10 сильних книг, у яких автор показує світ очима різних героїв

Романи від першої особи практично завжди справляють сильніше враження, аніж тексти, що написані від імені автора. У першому випадку читач може подивитися на події очима очевидця і відчути на своїй шкірі, як це – жити в такому світі. Втім, є книги, де письменники дають змогу поглянути на ситуацію не просто очима одного персонажа, а цілої низки різних героїв. Подібне багатоголосся формує набагато ширшу картину подій і сприяє глибшому розумінню. Ми склали добірку книг, де оповідь ведеться від багатьох осіб. Користуйтеся нею як підказкою до сьомого завдання #YakabooBingoWinter2018.


04_4_1_01

Джоді Піколт «Цвет жизни»


Джоді Піколт – американська авторка бестселерів, що у своїх книгах найчастіше описує сімейні драми, які не залишають читачів байдужими. Письменниця ретельно вивчає тему кожного свого нового роману; наприклад, якщо в одного з персонажів книги рідкісна хвороба – то Піколт проводить багато часу в лікарні, розмовляючи з лікарями та пацієнтами. Практично всі її книги написано від імені багатьох персонажів, адже основою оповідей є конфлікт інтересів і для авторки важливо дати слово кожному учаснику конфлікту.

Рекомендуємо звернути увагу на останню перекладену українською мовою книгу Джоді Піколт – «Цвет жизни». Цей роман піднімає питання расової дискримінації. Головна героїня книги – темношкіра медсестра Рут, опиняється в складній ситуації саме через колір своєї шкіри.

Не менш цікавими є і книги Піколт, які вийшли в українському перекладі раніше: «Час прощатися», «Уроки милосердя», «Особливі стосунки», «Ангел для сестри» та інші.


Новинка: Малі великі справи


04_4_2_01

Таіс Золотковська «Лінія зусилля»


«Лінія зусилля» – перший роман української письменниці Таіс Золотковської. У книзі 3 головних персонажі й читачі мають змогу прожити життя кожного з них. 15-річний Герман веде боротьбу зі своїм «злим началом»; його мати – Ханна Кац – спершу здається ідеальною домогосподаркою, але розуміє, що у її житті чогось не вистачає; Віра втікає від свого минулого та колишніх стосунків. Події «Лінії зусилля» відбуваються в невеликому провінційному місті, де неможливо нічого приховати.

Це гранично ніжна й щира книга, яка руйнує чимало стереотипів. До того ж, відмінний дебют у «великій прозі» цікавої письменниці, за творчістю якої варто слідкувати.


Читати: Таіс Золотковська для #ПроЧитання: «Я за характером така сама, як і Малюк — інтроверт-меланхолік, який мріє про собаку»


04_4_3_01

Орхан Памук «Мовчазний дім»


У цьому романі Орхан Памук не зміг би обійтися без оповіді від кількох осіб, адже персонажі книги не готові до діалогу і всі їхні головні роздуми, відкриття, розчарування та потрясіння відбуваються у форматі монологу.

Головним персонажем «Мовчазного дому» можна вважати стару Фатьму. Саме у її дім з’їжджаються внуки, які воліли би й не відвідувати бабусю, але відчувають свій обов’язок це зробити. Орхан Памук дозволяє читачам відчути біль і самотність кожного героя книги й по-справжньому зрозуміти навіть тих персонажів, яких у іншому форматі оповіді більшість би зненавиділа.


Читати: 10 геніальних книг нобелівських лауреатів в українському перекладі, які варто прочитати


04_4_4_01

Маріам Петросян «Дом, в котором…»


Написавши «Дім, у якому», Маріам Петросян сказала, що це її перша й остання книга. Письменниця почала працювати над романом у 1991 року; книга побачила світ у 2009 році. «Дім, у якому» став справжнім феноменом сучасної російської літератури. У книги чимало шанувальників, які продовжують обговорювати події «Дому…» (а інтерпретацій у твору, справді, безліч), створювати талановитий фан-арт, писати фанфіки та колекціонувати будь-які згадки про роман у мережі.

У чому ж секрет «Дому, у якому»? Ймовірно, причина тут проста: Петросян вдалося створити дуже цілісний та цікавий світ, який населяють самобутні персонажі з неймовірними історіями. Читачам цікаво спостерігати за героями, описаними письменницею, та вивчати Дім разом із ними.

Події книги відбуваються в будинку для дітей-інвалідів. Втім, через фантастичні мотиви оповіді, персонажі роману більше нагадують героїв химерної казки, аніж звичайних хлопчиків та дівчаток.


Читати: 10 незвичайних казок, які варто читати у дорослому віці


04_4_5_01

Володимир Набоков “Pale Fire


Шедевр постмодернізму, антироман від визнаного класика російської літератури. Книга, що була видана в 1962 році, і через складну форму так і залишилася незрозумілої не тільки для низки читачів, а і для  деяких літературних критиків.

«Блідий вогонь» складається з поеми Джона Шейда й коментаря до неї, який написав Джон Кінбот. Останній бачить у поемі не талановитий поетичний твір, а розповідь про своє життя. У такий спосіб Набоков пропонує нам поміркувати над проблемою інтерпретації твору, різницею між фантазією й реальністю, божевіллям і об’єктивністю.


04_4_6_01

Девід Мітчелл «Облачный атлас»


«Хмарний атлас» – масштабна фантастична книга, що складається із шести історій, які пов’язані між собою. Кожну з історій ми бачимо очима іншого героя: нотаріуса з дев’ятнадцятого століття; молодого композитора, що живе в період між війнами; журналістки з 1970-тих; нашого сучасника – видавця; клона з Кореї майбутнього; чоловіка, що випасає кіз, у часи, коли закінчується цивілізація.

Через складну структуру роману з його читанням справляться тільки найбільш мотивовані та зацікавлені читачі, хоча саме на них і очікує винагорода – віртуозна головоломка Девіда Мітчелла, розгадка якої приносить стільки ж задоволення, як і розмірковування над самим питанням.

У 2012 році «Хмарний атлас» було екранізовано, втім, рекомендуємо спершу прочитати книгу, а вже потім оцінити однойменний фільм Тома Тиквера, Лани Ваховські та Ендрю Ваховські.


Читати: 10 книг-антиутопій, в яких вам би не захотілося жити


04_4_7_01

Мюріель Барбері «Елегантна їжачиха»


Мюріель Барбері – сучасна французька письменниця та професор філософії. «Елегантна їжачиха» – її друга та найпопулярніша книга.

Роман переносить читачів у Париж, де мешкають люди, які, на перший погляд, не подібні ані своїм виглядом, ані внутрішнім світом: консьєржка, яка любить класичну музику і твори Толстого; дівчина-підліток, якій дуже самотньо; багатій-японець, якому бракує однодумців. Що їх пов’язує й чим закінчиться зустріч цих персонажів? Мюріель Барбері відповідає у своїй книзі.

Роман своїм шармом нагадує хороший французький фільм, у якому не бракує неочікуваних поворотів долі, глибоких роздумів та атмосферності.


04_4_8_01

Джонатан Сафран Фоер  «Страшенно голосно і неймовірно близько»


Пронизлива та щира книга про 9-річного хлопчика Оскара, батько якого загинув під час катастрофи 11 вересня 2001 року. Одного разу Оскар знаходить батьків ключ і вирішує не зважаючи ні на що знайти замок, який ним можна відчинити. Історія цього хлопчика доповнюється історіями, розказаними від імені інших персонажів.

«Страшенно голосно й неймовірно близько» – книга про любов і біль, яку варто прочитати. У 2011 році вийшла однойменна екранізація роману Джонатана Сафрана Фоера. За режисуру фільму взявся Стівен Долдрі.


Читати: 12 дитячих історій для дорослих читачів


04_4_9_01

Вільям Фолкнер “As I Lay Dying”


Модерністський роман видатного американського письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури 1949 року, що повністю складається з монологів. «У свою останню годину» – це 59 монологів 15 персонажів.

Деякі монологи обмежуються кількома словами, деякі дивують розлогістю. Думки кожного з персонажів формують цілісну історію. Центральною подією книги є смерть старої фермерші Едді. Її родичі, а також сусіди й земляки розмірковують, як про Едді, так і про безліч інших речей. Неочікуваним є монолог самої покійниці. «У свою останню годину» – відмінний приклад того, наскільки різними можуть бути погляди на одну й ту саму ситуацію, своєрідний маніфест суб’єктивності істини.


04_4_10_01

Джозеф Конрад «Серце пітьми»


Фільм Френсіса Копполи «Апокаліпсис сьогодні» було знято саме за мотивами цієї книги британського письменника польського походження. «Серце пітьми» – знаковий модерністський роман, що розповідає про серце африканського континенту. Моряк Чарльз Марлоу (саме його розповідь становить більшу частину книги) вирушає туди в пошуках  торговця слоновою кісткою Курца. Ця мандрівка повністю змінює Марлоу та руйнує всі його уявлення про світ.

Назва книги «Серце пітьми» символізує не тільки «чорний континент», який стає місцем дії роману, а й темряву, яка ховається в людській душі.

Читачі люблять «Серце пітьми» не тільки за психологічну глибину, а й за відмінний гумор, який Джозеф Конрад зумів додати в цю сильну книгу.


Читати: Новий річний флешмоб розпочинається уже сьогодні! Долучайтесь та вигравайте валізу книжок!

Читати: 14 сильних п’єс, читання яких перенесе вас у найкращі театри світу

Яна Грицай
Блогер, письменниця. Вивчала журналістику у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Люблю казки братів Грімм, "Маленького принца" і екзистенціалістів. Якби у мене була можливість побалакати за кавою з будь-якою історичною особистістю, то обрала би Франца Кафку. Впевнена, що одна хороша книга може змінити життя.
http://www.unicornstime.in.ua

151 thoughts on “10 сильних книг, у яких автор показує світ очима різних героїв

 1. К сожалению, не всем удается сохранить цельность книги при смене персонажей. Часто бывает, что смена действующего лица только усложняет восприятие книги. Вот ты читаешь историю и тебе кажется, что ты уже знаешь героя, его мысли и чувства. А тут раз, и уже другой персонаж, переживания, мысли….Ты стоишь на перекрестке и не знаешь, по какой дороге тебе идти, чтобы прийти в пункт назначения.

 2. A person essentially assist to make severely posts I might state.
  That is the first time I frequented your website page and to this point?
  I surprised with the analysis you made to make this particular post
  incredible. Fantastic process!

 3. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to
  this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking
  and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will share this website with my
  Facebook group. Chat soon!

 4. Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your post seem to be running off the screen in Ie.
  I’m not sure if this is a formatting issue or
  something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let
  you know. The design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 5. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.

  I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different browsers and both show the same
  results.

 6. Good post. I learn something new and challenging on sites
  I stumbleupon every day. It’s always useful to read through content from
  other authors and use something from other sites.

 7. I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is
  written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.

  You are amazing! Thanks!

 8. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit
  the nail on the head. The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.

  I am very happy that I stumbled across this during my
  hunt for something regarding this.

 9. Hey very cool web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..

  I will bookmark your site and take the feeds also? I’m satisfied to search out numerous
  useful info right here in the put up, we want develop extra techniques on this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 10. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well
  written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful
  information. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 11. Gambling can be of many types, with each type requiring its legal arrangement.
  In Nevada, for instance, there is what’s known as a”lawsuit” A lawsuit is an agreement
  or a contract between a person placing a wager and the person or group placing the money at stake.
  In certain countries, a”gaming accounts” is created in which
  cash deposited to the account is retained by a bookmaker and isn’t
  accessible to gamers; others allow online gambling but do not allow
  offline gambling. Finally, you will find”rollover” trades in which the
  cash in a player’s account is removed before it’s used.

  This manner, the term gambling covers a wide selection of transactions and can refer to every one of these, as each has its own set of circumstances under which it can occur.

 12. Gambling can be of many types, with every type requiring its
  own legal structure. In Nevada, for instance, there is what is known as a”suit.”
  A suit is an agreement or a contract involving a individual placing a bet and the person or group
  placing the money at stake. In some countries, a”gaming accounts” is created in which money deposited to
  the account is retained by a bookmaker and is not available
  to gamers; others let online gambling but don’t permit offline gambling.
  Finally, there are”rollover” trades where the money in a participant’s
  account is removed before it’s used. In this manner,
  the expression gambling covers a vast range of transactions
  and can refer to all of these, as each has its own set of
  circumstances under which it can take place.

 13. Nice blog right here! Also your website quite a bit up
  very fast! What host are you the usage of? Can I get your associate
  link on your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol

 14. Gambling can be of several types, with every type requiring its legal structure.
  In Nevada, for example, there is what is known as a”lawsuit” A suit is
  an agreement or a contract involving a person placing a bet and the person or group placing the
  cash at stake. In certain states, a”betting account” is created in which money deposited
  to the account is kept by means of a bookmaker and is not accessible to players; others
  let online gambling but don’t allow offline gambling.
  Finally, there are”rollover” transactions where the cash in a player’s account is removed before
  it’s used. This way, the expression gaming covers a wide range of trades and
  may refer to every one of them, as each has its own set of conditions under
  which it may take place.

 15. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
  and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to exchange strategies with other folks, be
  sure to shoot me an e-mail if interested.

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 17. Next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I truly thought you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you were not too busy seeking attention.

 18. I think this is one of the most significant info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things,
  The website style is ideal, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

 19. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website
  yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.
  thank you

 20. whoah this weblog is magnificent i really like reading your articles.

  Stay up the great work! You know, lots of individuals are hunting round
  for this info, you can help them greatly.

 21. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something which not enough people are
  speaking intelligently about. I’m very happy that I found
  this in my search for something concerning this.

 22. whoah this blog is fantastic i like reading your articles.

  Stay up the great work! You know, a lot of persons
  are looking round for this info, you could help them
  greatly.

 23. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a amazing job with this.
  In addition, the blog loads super quick for me on Opera.
  Outstanding Blog!

 24. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I donít know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 25. Thanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you can be a great author.I will remember to
  bookmark your blog and will eventually come back in the future.
  I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 26. First off I would like to say terrific blog! I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I have had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to
  15 minutes are generally lost just trying
  to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Many thanks!

 27. I’m not sure where you’re getting your info,
  but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.

  Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 28. You’re so cool! I do not believe I have read a single
  thing like this before. So wonderful to find someone with some original thoughts on this issue.
  Seriously.. many thanks for starting this up.
  This website is something that is required on the web, someone with a little originality!

 29. I am not sure where you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

 30. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this site.
  I’m hoping to see the same high-grade content from
  you later on as well. In truth, your creative writing abilities has
  motivated me to get my own blog now 😉

 31. Hi there! I realize this is kind of off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established blog such as yours take a lot of work?

  I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary every
  day. I’d like to start a blog so I can share my personal
  experience and views online. Please let me know
  if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring
  bloggers. Appreciate it!

 32. Massage has been recognized as being a legal therapeutic art since the early civilizations.
  The earliest evidence of its clinic might be traced as far again as 2021 B C in early China.
  Medical massage techniques are useful for remedial purposes one of ancient civilizations.
  This curative art was adapted for diverse healing practices by various civilizations also has really come to be understood among the very absolute most well-known forms of therapeutic massage therapy.

  Medical care is result-oriented therapeutic massage therapy, mainly because of applying form of some exact therapeutic intervention targeted toward the specific physical problem
  the individual poses to this massage therapist and also are administered with
  specific consequences after an exhaustive clinical evaluation/examination from the massage
  therapist applying different proven practices.

  Medical massage is known to support reduce pain due
  to rheumatoid arthritis arthritis and other autoimmune ailments, soothes discomfort, migraine, menstrual cramps,
  stress, muscle aches, traumas, and even more.
  Additionally it is beneficial for the patients who are suffering from chronic discomfort.

  Chronic discomfort, in general, is generally a consequence of not receiving the
  suitable nutrition or maybe to fix any imbalance that might be triggering the discomfort.
  Medical massage is typically part of the medical care of medication.

 33. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 34. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from
  now on every time a comment is added I recieve 4 emails
  with the same comment. There has to be a way you are able to remove me from
  that service? Many thanks!

 35. Massage has been recognized as a legal curative art since
  the ancient civilizations. The first signs
  of its clinic may be traced as far back as 2021 BC in ancient China.
  Medi cal care techniques have been useful for therapeutic functions one of ancient civilizations.
  This curative artwork was adapted for distinct
  curing clinics by various civilizations and has really come to
  be known among the very most well-known forms of massage therapy.

  Medical massage is result-oriented therapeutic massage therapy, chiefly because of applying of some precise therapeutic intervention aimed at the specific physiological problem the individual presents to the massage therapist and also are administered
  with specific results after a thorough medical evaluation/examination from the
  certified massage therapist employing different proven techniques.

  Medical massage is known to help ease pain as
  a result of rheumatoid arthritis arthritis and other degenerative ailments, soothes pain,
  constipation, menstrual cramps, pressure, muscular aches, traumas, and even more.
  It’s likewise valuable for the patients that are
  experiencing chronic ache. Chronic discomfort, generally speaking, is also broadly speaking a
  result of not only acquiring the proper nourishment or maybe to fix any imbalance that might be causing the discomfort.
  Medical care is typically part of the palliative care
  for medicine.

 36. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 37. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 38. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 39. I am not sure where you’re getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this information for my mission.

 40. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 41. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 42. Greetings, I do believe your web site may be having web browser compatibility issues.

  When I look at your web site in Safari, it looks fine but
  when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, great site!

 43. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 44. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted
  to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 45. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 46. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 47. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 48. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 49. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 50. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 51. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 52. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 53. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 54. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 55. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 56. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 57. You could definitely see your expertise in the
  work you write. The world hopes for even more passionate writers such as
  you who aren’t afraid to say how they believe.

  At all times follow your heart.

 58. After looking into a number of the blog articles on your web site, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and tell me what you think.

Залишити відповідь