Балет, крадіжка і трохи космосу – собачі справи в книжках-картинках

Про зорі і планети, комети й зодіак,

Про монстрів і драконів, і звісно  про собак.

(Цитата з книжки «Слідча Неллі та книжковий злодій»)

16 лютого за східним календарем починається Новий рік. Рік Жовтої земляної Собаки.

Разом із традицією святкувати «чийсь» новий рік – то півня, то миші, то собаки, ми охоче наповнюємо свята символами: обмінюємося сувенірами, підбираємо подарунок зі змістом.

Коли ж мова йде про книжки, то в цьому році малечу точно є чим порадувати. Можна підібрати історії про собак, як із книжок, що були бестселерами минулих років, так і поцікавитися новинками. Визначне місце в бібліотеках любителів наразі займають «Лессі» Еріка Найта, екранізована «Життя й мета собаки» Брюса Кемерона. Хтось згадує дитинство з історіями «101 далматинець» авторства Доді Сміт, а ми пропонуємо познайомитися із книжками-картинками, які нещодавно вийшли в українських видавництвах. Впевнені, що з такими книжками можна буде наповнити читання символами року аж по вінця.


Якщо вам зручніше слухати, а не читати, тримайте подкаст:


12_3_1_01

«Плутон». Валентина Вздульська


Далекий і близький друг

Уже з першого погляду книжку можна відносити до дрімотливих, до тих, які варто читати перед сном. Бо вже на форзаці можна не мало часу роздивлятися зірочки, космос і планети, а це зі свого боку спонукатиме до тихої довгої бесіди з подальшими роздумами, мріями, солодким сном.

Плутон – це кличка собаки, яка не є головним героєм повісті, але в цьому песикові розчиняється душевний стан хлопця-оповідача. Ось нещодавно собака була другом і опорою – у прямому й  у переносному значеннях, ось лише вчора гарцювала і дзвінком гавкотіла, аж до нестерпного погляду сусідів. А вже сьогодні – тихенько споглядає увіковіченим, завжди розуміючим поглядом із … фотографії.

Головний герой у смутку, переживає втрату друга й ділиться з читачами своєю непростою історією, а ще –  рецептом «одужання».


Історія про зміни, які лікують


Не зважаючи на всю серйозність зав’язки, історія аж ніяк не є депресивною. Імовірніше оповідь відверта й щира, як справжній друг, із яким би говорити й говорити, виговорити втрату…

Книжка зможе витягнути з читачів найтепліші спогади про тих, кого нема поруч, або про тих, кого вже не зустріти зовсім. Будь то улюбленець-тваринка, чи хтось із рідних людей.

Разом із терапевтичною функцією: вивести на-гора несказане, клубок болю й самотності, почуття безвиході й невідворотності при втраті когось, хто був частиною життя, книжка чудово справляється і з іншими завданнями.

Завдяки ілюстраціями Інни Черняк несе естетичну насолоду – від тепла домашніх сцен до дивовиж дитячої уяви про космос. Має помірне й захоплююче інформаційне навантаження. Перегляд телевізора й новин про останні дослідження з космосу вдома – змальована, наче проста сцена, а зміст історії про Плутона вже розширено, бо авторка зачепила цікавинки астрономії.

Також хороше поєдналися «Плутон-собака» і «Плутон-планета». Обоє такі далекі, здалеку холодні і страшнуваті, а зблизька – цілком дружелюбні й готові до контакту.

Родзинкою довідкових даних, виписаних у художній текст є пояснення походження назви планети «Плутон», а ще, повага до альтернативної думки:

Дехто й зовсім планетою не вважа.


З турботою та курс на майбутнє


Водночас у «книжечці-в-ліжечко» романтично розписані взаємини тата й мами хлопчика-героя. Ще досить вдало й актуально підібрані професії батьків. Фізик і астроном. Це ж цікавезно! Нам, наприклад, у школі, явно не вистачало знань про величне розмаїття професійних стежок. Чомусь нас ділили лише на гуманітаріїв та математиків. А, справді, чому так мало астрономії? А чи зовсім нікому біологія не була до вподоби? Мабуть, якби частіше дітям у книжках писали про різні незвичайні професії, то більше б із них знайшли потім справу до душі.

Але найтоншою гранню в сюжеті вигравала історія нової дружби. Неочікувані для хлопця зміни, насправді, були необхідними й неминучими. Нова жива істота, Ванілька, допомогла йому переступити лінію, яка здавалася недоступною.

Можна щиро порадіти, що до теми прощання з кимось рідним, і закінчення чогось звичного, Валентина Вздульська так гарно додала тему пізнання нового, морального дорослішання, і милого розчулення від позитивних змін.

Книжка підійде для терапевтичного читання родинам, котрі мають що згадати зі схожих історій втрати улюбленців. Цікаво буде дітям, які готуються стати господарями й цілим світом для четвероногого друга. Також, очевидно, корисно буде читати дітям, яким доводиться розлучатися з друзями через переїзд чи зміну школи.


Придбати книжку в Yakaboo


12_3_2_01

«Слідча Неллі та книжковий злодій». Джулія Дональдсон


Читати з тваринами та дивитися в корінь проблем

Якщо почитати матеріали про собак-терапевтів, то можна подумати, що вони обов’язково мають бути тихими і спокійними, а якщо їм читають у бібліотеці –  то тим паче. Тож доки дитяча письменниця Оксана Лущевська творить над новою книжкою-картинкою про хвостатих, і розповідає Україні про читання із собаками, видавництво Читаріум і Джулія Дональдсон дуже в тему дарують дітям книжку «Слідча Неллі та книжковий злодій». Про мега активну, швидку, умілу й улюблену собаку хлопчика Пітера, яка обожнює, коли їй читають.

Неллі вправно володіє своїм писком: винюхує все на світі, зазирає кругом, де тільки він влазить і, звісно, розв’язує не легкі задачки по зникненню й походженню. А ще, як у справжнього детектива, у Неллі є чудове хобі. Вона ходить зі своїм другом-господарем у школу, і слухає, як там читають діти.


Нудьгувати не доведеться


Запахи явно відрізняються від домашніх, і від звичних, що вона вже чула під час читання. Аж тут, крім улюбленого запаху книжок, розумаха відчуває ще один: запах книжкового злодія. І не випадково, бо ж одного разу, не встигла зайти Неллі до кімнати, як уже всі дітки були засмученими і зчинили галас: злодій зробив своє діло.

На перший погляд, здається, що сюжет дуже передбачливий і нічого особливого не відбудеться. Звичайно ж Неллі знайде злодія і вкрадені книжки. Але найцікавіше та неочікуване ще попереду.

Неллі, як справжній детектив докопується до найглибших мотивів діяння крадія і … вирішує його проблему!

Книжка підійде дітям, які читають своїм друзям: іграшками, домашнім тваринам. Наочною демонстрацією для діток буде непосидючість і потреба в постійному рухові активних собак. Водночас, книжка пояснює, що собака це помічник і розумна тварина, яка піддається тренуванню і з радістю допомагає.


Зрозуміти замість судити


Найбільше вражає, що Джулія Дональдсон своїм читачам і їхнім родинам доносить дуже пізнавальний посил і чудовий приклад про те, що не можна судити людину виключно за вчинками, про те, що всі дії мають свій мотив, і не завжди він поганий, чи має корінь зла.

«Слідча Неллі» певним чином перевертає уяву дітей про злодіїв, спонукає подумати про причини їхньої поведінки. Ось такий серйозний підсумок для повчальної, і що цікаво – віршованої історії про активну собаку-читаку, яка ще й за сумісництвом є хорошим слідчим:

Чим пахне повітря? Рибою, сіном,

Свіжою піцою, мокрим пінгвіном,

Є злодія запах, і нюх-нюх-нюх

Принадний книжковий улюблений дух!

За мелодійність перекладу читачі будуть вдячними Ані Хромовій, а за динамічні захоплюючі і «вертохвостикові» картинки – художниці Сарі Оґілві. Остання, до речі, народилася в Шотландії, викладала в Школі мистецтв та дизайну Мінеаполіса (США), її роботи були представлені на виставках багатьох країн світу (США, Японія, Польща, Корея, Франція, Канада).


Придбати книжку в Yakaboo


12_3_3_01

«Белла-балерина». Лаура Еймі Гарн


Дива, що творять наполегливість і мрія

Книжка ілюстрована всесвітньо відомою художницею зі львівським корінням – Валерією Соколовою. Її ж історія нагадує дорослу «Сестру Керрі» Теодора Драйзера, але не через прагнення красивого життя й багатства, через відчай у бідності, а за мотивацією досягти мрії, справжньої дитячої мрії.

Белла навчить праці й наполегливості, і доведе, що інакшість –  насправді мильна булька, яка, буває, і замикає тебе у твоєму просторі, та обов’язково й безслідно зникає на безкомпромісному шляху до мрії.

Дуже чітко і зрозуміло побудовано початок історії. Порода собачки характеризується куцими лапами, і, як правило, з такими параметрами в балеті не виступають.

Та Белла, без підтримки батьків і оточена здивованим поглядами, вирішила робити своє. Таким, як Белла, доля обов’язково дарує перший крок назустріч, який ще більше надихає. Собачка говорить із найкрасивішою балериною, із костюмером, і так отримує рекомендацію вчитися в хорошого майстра. Його суворість і вимогливість не зупинили коротеньку.


Лиха біда – початок


Історія добряче продемонструє яким не легким завжди є старт. На які компроміси, можливо, прийдеться погоджуватися тільки заради того, що наближує тебе до мети.

Белла та її мрія – це водночас і розповідь про дорослішання, одне з тих повчань, які говорять про вихід із зони комфорту, про початок самостійного, незалежного від батьків життя.

Авторка зуміла поєднати з історією реалізованої мрії перебіг нелегкого шляху до неї. Беллі, яка прагнула знайти себе в балеті, для цього довелося трохи попрацювати і в іншій сфері, і, звичайно, без упину вчитися, не зупинятися на перших успіхах.

 А потім я стану балериною?

Не відразу. Тобі доведеться добряче попрацювати й багато чим пожертвувати. Будуть спроби, провали й нові спроби.

Маленька собака в балеті – незвична, але не виключена. Книжка добре потренує малят, разом із ними й батьків ширше дивитися на можливості, і не обмежувати насамперед себе самого, відрізняти справжні перепони від стереотипів і надуманих проблем.


Тандем подвійної творчості


Авторка тексту про Беллу – Лаура Еймі Гарн, доречі, крім того, що працювала ілюстраторкою словників, та володіє спеціальністю «графічний дизайнер», сама є засновницею дитячого видавництва “Pretty Please Press Inc”. Літературну освіту здобувала в Колумбійському університеті.

Ілюстратор – Валерія Соколова народилася у Львові в родині архітектора, і наразі вже володіє значною кількості міжнародних нагород за свої ілюстрації, і, також пише книжки для дітей.

Отож, тандем художнього та літературного автора цієї книжки насправді дуже незвичайний. Співпраця жінок вилилася в по-справжньому красиву гармонійну книжку.

Видання підійде не лише дівчатам. Універсальність тексту саме в тому, що задум стосується кожного, хто дуже сильно прагне досягти мрії, хто знає, чи хоче знати, що таке наполегливість.


Придбати книжку в Yakaboo


Читати: Коти, Різдво і легенда про Месію. Друга частина про незабутні книжки до свят з традиційними та альтернативними історіями

Читати: Під подушку сучасним дітям: поєднання традицій і досягнень у святковий вечір

Ірина Варламова
Десь два роки тому в моїх профайлах можна було побачити: юрисконсульт, депутат, помічник керівника... Усе так, певною мірою, і залишається, та зараз моя найголовніша роль - мама. А найбільшим хобі завжди було читання. То ж я заснувала спільноту про читання дітям "Читата: читає мама і тато". Зі своїми дописами можу трапитись вам ще на Барабуці та в блозі Видавництва Старого Лева, у рубриці "Книготерапія" в сумській студентській газеті "Academix". Допомагаю бібліотеці в рідному селі поповнювати фонд та триматися сучасності. Просто так. Мрію відкрити книгарню-кав’ярню з дитячою кімнатою. Мотиваційна література для батьків, дитліт; книги для бізнесу та саморозвитку, історичні романи завжди знайдуться на моїх поличках і сторінках блогу.

6 thoughts on “Балет, крадіжка і трохи космосу – собачі справи в книжках-картинках

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

Залишити відповідь