20 книжок, в яких понад 500 сторінок, що прочитаються на одному диханні

Мабуть, серед ваших книжкових почекунів назбиралось чимало грубасиків на понад 500 сторінок, до яких ніяк не доходять очі. А якщо ні, то поділимося нашими і побажаємо часу, щоб прочитати все.

Якщо берете участь у зимовому бінго, це завдання номер 2. 

Тепла, як 5 o’clock tea, хмільна, як витриманий стаут з лондонського пабу, солодка, як хлібний пудинг, хрумка, як риба з чипсами, ситна, як англійський сніданок, мила, як Шерлок BBC, дивна, як серіал «Доктор Хто», червона, як двоповерховий автобус, – ця книжка-твідовий піджак – ідеальний вибір для холодних часів. Соковитий переклад, суто англійський гумор і безцінне розуміння того, що кожен із нас хоч трохи, та й англієць. А ще вона ідеального розміру – трохи більше 600 сторінок.

Некоротка історія про Ямайку і США протяжністю у десятки років на 900 сторінках. Її можна назвати сагою, драмою мало не всього невеличкого ямайського народу, але насамперед це – добротний психологічний трилер, який знаходить вихід зі здавалося б безнадійного становища. Чи може концерт Співака (пророка?) зупинити кровопролиття та розрядити обстановку напередодні громадянської війни, чи так добре там, куди так хочеться втекти, і що чекає на змучену чварами Ямайку. 

Тридцять котів, вілла на Кубі та море алкоголю – це все Ернест Гемінґвей, майстер телеграфного стилю, шанувальник гулянок та красень, від якого мліють жінки. Чотири рази йому являлась любов, а серйозніших ран і контузій у нього було й того більше. Та чи все так просто було в улюбленця долі та жаху критиків… Мері Дірборн створила першу найповнішу біографію рупора втраченого покоління (640 сторінок!) та пройшла з ним весь життєвий шлях. Вийшло не менш цікаво, ніж у «Прощавай, зброє». 

Тут понад тисяча сторінок на двох і Нобелівська премія. Відомий британський прем’єр був не тільки талановитим політиком, а й ретельним кореспондентом (про це варто прочитати у його біографії «Герой імперії») та майстерним письменником. Він покаже Другу світову війну очима владної ланки, тих, хто вершить історію, віддає накази і, зрештою, святкує перемогу або ж платить репарації. Праця Черчилля – зовсім інший погляд на війну, яку тут звикли називати перемогою радянських військ. 

Моторошний кривавий трилер, сімейна фрік-сага, історія хвороби – усе це вдало переплелось на 700 сторінках незабутнього чтива. «Лонтано» називають одним із кращих романів Ґранже, і в це легко повірити. У напруженні від першої до останньої сторінки. Ерван Морван намагається піймати тінь з минулого – міфічну Людину-Цвяха, гучна справа якого прославила батька Ґрегуара, але в погоні за маніяком він розкопує дещо більше, дещо, про що, можливо, ніколи не хотів знати…

«Вартові» – еталонний графічний роман, ще й товстенний – понад 500 сторінок. Творіння легендарного Алана Мура (автора культових «В – значить Вендетта» і «Бетмен: Убивчий Жарт») та майстерного Дейва Ґіббонса (художника «Зеленого ліхтаря») захоплює, дивує і не відпускає. Вартові на сторожі справедливості, щоб не сталось, завжди справедливі, та не завжди етичні. У цьому виданні поміщенні не тільки «Вартові: Абсолютне видання», а й раніше не публіковані бонуси. 

Сонна хвороба косить жінок і перетворює їх на лялечок, передвісників метеликів – саме таким бачать жах майбутнього батько та син Кінги. Сплячих не можна турбувати, інакше вони стають геть некерованими та кровожерними, бо у сні їм добре та затишно. Ця інфекція не торкається Євки Блек, тому за нею починається полювання: дослідити, зберегти, убити. Її життя раптово стає аж надто цінним. Чоловічий світ охоплює хаос і все це триває 880 сторінок. 

Більше 700 сторінок пригод невгамовного майстра дедуктивного методу Шерлока Голмса та його вірного побратима-літописця доктора Ватсона – прекрасний вибір для цього завдання. Почнемо з «Етюду у багряних тонах», перейдемо до «Собаки Баскервілів», а там і до «Пістрявої стрічки» рукою подати. Оповіданням сера Артура Конан Дойла вже більше 130 років, а сучасники письменника навіть не дозволили йому літературно убити остогидлого персонажа.

Артур Гейлі дає нове дихання жанрові виробничого роману. Готель «Сент-Ґреґорі» у Новому Орлеані вітає гостей розкішшю та блиском, але чи варто вірити тільки фасадові? Тут безліч конфліктів, які переростають у сюжет для прекрасного психологічного трилера та напруженого детектива. Пітерові Мак-Дермотту, заступникові адміністатора, доведеться чистити авгієві стайні багаторічних проблем та попри все вистояти у пекельний тиждень.

Фантастична історія англійки, яка мала вплив на самого короля Сіаму (тепер Таїланд) – однієї із найзакритіших абсолютних монархій. Анна Леоновенс була кураторкою численних дружин та дітей Монгкута. Та, коли король стикнувся з політичним заколотом, і трон під ним захитався, довелось шукати підтримки у англійки, щоб разом не допустити державного перевороту. Книжка пережила п’ять екранізацій та досі заборонена у Таїланді, бо містить королівські таємниці. 

Ви ще не читали «Улісса» – найвидатніший роман ХХ століття, класику модернізму? Це ж must-read на понад 700 сторінок! Джеймс Джойс переносить нас до Ірландії початку ХХ століття та разом з Леопольдом Блумом проводить екскурс вулицями Дубліна, містифікаціями та історичними фактами, новими та старими світами. «Улісс» складний для розуміння без контексту, Джойс наситив його алюзіями, натяками, цитатами та посиланнями на інші твори, тому обов’язково користуйтесь додатковими матеріалами.

Друга книга Жоеля Діккера одразу стала бестселером. Психологічний роман, який поєднує у собі сімейну сагу та детектив продовжує історію Маркуса Ґольдмана вже відомого читачам з «Правди про справу Гаррі Квеберта». Письменник робить спроби дослідити, що відбувалось у його родині, що спричинилось до великої трагедії – випадок чи все ж це був результат постійних проблем і конфліктів. Маркусові доведеться докласти чимало зусиль, щоб розібратись у родині та собі. 

Чи вистачить всього життя повторів, щоб хоч раз зробити все правильно. Урсула Тодд народжується і помирає, народжується і помирає, здається, ця петля життя не має кінця… Народжується завжди 11 лютого 1910 року. Вона тоне в морі, гине у бомбардуванні… У 1930 році у Мюнхені вона у кафе стріляє у того, хто породить радикальний нацизм. Скільки разів потрібно пережити власне життя, щоб виправити історію ХХ століття і не допустити страхіть війни.  

Ця збірка – більше 650 сторінок кращих історії конкурсу фентезійних історій «Брама-2017», які відбирало прискіпливе журі. Тут ви побачите і вже знайомих авторів, і нові імена, які тільки дебютують у літературі – всього 27 прозових творів про магію світлу і темну, від дитячих оповідань до епічних полотен. «Багряні ночі» – мандрівка фентезійними світами, небезпечними та чарівними, красивими та неймовірними. Теплий порятунок від зимової нудьги. 

Це друга частина про джина Бартімеуса (перша менша за обсягом і не підходить до цього завдання, але її можна на «багато магії») і тут ще більше пригод. Натаніель, який тепер помічник міністра внутрішніх справ, розслідує напади на магічні організації. За цим стоїть «Спротив», який прагне позбутись чарівників. Крім того, у Лондоні хазяйнує Ґолем – впертючий і жорстокий велетень-руйнівник, на якого не впливає ніяка магія. Натаніеля та Бартімеуса чекають складні завдання.

Заключна частина серії «Цвинтар забутих книжок» – найважча книжка – аж 800 сторінок. Поліцейська Алісія Ґріс розшукує зниклого міністра Маурісіо Вальса, який геть не залишив слідів. У Барселоні дівчина зустрічає тих, кого підозрює у викраденні політика. Слід веде її у минуле Вальса, ще у часи Другої світової війни, коли майбутній міністр був комендантом в’язниці Монтжуїк, де відбувались жахливі речі. Чи вдасться Алісії розплутати цю загадку та докопатись до правди у лабіринті брехні. 

Чабуа Аміреджибі – сучасний класик грузинської літератури з непростою долею, адже походить з князівського роду, репресованого радянською владою. Він і сам пережив арешти. «Дата Туташхіа» – найвідоміший роман Аміреджибі. Дата Туташхіа – ім’я головного героя, який, на зразок Робін Гуда, мужньо бореться за справедливість і можливість бути з коханою. Хоча роман був закінчений у останній чверті ХХ століття, він не втратив гостроти та прихильності читачів

«Сеньйор Ніколо» – збірка історичних оповідань та повістей, які охоплюють більше 2 тисяч років і сягають навіть часів до нашої ери. Є тут і про скіфів, і про Київську Русь, і про козаччину, про важливі та маловідомі події – аж до ХХ століття. Поразки і перемоги, конфлікти і мир – цього не бракує у короткій прозі відомого письменника. Юрій Косач також творить об’ємні майстерні портрети історичних постатей, серед яких і таємничий геній «сеньйор Ніколо» – Микола Гоголь. 

Роберта Ленґдона закидає до Барселони. Він намагається розгадати таємничу смерть свого учня Кірша, який стверджував, що зробив неймовірне відкриття, яке підірве всі світові релігії. Він знайшов джерело людства? От тільки Кірш не встигає прочитати свою лекцію. Щоб дізнатись результати його досліджень, потрібно знайти ключ надскладного паролю. Ленґдон та директорка музею Ґуґґенгайма Амбра Відаль намагаються віднайти його.

Біографія австрійського психоаналітика Вільгельма Райха у книжці Крістофера Тернера переплітається з історичною добою, коли жив науковець. Післявоєнні роки у побуті студентства, зародження нацизму в Німеччині та швидке поширення цих поглядів Європою, культ сексу та анархії, войовничий фройдомарксизм. Захоплива розвідка про непросте життя науковця, його еміграцію, популярність його поглядів, знищення праць і арешт. Наука та псевдонаука – до чого ближчим був Вільгельм Райх? 

Юлія Дутка
Трилероїд, інтроверт та психоаналітик-аматор. Ви хочете про це поговорити? За фахом - журналіст, та більше тяжію до редагування. Люблю соло-подорожі, важкий метал, м’яке світло, волохатих корів, Скандинавію та бензопили. Мрію попестити ісландських коників та потиснути руку Чакові Поланіку.
http://tarels.blogspot.com/%20

120 thoughts on “20 книжок, в яких понад 500 сторінок, що прочитаються на одному диханні

 1. I used to be suggested this web site by means of my cousin. I am
  now not positive whether or not this submit is written via him as no one else understand such precise approximately my problem.

  You’re wonderful! Thanks!

 2. In shot you causes good cash except something you have to remember and remember.

  Restating ann editorial will perform a new version. So list buioding should bbe
  your number 1 priority.

 3. Hey there! I’ve been following your blog for a while now and finally got the courage to
  go ahead and give you a shout out from New Caney Tx!

  Just wanted to say keep up the good work!

 4. You’re so cool! I don’t think I’ve truly read through anything like this before.
  So good to discover someone with a few genuine thoughts on this subject.
  Really.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the web, someone with a little originality!

 5. This is the right website for anybody who would like
  to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that
  I actually will need to…HaHa). You certainly put a new
  spin on a subject that’s been discussed for a long time.
  Wonderful stuff, just great!

 6. I’m not sure exactly why but this blog is loading extremely slow
  for me. Is anyone else having this issue or is it
  a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 7. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or
  blog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.

  Reading this information So i am glad to convey that I’ve
  an incredibly excellent uncanny feeling I found
  out just what I needed. I such a lot definitely will make certain to don?t disregard this site and give it a glance on a continuing basis.

 8. I’m extremely impressed with your writing skills
  and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it
  yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare
  to see a nice blog like this one these days.

 9. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this sort of area
  . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this
  web site. Studying this info So i am satisfied to show that I have a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what
  I needed. I so much certainly will make sure to don?t put out of your mind
  this site and give it a glance regularly.

 10. I think this is one of the so much significant information for me.

  And i am happy studying your article. But should commentary on some common things, The
  website taste is wonderful, the articles is actually
  great : D. Just right process, cheers

 11. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 12. Hey there! Would you mind if I share your blog with my
  twitter group? There’s a lot of people that I think would
  really appreciate your content. Please let me know.

  Many thanks

 13. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic
  job. I really loved what you had to say, and more
  than that, how you presented it. Too cool!

 14. great publish, very informative. I’m wondering why the other experts
  of this sector don’t realize this. You should continue your writing.
  I’m confident, you have a huge readers’ base already!

 15. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I am inspired!
  Extremely useful information specifically the last phase
  🙂 I take care of such information much. I was looking
  for this particular info for a very long time.
  Thank you and best of luck. asmr 0mniartist

 16. Spot on with this write-up, I actually believe that this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more,
  thanks for the information!

 17. Yesterday, while I was at work, my sister stole my
  iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has
  83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 18. I was wondering if you ever considered changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 19. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my site!I suppose its
  ok to use some of your ideas!!

 20. Great blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my
  blog shine. Please let me know where you got your theme. Kudos

 21. Fantastic web site. Lots of helpful info here. I am sending it
  to a few pals ans also sharing in delicious. And of course,
  thanks for your sweat!

 22. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any suggestions would be greatly appreciated.

 23. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 24. whoah this blog is great i love reading your posts.
  Keep up the good work! You realize, lots of people are searching round for this information, you could aid them greatly.

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 26. scoliosis
  This design is wicked! You definitely know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool! scoliosis

 27. scoliosis
  Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!

  Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for
  such information much. I was looking for this certain info for a long time.

  Thank you and good luck. scoliosis

 28. scoliosis
  Howdy just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of
  the images aren’t loading properly. I’m not sure why
  but I think its a linking issue. I’ve tried it in two
  different web browsers and both show the same outcome.
  scoliosis

 29. dating sites
  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates. free dating sites

 30. Hey there just wanted to give you a brief
  heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 31. I blog frequently and I seriously thank you for your content.
  This great article has truly peaked my interest.
  I’m going to take a note of your site and keep checking for new information about
  once per week. I subscribed to your Feed too.

 32. Attractive component to content. I just stumbled upon your site and
  in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.

  Any way I will be subscribing in your feeds and even I fulfillment you get entry to constantly quickly.

 33. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Thank you!

 34. Excellent beat ! I would like to apprentice whilst you amend your
  site, how can i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this
  your broadcast offered bright clear idea

 35. Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is a really
  smartly written article. I will be sure to bookmark it and come
  back to read extra of your useful info. Thanks for the post.

  I’ll definitely comeback.

 36. Thanks for your marvelous posting! I definitely enjoyed
  reading it, you may be a great author. I will always bookmark your blog and may
  come back in the future. I want to encourage one to
  continue your great job, have a nice weekend!

 37. Thanks for ones marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
  you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark
  your blog and will eventually come back very soon. I want to encourage you to definitely
  continue your great job, have a nice day!

 38. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend
  your site, how can i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 39. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping
  maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 40. You could definitely see your enthusiasm within the work you write.
  The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe.
  Always follow your heart.

 41. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 42. Hi, I do believe this is an excellent blog.

  I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have saved as a favorite
  it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
  guide others.

 43. Hey there! I could have sworn I’ve been to this website
  before but after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking
  and checking back frequently!

 44. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that
  I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement
  you access consistently fast.

 45. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 46. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 47. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 48. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 49. Good day! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this
  page to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 50. We’re a group of volunteers and starting a new
  scheme in our community. Your web site offered us with
  helpful information to work on. You’ve performed an impressive task and our entire group shall be thankful to
  you.

 51. After exploring a handful of the blog posts on your site, I truly like your technique of
  writing a blog. I added it to my bookmark website list and
  will be checking back soon. Please check out my website too
  and tell me how you feel.

 52. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced
  but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any methods to help stop content from being stolen? I’d really appreciate it.

 53. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a format issue or something
  to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The style and design look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks

 54. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished
  to say that I have really enjoyed browsing your blog posts.

  In any case I will be subscribing to your
  rss feed and I hope you write again soon!

 55. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone
  and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share
  it with someone!

 56. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try
  to get the hang of it!

 57. Wonderful work! This is the type of information that should be shared across the web.
  Disgrace on Google for not positioning this submit higher!
  Come on over and visit my web site . Thanks =)

 58. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog
  and in accession capital to assert that I get actually
  enjoyed account your blog posts. Any way I
  will be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently quickly.

 59. Howdy I am so glad I found your webpage, I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now
  and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent work.

 60. It is perfect time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could
  I want to suggest you some interesting things or suggestions.

  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 61. Hi there very cool site!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your site and take the feeds also? I’m glad to
  search out a lot of useful information here within the publish, we’d like develop extra strategies on this
  regard, thank you for sharing. . . . . .

Залишити відповідь