Жінка, якій підкорилася імперія: рецензія на книжку про Роксолану

Жінка, якій підкорилася імперія: рецензія на книжку про Роксолану

Чи говорить вам про щось ім’я Гюррем-Хасекі-Султан? А Анастасія Лісовська? Одна з найвідоміших українок, видатна особистість, жінка, яка увійшла в історію не однієї країни. Мати 6 дітей, кохана дружина Султана Сулеймана І, та, що будувала мечеті, школи, кухні, лікарні та хамами для нужденних. Сильна і мудра жінка. Колись наложниця, а згодом – володарка цілої  імперії – Роксолана. Саме їй і присвячена ще одна книжка з серії дитячих біографій «Видатні українці. Люди, які творили історію» від видавництва ІРІО.

Багато легенд ходить про походження цієї непересічної жінки. Донька священника, родом з Рогатина, майбутня султанка росла в мальовничому місці та мала безтурботне дитинство і юність. Доки дівчина не потрапила у полон до татарського вершника…

Як Роксолана опинилася у Палаці Кримського Хана? Як дізналася про Сулеймана? Про що мріяла, перебуваючи у полоні та як реагувала на те, що стала подарунком для Султана? Цікаво те, що будучи у досить неприємному становищі, Роксолана чудово розуміла, куди потрапила і як себе вести, щоб мати гарне життя. Юна, безстрашна, трохи хитра та, безсумнівно, мудра дівчина – історія шляху Роксолани вражає з перших сторінок!

До речі, чи знали ви про звичаї та життя Султана у палаці? А скільки дружин він міг мати? Згідно з законами ісламу, у султана могло бути четверо дружин, не рахуючи наложниць. Однією з них була Махідевран – жінка, яка народила Сулейманові сина. Вона жила у гарних покоях, мала багато служниць та отримувала дорогі подарунки від султана. Досить швидко Роксолана зрозуміла, що хоче зайняти її місце. Чим займалася юна красуня, щоб справити добре враження на свого обранця? Чи намагалася зрозуміти новий світ, у якому їй доведеться жити? Що вивчала у школі гарему? Та чим сподобався Сулейман Роксолані?

Перша і доленосна зустріч пройшла… успішно? Яке слово використати, що описати “кохання з першого погляду”? Початок гаремного життя Роксолани може справити трохи хибне враження – дівчина, яка будь-що бажає завоювати серце великого та заможного. Але історія Сулеймана та його улюблениці – Гюррем – про справжнє кохання, а не жагу до величі. Чи знаєте ви, що означає Гюррем і чому султан саме так назвав Роксолану? Що довелося пережити дівчині, коли вона стала фавориткою правителя? За що її покохав султан?

Заради свого кохання дівчина була готова на все. Після народження первістка, Роксолана, донька священника, навернулася на іслам. А згодом – стала багатодітною матір’ю. Сулейман обдаровував кохану коштовностями, відправляв їй гроші та дивовижні тканини. Роксолана була вдячна, але завжди зазначала, що найголовніше для неї – її чоловік. Життя цієї дівчини змінювалось, на краще, а іноді…

Чому Роксолана втратила сина? Скільки смертей найдорожчих чекало її попереду? Яка, нечувана раніше подія, приголомшила всю Османську імперію?

Дуже цікаво читати про інший бік життя Роксолани – справжньої султанки. Чи знали ви, що ця жінка віддавала багато грошей, розпоряджень та свого часу благодійності? Скільки грошей витрачала на бідних? Роксолана будувала лікарні, мечеті, школи, хамами та їдальні для нужденних. Вона була найвпливовішою та найбагатшою жінкою в імперії. Та попри це, вела досить скромний спосіб життя.

Окрім коханої дружини, Роксолана була Сулейманові справжнім радником – мудрим та розумним. Багато рішень чоловік приймав разом із дружиною, навіть політичних. Чи мала жінка серйозний вплив на свого величного чоловіка? Чи могла знехтувати правилами імперії через материнські обов’язки та почуття? Чи спілкувалася з монархами інших країн? Що пов’язувало Роксолану та Дмитра Вишневецького?

Померла Роксолана у віці 50 років та навіть у такий момент знову взяла першість. Вона стала першою жінкою Султана, яку поховали у гробниці. Її охороняли, читаючи молитви, 138 осіб! Життя Роксолани вражає – з першої до останньої хвилини. Одночасно щасливе і важке, сповнене радістю та горем, справжнім коханням та жахливими втратами – здається, ця жінка була незламною та завжди знала що і як робити. А її біографія – приклад мудрості, вміння товаришувати з будь-якими обставинами та любові до простих людей. Здавалося б, звичайна дівчина…яка дійсно творила історію. “Роксолана” захоплює, надихає та вчить шукати цінності у житті.

Ирина Юрченко
Книжный инста блогер, основательница проекта Chitachi, фотограф и мама. Читаю практически всё, что попадется под руку: от сильно классики до детских картонных книжечек. Фанатею от Толстого и Кинга, не могу пройти мимо литературы о войне, плачу над “Отверженными” и жду письмо из Хогвартса. Мечтатель, верю в то, что книга может изменить жизнь. К лучшему конечно же!:)
https://www.instagram.com/irinyurch/

40 thoughts on “Жінка, якій підкорилася імперія: рецензія на книжку про Роксолану

    Залишити відповідь