Скажи мені, хто твій друг: 10 книжок про дружбу

Байрон називав її любов’ю без крил. Цицерон переконував, що життя без неї нічого не варте. Сотні письменників усіх часів і народів описували найрізноманітніші варіанти дружніх стосунків. У цій підбірці ми зібрали 10 книг про дружбу – три дитячих, три підліткових, три дорослих і одну поетичну:


Дитячі


1

1. «Хочеш бути моїм другом?» Шене Керстін, Гунтесрайнер Ніна, «Віват»


Маленькі собачки, як і маленькі дітки, теж мріють про друзів. От і герою цієї книжки, кумедному песику Джеку набридло бавитися цілою купою різнокольорових іграшок, адже він не мав жодного товариша, з яким можна було б розділити гру. Тому Джек вирушає на пошуки друга. Але не кожен із тих, кого він зустріне на шляху, має охоту із ним потоваришувати.

Це добра, зворушлива і весела дитяча історія про те, що відсутність друга не можна компенсувати жодними матеріальними цінностями, а щоб знайти його, не треба підлаштовуватися під когось. Будь щирим, будь собою – і обов’язково зустрінеш того, хто хоче бути твоїм другом.


2

2. «Малий мільярдер» Девіл Вольямс, «КМ-Букс»


Юний Джо Бульба має власний справжній гоночний автомобіль, двох алігаторів, всі комп’ютерні ігри світу і чек на два мільйони в якості подарунку на день народження – словом, усе, що годиться мати маленькому мільярдеру. Усе, крім друзів. І коли ти мусиш змагатися на автотреку сам із собою, твоя школа – найдорожча в країні! – викликає огиду, а однокласники з давніх аристократичних родів ставляться до тебе – сина нувориша, «туалетного короля» – з презирством, ти готовий на кардинальні кроки. Скажімо, попросити татка перевести тебе у звичайну безплатну школу, ходити до неї пішки і намагатися ніде не світити своє багатство.

Але старі звички не минають зовсім безслідно. Хоча Джо вдається майже одразу ж подружитися з однокласником Бобом, їхня дружба зазнає великих випробувань. А маленький мільйонер тим часом вчиться на власних і батькових помилках простим істинам: про послугу краще попросити, ніж платити за неї; коли ображають друга, ліпше битися поряд із ним, а не купувати добре ставлення кривдників до нього; чесні, хоч і гіркі слова набагато цінніші, ніж вдавана любов, а проста домашня запіканка значно смачніша, ніж коштовна ікра.

Ця кумедна яскрава книжка дуже весело і невимушено озвучує просту і важливу істину: найцінніше – дружбу – за гроші не купиш.


3

3. «Джордж і скарби Космосу» Стівен і Люсі Гокінг, «ВСЛ»


Справжній друг піде за тобою куди завгодно – навіть у відкритий космос, на невідому планету, де хтось чи щось лишає таємничі посилання землянам. Справжній друг підставить тобі надійде плече, міцну руку і свій супер-інтелект, буде тебе страхувати, поки ти мандруєш космічними манівцями, прикриє перед дорослими і зробить все можливе й неможливе, аби повернути тебе додому. Справжній друг ніколи тебе не покине – навіть якщо ти до нього не завжди був привітний.

Друга книга від Стівена Гокінга і його доньки – це історія про те, як дружба Джорджа й Енні пройшла випробовування розлукою і зміцніла, а до їхнього тандему додався третій товариш – плаксій і геній, і надійний друг Еммет. А ще ця книга багата на пригоди і цікавезні наукові факти, легко і доступно розказані відомими науковцями.

Читати: Міжпланетний квест у пошуках життя


Підліткові


4

4. «Привіт, це Чарлі, або Переваги сором’язливих» Стівен Чбоскі, «Рідна мова»


Життя у старшій школі може бути абсолютно нестерпним, якщо в тебе немає друзів. Однак Чарлі у цьому щастить. Він зустрічає старшокласника Патріка і Сем, зведених брата і сестру. Саме вони стають його ангелами-охоронцями, наставниками, провідниками у світ дорослих і друзями, звісно. Вони відкривають перед Чарлі усі спокуси підліткового світу вечірки з хорошою музикою і легкими наркотиками, Шоу Рікі Хоррора з фріками і фендомним самвидавом, алкоголь і лсд, любов у всіх її проявах і свобода самовираження. Але роблять це дуже делікатно й акуратно, аби познайомити – але не нашкодити. Натомість Чарлі, як і належить другові, не лише приймає, а й віддає натомість. Вчить друзів щирості, дбайливості, вмінню слухати, бути уважним і чуйним і робити ідеальні подарунки.

Втім, шкільна дружба – це така штука, яка неодмінно приречена як мінімум на певну паузу. Адже після випускного кожен береться влаштовувати власне майбутнє і прямує шляхом, який рідко перетинаються з іншими. Але Чарлі, навіть коли лишиться сам, уже не буде самотнім.

Читати: Листи сором’язливого, або Чарлі стає дорослим


5

5. «Файні товсті дівки, йо!» Тетяна Стрижевська, «Фонтан казок»


Дружба Мілани й Зоряни – двох столичних школярок, які на літні канікули вирушають у Карпати, – яскравий приклад тези про те, що протилежності притягуються. Яскрава, впевнена у собі, гостра на язик Зоряна любить домінувати у будь-яких стосунках – і залюбки верховодить у їхнього із Міланою тандемі. Її подруга, спокійна і поступлива, тихенько намагається гасити конфлікти ще в зародку і знає, як поводитися із Зоряською, аби та не вибухнула. Так, збоку це не дуже схоже на рівноправну дружбу. Але дівчатам це не дуже заважає у їхніх карпатських пригодах.

Безстрашність Зоряни і розсудливість Мілани, прагматизм першої і романтична натура другої чудово врівноважують одна одну. Поодинці вони б не зуміли влаштувати такі чудові канікули – Зоряна б неодмінно утрапили в халепу, а Мілана знудьгувалася б. Але разом, та ще й у компанії чудового гіда, сусідського хлопця Мирослава, скуштували усіх тих пригод і вражень, які пропонують Карпати, – підкорювали вершини, гойдалися на підвісному мості, потрапили під зливу у лісі і їли пригорщами ожину, побували на старому цвинтарі, у гуцульській колибі і на сільській дискотеці. І зрозуміли, що по-справжньому розважитися можна не тільки у столиці.


6

6. «Коли Марні була поруч» Джоан Робінсон, «Рідна мова»


Юна Анна не лише не має друзів – вона навіть не намагається їх мати. Звикла бути аутсайдером, вічно залишатися за межами «чарівного кола» дружби, дівчинка наглухо закривається від будь-якого товариства. Бо замість того, аби щоразу відчувати болісне розчарування після того, як ввічлива цікавість інших не переростає у приязне почуття, ліпше не давати дружбі жодних шансів!

Але усі змінюється, коли Анна приїжджає у невеличке містечко з незвичайною природою і достатньо ненав’язливими людьми і зустрічає Марні. І вперше дівчинка відчуває: її можуть щиро любити, з нею можуть залюбки проводити час, вона — цінна, важлива і цікава. Навіть коли Марні зникає, зігріте її дружбою серденько Анни не зачиняється, і незабаром вона знаходить ціле сімейство чудових і щирих друзів.

У цій історії з легким нальотом містики таємниці переплітаються з неймовірно атмосферними описами природи, а на їхньому тлі чітко проступають підліткові (і не тільки) теми – самотність, дружба, розчарування і здатність дати чомусь чи комусь іще один шанс.


Дорослі


7

7. «Маленьке життя» Ганья Янаґігара


У цьому зовсім немаленькому за обсягом романі є місце і для дитячих травм, психологічних проблем і важких думок, і для простих життєвих радощів, щирих вчинків і міцної університетської дружби, яка перейшла і в «доросле» життя. У центрі оповіді – історія чотирьох друзів: адвоката Джуда, архітектора Малкольма, художника Джі Бі і актора Вільяма. Їхня дружба тримається не лише на фундаменті спільних юнацьких досвідів в університетському минулого, не тільки на приємному спілкуванні, а й на готовності робити важливі кроки і чимось жертвувати заради друга.

І хоч головних герой, Джуд, багато кого дратує своєю неспроможністю навіть із допомогою абсолютно фантастичних людей, які його оточують, переступити через колишні травми і позбутися старих демонів, саме товариство Джуда і його приятелів зачаровує. Благословенна дружба довжиною в «маленьке життя» і неповторна й жива атмосфера Нью-Йорка – це ті головні компоненти, які роблять цей великий роман вартим прочитання.

У червні роман вийде в українському перекладі у видавництві КМ-Букс.

Читати: Ганья Янаґіхара “Маленьке життя”. І що з ним не так?


8

8. «Фелікс Австрія» Софія Андрухович, «ВСЛ»


Кожен новий читач по-своєму визначає головного героя цієї книги. Для одних це – роман про Станіславів, для інших – про останні щасливі роки «прабабці Австрії», Австро-Угорської імперії, для третіх – захоплена ода галицькій кухні і перепис найапетитніших смаколиків. Втім, важко заперечити, що центральною все ж лишається історія двох жінок, Аделі і Стефки, яких поєднують дуже непрості стосунки.

Хто вони? Подруги? Компаньйонки? Названі сестри? Господиня й служниця? Певно, усього потрохи. Іноді звіряються одна одній у почуттях, разом відвідують театр, опікуються одна одною. Але разом з тим, цілком очевидно, що Аделя – випещена пані, яка нічого не вміє зробити по дому, натомість Стефа – вправна господиня і геніальна куховарка. Стефа працює на Аделю? Так. А ще може на неї нагримати, дати кілька непрошених порад, або ж образитися і влаштувати «сцену». Тож зв’язок між двома жінками, хоч і дуже міцний, та не піддається чіткому визначенню, – можливо, це те, що називають спів залежністю, а може, так іноді виглядає дружба? В будь-якому разі читачу буде цікаво розібратися у цьому і приємно зануритися у атмосферу старого Станіславова.

Читати: Felix. Austria. Роман вартий світових вистави та кіно


9

9. «Смажені зелені помідори» Фанні Флегг, «КСД»


Іноді для того, щоб зав’язати дружбу, потрібні місяці і роки. А іноді вона зароджується сама, після всього кількох випадкових зустрічей і невимушених розмов. Так стається із Евелін, молодою жінкою, яка трохи заплуталася у власному житті. Несподівано для себе вона знаходить подругу у…будинку для літніх людей. І хоч її нова приятелька Нінні старша на кількадесят років, історії, які розповідає вона, глибоко торкають серце Евелін і певним чином допомагають їй змінити себе і своє життя.

Розказані Нінні оповіді про Америку 20-х років, про родину Тредгудів, де однаково люблять усіх дітей – і рідних, і прийшлих, про кафе «Зупинка», де частують найсмачнішими стравами і готові дати прилисток і білим, і «кольоровим», – це оповіді, наповнені любов’ю і світлом.

Читати: Жіночий роман з претензією


Поезія


10

10. «Листи з Литви/Листи зі Львова» Маріанна Кіяновська, Мар’яна Савка, «ВСЛ»


Ця збірка – результат зворушливого експерименту двох львівських поеток. Упродовж місяця вони щодня «листувалися» віршами у Фейсбуці. У цей час Маріанна Кіяновська перебувала на перекладацькій стипендії у приморському містечку Паланга у Литві, а Мар’яна Савка переживала свій листопад у Львові, в робочих і домашніх клопотах. За їхнім листуванням спостерігали десятки прихильників творчості поеток, а кожного вірша-листа нетерпляче чекали не лише адресатки, а й усі читачі.

Мар’яна Савка і Маріанна Кіяновська не лише колеги по перу і львів’янки, а й давні близькі подруги. Відтак, відголоски студентського минулого і щирі дружні почуття присутні у кожному вірші цієї збірки. Поетичне листування двох подруг – це не лише цікаво, а й пронизливо, зворушливо і дуже красиво.


ЧитатиВисокий старт: 85 книжкових новинок квітня від українських видавництв
ЧитатиНовинки + класика = 10 книжок про кохання
Читати: 12 книжок для котолюбів

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

94 thoughts on “Скажи мені, хто твій друг: 10 книжок про дружбу

 1. I am extremely inspired together with your writing skills as well
  as with the structure to your weblog. Is this a paid subject
  or did you customize it yourself? Either way stay
  up the nice high quality writing, it’s uncommon to look a great blog like this
  one nowadays..

 2. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme. Cheers

 3. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day.

  It’s always interesting to read through articles from other writers and use something from their
  web sites.

 4. You can definitely see your expertise in the
  article you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.
  At all times follow your heart. games ps4 185413490784 games ps4

 5. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It really helpful & it helped
  me out a lot. I am hoping to offer one thing back and aid others such
  as you helped me.

 6. I believe this is among the most significant information for me.
  And i am satisfied reading your article. But should remark on few general things, The web site style is ideal,
  the articles is truly great : D. Just right task, cheers asmr 0mniartist

 7. whoah this weblog is wonderful i like studying your posts.
  Keep up the great work! You realize, a lot of individuals are looking round for
  this information, you can aid them greatly.

 8. I got this web page from my pal who told me on the topic of this site
  and now this time I am visiting this web page
  and reading very informative posts at this place.

 9. You really make it appear really easy together with your
  presentation but I to find this topic to be really something
  that I think I would by no means understand.
  It kind of feels too complicated and very huge
  for me. I am looking forward for your next put up,
  I will try to get the grasp of it!

 10. Wonderful work! That is the type of information that should
  be shared across the web. Shame on the seek engines for no
  longer positioning this post higher! Come on over
  and consult with my site . Thanks =)

 11. You can definitely see your enthusiasm within the article you write.
  The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t
  afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.

 12. Hello! Quick question that’s totally off topic. Do you know how
  to make your site mobile friendly? My weblog looks
  weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Cheers!

 13. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a
  blog that’s both educative and amusing, and let me tell you,
  you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about.

  I’m very happy I found this during my search for something regarding this.

 14. Hi fantastic blog! Does running a blog similar to this require a great
  deal of work? I have no knowledge of computer programming however I was hoping to start my
  own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject but I just needed to
  ask. Thank you!

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 16. scoliosis
  great issues altogether, you just gained a new reader.
  What would you recommend in regards to your post that
  you just made a few days in the past? Any sure? scoliosis

 17. scoliosis
  I just like the helpful information you supply for your articles.

  I’ll bookmark your weblog and test once more here regularly.
  I’m slightly sure I’ll be told a lot of new stuff right here!
  Good luck for the following! scoliosis

 18. dating sites
  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find
  out where u got this from. kudos free dating sites

 19. After going over a number of the articles on your website, I really appreciate
  your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking
  back soon. Please check out my website as well and tell me what you think.

 20. Good day very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?

  I am satisfied to search out a lot of helpful
  information right here in the submit, we want develop more strategies in this regard, thanks for
  sharing. . . . . .

 21. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments?

  If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any support
  is very much appreciated.

 22. Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you are a great author.
  I will make certain to bookmark your blog and will come
  back from now on. I want to encourage continue your great posts, have a nice evening!

 23. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your feed and I hope
  you write again very soon!

 24. I’m really impressed with your writing skills as well as
  with the layout on your blog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is
  rare to see a great blog like this one nowadays.

 25. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this.
  And he actually bought me lunch because I found
  it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for
  spending time to discuss this issue here on your blog.

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 28. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 29. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating
  it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be
  interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 30. Admiring the hard work you put into your website and detailed information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Great read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to
  my Google account.

 31. Thanks for every other informative blog.

  Where else could I get that kind of info written in such an ideal manner?

  I have a project that I am just now running on, and
  I have been at the look out for such info.

 32. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s
  truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful
  if you continue this in future. Many people will be
  benefited from your writing. Cheers!

 33. hi!,I really like your writing so so much! share we keep up
  a correspondence more approximately your article on AOL? I require an expert on this area to solve my problem.
  May be that is you! Looking forward to see you.

 34. I have been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this sort of space .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Reading this info So i’m
  happy to convey that I have a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.
  I most surely will make sure to do not overlook this site and give it a glance on a constant
  basis.

 35. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get three emails with the
  same comment. Is there any way you can remove people from
  that service? Appreciate it!

 36. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

 37. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive task
  and our entire neighborhood will probably be grateful to you.

 38. Thank you for some other magnificent post. The place else may just anyone get
  that type of information in such an ideal approach of writing?

  I have a presentation next week, and I am on the look for such info.

 39. Very nice post. I simply stumbled upon your blog and wanted to
  mention that I have really loved surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I’m hoping you write once more
  soon!

 40. I am not sure where you are getting your information,
  but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for
  this info for my mission.

 41. Howdy! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Many thanks

 42. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s
  really informative. I’m gonna watch out for brussels.

  I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited
  from your writing. Cheers!

 43. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 44. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite justification appeared to be on the web the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the
  whole thing without having side effect , people can take a signal.

  Will probably be back to get more. Thanks

 45. Aw, this was an exceptionally good post. Spending some time and actual effort to produce a superb article… but what can I
  say… I procrastinate a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 46. Hi there, I discovered your web site by means of Google
  even as looking for a similar subject, your site came up,
  it seems great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply became aware of your blog thru Google, and found that it’s really
  informative. I’m gonna be careful for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Many other folks will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

 47. I do agree with all the ideas you have presented for
  your post. They’re very convincing and will definitely
  work. Nonetheless, the posts are very short for newbies.

  May you please lengthen them a little from subsequent
  time? Thank you for the post.

 48. Its like you read my mind! You appear to know a lot about
  this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a
  little bit, but instead of that, this is wonderful blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 49. A person necessarily lend a hand to make significantly
  posts I might state. This is the very first time I frequented your website page and to this
  point? I amazed with the analysis you made to create this particular put up amazing.

  Fantastic activity!

 50. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your
  point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog
  when you could be giving us something enlightening to read?

 51. you’re truly a excellent webmaster. The site loading speed is amazing.
  It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you’ve done
  a wonderful job in this topic!

 52. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find
  It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.

Залишити відповідь