а ще й містом Ґьоте, де розташований музей письменника. Також тут є, подібно до берлінського музейного острова, музейна набережна, де на березі Майну один за одним розташовані з десяток музеїв. Серед них: Музей Штедель — картинна галерея, що містить полотна Яна Ван Ейка, Боттічеллі, Тіціана, Деґа, Ван Гога та інших відомих митців, а також скульптури Родена, роботи Кірхнера й Пікассо. 

Поряд зі Штеделем є дуже вартісний Музей комунікації, де експонати — від найдавніших каменів із написами до найсучасніших приладів ХХІ століття — демонструють еволюцію в спілкуванні людей. Попри свій, на перший погляд, невеликий розмір, музей вимагає кількох годин для уважного, без поспіху, перегляду експонатів. (Спойлер: там навіть можна дзвонити по старих телефонах межі ХІХ і ХХ століть — вони працюють). 

Замість висновків

Безперечно, сам по собі Франкфуртський ярмарок вартий того, щоб приїхати у це німецьке місто. Та якщо ви не працюєте у книжковій сфері й маєте сумніви, чи варто його відвідати, не вагайтеся — і на ярмарку, і поза ним у Франкфурті справді є на що подивитися і чим збагатитися. Наступний, 72-й ярмарок відбудеться 14-18 жовтня 2020 року, почесним гостем буде Канада зі слоганом «Singular Plurality / Singulier Pluriel». От тільки зважайте, що ціни там — як у фінансовій столиці Європи — кусаються. 

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

387 thoughts on “Франкфуртський книжковий ярмарок: чим може зацікавити тих, хто не у книжковому бізнесі

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 2. 870541 750809Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone! 467365

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 6. Remarkable things here. I’m very glad to see your
  article. Thank you so much and I am taking a look forward to touch you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 7. I’ve been browsing online greater than three hours as of late, yet I never discovered any fascinating article like yours.
  It’s beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all site owners and bloggers
  made excellent content as you probably did, the web can be a lot more useful
  than ever before.

 8. Greetings! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this issue.
  If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 9. It’s awesome to go to see this site and reading the views of all mates concerning this
  paragraph, while I am also keen of getting know-how.

 10. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing
  a little research on this. And he in fact ordered me dinner because I found
  it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for
  the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this
  matter here on your web site.

 11. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it
  has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
  up! Other then that, terrific blog!

 12. Hmm it appears like your website ate my first comment
  (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.

  Do you have any helpful hints for inexperienced blog
  writers? I’d definitely appreciate it.

 13. Right here is the right webpage for everyone who would like to understand this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually
  would want to…HaHa). You certainly put a new
  spin on a topic that has been discussed for decades.
  Excellent stuff, just excellent!

 14. I’m really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A small number of my blog audience have complained about my blog not working correctly
  in Explorer but looks great in Safari. Do you have any advice to help fix this issue?

 15. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my
  comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Regardless, just wanted to say fantastic blog!

 16. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 17. You really make it appear really easy together with your presentation however I in finding this
  topic to be actually something which I think I would by no means understand.

  It sort of feels too complex and extremely huge
  for me. I am looking forward on your next put
  up, I’ll try to get the cling of it!

 18. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is important and all.
  Nevertheless think of if you added some great pictures or video clips to give your posts
  more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips,
  this website could undeniably be one of the very best in its field.

  Excellent blog!

 19. Thanks for every other informative website.
  The place else may I am getting that kind of information written in such a perfect method?
  I’ve a undertaking that I’m just now operating on, and I’ve been on the look out for
  such info.

 20. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website
  with us so I came to check it out. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and brilliant design.

 21. Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you finding the time and effort to put this short
  article together. I once again find myself spending way too much time both reading and
  leaving comments. But so what, it was still worth it!

 22. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a
  year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 23. I have been surfing online more than three hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion,
  if all site owners and bloggers made good content as you did,
  the web will be much more useful than ever before.

 24. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like
  you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics
  to drive the message home a little bit, but instead of that,
  this is fantastic blog. A great read. I will definitely be back.

 25. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog
  has a lot of unique content I’ve either created myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all
  over the web without my authorization. Do you know any ways to
  help prevent content from being stolen? I’d truly appreciate
  it.

 26. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Cheers

 27. I think that is among the such a lot significant information for me.

  And i am glad studying your article. But wanna statement on few general issues, The site taste is great, the articles is in point of fact nice
  : D. Good job, cheers

 28. hello there and thank you for your information ?
  I’ve certainly picked uup anything neew from right here.
  I did however expertise a few technical points using this
  website, as I experienced to reload the website many timess previous
  to I could get it to load properly. I hhad been wondering if your web host is
  OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could
  damage your high quality score iff ads and marketing
  with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can lookk out for a lot more of your respective fascinating content.

  Make sure yoou update this again very soon.

 29. naturally like your web site but you need to check the spelling on several
  of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality
  however I’ll surely come again again.

 30. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a
  nice blog like this one these days.

 31. Hello there! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able
  to fix this problem. If you have any suggestions, please share.
  Many thanks!

 32. I’m not sure where you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

 33. Hello my family member! I wish to say that this article is
  awesome, great written and include approximately all significant infos.
  I’d like to peer more posts like this .

 34. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 35. Hello I am so grateful I found your webpage, I really found
  you by mistake, while I was searching on Yahoo for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and
  a all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it
  and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  much more, Please do keep up the fantastic job.

 36. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog
  before but after reading through some of the post I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely delighted I found it
  and I’ll be book-marking and checking back often!

 37. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to
  the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make
  your own blog? Any help would be really appreciated!

 38. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about
  a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?

  Any help would be greatly appreciated!

 39. Heya! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the superb work!

 40. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of space .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Studying this info So i am happy to exhibit that I’ve an incredibly
  excellent uncanny feeling I found out just what I needed.
  I such a lot certainly will make sure to don?t put out of your mind this
  site and give it a look regularly.

 41. You really make it seem so easy with your presentation but I
  find this matter to be really something that I think
  I would never understand. It seems too complicated
  and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll
  try to get the hang of it!

 42. Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand
  out. Please let me know where you got your design. Many thanks

 43. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day.
  It will always be helpful to read content from other writers and use a little something from other websites.

 44. I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to
  create your theme? Outstanding work!

 45. I don’t know whether it’s just me or if everyone else
  encountering isshes with your site. It seems like some of the text on your posts
  are running off the screen. Can somebody epse please comment and let me know if this is appening to them as well?
  This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Cheers

 46. I do believe all of the ideas you’ve offered for your
  post. They’re really convincing and can certainly work.
  Still, the posts are too short for beginners. May just you please prolong
  them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 47. I think this is among the most important info
  for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style
  is wonderful, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 48. When someone writes an article he/she maintains the idea
  You ave made some really good points there. I checked on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this web site.
  There is definately a great deal to know about this issue. I really like all the points you have made.

 49. magnificent post, very informative. I’m wondering why the other experts of
  this sector don’t understand this. You must continue your writing.

  I am sure, you have a huge readers’ base already!

 50. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative
  and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I stumbled across this in my search for something regarding this.

 51. I was just searching for this info for some time.
  After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web
  site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative sites in top of the list.
  Usually the top websites are full of garbage.

 52. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you could do with some pics to
  drive the message home a bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 53. Howdy I am so grateful I found your webpage, I really found you by accident, while
  I was searching on Yahoo for something else, Regardless
  I am here now and would just like to say thanks
  a lot for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to go through it all at the minute but I
  have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the
  fantastic work.

 54. Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow,
  just wanted to say great blog!

 55. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message
  home a little bit, but instead of that, this is magnificent blog.

  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 56. you’re in point of fact a good webmaster. The site loading speed is
  amazing. It sort of feels that you’re doing any unique
  trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done
  a excellent job on this matter!

 57. I feel that is among the such a lot vital info for me. And i’m satisfied reading your article.
  However should remark on some common issues, The site style is
  ideal, the articles is in reality great : D. Excellent activity, cheers

 58. First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like
  to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and
  clear your mind prior to writing. I’ve had a hard time
  clearing my thoughts in getting my ideas out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10
  to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or hints? Many thanks!

 59. First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question which I’d like to ask
  if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and
  clear your head before writing. I have had trouble clearing my
  mind in getting my thoughts out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying
  to figure out how to begin. Any recommendations or
  hints? Thanks!

 60. Hi are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to thee blog world but I’m trying to get started and
  set up myy own. Do you need any html coding knowledge too make youyr own blog?
  Any help would be really appreciated!

 61. We are a group of volunteers and opening a new
  scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done
  a formidable job and our whole community will be thankful to you.

 62. Appreciating the time and effort you put into your website and detailed information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to
  my Google account.

 63. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting
  videos to your blog when you could be giving us
  something informative to read?

 64. I got this site from my pal who shared with me regarding this web site and
  at the moment this time I am browsing this site and reading very
  informative articles or reviews at this time.

 65. Tinggal menyelidiki dan bingung dalam memlih kedudukan judi online di tahun 2021?

  Tenang saja, anda berharta di situs yang tepat untuk bermian judi online.
  Para developer game judi online Berbondong-bondong menghormati game Slot Online yang tipikal pada tahun 2021.

  Namun tidak semua permainan slot yang ada itu seru untuk dimainkan, banyak game slot
  abal-abal yang kecuali ingin menguras isi dompet anda.
  Setiap game Slot Online yang ada di SLOTDANA memiliki keunikan serta selingan solo dalam bermain. Memang game Slot Online yakni permainan paling
  standar karena sangat menantang bagi para pemain dalam membersihkan taruhan. Permainan termasuk mempunyai jutaan member aktif setiap harinya untuk membikin putaran mesin slot.

  Apakah sudah benar anda menunjuk web SLOTDANA? Anda dapat membuktikannya lewat review-review yang ada di
  Google, Facebook Twitter dan Social media Yang lain Boleh dikatakan, SLOTDANA
  andaikata Letak Judi Slot Online Deposit via DANA Terpercaya di tahun 2021
  ini. Pertama di lihat dari usaha deposit via bank lokal besar
  dan juga guncangan yang online semasih 24 jam boleh menjadi nilai lebih dari Letak Judi Slot Online Deposit via
  DANA. Lalu yang Kedua merupakan sebanyak permainan judi online yang ditawarkan oleh SLOTDANA dengan teknologi paling baru seperti seamless
  wallet dari nexusengine. Pertinggal permainan judi online ini menjadi nilai tambah bagi para
  pemain dalam menggunakan daftar Lokasi Judi Slot Online Deposit
  via DANA terpercaya nomor 1 di tahun 2021.

 66. I merely wanted to thank you one more time for the amazing site
  you have designed here. It is full of useful tips for those
  who are genuinely interested in that subject, especially this very post.
  You really are all really sweet and thoughtful of others plus reading your blog
  posts is a superb delight in my opinion. And thats a generous treat!
  Ben and I are going to have enjoyment making use of your points in what we should instead do in a few days.
  Our listing is a mile long which means that your tips will be put to very good use.

 67. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; we have developed some nice methods
  and we are looking to trade strategies with other folks,
  please shoot me an email if interested.

 68. Link exchange iis nothing else but it is only placing
  the other person’s webpage ink oon your page at apprropriate place and other person will also ddo
  same for you.

 69. I believe what you typed was very reasonable. But, think about this, what if you typed a catchier post title?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your
  blog, however suppose you added something to possibly grab folk’s attention? I mean Франкфуртський книжковий ярмарок:
  чим може зацікавити тих, хто не у
  книжковому бізнесі – Блог Yakaboo.ua
  is a little plain. You should glance at Yahoo’s home page and see how they create article headlines to grab viewers to
  click. You might add a related video or a pic or two to get readers interested about everything’ve got to say.
  In my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.

 70. Just want to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply
  spectacular and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission allow mme to grab your feed to keep up
  to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the
  gratifying work.

 71. An outstanding share! I’ve just forwarded this
  onto a colleague who was doing a little homework on this. And he
  actually bought me dinner due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your
  web site.

 72. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the
  screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but
  I figured I’d post to let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem fixed soon. Thanks

 73. Greetings! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My website looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able
  to correct this issue. If you have any suggestions, please share.
  With thanks!

 74. ZCMIM is a professional metal injection molding company in China, specialized in stainless steel injection molding. We provide professional metal injection molding service to satisfy your special product development requirement. ZCMIM are your reliable metal injection molding manufacturer, no matter your need simple or complex three dimension structure with high quality and tolerance. Our experienced engineering team combine with advanced MIM technology are able to produce the most wide range of precision MIM parts, including as follow:

 75. Today, I went to the beachfront with my children.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year
  old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but
  I had to tell someone!

 76. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the
  blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 77. This tutorial is sequential, basic and limited than makes best sense to get
  started on learning SAPUI5. I think this video clip tutorial is a comprehensive.

  The educational curve for SAPUI5 is often steep When you are coming from an ABAP history.Prior to
  deciding to can study UI5 you’ll want to have a fantastic grasp on JavaScript.

  <img width="560"

 78. I am not sure where you’re getting your info, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this
  info for my mission.

 79. I’m not positive the place you’re getting your info, however good topic.
  I needs to spend a while studying more or figuring out more.
  Thanks for fantastic info I was searching for this information for my mission.

 80. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is
  added I receive four emails with the exact same comment.
  There has to be an easy method you are able to remove me from that service?
  Thanks!

 81. Full body massage will be a useful technology in many ways. It is good for relieving stress of friends and family members, and it can also help relieve pain or pain of people around them.

 82. Taking advantage of Manchester United’s free kick situation, the crowd that appeared with an unidentified white object was caught by security guards after about 10 seconds of escape.

Залишити відповідь