Скажи мені, хто твій друг: 10 книжок про дружбу

Байрон називав її любов’ю без крил. Цицерон переконував, що життя без неї нічого не варте. Сотні письменників усіх часів і народів описували найрізноманітніші варіанти дружніх стосунків. У цій підбірці ми зібрали 10 книг про дружбу – три дитячих, три підліткових, три дорослих і одну поетичну:


Дитячі


1

1. «Хочеш бути моїм другом?» Шене Керстін, Гунтесрайнер Ніна, «Віват»


Маленькі собачки, як і маленькі дітки, теж мріють про друзів. От і герою цієї книжки, кумедному песику Джеку набридло бавитися цілою купою різнокольорових іграшок, адже він не мав жодного товариша, з яким можна було б розділити гру. Тому Джек вирушає на пошуки друга. Але не кожен із тих, кого він зустріне на шляху, має охоту із ним потоваришувати.

Це добра, зворушлива і весела дитяча історія про те, що відсутність друга не можна компенсувати жодними матеріальними цінностями, а щоб знайти його, не треба підлаштовуватися під когось. Будь щирим, будь собою – і обов’язково зустрінеш того, хто хоче бути твоїм другом.


2

2. «Малий мільярдер» Девіл Вольямс, «КМ-Букс»


Юний Джо Бульба має власний справжній гоночний автомобіль, двох алігаторів, всі комп’ютерні ігри світу і чек на два мільйони в якості подарунку на день народження – словом, усе, що годиться мати маленькому мільярдеру. Усе, крім друзів. І коли ти мусиш змагатися на автотреку сам із собою, твоя школа – найдорожча в країні! – викликає огиду, а однокласники з давніх аристократичних родів ставляться до тебе – сина нувориша, «туалетного короля» – з презирством, ти готовий на кардинальні кроки. Скажімо, попросити татка перевести тебе у звичайну безплатну школу, ходити до неї пішки і намагатися ніде не світити своє багатство.

Але старі звички не минають зовсім безслідно. Хоча Джо вдається майже одразу ж подружитися з однокласником Бобом, їхня дружба зазнає великих випробувань. А маленький мільйонер тим часом вчиться на власних і батькових помилках простим істинам: про послугу краще попросити, ніж платити за неї; коли ображають друга, ліпше битися поряд із ним, а не купувати добре ставлення кривдників до нього; чесні, хоч і гіркі слова набагато цінніші, ніж вдавана любов, а проста домашня запіканка значно смачніша, ніж коштовна ікра.

Ця кумедна яскрава книжка дуже весело і невимушено озвучує просту і важливу істину: найцінніше – дружбу – за гроші не купиш.


3

3. «Джордж і скарби Космосу» Стівен і Люсі Гокінг, «ВСЛ»


Справжній друг піде за тобою куди завгодно – навіть у відкритий космос, на невідому планету, де хтось чи щось лишає таємничі посилання землянам. Справжній друг підставить тобі надійде плече, міцну руку і свій супер-інтелект, буде тебе страхувати, поки ти мандруєш космічними манівцями, прикриє перед дорослими і зробить все можливе й неможливе, аби повернути тебе додому. Справжній друг ніколи тебе не покине – навіть якщо ти до нього не завжди був привітний.

Друга книга від Стівена Гокінга і його доньки – це історія про те, як дружба Джорджа й Енні пройшла випробовування розлукою і зміцніла, а до їхнього тандему додався третій товариш – плаксій і геній, і надійний друг Еммет. А ще ця книга багата на пригоди і цікавезні наукові факти, легко і доступно розказані відомими науковцями.

Читати: Міжпланетний квест у пошуках життя


Підліткові


4

4. «Привіт, це Чарлі, або Переваги сором’язливих» Стівен Чбоскі, «Рідна мова»


Життя у старшій школі може бути абсолютно нестерпним, якщо в тебе немає друзів. Однак Чарлі у цьому щастить. Він зустрічає старшокласника Патріка і Сем, зведених брата і сестру. Саме вони стають його ангелами-охоронцями, наставниками, провідниками у світ дорослих і друзями, звісно. Вони відкривають перед Чарлі усі спокуси підліткового світу вечірки з хорошою музикою і легкими наркотиками, Шоу Рікі Хоррора з фріками і фендомним самвидавом, алкоголь і лсд, любов у всіх її проявах і свобода самовираження. Але роблять це дуже делікатно й акуратно, аби познайомити – але не нашкодити. Натомість Чарлі, як і належить другові, не лише приймає, а й віддає натомість. Вчить друзів щирості, дбайливості, вмінню слухати, бути уважним і чуйним і робити ідеальні подарунки.

Втім, шкільна дружба – це така штука, яка неодмінно приречена як мінімум на певну паузу. Адже після випускного кожен береться влаштовувати власне майбутнє і прямує шляхом, який рідко перетинаються з іншими. Але Чарлі, навіть коли лишиться сам, уже не буде самотнім.

Читати: Листи сором’язливого, або Чарлі стає дорослим


5

5. «Файні товсті дівки, йо!» Тетяна Стрижевська, «Фонтан казок»


Дружба Мілани й Зоряни – двох столичних школярок, які на літні канікули вирушають у Карпати, – яскравий приклад тези про те, що протилежності притягуються. Яскрава, впевнена у собі, гостра на язик Зоряна любить домінувати у будь-яких стосунках – і залюбки верховодить у їхнього із Міланою тандемі. Її подруга, спокійна і поступлива, тихенько намагається гасити конфлікти ще в зародку і знає, як поводитися із Зоряською, аби та не вибухнула. Так, збоку це не дуже схоже на рівноправну дружбу. Але дівчатам це не дуже заважає у їхніх карпатських пригодах.

Безстрашність Зоряни і розсудливість Мілани, прагматизм першої і романтична натура другої чудово врівноважують одна одну. Поодинці вони б не зуміли влаштувати такі чудові канікули – Зоряна б неодмінно утрапили в халепу, а Мілана знудьгувалася б. Але разом, та ще й у компанії чудового гіда, сусідського хлопця Мирослава, скуштували усіх тих пригод і вражень, які пропонують Карпати, – підкорювали вершини, гойдалися на підвісному мості, потрапили під зливу у лісі і їли пригорщами ожину, побували на старому цвинтарі, у гуцульській колибі і на сільській дискотеці. І зрозуміли, що по-справжньому розважитися можна не тільки у столиці.


6

6. «Коли Марні була поруч» Джоан Робінсон, «Рідна мова»


Юна Анна не лише не має друзів – вона навіть не намагається їх мати. Звикла бути аутсайдером, вічно залишатися за межами «чарівного кола» дружби, дівчинка наглухо закривається від будь-якого товариства. Бо замість того, аби щоразу відчувати болісне розчарування після того, як ввічлива цікавість інших не переростає у приязне почуття, ліпше не давати дружбі жодних шансів!

Але усі змінюється, коли Анна приїжджає у невеличке містечко з незвичайною природою і достатньо ненав’язливими людьми і зустрічає Марні. І вперше дівчинка відчуває: її можуть щиро любити, з нею можуть залюбки проводити час, вона — цінна, важлива і цікава. Навіть коли Марні зникає, зігріте її дружбою серденько Анни не зачиняється, і незабаром вона знаходить ціле сімейство чудових і щирих друзів.

У цій історії з легким нальотом містики таємниці переплітаються з неймовірно атмосферними описами природи, а на їхньому тлі чітко проступають підліткові (і не тільки) теми – самотність, дружба, розчарування і здатність дати чомусь чи комусь іще один шанс.


Дорослі


7

7. «Маленьке життя» Ганья Янаґігара


У цьому зовсім немаленькому за обсягом романі є місце і для дитячих травм, психологічних проблем і важких думок, і для простих життєвих радощів, щирих вчинків і міцної університетської дружби, яка перейшла і в «доросле» життя. У центрі оповіді – історія чотирьох друзів: адвоката Джуда, архітектора Малкольма, художника Джі Бі і актора Вільяма. Їхня дружба тримається не лише на фундаменті спільних юнацьких досвідів в університетському минулого, не тільки на приємному спілкуванні, а й на готовності робити важливі кроки і чимось жертвувати заради друга.

І хоч головних герой, Джуд, багато кого дратує своєю неспроможністю навіть із допомогою абсолютно фантастичних людей, які його оточують, переступити через колишні травми і позбутися старих демонів, саме товариство Джуда і його приятелів зачаровує. Благословенна дружба довжиною в «маленьке життя» і неповторна й жива атмосфера Нью-Йорка – це ті головні компоненти, які роблять цей великий роман вартим прочитання.

У червні роман вийде в українському перекладі у видавництві КМ-Букс.

Читати: Ганья Янаґіхара “Маленьке життя”. І що з ним не так?


8

8. «Фелікс Австрія» Софія Андрухович, «ВСЛ»


Кожен новий читач по-своєму визначає головного героя цієї книги. Для одних це – роман про Станіславів, для інших – про останні щасливі роки «прабабці Австрії», Австро-Угорської імперії, для третіх – захоплена ода галицькій кухні і перепис найапетитніших смаколиків. Втім, важко заперечити, що центральною все ж лишається історія двох жінок, Аделі і Стефки, яких поєднують дуже непрості стосунки.

Хто вони? Подруги? Компаньйонки? Названі сестри? Господиня й служниця? Певно, усього потрохи. Іноді звіряються одна одній у почуттях, разом відвідують театр, опікуються одна одною. Але разом з тим, цілком очевидно, що Аделя – випещена пані, яка нічого не вміє зробити по дому, натомість Стефа – вправна господиня і геніальна куховарка. Стефа працює на Аделю? Так. А ще може на неї нагримати, дати кілька непрошених порад, або ж образитися і влаштувати «сцену». Тож зв’язок між двома жінками, хоч і дуже міцний, та не піддається чіткому визначенню, – можливо, це те, що називають спів залежністю, а може, так іноді виглядає дружба? В будь-якому разі читачу буде цікаво розібратися у цьому і приємно зануритися у атмосферу старого Станіславова.

Читати: Felix. Austria. Роман вартий світових вистави та кіно


9

9. «Смажені зелені помідори» Фанні Флегг, «КСД»


Іноді для того, щоб зав’язати дружбу, потрібні місяці і роки. А іноді вона зароджується сама, після всього кількох випадкових зустрічей і невимушених розмов. Так стається із Евелін, молодою жінкою, яка трохи заплуталася у власному житті. Несподівано для себе вона знаходить подругу у…будинку для літніх людей. І хоч її нова приятелька Нінні старша на кількадесят років, історії, які розповідає вона, глибоко торкають серце Евелін і певним чином допомагають їй змінити себе і своє життя.

Розказані Нінні оповіді про Америку 20-х років, про родину Тредгудів, де однаково люблять усіх дітей – і рідних, і прийшлих, про кафе «Зупинка», де частують найсмачнішими стравами і готові дати прилисток і білим, і «кольоровим», – це оповіді, наповнені любов’ю і світлом.

Читати: Жіночий роман з претензією


Поезія


10

10. «Листи з Литви/Листи зі Львова» Маріанна Кіяновська, Мар’яна Савка, «ВСЛ»


Ця збірка – результат зворушливого експерименту двох львівських поеток. Упродовж місяця вони щодня «листувалися» віршами у Фейсбуці. У цей час Маріанна Кіяновська перебувала на перекладацькій стипендії у приморському містечку Паланга у Литві, а Мар’яна Савка переживала свій листопад у Львові, в робочих і домашніх клопотах. За їхнім листуванням спостерігали десятки прихильників творчості поеток, а кожного вірша-листа нетерпляче чекали не лише адресатки, а й усі читачі.

Мар’яна Савка і Маріанна Кіяновська не лише колеги по перу і львів’янки, а й давні близькі подруги. Відтак, відголоски студентського минулого і щирі дружні почуття присутні у кожному вірші цієї збірки. Поетичне листування двох подруг – це не лише цікаво, а й пронизливо, зворушливо і дуже красиво.


ЧитатиВисокий старт: 85 книжкових новинок квітня від українських видавництв
ЧитатиНовинки + класика = 10 книжок про кохання
Читати: 12 книжок для котолюбів

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

24 thoughts on “Скажи мені, хто твій друг: 10 книжок про дружбу

 1. I am extremely inspired together with your writing skills as well
  as with the structure to your weblog. Is this a paid subject
  or did you customize it yourself? Either way stay
  up the nice high quality writing, it’s uncommon to look a great blog like this
  one nowadays..

 2. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme. Cheers

 3. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day.

  It’s always interesting to read through articles from other writers and use something from their
  web sites.

 4. You can definitely see your expertise in the
  article you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.
  At all times follow your heart. games ps4 185413490784 games ps4

 5. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It really helpful & it helped
  me out a lot. I am hoping to offer one thing back and aid others such
  as you helped me.

 6. I believe this is among the most significant information for me.
  And i am satisfied reading your article. But should remark on few general things, The web site style is ideal,
  the articles is truly great : D. Just right task, cheers asmr 0mniartist

 7. whoah this weblog is wonderful i like studying your posts.
  Keep up the great work! You realize, a lot of individuals are looking round for
  this information, you can aid them greatly.

 8. I got this web page from my pal who told me on the topic of this site
  and now this time I am visiting this web page
  and reading very informative posts at this place.

 9. You really make it appear really easy together with your
  presentation but I to find this topic to be really something
  that I think I would by no means understand.
  It kind of feels too complicated and very huge
  for me. I am looking forward for your next put up,
  I will try to get the grasp of it!

 10. Wonderful work! That is the type of information that should
  be shared across the web. Shame on the seek engines for no
  longer positioning this post higher! Come on over
  and consult with my site . Thanks =)

 11. You can definitely see your enthusiasm within the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t
  afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 12. Hello! Quick question that’s totally off topic. Do you know how
  to make your site mobile friendly? My weblog looks
  weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Cheers!

 13. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a
  blog that’s both educative and amusing, and let me tell you,
  you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about.

  I’m very happy I found this during my search for something regarding this.

Залишити відповідь