Тексти як пори року від «короля жахів»

Що може бути краще за повість Стівена Кінга з понад 30-літньою витримкою? Хіба що чотири таких повісті.

Американський письменник Стівен Кінг вже давно став феноменом масової культури. Понад 40 років його книги входять у найкрутіші списки бестселерів, розпродаються мільйонними тиражами і здобувають любов читачів.

Українці можуть читати Кінга своєю рідною мовою завдяки старанням видавництва «Клуб Сімейного Дозвілля». Вони, починаючи з 2006 року — а тоді вийшла «Зона покриття» — активно працюють, щоб ми не відчували на українському книжковому ринку нестачу творів «короля жахів».

Одною з таких книг стала збірка повістей «Чотири сезони», яка вийшла у вказаному видавництві минулого року. Твори Кінг написав ще на початку 1980-х, щоб відпочити від романів. Проте він певний час не знав, що робити з цими текстами: менші за романи, але водночас більші за оповідання.

Зрештою, вони з’явилися під однією обкладинкою, де символізують різні пори року (сезони).

Головний текст, на який звертає увагу український видавець, — «Рита Гейворт і втеча з Шоушенку» (весна). Багато хто бачив екранізацію 1994 року з Тімом Роббінсом та Морганом Фріменом у головних ролях. Проте навіть тих, хто дивився фільм, повість не тільки не розчарує передбачуваністю, а й вразить глибиною. Попри тривалість фільму (2 години 22 хвилини) режисер Френк Дарабонт не зміг втиснути туди всього, що придумав для своєї історії Стівен Кінг.

«Здібний учень» уособлює літо. Одному з його героїв, — нацистському злочинцю Курту Дюссандеру — уже за 70 років. Про страшне минуле свого сусіда дізнається 13-річний школяр Тодд. Проте він не поспішає розповідати поліції про знахідку. Одна з пристрастей хлопчини — історії про концтабори, які Курт може розповісти. Цей шантаж переростає у збочену дружбу, яка поступово нищить життя двох людей.

Цю повість також екранізували — з Ієнном Маккелленом (Магнето) і Девідом Швіммером (Росс з «Друзів»). Виконавець ролі школяра Бред Ренфро помер через 10 років після виходу стрічки через передозування героїном.

Наступна повість збірника — «Тіло» (осінь). За нею 30 років тому теж зняли фільм. Відомий і успішний письменник згадує дивну подорож зі свого дитинства. Разом з трьома друзями він вирушив за багато кілометрів, щоб побачити труп. Попри таку моторошну мотивацію, сама повість доволі весела і ностальгійна. Крім того, тут є тексти у тексті — Кінг перериває розповідь оповіданнями цього письменника, який вже в дитинстві вмів розповідати цікаві історії.

Єдиним твором зі збірника, до якого ще не дістався кінематограф — «Метод дихання» (зима). У ньому йдеться про таємничий клуб поважних джентельменів, які час від часу розповідають одне одному цікаві історії. Одна з них, розказана старим лікарем, і становить центральну частину сюжету.

Молода незаміжня жінка завагітніла, проте, не зважаючи на тогочасні суспільні погляди, вирішує народити дитину. Лікар (він же й оповідач) пропонує їй застосувати певний метод дихання, який допоможе при народженні дитини. Не буду спойлерити, але він все ж допоміг, хоч і не так, як чекали.

Книгу легко і швидко читати. Вона не страшна, чим на час її виходу прославився автор «Керрі» та «Сяйва». Це добре написані тексти, які дозволяють зануритися в історії. Чи це в’язень-банкір, який має надію втекти на волю, чи школяр, що шантажує свого сусіда розкриттям найголовнішої таємниці його життя, — ці персонажі захоплюють.

І дякую «КСД» за можливість читати Майстра українською. Від мене і багатьох знайомих фанатів.

Роман Повзик, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»

Купити книжку в Yakaboo.ua

Роман Повзик
Запійний читач. Закінчив технічний університет, але замість дисертації з геомеханіки зайнявся медіакомунікаціями і консалтингом. Учасник незалежного мистецького об’єднання «Magnum Opus», яке організовує у Полтаві літературні заходи, зокрема презентації письменників (Іздрика, Кідрука, Жадана тощо). Намагається щодня писати по 1000 слів.
http://facebook.com/povzyk.roman

5 thoughts on “Тексти як пори року від «короля жахів»

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

Залишити відповідь