Що читають співробітники Українського інституту

За минулі роки в Україні запрацювали одразу кілька державних інституцій, покликаних підтримувати й розвивати культуру всередині й зовні країни. Однією з таких установ є Український інститут, створений для популяризації української культури та представлення України за кордоном. Інститут існує не так давно, але вже втілив не один крутий проект. Ми ж розпитали команду про їхні улюблені книжки.

sheiko

Володимир Шейко

Генеральний директор Українського інституту

Збірка есеїв австрійського письменника Карла-Маркуса Ґаусса – це три десятки текстів, присвячених поняттям і явищам, що визначають минуле, сьогодення і майбутнє європейських спільнот. Націоналізм, регіоналізм, міграція, ідентичність, границя, чужинець, мова, сусід, Балкани, нація – будь-яке з цих понять надається до безлічі інтерпретацій, відсилаючи до світлих і трагічних епізодів нашої спільної історії. Слова з абетки Ґаусса в різні часи об’єднували чи розділяли Європу, прокладали видимі та невидимі кордони на її мапах, гуртували чи вели до бою її розмаїтий і багатоголосий люд.

У своїх блискучих, дотепних, діалогічних текстах Ґаусс проблематизує ці поняття у широкому загальноєвропейському контексті. Він мовить про безпорадність хуторянського консервативного націоналізму у глобальному і відкритому світі. Міркує про міграцію, замішання народів та переплетення культур як джерело вітальної напруги, що завжди була каталізатором культурного й економічного розвитку Європи. Майстерно досліджує закутки, містечка, регіони, традиції і звички, що роблять європейський світ таким щільним, складним і розмаїтим.

Попри гірку іронію, в’їдливі кпини та дошкульний сарказм, есеї Ґаусса – на позір лукавого євроскептика – сповнені любові та загальногуманістичного сентименту до Європи і її людей. У своїх роздумах про об’єднавчу ідею, на якій тримається європейський фундамент, він пише про кінець епохи християнства і епохи грошей, утопічно пророкуючи настання нових часів, заснованих на людяності. Либонь, це означає, що захоплива історія Європи триватиме ще дуже довго. 

Tetyana Oliynyk

Тетяна Олійник

Керівниця комунікаційного відділу

Завдяки двосторонньому Року культури Україна-Австрія, якому ми в Українському інституті приділяємо зараз дуже багато свого часу, нарешті дійшли руки до збірки романів Йозефа Рота, яка вже давно стояла в мене на полиці і чекала свого часу. Я читала її одночасно з книжкою історикині Бріґіте Хаманн про той самий період – останні десятиліття «щасливої Австрії», і ці дві оптики – письменника й історика – дали справді об’ємний образ цих останніх років європейської невинності, яка скоро буде назавжди втрачена у великій війні.

Йозеф Рот – німецькомовний єврей, який народився в Бродах, навчався у Львові, мешкав у Відні й Берліні й помер у Парижі. На сторінках його творів постають складні й багатоманітні, часто трагічні, процеси, які відбувалися на наших теренах у 20-му сторіччі – модернізація, творення націй, плинність кордонів, множинність ідентичності. Це все й створює genius loci того маленького прикордонного галицького містечка, в якому народився Рот і який він постійно описує й витворює в своїй уявній географії на сторінках своїх романів. Цього містечка – багатомовного та мультиетнічого штетля – більше не існує, так само як не існує тієї «щасливої Австрії», життя якої він показує у трьох поколіннях однієї родини. Утім, класичний прийом – оповідь про «велику історію» через призму сімейної саги – у виконанні Йозефа Рота не втрачає інтимності, теплої іронії та зворушливої ностальгії.

Вражає актуальність Рота. Проживши більш ніж півстоліття у відносному спокої під правлінням «доброго цісаря» Франца-Йозефа, який, здається, ніколи не помре, його герої недооцінюють виклики націоналізму, сприймають мир і толерантність як даність і живуть у щасливому невіданні про катастрофу, яка насувається. Рот нагадує нам, що часи завжди змінюються, і ми повинні змінюватися разом із ними і вчасно шукати відповіді на складні питання, які приходять разом із цими змінами.

1Mariana Bondarenko

Мар’яна Бондаренко

Програмна менеджерка

Оскільки кілька років тому я стала мамою, фокус моїх літературних уподобань дещо змінився, і я зі своїх малюком поринула у фантастичний світ дитліту. Надзвичайно вражає шалена кількість сучасних дитячих книжок від українських та іноземних авторів. Але справжнім відкриттям для мене особисто стала книжка французької мистецтвознавиці Франсуази Барб-Ґалль «Як розмовляти з дітьми про мистецтво», яка вийшла у Видавництві Старого Лева. Це – справжня знахідка для батьків, якщо ви дійсно хочете зацікавити вашого малюка мистецтвом: авторка відкриває секрети, як у невимушеній ігровій формі долучити дітей до художнього мистецтва. Вона також дає поради, як говорити про мистецтво з дітьми різних вікових категорій. На прикладі шедеврів світової класики вона фактично робить фаховий аналіз, задаючи при цьому абсолютно нетривіальні запитання, які роблять похід до музею цілим квестом та низкою дивовижних відкриттів, дають можливість відчути картину, заглибитися у час її створення тощо. Дуже і дуже раджу всім батькам, адже впевнена, там ви знайдете і для себе багато цікавої та корисної інформації.

1_Polina_Horodyska

Поліна Городиська

Програмна менеджерка

Прагнете когнітивного бенкету? Шукайте «Роздуми про ХХ століття» з передмовою Ярослава Грицака, – зведена у книгу сутнісна розмова культового британського й американського історика та есеїста Тоні Джадта і не менш знаного американського історика та інтелектуала Тімоті Снайдера. Розмова про великі ілюзії і соціально-економічні причини тоталітаризму в ХХ столітті. Роздуми про творення держав і руйнування суспільства політикою страху. Про чесність, моральні поразки і відповідальність інтелектуалів у політиці від кінця XIX до початку XXI століть. 

Книга вкрай вдало структурована. Кожному умовно-тематичному блоку передує біографічний відступ, факти з особистого життя, спогади та переконання самого Джадта. Розділ за розділом, – «єврейський допитливець», «англійський письменник», «політичний марксист», «сіоніст із Кембриджа», «французький інтелектуал», «східноєвропейський ліберал» і далі, – крізь призму зміни ідентичностей і приватну історію Джадта, розгортається обговорення якоїсь глобальної інтелектуальної концепції відповідного періоду, занурення в історію занепаду і відродження ліберальних, соціалістичних, комуністичних, націоналістичних і фашистських політичних ідей. Матеріал щільний, але й захопливий. Обов’язкове до прочитання усім, хто цікавиться історією політичної думки ХХ століття. Щиро раджу.

1Mariia_Zaiets (1)

Марія Заєць

Менеджерка комунікацій

Невпинне проникнення технологій та соціальних мереж у найпотаємніші куточки повсякденного життя приносить немало зручностей і задоволення. Однак за все доводиться платити, і чи не першими страждають когнітивні здібності. Миттєва комунікація з рідними, колегами і випадковими знайомими, психологічна залежність від постійної присутності в соціальних мережах, лавина сповіщень з десятків застосунків занурюють мозок в туман безкінечного інформаційного шуму. 

Продуктивність у таких умовах безжально знижується, здатність глибинного осмислення притупляється, і навіть психологічне здоров’я потрохи розхитується. 

«Коли ти втрачаєш зосередженість, твій мозок починає фокусуватися на тому, що в твоєму житті йде не так, замість того, щоб думати про правильні позитивні речі», – цитує Кел Ньюпорт соціологиню Вініфред Галагер. 

Втім, автор не зупиняється на похмурих діагнозах для гаджетозалежних працівників і не пророкує апокаліпсису для зануреного у смартфони людства. Натомість він пропонує практичні поради і рішення, як не викидаючи на смітник новітні технології, більш розумно користуватися ними у професійному житті, не дозволяючи другорядним речам відволікати мозок від ключових завдань. 

Мовою оригіналу назва книги звучить «Deep Work», що можна перекласти як «Заглибся у роботу». Тож для тих, хто вже втратив надію подолати гаджетозалежну прокрастинацію, «Не турбувати! Як сфокусуватися в інформаційному шумі» – це стовідсотковий «must read».

1Oleksandr Vynogradov

Лесь Виноградов 

Програмний менеджер

Жорж Перек «Просто простори» (Espèces d’espaces) Видавництво Galilée, 1974 (переклад російською — «Издательство Ивана Лимбаха», 2012)

Про місто сьогодні говорять усі: архітектори, соціологи, урбаністи, поети, психологи й філософи. Жорж Перек у своєму есеї 1974 року приймає значно скромнішу позицію «користувача простору» та поціновувача тротуарів і вулиць, завдяки чому «Просто простори» читаються напрочуд легко, попри амбітну й масштабну тему. Від білого аркуша паперу, з якого починається будь-яка історія з географією, і до космічних обширів відомого нам усесвіту, Жорж Перек зупиняється на кожному з рівнів того, що ми так оманливо позначаємо єдиним словом «простір»: кімната, квартира, будинок, вулиця, квартал, місто, країна, світ… 

«Просто простори» — нонфікшн про те, що порожнього і абстрактного простору не існує: він близький і матеріальний, до нього можна доторкнутися, а «жити — це переходити з одного простору в інший, намагаючись за можливості ні через що не перечепитися». Але що важливіше — ми самі витворюємо свої простори, і нам у них жити разом. Кожен розділ книги повен дотепних роздумів та практичних інструкцій щодо того, як подивитися на звичні й буденні речі по-новому: зайти в гості до сусідів і глянути, що висить на вашій спільній стіні; спробувати дізнатися ім’я архітектора будинку, в якому мешкаєш; хоч раз піднятися на шостий поверх, коли живеш на третьому тощо. Жартома й невимушено Жорж Перек піднімає у своєму есеї низку глибоких тем про мінливість просторів нашого життя, межі жилого та нежилого, людського й нелюдяного. 

Раджу цю маленьку книжку всім, хто любить блукати містом, думати й мріяти про місто, а головне — жити у ньому. 

Iryna Prokofieva (1)

Ірина Прокоф’єва

Керівниця програмного відділу

Книга, яка входить до Топ-10 на Amazon.com. Джефф Сазерленд пише про свій досвід створення гнучкого підходу до управління проектами, який базується на самоорганізованих командах, коли кожен учасник підсилює одне одного. Одна з ключових тез для мене в цій книзі — «Виживає той, хто здатний опанувати найшвидший рівень змін». Цю тезу ношу в своїх думках і сьогодні, коли працюю в новій державній установі, де постійні зміни — це щоденна норма розбудови організації.

Scrum для мене — це не тільки і не стільки про покроковий підхід, скільки про принципи організації роботи команди, що створює конкретний продукт. Вона про відповідальність людини за лідерство, адаптивність організації в умовах змін, філософію постійного покращення, важливість відкритих комунікацій, повагу кожного члена команди до корпоративної культури організацій, розбудову ефективних зв’язків між людьми всередині проекту. Для мене також ця книга стала маніфестом людяності та відкритості у роботі з колегами, коли ти можеш не просто транслювати власні цінності іншим, а створювати команди, які повністю ці цінності розділяють і сповідують. 

Все це — дуже красива історія, але працює вона тільки в умовах, коли члени команди готові до розподіленої відповідальності і здатні самостійно організувати свій робочий процес. Розуміння цього спонукає до рефлексії — чи міг би ти стати членом такої команди і чи маєш поруч таких людей в організації.

Книга потрапила мені до рук в період, коли я працювала над великим проектом, що постійно зазнавав нових трансформацій. В таких умовах ефективно працювати над проектом за класичною методологією ставало майже неможливо. Команда не могла не помітити моє захоплення підходом Scrum після прочитання книги, і ми спільно вирішили спробувати втілити його в життя в нашому проекті. Маю сказати, що це був один із найвдаліших експериментів у моєму професійному житті — команда і до сьогодні працює за цим підходом.

Якщо ви прагнете до нових підходів у втіленні проектів, маєте ціннісну і відповідальну команду і бажаєте вибудувати в проекті чи організації філософію постійного покращення, вам однозначно варто прочитати цю книгу.

1фото-Tetyana_Filevska

Тетяна Філевська

Креативна директорка

Олег Ільницький «Український футуризм (1914-1930)» (Літопис, 2003); Мирослава Мудрак «Нова ґенерація» і мистецький модернізм в Україні (Родовід, 2018)

Для того, щоб зрозуміти що таке український авангард, неодмінно треба прочитати монографії Мирослави Мудрак та Олега Ільницького. Обираючи між двома книгами, неможливо зупинитись на одній. Вони були написані майже водночас — у 1970-80-ті роки. Обидва автори є вихідцями з родин українських емігрантів до США та Канади. І кожна з книг відкрила світовій академічній спільноті явище, яке сьогодні знають як «український авангард», але про який на момент написання не було відомо майже нічого. І, зрештою, обидві книжки спочатку вийшли у світ англійською мовою за кордоном. І лише в 2000-х їх переклали та опублікували українською. 

Взятись за дослідження теми українського авангарду у 1970-х роках було своєрідним подвигом. Тема невідома. Публікацій, на які можна спиратись, немає. Першоджерел немає. Доступ до архівів, а тим більше до людей, які могли б щось розповісти, є небезпечним (не кажучи вже про труднощі, пов’язані з дозволом на приїзд іноземців до СРСР). Але це не зупинило молодих і захоплених своєю справою дослідників. Історії, які Мирослава Мудрак та Олег Ільницький розповідають про збір матеріалу до своїх книжок в Україні «періоду застою», можуть спокійно лягати в основу детективу, часами гостросюжетного, з елементами трилера, але іноді й з появою комічних персонажів. Та завжди з несподіваним фіналом, і, як можемо здогадатись, успіхом героїв на шляху досягнення своєї цілі. 

Саме завдяки Мирославі Мудрак та Олегу Ільницькому величезний обсяг матеріалів, який вони свого часу зібрали для своїх монографій, вперше був зібраний та проаналізований в цілісності. І не дивуйтесь, коли зараз українські дослідники мистецтва ХХ століття зізнаються, що вперше дізнались про авангард саме з цих двох книжок, які хтось дав почитати у ксерокопіях. Попри майже 50 років від своєї появи ці книги не втрачають актуальності, адже є грунтовними дослідженнями, зробленими на основі наукової методології та написані чудовою академічною мовою (не плутати з радянською мистецтвознавчою зубодробильною чи пустопорожньою). До того ж українські переклади були оновлені та доповнені авторами з урахуванням нових знань та підходів, що були напрацьовані за останні десятиліття.

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

265 thoughts on “Що читають співробітники Українського інституту

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. 632752 584236The next time I just read a weblog, I truly hope which it doesnt disappoint me up to this 1. Get real, Yes, it was my choice to read, but I personally thought youd have something fascinating to convey. All I hear can be a handful of whining about something you could fix inside the event you werent too busy trying to uncover attention. 822545

 6. I do consider all the ideas you’ve introduced on your post.

  They are really convincing and will definitely work.
  Still, the posts are very short for starters.
  May you please extend them a bit from next time? Thank you for the post.

 7. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like
  to send you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you
  might be interested in hearing. Either way, great site
  and I look forward to seeing it expand over time.

 8. 558805 879902The next time I just read a weblog, I genuinely hope which it doesnt disappoint me up to this 1. Get real, Yes, it was my choice to read, but I personally thought youd have something fascinating to convey. All I hear can be a handful of whining about something you could fix inside the event you werent too busy trying to uncover attention. 757597

 9. 389261 446845In case you happen to excited about eco items, sometimes be tough shock to anyone them recognise that to help make unique baskets just for this quite liquids carry basic steps liters associated ceiling fan oil producing. dc free mommy blog giveaways family trip home gardening home power wash baby laundry detergent 857164

 10. 638553 828851Your home is valueble for me. Thanks!? This internet page is genuinely a walk-via for all with the data you necessary about this and didn know who to ask. Glimpse right here, and you l certainly uncover it. 697500

 11. I like the valuable information you supply to your articles. I will bookmark your blog and test again here regularly. I’m relatively sure I will be informed lots of new stuff right here! Good luck for the next!

 12. Hello there! This is my first visit to your blog! Weare a collection of volunteers and starting a new initiativein a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to workon. You have done a extraordinary job!

 13. I do not even know the way I finished up right here, however I thought this post was great. I don’t recognise who you might be however definitely you are going to a well-known blogger for those who aren’t already. Cheers!

 14. Whats rough now is how the programmed look to ones life is not changed. This may sound confusing? It’s almost as if we blitz through our lives with blinders on, not accepting the true meaning of our own existence.

 15. I blog quite often and I truly thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.

 16. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I am hoping to see the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 17. Can I just say what a comfort to uncover someone that actually knows what they are discussing on the web. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More and more people should look at this and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular given that you certainly possess the gift.

 18. That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read article!

 19. hello!,I like your writing very much! share we communicate more about your article on AOL? I require an expert on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 20. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 21. After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Thank you!

 22. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, but I actually believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 23. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 24. Everything is very open with a really clear explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is useful. Many thanks for sharing!

 25. This is the right site for anybody who wishes to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that’s been written about for a long time. Wonderful stuff, just excellent!

 26. A motivating discussion is worth comment. I think that you should write more on this issue, it may not be a taboo subject but usually people do not discuss such subjects. To the next! All the best!!

 27. I must thank you for the efforts you have put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 28. You are so cool! I do not suppose I have read anything like that before. So great to discover someone with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a bit of originality!

 29. Howdy! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 30. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who was conducting a little homework on this. And he actually bought me dinner because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this topic here on your web page.

 31. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my hunt for something concerning this.

 32. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, however I truly thought you would probably have something useful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 33. A motivating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write more on this issue, it may not be a taboo subject but usually people don’t speak about these issues. To the next! Best wishes!!

 34. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 35. This is the right webpage for anybody who wants to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that’s been written about for years. Great stuff, just wonderful!

 36. You are so awesome! I don’t believe I’ve truly read anything like this before. So good to discover somebody with a few original thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 37. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I am hoping to see the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal blog now 😉

 38. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my search for something concerning this.

 39. Your style is so unique compared to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 40. Right here is the right web site for anyone who hopes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject which has been written about for decades. Great stuff, just wonderful!

 41. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you taking the time and energy to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 42. Thanks , I have recently been searching for info about this subject for along time and yours is the greatest I’ve discovered so far.But, what in regards to the bottom line? Are youpositive in regards to the supply?

 43. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I found this during my search for something regarding this.

 44. I do agree with all the ideas you’ve offered on your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners. Could you please prolong them a little from next time? Thank you for the post.

 45. After looking over a few of the blog articles on your site, I honestly like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and let me know your opinion.

 46. Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hardwork due to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 47. This is the right website for anyone who hopes to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject which has been written about for ages. Excellent stuff, just wonderful!

 48. แทงบอลอย่างไรให้ได้เงิน แทงบอลชนะอย่างไรผิดฉ้อโกง UFABET จ่ายจริงจ่ายไม่ยั้งระบบเข้าใจง่าย แค่เพียงคลิกสมัครก็ทำเงินได้อย่างง่ายๆกับคาสิโนออนไลน์ สบายสุดๆชีวิตชิวๆชีวิตคลูๆทำเงิน สร้างกำไรสบายๆจำเป็นต้องที่ UFABET

 49. Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a good article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get anything done.

 50. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

 51. I blog frequently and I really appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new details about once per week. I subscribed to your Feed too.

 52. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me breakfast simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this matter here on your website.

 53. Hello there! This article couldnít be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this post to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

 54. After going over a number of the blog posts on your web site, I really like your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and let me know what you think.

 55. Hi there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 56. May I just say what a comfort to uncover somebody that genuinely knows what they are talking about on the net. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More people really need to check this out and understand this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you definitely possess the gift.

 57. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losinga few months of hard work due to no back up. Do you have any methods to prevent hackers?

 58. An interesting discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you should write more on this subject, it may not be a taboo subject but usually folks don’t speak about these subjects. To the next! All the best!!

 59. Greetings! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!

 60. I haven’t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 61. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal blog and want to know where you got this from or exactly what the theme is called. Thank you!

 62. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly.I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the sameresults.

 63. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Many thanks!

 64. Spot on with this write-up, I seriously think this web site needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 65. Excellent post. I was checking continuously this
  blog and I’m impressed! Very helpful info specifically the last part 🙂 I care
  for such info much. I was seeking this particular information for a very long time.
  Thank you and good luck.

 66. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 67. My brother suggested I would possibly like this blog.He was once totally right. This put up actually made myday. You cann’t consider just how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 68. I was pretty pleased to uncover this page. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you saved as a favorite to look at new information in your website.

 69. I love what you guys tend to be up too. This sort of clever work and exposure!Keep up the excellent works guys I’ve included you guys to blogroll.

 70. Aw, this was a very good post. Taking a few minutes and actual effort to make a really good article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 71. I will immediately take hold of your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me realize so that I may just subscribe. Thanks.

 72. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 73. I blog frequently and I really appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.

 74. I seriously love your site.. Great colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own blog and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Thank you!

 75. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am having issues with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

Залишити відповідь