«Дідусю, розкажи мені казку про… Марс», або 10 фактів про фантастичного Рея Бредбері

Казкар і фантаст, філософ й оптиміст, Рей Бредбері знайде щось цікаве абсолютно для будь-якого читача. Його книги зачаровують, вони неймовірно барвисті й навіть музичні, сповнені роздумів й емоцій і точно нікого не залишать байдужими. Навіть той, хто не вважає себе книжковим хробаком, точно чув про «Марсіанські хроніки» чи «451 за Фаренгейтом». Життя самого ж Бредбері також сповнене цікавинок, і ось 10 з них.


1. Рей Бредбері майже все своє життя прожив у Лос-Анджелесі. Сюди його сім’я перебралася з містечка Вокіган, штат Іллінойс, коли Рею було 14. Втім, незмінне місто мешкання й домосідство не завадили Бредбері передати у своїх історіях романтику подорожей — до Марса й далеких зірок. У його книгах ви не знайдете енциклопедичної детальності техніки гіперстрибків, не буде тут і лазерних боїв й іншопланетних мутантів. Зате буде жага нового й незвіданого, п’янкий ризик першовідкривача і потяг до свободи. Куди б не вирушали герої Рея Бредбері, у глибокий космос чи до кімнати віртуальної реальності, усі їхні подорожі виглядають природними, часом небезпечними, але незмінно цікавими і навіть трішки філософськими.

Ray-Bradbury

Ілюстрація: YouTube


2. Ще у 12 років Рей прийняв рішення стати письменником — і вперто його дотримувався впродовж усього життя. Навіть не зважаючи на відсутність університетської освіти й загальну кризу під час Великої Депресії, Рей намагався завжди бути поряд із літературою. Так, одним з перших його заробітків було роздавання газет на вулиці.


3. Перший великий твір Рея Бредбері, що був опублікований, — це «Марсіанські хроніки». До сьогодні цей роман з новел залишається одним з найпопулярніших у письменника. Тут є і мрії про підкорення таких, здавалося б, близьких і водночас далеких земель. І є роздуми про право людини приходити на чужу територію і називати все своїми назвами, незважаючи на місцевих. Самі ж марсіани у Бредбері більше схожі на казкових істот, ніж на іншопланетян. «Вони були смагляві й золотоокі», каже він, у них були сади з сяючими квітами, прозора архітектура й книги, що співають свої історії. Після «Марсіанських хронік» здається, що Бредбері таки відвідав Марс, але не той, де були інші фантасти. І від його розповідей так хочеться провести там хоча б одну з відпусток.


4. Одні з перших публікацій Бредбері виходили… у Playboy. Так, у 50-і роки журнал містив також літературні сторінки.


5. Одного разу, в молодості, Бредбері спалив усі свої невдалі й слабкі, на його думку, оповідання, влаштувавши грандіозне вогнище у себе на подвір’ї. «Спалив два мільйона слів», — сумно говорив він опісля. Згодом це видовище лягло в основу його роману «451 за Фаренгейтом». Цікаво, що в своїй назві роман завдячує помилці, тому що температура горіння паперу насправді — 451 градус за Цельсієм. А в кабінеті Бредбері на стіні висів автомобільний номер F-451, хоча сам письменник ніколи не сідав за кермо.


Processed with VSCO with a5 preset


6. Рея Бредбері часто називають метром фантастики й батьком-засновником жанру, хоча суто фантастичних книг у нього майже немає. Його творчість радше можна віднести до «великої» позажанрової літератури. Частково історії Бредбері — це фантастика, частково — містика чи навіть фентезі, частково — магічний реалізм. У нього є навіть оповідання з жанру жахів й антиутопій. Проте головна риса усіх книг Бредбері — зосередженість не на подіях, а на почуттях і думках. Саме тому завжди складається враження, що старенький дідусь розповідає казку на ніч, а от як її розуміти — це вже ваша справа.


7. Рей Бредбері отримав 20 літературних премій. А деякі з них, як от Hugo Award, Bram Stoker Awards і SFWA Grand Master — двічі.

2cf5auw


8. У сім’ї Бредбері існувала легенда про чаклунку в їхньому родоводі. Буцім, пра-пра…прабабуся Рея була спалена під час відомого Салемського процесу над відьмами у 1692 році. Тож із самого дитинства Рей вважав себе нащадком чарівниці. Напевно, саме тому в його історіях нечиста сила радше добра, людяна й навіть змучена від недобросердечності навколишнього світу, ніж зла й мстива. А повість «Ті, що постали з праху» чудово передає атмосферу великої родини, де кожен не без дивацтв.


9. Книги Бредбері випередили свій час приблизно на півстоліття. І нині багато з тих речей, якими ми щодня користуємося, вперше були винайдені саме у його книгах. Плазмові екрани, навушники-крапельки, кімнати віртуальної реальності й навіть концепція розумного дому — усе це з’явилося в книгах Рея Бредбері значно раніше, ніж в реальності.
1339567144_predskazaniya_01

10. За власними словами письменника, за життя він написав понад 400 оповідань. Майже всі вони видані у різноманітних збірках, скомпонованих як за часом написання, так і тематично, і на сьогодні їх 15. Тож якщо ви не знаєте, з чого розпочати знайомство з Бредбері, просто оберіть збірку собі до смаку.


Рей Бредбері помер 2012 року, у віці неповних 92 років. Проте його смагляві й золотоокі марсіани, добродушні роботи й сором’язливі відьми і вампіри залишаться тут ще надовго. А вчені ще не раз проштудіюють твори Бредбері в пошуках нових, ще не відкритих винаходів.

«Я не думаю про смерть, тому що я буду тут завжди. Ця скриня з моїми фільмами і полиці з моїми книгами переконують мене, що сотня-дві років у мене є запасі. Смерть — це форма розплати з космосом за чудову розкіш побути живим».


Читати: Вальтер Моерс — творець книжкового раю

Читати: Плаский світ Террі Пратчетта: як не заблукати і не звалитися за Край

Читати: Макс Фрай: вершитель із 20-річним стажем

Катя Гавриш
Редактор і книжковий маніяк. Отримала диплом видавця, але життя вперто тягне мене в IT, тому нині техписьменник. Вірю, що читання книг — найпростіший шлях до безсмертя. Обожнюю подорожі на мотоциклі за відчуття свободи. І ще котів, бо вони точно прибульці з інших планет чи вимірів і щось знають. Мрію відвідати Єхо і Плаский світ — як не вві сні, то хоча б у наступному житті.
http://facebook.com/kate.gavrysh

5 thoughts on “«Дідусю, розкажи мені казку про… Марс», або 10 фактів про фантастичного Рея Бредбері

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

Залишити відповідь