«Дівчина з міста»: інтриги, романтика і трохи інтиму

На цю підліткову новинку я задивлялася ще з моменту появи її анонсу. Виразно «дівчача» (о, ці рожеві акценти!) обкладинка з виразно провокаційними (гм-гм, що це там написано в рожевому баблі?) детальками, досі незнайоме ім’я авторки, яке не провокувало жодних упереджень чи очікувань, ну й молодіжна серія від ВЦ Академія, завдяки якій я відкрила вже для себе кілька цікавих текстів. Тож ви розумієте, що «Дівчину з міста» Олени Рижко я просто не могла не прочитати? ?


Авторка поезій та дорослих романів


Олена Рижко насправді далеко не авторка-початківець. Дипломована філологиня родом із Житомирщини, вона видала кілька поетичних збірок і романів – зокрема, «Карнавал триває» і його продовження «Ще одна історія про…». Також на рахунку Олени – мовознавчі посібники й літературознавчі дослідження. А от у підліткові літературі в неї відбувся дебют. І, як на мій смак, досить-таки непоганий.


Міська дівчина і сільська «сантабарбара»


Ця історія починається із того, що дорослі поводяться з дітьми так само, як діти – із набридлими іграшками. Поки Тінина мама із вітчимом готуються до народження спільної дитини, Тіну відправляють на село до бабусі. Насправді дівчинка майже не почувається покинутою – вони з мамою з появою у їхньому житті вітчима так віддалилися одна від одної, що фізична відстань уже не дуже й відчутна. Але Тіна в розпачі через те, що доведеться принаймні на рік попрощатися з друзями, прийти в нову школу, у новий клас і намагатися якось там вижити без звичного спілкування, прогулянок і улюблених занять із хореографії. План у дівчини простий: триматися трохи осторонь нового колективу, спостерігати, записувати на телефон відеоблог для Youtube. Але сталося не так, як гадалося…

Виявилося, що пристрасті у звичайній сільській школі вирують не гірші, ніж у голлівудських молодіжних фільмах – тут тобі й самопроголошені королеви (й не одна, а аж дві на клас!), і їхня «свита», і боротьба за вплив і хлопців, і різні підступні вчинки, аби скомпрометувати суперниць. Тіна не лише буде втягнена у всі ці інтриги, а й активно долучиться до життя класу й допомагатиме з підготовкою до конкурсу. А ще – знайде справжнє кохання. І так боятиметься його втратити, що ризикуватиме життям.

Інтриг, компромату й секретів у школі, у яку потрапила Тіна, та і взагалі в селі, – не менше, знову ж таки, ніж у кіно. Тому життєва мудрість про те, що чим менше село, тим більша в ньому діється «сантабарбара» цілком справедливе. Можливо, тут трішки забагато «голлівудщини» – але, з іншого боку, щоденні випуски теленовин підносять нам не гірші сюжети. Так що цілком припускаю, що й шантаж, і бійки, й інші неприємні штуки таки могли б бути насправді. На щастя, вони врівноважуються й хорошими вчинками, а ще – досить невинними, але дуже смішними школярськими вибриками і приколами.


«Секретики» і сексуальне виховання


Дорослішання, тілесні зміни, нові химерні відчуття… Тіна, як і всі підлітки, досить гостро це переживає. І хоча дехто з її однокласниць уже має чималий сексуальний досвід, дівчинку інтимні теми не просто цікавлять, але й бентежать. Про фізіологію, анатомію і контрацепцію вона знає давно – із книжки, яку дала почитати мама. Але ні там, ні в Інтернеті не написано головне. Як і коли вперше поцілуватися з хлопцем, як зрозуміти, що «пора»? Що відчуваєш у процесі – магію чи огиду? Що у моменти близькості відбувається у душі двох людей? Дівчинка не може запитати про це ні в Гугла, ні в мами – перший може видати тобі масу картинок і текстів, але всі не про те, а з другою вони настільки віддалилися, що Тіна соромиться ділитися особистими і глибокими сумнівами та переживаннями.

Авторка акцентує увагу на тому, що з сексуальним вихованням сучасної, здавалося б, розкутої молоді є свої проблеми. Вони рано дізнаються про фізіологію дорослішання, але мусять самі розбиратися із психологією. Майже так само, як їхні мами – у «секретиках», які героїня знаходить в потаємному сховку, описані інтимні переживання дівчини, яка кількадесят років тому жила у цій же кімнаті. І порадитися їй теж не було з ким.

На щастя, Тіні зустріне людину – хлопця, який зрозуміє, пояснить, не тиснутиме, ставитиметься з повагою до її почуттів і дасть кілька слушних порад. Не знаю, чи в реальному житті бувають такі мудрі і щирі хлопці-підлітки, ну але принаймні за героїню ми можемо порадіти ?


Гостро, на межі – але пристойно


Після попередніх кількох абзаців вам може здатися, що «Дівчина з міста» – надто відверта книжка. Не приховуватиму, кілька легких еротичних сцен у ній є. Але насправді усе у рамках пристойності, без моралізаторства, але з легкою «мораллю» – меседжем про те, що не треба поспішати дорослішати, треба поважати одне одного і слухати себе, тоді все буде вчасно і правильно.

У книзі вистачає гострих моментів, а її герої іноді ходять по межі. І навіть трохи цю межу перетинають. Але, якби вони були реальними людьми, то з цієї історії винесли б правильні уроки, і навіть прикрі речі пішли б їм на користь.


Для кого


Традиційно я підліткові книги раджу не тільки підліткам, а й їхнім батькам – щоб ліпше зрозуміти своїх діточок, які так раптово подорослішали. Ця, наприклад, допоможе усвідомити важливість щирого і відвертого спілкування. У цій книзі підлітки зможуть знайти відповіді на питання, пов’язані зі своєю сексуальністю. А ще «Дівчина з міста» точно сподобається тим, хто любить романтичні історії з хеппі-ендами. Так-так, романтика у ній теж присутня! ?


Пряма мова


– Мама каже, що близькість – невід’ємна частина стосунків. Але тільки тоді, коли стосунки справді є. А не просто потяг плоті.
– Твоя мама – мудра жінка.
– Ти, – Макс примружився, – так і не наважилася поговорити зі своєю, правда?


Схожі книжки: «Солоні поцілунки» Ольга Купріян, «Така любов», «Лотерея» Малгожата-Кароліна Пекарська.


Читати: Дівчина з міста. Уривок з підліткової історії

Читати: Закохані, круті і відчайдушні: 10 книжок українських авторів про і для підлітків


Придбати книжку в Yakaboo

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

4 thoughts on “«Дівчина з міста»: інтриги, романтика і трохи інтиму

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

Залишити відповідь