Як втекти з кімнати після семи років життя у ній?

Що стається з людиною, яку після довгого ув’язнення випустили на свободу?


Про цю книгу говорять з постійною частотою, хоч їй уже і сім років. Особливо, після успішної екранізації 2015 року, яка боролася за чотири «Оскари» і отримала один за кращу жіночу роль. Як любитель трилерів про психопатів, я мав прочитати цей роман.

emmadonoghue2_large

Фото: NOW Magazine

Ірландка Емма Доног’ю навчалася у Кембриджському університеті, згодом переїхала до Канади. Зараз проживає у Лондоні, але не в тому, що столиця Великої Британії, а в Онтаріо. Вона — авторка десяти романів та багатьох п’єс. Але все ж найвідомішою її книгою на даний момент залишається «Кімната», яка побачила світ у 2010 році.

До українського читача роман потрапив тільки у цьому році завдяки харківському видавництву «Vivat».


Сюжет розгортається довкола кімнати, у якій живе п’ятирічний Джек та його мама. Для дитини це приміщення — весь світ, бо він ніколи не виходив з нього. Єдине джерело інформації про життя для нього, крім матері, — телевізор. Але для жінки ця кімната — в’язниця, де її вже сім років утримує Старий Нік. І ось після Дня народження Джека, мама вирішує розповісти йому всю правду і разом влаштувати втечу від свого викрадача.

Початок моторошний, але авторка не поспішає лякати читача. Вона поступово показує побут цієї родини, обмежений тільки тими речами, які є у кімнаті і які ув’язнені можуть попрохати як «недільний подарунок». Щоб просити лише найнеобхідніше Джеку і Ма доводиться вчитися максимально ефективно використовувати наявні.

Тут свої правила і розпорядок дня: постійні ігри, щоб малому не було нудно, обов’язково рухливі, щоб його тіло розвивалося. Коли Старий Нік приходить ввечері до Ма, Джек має сидіти у шафі. Викрадача не можна гнівити, інакше він може вимкнути електрику і залишити своїх в’язнів у холоді і без свіжої їжі.

Але поряд з тим, для дитини все це — життя, до якого він уже пристосувався. І тому навіть коли мама розповідає йому правду про їхнє становище та можливість утекти, Джек вагатиметься. Адже кімната — це все, що він бачив.


Якщо говорити про роман, то це не книга про втечу. Про страх змін та боротьбу за краще життя. Людина звикає до тих умов, у яких знаходиться. І їй дуже важко — особливо психологічно — призвичаюватися до нового.

У збірці історій Пауло Коельо «Як течія річки» письменнику розповідають як дресирувальники слонів вчать їх не тікати. Адже великий слон може знести будь-яке дерево, до якого його прив’яжуть. Проте ще маленьким його прив’язують за ногу до стовбура, якого він не подужає. Після кількох спроб тварина погоджується, що рослина сильніша. І виростає з цією думкою, вже не намагаючись спробувати звільнитися ще раз. Те ж саме і тут, тільки з людьми.

Книга Емми Доног’ю — про стереотипи, які переслідують кожного з нас. У душі ми дуже рідко погоджуємося на зміни. І чим старші стаємо, тим все менше готові до них.


Для кого: любителів трилерів та психологічних драм.

Схожі книги: «Колекціонер» Джона Фаулза, «Мовчання ягнят» Томаса Гарріса.


Купити книжку в Yakaboo

Роман Повзик
Запійний читач. Закінчив технічний університет, але замість дисертації з геомеханіки зайнявся медіакомунікаціями і консалтингом. Учасник незалежного мистецького об’єднання «Magnum Opus», яке організовує у Полтаві літературні заходи, зокрема презентації письменників (Іздрика, Кідрука, Жадана тощо). Намагається щодня писати по 1000 слів.
http://facebook.com/povzyk.roman

7 thoughts on “Як втекти з кімнати після семи років життя у ній?

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

Залишити відповідь