Тетяна Стус для #ПроЧитання: «Не читайте макулатури. Потім так шкода витраченого часу»

Фото: Anna Tretyak

Тетяна Стус – авторка та дослідниця книжок для дітей, літературознавець, редакторка. Засновниця простору української дитячої книги BARABOOKA. Є авторкою книг: «Письмонавтика», «Де Ойра?», «Їжак Вільгельм», «Панночка», «Пуп Землі, або Як Даринка світ рятувала», «Як не заблукати в Павутині», «Біла, Синя та інші» та ін.., укладачка на замовлення МОН «Хрестоматії сучасної української дитячої літератури» для початкових класів («Видавництво Старого Лева»).


У Європі вважається, що писати для дітей – це верх письменницької майстерності. У нас же навпаки, досі живі стереотипи, що для дітей писати значно легше. Таню, розкажи, будь ласка, у чому особливість роботи з дитячою літературою?

Насамперед – це відповідальність. Видаючи дорослу літературу, автор і видавець відповідальні лише перед собою. Слідкувати, щоб книга не роздувала міжнаціональної ворожнечі, не містила якихось персональних образ, для автора ще важливо не показати себе в книзі телепнем і не отримати звинувачень у плагіаті. Писати ж можна про що завгодно, висловлюючи майже необмежені думки чи переконання.

У дитячій літературі такого собі дозволити не можна. Адже ти відповідальний перед безліччю читачів із незрілою свідомістю, тобто дітьми. Дорослий здатен аналізувати, зіставляти, читати між рядками, вестися на провокації автора. А дитина може будь що прийняти на віру, і не завжди можливо спрогнозувати, що заведе формування її світогляду у травматичні чи небезпечні нетрі. Тож треба зважувати кожне слово, кожну, перепрошую, дефініцію та імператив. Автор дитячої книги має відповідальність перед своєю внутрішньою дитиною, перед своїм читачем і, як би то не пафосно звучало, – перед світом уцілому. Адже якщо книги письменника виходять великими накладами й мають резонанс – це означає, що він впливає на майбутнє світу. А маленька, фактично іграшково «презентована» ідея з книжки, вкладена в дитячу голівку, проростає. А потім ці ж читачі, вже дорослими, формують обличчя світу, цілі пласти суспільства.

Крім того, є низка технологічних, жанрових особливостей. Наприклад, залежно від віку читача, автор має враховувати комфортну довжину й насиченість епізодів, речень, обсяг абзаців тощо.


Про специфіку роботи автора з редактором найчастіше запитують у редакторів. Розкажи як письменник про особливості цієї взаємодії.

Редактор з автором ідейно мають бути на одній хвилі. Це такий дует, яким має бути в одному потоці. Вони мають розуміти, відчувати, поділяти ідеї одне одного. Адже якщо співпраця автора з редактором переходить в протистояння – тоді текст не стане багатшим. Діалог неймовірно важливий.

Професійний редактор має підсилити вплив “творчої енергії” автора, а не пригнітити її.


Чи сама любила читати в дитинстві?

Так, це було моє паралельне життя. Я перечитала все вдома і у трьох сільських бібліотеках. Було багато хороших книг, але немало потрапляло й макулатури. А в студентські роки плавно перейшла в обласну бібліотеку імені Горького у Луганську. Тож браку читання не було ніколи і читаю я дуже швидко, навіть занадто.


Хто є улюбленим книжковим героєм чи героїнею?

Однозначно – це Пеппі Довга Панчоха. Я, як і багато дівчаток, себе теж із нею асоціювала. Тим паче, що в мене теж були куці кіски і я теж була трохи дивачкою.


Сьогодні читання книг – твій професійний обов’язок як редактора та літературного оглядача, а чи маєш якусь систему читання?

Я не маю якоїсь спеціальної «методики». Насамперед вважаю, що не можна читати з мусу. От захоплююсь флешмобами у фейсбуці з читанням на кількість і швидкість, проте, краще прочитати менше й повільніше, але – вдумливо й саме те, що справді хочеться. А не що модне, наприклад, але не відгукується всередині тебе. Тож не читайте макулатури. Потім так шкода витраченого часу. Якщо книга не йде – її треба відкладати. І берегти свій час на ту, яка дасть більше внутрішніх ресурсів.


А чи користуєшся закладками?

Я до паперу ставлюся з величезним пієтетом. А оскільки багато працюю з рукописами і просто не можу після завершення роботи викидати ці стоси – то й використовую їх. Різаком для паперу просто розрізаю «білки» (чиста сторона друкованого аркуша) на квадратики. От вони служать мені закладками чи для нотаток. Також діти мені постійно роблять власноруч вигадливі закладки. В мене є єдина «колекційна», подарована письменником Володимиром Арєнєвим. Її стаціонарне місце в моїй настольній книзі – академічній «Психології підлітка».


Які ще книжки лежать зараз на твоєму столі?

Чудесне запитання. Зараз лежить дві вели-и-и-кі теки (це саме на столі, бо ще розкладено багато книжок на дивані в робочому кабінеті). Перша складається з новинок дитячої й підліткової літератури. Їх я маю читати, щоб розуміти, що відбувається на ринку. Друга тека значно менша, бо тут я вибіркова, оскільки не мушу слідкувати за ринком, – це «дорослі книжки». Остання книга з цієї теки, яку вже прочитала – це «Інтернат» Жадана. Книжка справила на мене глибоке емоційне враження і її я б рекомендувала всім.


Чи можеш назвати книгу-фаворита, прочитану цього року?

З дорослої – це знову ж таки «Інтернат» Сергія Жадана.

А з дитячої фаворитом на сьогодні є «Голосно, тихо, пошепки» від Аґрафки. Тому, що це професійний і чудовий сплав візуального й змістовного наповнення. Тема книги: звуки навколо нас і в нас, тобто те, що надається для розвитку дитячої слухової уважності. Адже якраз зі звуковим каналом дітей досить важко працювати. Книжка дає величезний спектр знань про звуки. Наприклад, є дуже актуальний розділ про професії пов’язані зі звуками. Тут дітям можна розповісти про професію дизайнера звуку, діджея тощо. Взагалі на кожній сторінці цього видання є багато всього, за що можна зачепитися й проговорювати з дитиною. Але мені важко говорити про «фаворитів», бо якщо я продовжу, то не зупинюся: багато справді важливого й цікавого зараз виходить.


До речі, скільки взагалі книг у твоїй бібліотеці?

Цифру неможливо назвати. У нашій родинній бібліотеці крім власне найважливіших книжок моїх, мого чоловіка та дітей – архіви Василя Стуса, більша частина бібліотеки БараБуки (дитячі книги). А загалом – це багато сотень книжок, які ніхто не перераховував. Можливо колись це зроблять наші онуки (Сміється). Але прочитані книги ми теж періодично відвозимо до бібліотеки. Найдорожчою ж особисто для мене є моя добірка книг із психолінгвістики.


Яка улюблена книга з дитинства?

Завдяки малюнкам я дуже любила книжку Наталі Забілої «Веселим малюкам» видавництва «Веселка». Ілюстрації Євгена Матвєєва – неперевершені!…

Найбільше на моє життя – нелітературно – вплинула книга «Карлик Ніс» Вільгельма Гауфа, бо неймовірне враження на мене як дитину справили описи того, як відьма додавала усілякі трави у свої страви. Нещодавно з дітьми читали це видання «Старого Лева» й я зрозуміла, де взяла початок моя любов та цікавість до приправ. (Сміється)


Чи часто даруєш книги та чи любиш, щоб тобі їх дарували?

Мені й моїм дітям вдало подарувати книгу дуже важко. Але тим цінніше, якщо комусь вдається, такі люди є. По-перше, ці книжки у нас скоріш за все вже можуть бути. А по-друге, у кожної людини свій смак до книжки, тому треба бути дуже обережними із такими подарунками.

Але от дарувати книжки вчителям та вихователям в дитячому садочку – безпомильно. Адже там вони ніколи зайвими не будуть. До того ж, в мене просто ідея фікс, що книга не повинна стояти на полиці красива й нечитана, як наречена. Мене засмучують такі книжки. Нехай краще будуть затерті-замацькані сторінки, навіть плями від канапок, але це означає, що вона працює. Бо уявити тільки, яка купа зусиль пішла на створення книги!? І який же ККД видання, якщо його в руках тримала лише одна людина? Тому раджу прочитані книги дарувати бібліотекам та школам.


Які твої власні письменницькі амбіції?

Амбіції письменника в тому, щоби донести свою ідею якомога більшій кількості читачів. І навіть якщо ця людина сором’язлива чи не хоче публічності (я наприклад, не хочу), але вона розуміє, що для виконання своєї місії мусить бути і публічною, і певною мірою амбітною й конкурентною. І хоча я б дуже не хотіла займатися «само просуванням», я все ж мушу це робити, аби читачі мої книжки прочитали, видавці хотіли мене видавати, а книгарі – продавати.

Ідеально було б сидіти десь в затишному саду, писати книги, періодично перечитуючи електронні листи від вдячних читачів та час від часу отримувати гонорари на банківську карту. Але сьогодні це не можливо. (Сміється)


Найдорожча власна книга

Вони всі мені як діти, не буду оригінальничати. Втім, на сьогоднішній день «наймолодшенька», книга, смак від написання якої ще дуже яскравий, це «Письмонавтика». Це нон-фікшн із теорією і практикою з креативного письма для дітей від 7 до 12 років. Хоча, як підказує досвід, цікавою вона може бути й людям далеко за 20. В «Письмонавтиці» можна писати і черкати прямо на сторінках, що я теоретично дуже люблю, але…


З ким з письменників хотіла б попити кави?

Зараз прочитала вельми оригінальну книгу про класика «Нечуй. Немов. Небач» Петра Яценка. Це дуже-дуже цікава спроба ввести Класика Української Літератури (так-так, кожне слово з великої літери) у абсолютно незвичний для української літератури жанр – стимпанк. Після цієї книжки я б хотіла випити віденської кави з Нечуєм-Левицьким. У книзі ще є цікава сценка: Нечуй-Левицький з Кулішем у Відні зайшли в кав’ярню, і Куліш замовляє дві кави по-віденськи. А Нечуй додає: «Але мені без цукру і вершків». Тож я випила б кави з Нечуєм-Левицьким, подивилася б йому в очі і запитала: «Чому він не поїхав забирати з Парижа свою кохану?».

А от з ким би з сучасних письменників хотіла випити кави, я навіть не можу відповісти. Але обов’язково подумаю і постараюся реалізувати.


ТОП-5 книг від Тетяни Стус

1. «Як Гусь свою любов шукав» Наді Кушнір (Надьожної)
2. «Червоне дерево» Шона Тана.
3. «Практическое ребенковедение» Світлани Ройз.
4. «Сліпота» Жозе Сарамаґо.
5. «Шовк» Алессандро Барікко.


Усі фото надані Тетяною Стус.


ЧитатиНаталя Якубчак для #ПроЧитання: «Переклала чотири дитячі книжки з німецької – і всі про зайчиків!»
ЧитатиОксана Лущевська для #ПроЧитання: «Якщо проза для дорослих може бути без чіткої сюжетної лінії, то дитина не буде читати книжки без сюжету»
ЧитатиНадя Кушнір для #ПроЧитання: «Я прокинулася зранку з дивним відчуттям, що мушу намалювати Гуся»

Катерина Савенко
Люблю читати. Особливо осінніми вечорами, загорнувшись у теплу та м’яку ковдру. Перевагу надаю художнім романам на основі реальних подій. Хоча, не проти й динамічного детективу чи професійної нон-фікшн літератури, адже вчитися ніколи не пізно. А ще обожнюю спілкуватися з творчими людьми, готувати і танцювати.

86 thoughts on “Тетяна Стус для #ПроЧитання: «Не читайте макулатури. Потім так шкода витраченого часу»

 1. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never
  understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 2. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog.
  You have some really good articles and I think I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Regards!

 3. My spouse and I absolutely love your blog and find a lot
  of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of
  the subjects you write with regards to here.

  Again, awesome blog!

 4. Having read this I thought it was extremely enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this article together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both
  reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!
  ps4 games 185413490784 ps4 games

 5. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 6. Excellent goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you’re just too fantastic.
  I really like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the
  way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I can’t wait to read much more from you. This is really a terrific site.

 7. It’s really a great and helpful piece of information.
  I’m glad that you shared this helpful info with us. Please stay us
  up to date like this. Thank you for sharing. 0mniartist asmr

 8. Your style is really unique compared to other folks I’ve read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark
  this web site.

 9. I’m really enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for
  me to come here and visit more often. Did you hire out
  a developer to create your theme? Superb work!

 10. I simply couldn’t go away your website prior to suggesting that I actually
  enjoyed the standard information an individual supply to your visitors?

  Is going to be back continuously in order to check up
  on new posts

 11. Excellent article. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve performed an excellent job. I’ll certainly
  digg it and in my view recommend to my friends. I am confident they’ll
  be benefited from this site.

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 13. scoliosis
  Wonderful web site. Plenty of helpful info here. I’m sending it to a
  few buddies ans additionally sharing in delicious.
  And obviously, thanks for your effort! scoliosis

 14. free dating sites
  Hi there! This blog post couldn’t be written any better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I will forward this post
  to him. Fairly certain he’s going to have a great read.
  Many thanks for sharing! free dating sites

 15. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability and visual
  appearance. I must say that you’ve done a great job with this.
  Also, the blog loads super fast for me on Safari.
  Exceptional Blog!

 16. Hi there, just became aware of your blog through
  Google, and found that it is really informative.

  I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.

  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 17. A motivating discussion is worth comment. I do think that you should write more on this
  subject matter, it might not be a taboo matter but typically people do not discuss such subjects.
  To the next! Best wishes!!

 18. I blog quite often and I genuinely appreciate your information. This great article has truly peaked my
  interest. I am going to take a note of your
  website and keep checking for new details about once per
  week. I opted in for your RSS feed as well.

 19. Nice post. I was checking continuously this weblog and I am
  inspired! Extremely useful info particularly the remaining phase :
  ) I handle such info a lot. I used to be seeking this
  certain info for a very long time. Thank you and good
  luck.

 20. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple,
  yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance”
  between user friendliness and visual appearance.
  I must say that you’ve done a very good job with this.
  In addition, the blog loads very fast for me on Chrome.
  Excellent Blog!

 21. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 22. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
  newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping
  maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 25. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was
  curious about your situation; many of us have developed some nice
  methods and we are looking to swap strategies with others, be sure
  to shoot me an email if interested.

 26. Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you present.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Wonderful read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 27. Fantastic goods from you, man. I’ve remember your stuff prior to and you are
  just too excellent. I really like what you’ve acquired here,
  really like what you are saying and the way by which you are saying
  it. You make it enjoyable and you still take care of to stay it smart.
  I can not wait to learn far more from you. This is really a terrific website.

 28. Hi, I do believe this is a great web site.
  I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since I book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 29. Wow, superb weblog structure! How long have you been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The overall glance of your
  web site is great, let alone the content material!

 30. Thank you, I have recently been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the greatest I’ve found out so far.
  But, what in regards to the bottom line?
  Are you certain concerning the supply?

 31. It’s really a cool and useful piece of information. I am glad that you shared this
  helpful information with us. Please keep us informed like this.
  Thank you for sharing.

 32. Good day! Do you know if they make any plugins
  to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Cheers!

 33. With havin so much content and articles do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive
  content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of
  it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any methods to help protect against content
  from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 34. Thanks for another informative blog. Where else may I
  am getting that type of info written in such an ideal way?

  I have a mission that I’m just now running on, and I’ve been at the glance out for such info.

 35. After exploring a few of the blog posts on your web site,
  I truly appreciate your way of writing a blog. I saved
  it to my bookmark website list and will be checking back soon.
  Please visit my website too and let me know your opinion.

 36. you’re truly a excellent webmaster. The site loading speed is incredible.
  It sort of feels that you are doing any unique trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful
  process on this matter!

 37. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been conducting
  a little homework on this. And he actually ordered me dinner due to the fact that I stumbled upon it for
  him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to talk about this issue here
  on your website.

 38. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was
  extremely long) so I guess I’ll just sum it up what
  I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any points for inexperienced blog writers?

  I’d genuinely appreciate it.

 39. I’ve learn several just right stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot effort you place to create the sort of great informative website.

 40. Hello there! This blog post couldn’t be written any better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I will send
  this article to him. Fairly certain he’s going to have
  a good read. Thanks for sharing!

 41. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the
  same nearly very often inside case you shield this increase.

 42. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what
  all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% certain. Any suggestions or
  advice would be greatly appreciated. Thanks

 43. Hello there! Do you know if they make any plugins
  to help with SEO? I’m trying to get my blog to
  rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good results. If you know of any please share.

  Cheers!

 44. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my
  4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
  topic but I had to tell someone!

Залишити відповідь