Кому потрібна «Терапія»: роман-загадка з неочікуваним фіналом

Одне з мотто німецького письменника Себастьяна Фітцека звучить як «Ставтеся серйозно до того, що ви робите, але не до себе». І справді — щодо власної персони він часто жартує, розділ “Про автора” на його сайті містить відповіді на досить дивні питання на кшталт “Ви більше любите каву або чай?” і відверті фрази, такі як “Я написав першу книжку, тому що задався питанням, чи зможу я це взагалі зробити”. В усміхненому обличчі не відразу вгадаєш автора моторошних романів з закрученими, зловісними сюжетами, тож відразу розумієш — свою діяльність і себе самого він таки вміє розмежовувати.

«Терапія» — книга, в якій важко відділити шизофренічну маячню від реальності; і коли здається, що “та всі герої тут просто хворі”, розгадка раптом постає перед читачем, приносячи справжню розрядку від напруженості і дивності ситуації. Автори блогу Yakaboo вже мають про цю незвичну історію #ДвіДумки.

Оглядачки

Віталіна Макарик: Новий переклад чергового роману Себастіана Фітцека я чекала з нетерпінням. Він заворожив мене вмінням напустити туману, накидати, здавалося б, не пов’язаних між собою паралельних історій і карколомних сюжетних зламів, а потім звести усе докупи так доладно, що й не прискіпаєшся. «Терапія» не була продовженням «Пасажира № 23», але я очікувала від неї такого ж ефекту. Фітцек мене не розчарував.

Юлія Дутка: Можете називати мене фанаткою Себастіана Фітцека, бо «Пасажир № 23» сподобався мені так, що «Терапію» ніяк дочекатись не могла. Але тепер я її прочитала — і вона вогонь! Фінал, який рве дах; до якого життя вас не підготує. Тож налаштуйтесь і починайте власну терапію разом з Віктором Ларенцом. А я починаю виглядати нову книжку Себастіана Фітцека.

Психіатр на межі

Юля: Як сильно потрібно натиснути, щоб людина зламалась? В когось великий запас міцності, комусь треба зовсім трішки. Єдина донька Віктора Ларенца безслідно зникла, коли він привів її на прийом до лікаря. І чоловік злетів з котушок, закинув практику, став одержимим пошуком — навіть зараз, попри те, що вже минуло чотири роки. Йому самому б не завадив психіатр, але щось він не розглядає цю версію. А збирається дати ще одне інтерв’ю, щоб додати пошукам Йозефіни. Аж тут з’являється слід. Можливо, вже захололий, можливо, зовсім примарний, та все ж — це сяка-така надія.

Письменниця-шизофренічка, схоже, таки щось знає. Вона бачила Йозефіну — і не так давно, але чи можна її вірити? Чи каже вона правду, яка є об’єктивною, чи всього лиш те, що їй навіяла хвороба? А, може, й обманює, було б не дивно, люди з її діагнозом часто плутаються у відчуттях та образах. Віктор вірить їй і не вірить. Чи, може, хоче вірити. Він на межі, тож готовий хапатись навіть за соломинку. Він же іще не тоне, чи вже…

Тож нехай почнеться терапія. Віто, ти готова?

Віта: Навіть більше, ніж можна було подумати. Адже підозри про те, кому тут потрібна терапія, закралися у мене вже з перших розділів. Втім, тільки фінал розставив всі крапки над «і», пояснивши, «як» і «чому». Вбитий горем батько-психіатр здавався ненадійним оповідачем, однак частенько виглядав справді переконливо. На відміну від пацієнтки, яка поводилася дивно — я все думала, чому він після першого ж дивацтва не виставив її за двері? Адже очевидно, що жінка, яка сама проникає в його будинок, знає про нього більше, ніж мала б, і викликає підозри у більшості мешканців острова, — це не той гість, якого варто приймати у себе вдома. Та й братися за лікування, коли ти вже багато років як закинув практику, а до пацієнтки явно маєш позапрофесійний інтерес — це теж рішення не наймудріше. Та чи легко лишатися мудрим, коли живеш у пеклі — і раптом побачив шанс із нього вибратися?

Анна — письменниця, яка страждає від того, що її персонажі приходять до неї в реальному житті (наскільки реальним є життя у шизофренічному шубі*). Найсвіжіший випадок — історія про принцесу Шарлотту, що страждала від важкої невідомої хвороби, яку Анна не дописала. А потім принцеса явилася їй і примусила піти з нею, аби знайти причину цієї хвороби. Все звучить дуже дивно, але не для Віктора. Бо він бачить у Шарлотті надто багато спільного зі своєю донькою Йозі.

*шизофренічний шуб — різкий і гострий напад шизофренії

Gone Girl

Віта: Що відомо про неї, про дівчинку, яка зникла? Що її мучила невідома недуга, і жоден з лікарів не міг поставити діагноз. Що вона зникла з приймальні чергового медичного світила так, наче крізь землю провалилася. Що пошуки тривалістю в чотири роки не принесли майже нічого. Що мама змогла якось впоратися з втратою, а батько почувається так, ніби помер того дня, коли зникла Йозефіна. Що ніхто не може сказати напевне — її викрали чи вона пішла сама.

Зникла дівчинка викликає мільйон запитань і дає підґрунтя для мільярда припущень. Що з нею сталося — це лише одне з двох важливих питань. Інше — чому? Адже діти просто так не зникають, найчастіше за цим стоїть якась моторошна таємниця. Для Віктора Йозефіна — символ розпачу і надії. Поки її не знайшли, можна вірити в те, що вона жива. Поки її не знайшли, неможливо самому жити на повну силу. Цієї дівчинки нема, є лише її ідеальний образ, що живе у серці Віктора. І вже важко сказати, якою вона була (або є) насправді.

Якою ти побачила зниклу дівчинку, Юлю?

Юля: Мені вона здавалась такою собі Алісою у Дивокраї — дівчиною в ошатній сукенці, яка не розуміє, де опинилась, не знає, що з нею робиться. Її хвороба мала зробити її невпевненою, лякливою і нещасливою. Маленьке сонечко, яке раптово погасло. Взагалі це важко було уявляти. Тому образ Йозефіни я відсувала на другий план, зосереджуючись на її батькові та його дивній співрозмовниці. А треба було добре дивитись на дівчинку, адже тільки вона могла розповісти, що з нею сталось.

Фінал поставив всю історію з ніг на голову. Я вже змирилась з тим, що все було саме так, а не інакше, аж ось крутий поворот мало не зніс з дороги-серпантину, яка прямує до вершини «терапії». Може, весь час дитину неправильно лікували? Може, це про її терапію йшла мова? Може, їй не могли поставити діагноз, тому що шукали не там і не так.

І куди ж вона все-таки зникла…

Усамітнення на острові

Юля: Здавалось, яке місце може бути кращим для того, щоб оговтатись та розібратись з думками, врешті поставити крапку у власному горі. Острів має стати таким собі місцем для того, щоб знову стати цілим. Але чи вийде у Віктора? Здається, він надто довго падав, тож опинився на самому дні. Певна річ, вибратись буде непросто, навіть у такому затишному місці, яким би мав бути літній будиночок на острові. От тільки восени там не надто комфортно: штормовий вітер, злива, яка не припиняється, мокрий пісок, який тільки липне до ніг і ніби є таким собі нагадуванням про те, що виходу немає. Звідси йому не вибратись. Хіба що спробувати знайти зовсім інший шлях, а не той, що на поверхні.

На острові штормить так само, як і в житті Віктора. Цей шторм — як життя батька, який втратив дитину? Чи як докори сумління чоловіка, який наламав дров? Цей образ здається читачеві важливим, але пояснити це для себе на початку важко, а потім історія так набирає швидкості, що нам не вдається навіть перевести дух, щоб глянути на сюжет під іншим кутом, і разом з тим неможливо відвести погляд від тексту.

Що Віктор знайде в самотності? Розраду? Чи, може, відповіді на те запитання, яке ятрить його рани вже чотири роки.

Віта: Усамітнення — це важливий крок, на який потрібно піти, коли маєш пережити переломний момент, зустрітися зі своїми страхами й болями. А це надзвичайно потрібно Віктору. Усе, що він мав би пережити на ізольованому від світу острові, відповідаючи на питання інтерв’ю та убезпечивши себе від шкідливого впливу алкоголю, якого останнім часом стало аж занадто багато, було йому необхідним. Занурення у себе може зцілити або зламати, але без цього ти почуватимешся мертвим. І Віктор насправді зробив дуже правильний крок, повернувшись на острів, де минулого разу бував ще з родиною. Але він зовсім не міг передбачити, як усе обернеться.

Острів може стати пасткою, якщо опинитися на ньому з небезпечною людиною. Анна ж не просто шизофренічка, вона явно налаштована зашкодити психіатру і має для цього якісь свої мотиви. І чим дужче завиватиме вітер і штормитиме море, тим напруженішою ставатиме ситуація на острові. Чи вдасться Вікторові вижити, ми знаємо, адже спершу зустрінемо його на лікарняному ліжку, а вже тоді почуємо всю історію. Але те, що він побачить на острові, виявиться, либонь, страшнішим, ніж смерть. І фінал, який розкладе усе по поличках, вас приголомшить.

Кому варто читати

Віта: Тим, хто любить історії про «ігри розуму» і хитромудрі сюжети.

Юля: Шанувальникам психологічних трилерів (та й будь-яких трилерів загалом).

Кому не варто читати

Юля: Тим, хто не в захваті від напружених сюжетів і любить більш позитивне читво.

Віта: Чутливим натурам, які не хочуть занурюватися у глибини людських драм.

Схожі книги

Віта: Мені чомусь цей роман нагадав «Крижаних близнят» С.К.Тремейн — не буквально, радше за атмосферою.

Юля: Мені згадується скандинавський детектив «Пацієнт» Труде Тайґе та «Загублена» Ґіліян Флінн, але тут паралелей не шукайте.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

197 thoughts on “Кому потрібна «Терапія»: роман-загадка з неочікуваним фіналом

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 6. We’re a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your site offered us with helpful information to paintings on. You have done a formidable
  job and our entire neighborhood will likely be thankful to you.

 7. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over
  that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly
  again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield
  this increase.

 8. Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  checking through some of the post I realized it’s new
  to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll
  be book-marking and checking back often!

 9. Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to
  create a top notch article? but what can I say?
  I hesitate a whole lot and don’t manage to get anything done.

 10. Next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this particular one.
  After all, Yes, it was my choice to read,
  nonetheless I truly thought you’d have something interesting to
  say. All I hear is a bunch of moaning about something that you
  could possibly fix if you were not too busy looking for attention.

 11. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily
  basis. It’s always interesting to read content from other authors and
  use something from other sites.

 12. First of all I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if
  you do not mind. I was interested to know how you
  center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out.

  I truly do enjoy writing but it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Many thanks!

 13. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing problems
  with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable
  to join it. Is there anybody getting identical RSS issues?
  Anyone who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

 14. It is perfect time to make a few plans for the future and it’s time to
  be happy. I have learn this post and if I could I wish to counsel you few fascinating things or tips.
  Perhaps you could write subsequent articles referring to this article.
  I want to learn more issues approximately
  it!

 15. I am extremely impressed with your writing skills and also
  with the layout on your weblog. Is this a paid theme or
  did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing,
  it’s rare to see a great blog like this one today.

 16. Howdy! This blog post couldn’t be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him.
  Fairly certain he will have a very good read.
  Thank you for sharing!

 17. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was
  curious about your situation; many of us have created some
  nice procedures and we are looking to trade techniques with
  others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 18. After checking out a handful of the blog posts on your site,
  I seriously like your way of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list
  and will be checking back in the near future.
  Please check out my website too and tell me your opinion.

 19. Hi great blog! Does running a blog similar to this require a great deal
  of work? I have absolutely no expertise in programming however
  I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you
  have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject nevertheless I simply wanted to ask.
  Many thanks!

 20. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next
  post, I will try to get the hang of it!

 21. I was recommended this blog by means of my cousin. I am no
  longer sure whether or not this post is written by him as no one else know such detailed approximately my problem.
  You’re incredible! Thank you!

 22. fantastic points altogether, you just gained a emblem new reader.
  What would you recommend in regards to your put up that you made some days ago?

  Any certain?

 23. I know this web page gives quality dependent articles or reviews and extra data, is there any other
  web page which provides these kinds of things
  in quality?

 24. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 25. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am
  impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care for
  such information much. I was seeking this certain info for a
  long time. Thank you and best of luck.

 26. Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really great posts and I feel I would be
  a good asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d absolutely love to write some material for your blog
  in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if
  interested. Cheers!

 27. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal.
  I must say you have done a awesome job with this.
  Also, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer.
  Exceptional Blog!

 28. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.

  I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 29. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had
  been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 30. It’s actually a nice and helpful piece of info.
  I am glad that you shared this useful info with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 31. My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I might check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to going over your web page yet again.

 32. I blog often and I seriously thank you for your content. This great article has truly peaked my interest. I will take a note of your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 33. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to
  be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you,
  I definitely get irked while people think about worries that
  they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the
  top as well as defined out the whole thing without having
  side-effects , people could take a signal. Will likely be back
  to get more. Thanks

 34. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and
  sources back to your blog? My website is in the exact same niche as yours
  and my users would really benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Thank you!

 35. I think that is among the such a lot vital info for me.

  And i am happy reading your article. However wanna observation on some general
  things, The site style is great, the articles is really great : D.

  Just right process, cheers

 36. Heya! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the superb work!

 37. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 38. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say that you’ve done a fantastic job with this.
  In addition, the blog loads extremely fast for me on Internet explorer.
  Exceptional Blog!

 39. With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is
  popping it up all over the web without my authorization.
  Do you know any techniques to help prevent content from being
  ripped off? I’d really appreciate it.

 40. Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 41. An interesting discussion is definitely worth comment.
  I believe that you ought to publish more on this topic,
  it might not be a taboo matter but typically people do not speak
  about such issues. To the next! All the best!!

 42. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I’m going to watch
  out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.

  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 43. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just
  great and i can assume you’re an expert on this subject. Well with your
  permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 44. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog
  loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 45. Just desire to say your article is as amazing.
  The clarity to your put up is simply cool and i can assume you’re knowledgeable on this
  subject. Fine with your permission let me to seize your feed
  to stay up to date with approaching post. Thank you a million and please continue the rewarding work.

 46. Hello! I know this is kinda off topic but
  I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 47. I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes
  it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a
  designer to create your theme? Great work!

 48. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here.

  I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the
  site many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining,
  but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and could damage
  your high quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon.

 49. Hi, Neat post. There’s a problem together with your site
  in web explorer, could test this? IE still is the market leader and a huge section of people will pass over your excellent writing because of this problem.

 50. I would like to consider the opportunity of saying thanks to you for the professional suggestions I have continually
  enjoyed browsing your site. I’m looking forward to the particular commencement of my school research and the overall planning would never have been complete without browsing your blog.
  If I might be of any help to others, I’d be glad to help as a result of what
  I have discovered from here.

 51. Greetings from Idaho! I’m bored to death aat work so I decided to browse your site
  onn my iphon during lunch break. I really like the information yyou provide here
  and can’t wait to tak a look when I get home. I’m amazed at how fast you blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, grreat blog!

 52. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know
  if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 53. You really make it appear so easy together with your presentation however I find this topic to be
  really something which I think I might never understand.
  It kind of feels too complex and very huge for me. I’m
  having a look forward for your subsequent put up,
  I’ll attempt to get the dangle of it!

Залишити відповідь