Привіт зі Львова: п’ять книжок про це колоритне місто

Ювілейний 25 BookForum вчора тільки завершився. Саме час почитати щось про місто, де ось уже чверть століття твориться цей непересічний фестиваль. Бо ж що може бути краще як кава, сирник і серйозна книжка про історію, культуру чи людей міста Лева. 

Андрій Курков, «Львівська гастроль Джимі Хендрикса» (Фоліо, 2012, пер. В.Бойко)

Чи ви знали, що Джимі Хендрикс похований у Львові? Не лякайтесь, бо насправді ні (спойлер), але саме про такий розвиток подій йдеться у романі Андрія Куркова. Та й це не єдиний химерний елемент сюжету: тут літають чайки над містом, яке пахне морем і колишні хіпі та екс-капітан КДБ зустрічаються на Личаківському біля могили Хендрикса. У котромусь з інтерв’ю письменник якось сказав, що приїжджаючи до міста, щоб працювати над романом, вирішив запросити туди й реальних львів'ян із їхніми звичками, біографіями та помешканнями. В результаті вийшло, що маємо три реальних персонажі та три вигаданих. Але і це ще не все: тут і алюзії із «Птахами» Хічкока, і письменник Юрій Винничук як персонаж та алергія на гроші у головної героїні Дарки. І як розібратися, де вигадка, а де реальність, коли саме місто – то новий герой твору? 

Перед вами книжка львівського науковця Миколи Назарука, що розповідає про Львів 1990-2000 рр. та те, яким є місто у просторі та часі на перетині тисячоліть. Тут все разом: і інформація про кількість ринків у місті, міграцію населення та сакральні місця. Автор вживає термін «урбосистема», говорить про економічні процеси та зміну профілю міста із промисловості на сферу обслуговування і туристичне позиціонування. Що важливо, це монографія, і у тексті вчений-географ не тільки досліджує поняття та явища, а й наводить низку пояснень-аргументів у вигляді таблиць та діаграм. З книжки ви дізнаєтеся, як сучасні демографічні проблеми Львова впливають на соціально-економічну забудову території та як, в цілому, змінювалася карта Львова. Книжка буде цікавою усім, хто хоче більше дізнатися про сучасний Львів з наукового погляду урбаніста-професіонала.

Ілько Лемко «Цікавинки з історії Львова» (Апріорі, 2015)

Якщо ви не так багато поки знаєте про місто Лева, то ця книжка –  гарна можливість із ним познайомитися. Бо, як стверджує видавець, у цій книзі зібрано найцікавіші, найскандальніші й найкурйозніші епізоди з історії Львова. До слова, цього року книжка 2011 року була перевидана знову. Назви розділів тут змусять вас посміхнутися, бо розкажуть про «місто, засноване попри логіку», «як Львів проклинали» та те, що «горілка – оборонець Львова». Крім того, видання проілюстроване 48 старими світлинами Львова з коментарями про те, що змінилось у місті за останні два століття. До прикладу, перший автомобіль у Львові з'явився влітку 1897 року через чотири місяці після появи у нашому місті мотоцикла, розповідає автор. Ох, скільки цікаво ховають сторінки львівської історії!

Катажина Котинська «Львів: перечитування міста» (Видавництво Старого Лева, 2017)

Кажуть, місто Львів – то доволі популярна локація у літературі: його описують в історичних хроніках та поетичних антологіях, вмонтовують у сюжети пригодницьких романів та допитливого вивчають у наукових дослідженнях. За цю тему береться і польська україністка, перекладачка Катажина Котинська. Втім, її цікавить саме література. Як йдеться в анотації, ця книжка – це спроба відшукати образ Львова в літературі XX і XXI ст., що творилася різними мовами. Котинська пише про багатомовність львівського тексту та нагадує чотири окремі його міські візії: німецьку («габсбурзьку»), єврейську, польську та українську. Але це не тільки видання для історика чи літературознавця, бо зацікавить навіть нефахового читача і львівською історією, і списком книжок, які згадуються в тексті. Та й сама авторка пише, що «література не існує без читача», бо написане починає жити лише в мить читання. Особливого шарму дослідженню також надають ще й майстерно підібрані ілюстрації-хроніки міста Лева.

Філіп Сендс «Східно-Західна вулиця: повернення до Львова» (Видавництво Старого Лева, 2017)

Якось готуючись до гостьової лекції у львівському університеті британський юрист-міжнародник Філіп Сендс з'ясував, що із містом Лева його пов'язує не тільки відрядження та місце проживання його дідуся до еміграції. Бо університет, де виступає Сендс, має і знаних випускників – двох видатних юристів-міжнародників Герша Лаутерпахта і Рафала Лемкіна, хоча… про це мало знають у самій alma mater. Так поступово з'являється книжка, над якою британець працював 7 років, досліджуючи архів як власної родини, так і документальну історію Львова. Тому це також і добрий приклад кропіткого вивчення міської історії та феномену історичної пам’яті. При цьому це ще й історичний детектив, у якому розповідь розвивається відразу в декількох площинах: особистій, сімейній та світовій. Та й місто Львів, наголошує у вступі до читача юрист-письменник, займає у цій історії важливе місце.

(Visited 785 times, 1 visits today)