Вкласти зубра спати

Фото: Оля Даниленко

Ну от, сталося. Я знайшла ідеальну українську дитячу книжку. Ну, може, якісь зубри літкритики знайдуть, до чого приколупатися, але я абсолютно заворожена. Це ідеальна книжка про осінь, зубра і сон, ще й письменницький дебют молодої художниці Оксани Були (яка, втім, зробила вже стільки крутих проектів, що раджу за її іменем пильно стежити).


У мене (філолога, літкритика, мами) високі вимоги до дитячих книжок. Загалом є три критерії, два відносно об’єктивні й один абсолютно суб’єктивний:

1) Текст;
2) Малюнки;
3) Той ефект, який справляє книжка на кожного конкретного читача. Я називаю його «торкатися чиєїсь душі» / «промовляти до читача».

Зверніть увагу, жодної повчальності.


Текст починається просто як двері. Як у казці: «Одного разу зубр зустрів ведмедя». Здавалося б, що може відбутися? Ну, наприклад, світська бесіда, і зубр спитає ведмедя, де той пасеться взимку. А ведмідь собі й ляпне, що взимку він спить. Хіба ж він думав, що зубра з цієї миті переслідуватиме нав’язлива ідея впасти в зимову сплячку? Аж так, що він переслідуватиме туконей і ввалюватиметься в чужі нори. Зазначу, це досить смішно, особливо коли законні мешканці цих нір (нерідко вдесятеро менші за зубра) викидають головного героя надвір. Ну, і ще смішно насамкінець і дуже правдоподібно, але то вже треба читати.

Малюнки. Оксана Була вже кілька років малює чудові листівки під брендом «Туконі». Туконі – хто не знає – це такі лісові мешканці, які носять на головах роги з гілок і листя й вкладають звірів спати. А навесні будять зі сну ведмедів, їжаків, джмелів, лісових сонь, кажанів. Зубр у списку тих, хто не спить. (Але ж так хочеться!) Відповідно, з листівок туконі м’яко поселилися на сторінках книжки, яка вийшла навдивовижу осінньою: намальована в жовтих, оранжевих і коричневих тонах. Дуже спокійна і тиха. Ідеальна на сон. Адже там усі-всі вкладаються спати, туконі підшукують подушки й ковдри, всім затишно й тепло. І звірі – округлі, м’які й пухнасті, мов улюблені текстильні іграшки.

Читати: Погляд зсередини: 5 українських сучасних письменниць та їхні домашні бібліотеки


Ефект, який книжка справляє на кожного читача – великого чи малого – дуже індивідуальний. Мене зворушила історія малого зубра (думаю, він ще досить молодий), який так хотів спробувати іншого життя, так старався, але не зміг подолати свою природу. Водночас я дуже втішена, що він хоча б трошки поспав у своєму затишному маленькому гнізді. Уявляю, які гарні йому снилися сни і з якою радістю він ділитиметься навесні з ведмедем своїми зимовими пригодами. Хіба таке можна проспати?

%d0%b7%d1%83%d0%b1%d1%80

Оксана Була. Зубр шукає гніздо. – Львів: ВСЛ, 2016.


Ольга Купріян – літературний критик, оглядачка дитячих книжок, редакторка сайту «BaraBooka. Простір української дитячої книги». Закінчила магістерську програму з літератури в НаУКМА. Веде блоґ про дитячі й підліткові книжки «Читацькі нотатки Христі Нечитайко». Авторка книжки для підлітків «Солоні поцілунки» (2016). З народженням донечки Ярослави перечитує всі дитячі книжки з іншої точки зору.

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

9 thoughts on “Вкласти зубра спати

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

Залишити відповідь