Володимир Єрмоленко для #ПроЧитання: “Бібліотека – це ніби квиток на кожен день у будь-яку точку світу”

Фото зі сторінки Facebook Володимира Єрмоленка

Для рубрики #ПроЧитання Володимир Єрмоленко, філософ, публіцист та есеїст, розповідає про книжки, які збирається читати, про те, як він став “маршрутковим письменником”, про два рідери та велику паперову бібліотеку та видання, які повпливали на його сприйняття світу у певні періоди життя.


Що ви зараз читаєте? Розкажіть про останні найцікавіші прочитані вами книжки.


Є кілька найсильніших останніх вражень. По-перше, це роман британської письменниці Джанет Вінтерсон “Пристрасть”. Дивовижне поєднання дуже чуттєвої прози і спроби уявити людину в незвичному історичному контексті. Також великі враження від “Не відпускай мене” Ішиґуро, передусім від того, якою зворушливою є людяність у ситуації, коли людяність під загрозою. Дуже сильна одна з останніх повістей Маргеріт Дюрас “Коханець” – дуже відома річ, але відкрив її тільки нещодавно. Текст про те, як людина згадує своє перше кохання, яке відбулося півстоліття тому.

Якщо говорити про нехудожні книжки, то я люблю читати істориків на кшталт Тоні Джадта чи Тімоті Снайдера. Дуже сильна остання книжка “Чорна земля” (“Black Earth”) Тімоті Снайдера – історія голокосту, але водночас попередження для нас. Вона справила дуже сильне враження.

Також активно читаю українську літературу. Двоє моїх друзів Вахтанг Кебуладзе та Андрій Бондар випустили минулого року власні книжки –“Чарунки долі” та “І тим, що в гробах”. Це сильна та оригінальна українська есеїстика. З художньої літератури останнє сильне враження – “Забуття” Тані Малярчук. Роман про Вячеслава Липинського, але передусім про біль – його та наш, минулий та сучасний. Хочу також прочитати “Баборню” Мирослава Лаюка. Також з художньої літератури дуже сподобалася книжка “Щасливі голі люди” Катерини Бабкіної. Нещодавно також була збірка “Невимушені” (я там писав післямову) з дуже хорошими оповіданнями. Ну і, звісно, “Тамплієри” Сергія Жадана.


Де, коли і як ви читаєте?


Я читаю будь-де і будь-коли. Маю дуже інтенсивне життя, тому шукаю будь-якої можливості для читання. Читання мені цікавіше, ніж традиційні розваги. Дуже багато читаю у транспорті, оскільки в транспорті проводжу приблизно три години на день. Тож цей час маю для читання і навіть писання. Я багато пишу в транспорті – на планшеті чи в записниках.

Мені подобається, що писання перестало бути чимось ритуалізованим, що ти можеш “входити” в нього за будь-яких ситуацій.

Це робить тебе відкритішим для натхнення, мені здається. Тому я часто в маршрутках чи в метро на планшеті. Я іронічно себе називаю “метроінтелектуалом”.

Але, звісно, багато читаю вдома, в мене хороша бібліотека.

Книжки — це насправді величезний космос досвіду людей, це те, що найважливіше в них. Це можливість прожити чужі життя, в інших епохах, з іншими думками, в іншій статі, з іншим кольором шкіри. Цей момент перевтілення — це те, що дають книжки. Я намагаюсь цією можливістю скористатись, коли можу.


Чи є у вас певна система для читання? (наприклад, зранку тільки нон-фікшн, або не менш як 50 сторінок на день тощо)


У мене немає такої системи. Є книжки, які я читаю суто для задоволення, а є, які із певною метою. Головна мета — зрозуміти щось для того, щоб можливо це “щось” відобразилось в моїх власних книжках чи лекціях.

Оскільки я багато працюю в жанрі нон-фікшн, маю багато читати; якщо я пишу про якогось автора, маю жити якийсь час з його чи її текстами. Для книжки “Далекі близькі” я мав прочитати велику кількість текстів, про кожного з цих авторів, їхніх біографій та творів. Ти мусиш сам зрозуміти, скільки тобі потрібно прочитати, щоб зжитися із цим автором, щоб його відчути. Щоб зрозуміти, що ти можеш щось про нього сказати. І тут потрібна система – бо ти ніби досліджуєш незнайому територію, і методичність такого дослідження саме дає тобі задоволення. Бо ця територія поступово відкриває себе тобі.

У мене наступна есеїстична книжка буде про історію кохання в Європі. І тут звичайно має бути система. Я приблизно розумію на ґрунті яких творів мистецтва, я буду її формувати.


Чи ведете нотатки про прочитані книжки? Ось літературна критикиня Ганна Улюра розповіла, що прочитала за рік 300 книжок, про кожну із них має запис у щоденнику.


Робити нотатки – це правильний підхід. Я це роблю, коли для мене важливо, щоб ця книжка залишила слід у моїх думках, коли вона є запрошенням щось зробити. У мене є три товсті блокноти із конспектом та думками до наступної есеїстичної книжки.

Але інколи можна просто читати, без нотаток. Бо книжка може бути самоціллю. Коли вона є самоціллю, коли далі ви не маєте із нею нічого більше робити, вона просто є реальністю, в яку ви занурюєтесь, як в океан.


У вас є домашня бібліотека? Скільки у ній книжок?


Так, у нас вдома чимала бібліотека. Ми з дружиною Тетяною Огарковою формуємо її разом, уже чимало років. Думаю, у нас десь близько 2 тисяч книжок. Колись вів перелік книжок, знав скільки точно у мене їх є. Зараз давно цього не роблю. І це дуже добре, бо інколи ти просто дивуєшся книжкам, які в тебе є, і ти навіть про це не підозрював. Ніби раптово зустрічаєш друзів, які давно переїхали до іншої країни.

Бібліотека – це ніби квиток на кожен день у будь-яку точку світу.

Ви можете подорожувати куди завгодно. Кожна книжка має свій унікальний досвід, свою унікальну реальність. Це дуже особливе багатство.


Які книжки до вподоби більше, електронні чи паперові?


Дуже добре ставлюсь до електронних книжок. Маю декілька рідерів — Kindle та Pocketbook. Перший для англійських, другий для російських та українських книжок. Я багато подорожую, і дуже добре мати із собою таку штуку.

Але є одна небезпека. Річ у тому, що з електронними книжками складно запам’ятати назви книжок, імена авторів. Сприймаєш книжку як один суцільний текст. Електронні книжки дуже важливі більше для роботи, коли сам щось пишеш, коли хочеш з цими текстами працювати.

Але часом ви хочете не працювати з текстами, а просто спілкуватися з ними, як з людьми, тобто пам’ятати їх в обличчя, знати їхні історії, пам’ятати їхні імена, – бо кожна книжка має ім’я, як і людина.

І тоді вам потрібна паперова книжка, зі своїм обличчям, зі своїм тілом. Я намагаюся максимально купувати українські паперові книжки. Вважаю, що наша книжкова сфера — це немовлятко, яке потребує підтримки. Яке тільки починає розвиватися, і книгарень не так багато, і їх треба максимально підтримувати. Навіть коли я розумію, що не буду цього зараз читати, і повернуся до нього через місяць, рік чи п’ять років, все одно намагаюся купувати усе, що мене цікавить. Чи це історія, чи це художня література, чи це есеїстика. Тому раз на тиждень я заходжу в “Книгарню Є”, наприклад, і ніколи звідти не йду без книжок.


Розкажіть про декілька книжок, які стали ключовими у вашому житті, щось змінили?


Я вважаю, що людина має змінювати життя не через прочитану книжку, а через свій власний досвід. Книжка – це лише один із голосів. Іншим голосом можуть бути власні події, чи події у світі.

Тому я не можу сказати, що є книжки, після прочитання яких я повністю змінив своє життя. Ні, таких немає. І я не радив би нікому такі книжки мати.

Важливо чути інші голоси, але жоден інший голос не має вказувати тобі, що робити. Треба життя власним розумом.

Є книжки, які до певної міри змінювали траєкторію мого думання, моєї творчості, та мого розуміння світу. І те, куди я хочу рухатися. У 15 років я читав дуже складну філософську літературу. Я прочитав Аристотеля в 15 років, а “Критику чистого розуму” Канта в 16 років. Ті, хто знайомі із цими текстами, розуміють, що для них потрібне терпіння та система. У 15-16 років складно мати терпіння, але я дуже ретельно працював над собою. “Критику” я читав десь місяць. І це мене дуже сильно занурило в абстрактне мислення. Але це була дуже класна школа, як школа вищої математики, чи дуже складного джазу. Я досі не знаю, чи це було правильно, чи це була помилка – але, без сумніву, ця школа залишила серйозний слід у мені.

Далі років у 20 мене почали цікавити абсолютно інші книжки. Більш живі та конкретніші, прив’язані до реальності. Тоді я захопився Вальтером Беньяміном, італійською мікроісторією (Карло Ґінзбурґ), чи французькими істориками (Бродель, Ле Ґофф, Делюмо, Ар’єс) і філософами. Я відчув, як мислення може бути конкретним, як воно може торкатися реальності, відчувати її на дотик. Пізніше, коли мені було ближче до 30, я написав про Беньяміна книжку – “Оповідач і філософ”.

Також у 20 років я почав читати українську сучасну літературу. І це було велике враження. Я зрозумів, що українська культура страшенно цікава. І це був перший поштовх від дуже абстрактної та концептуальної літератури до більш художньої. Від книжок, які крутяться навколо концептів до книжок, які крутяться навколо історій та образів. Ці обидва типи книжок дуже важливі. Концепти без образів — абстракті та бідні, а образи та історії без концептів не так багато можуть розповісти іншим, не такі глобальні. Читав Жадана, Андруховича, Бондаря, Забужко, Прохаська. Можливо із запізненням, але всі ці люди дуже сильно на мене вплинули.

Після 24 років я опинився у Франції. Прожив там із перервами два з половиною роки. Це був дуже інтенсивний період читання. Я писав докторську дисертацію, працював в багатьох бібліотеках, життя на 50% складалось із життя в бібліотеках. Це був дуже цікавий досвід. Я практично був занурений у велику європейську культуру. Давно вже живу іншим життям, але саме цей досвід мене досі тримає. Я ніби пірнув на дно океану. Було складно дихати, але те, що я там побачив, і досі перед моїми очима. Звісно, я багато читав французьких книжок. Тоді на мене вплинуло найбільше книжки з історії ідей, біографії. І можливо з цього почався мій рух до книжки “Далекі близькі”.

Зараз мене змінює дуже якісний нон-фікшн. Здебільшого, американський чи британський. Це можуть бути книжки й журналістів, і психологів, і нейрофізіологів. Дуже різні люди – філософ Ален де Боттон, психолог Деніел Канеман чи нейронауковець Деніел Ґоулмен.

Найбільше мене цікавить поєднання дуже різних речей: літератури з одного боку, історії ідей, які є не менш цікавими за фікшн, та сучасної науки, яка досліджує мозок, емоції та поведінку.

Мене дуже цікавить філософське питання про людину. Ким є людина, що таке її мозок, що таке її емоції. І до цих загадок важливо підходити з трьох боків — науки, історії та фантазії.


Ви любили читати в дитинстві? Яка книжка була найулюбленішою?


Ні, в дитинстві я не любив читати. Дуже мало читав. У мене дуже освічена родина. Тато і мама викладачі філософії. Але в школі на уроках української літератури та іноземної я був поганим учнем. Я став читати зненацька, тільки в останніх класах. І тоді були перші якісь враження. Мене в школі просто “порвали” “Тіні забутих предків”. На мою доньку вони – власне, зараз поки що фільм Параджанова – теж справили дуже сильне враження, хоча їй було тільки 7.

Але дуже багато з того, що я мав прочитати із зарубіжної класики, я не читав. Не читав Маркеса, Кафку, Гемінґвея, Фіцжеральда – майже нічого. Все змінилося в університеті, в Києво-Могилянській академії: ось тут я почав читати. І, вважаю, що це не так погано. В мене є відчуття, що я чогось не дочитав, тому мушу наздоганяти. Людина дуже часто бореться проти того, ким вона була в 14-15-16 років, в часи пубертату. Це точка, яку ти хочеш подолати. Моя точка, це людина, яка не цікавилася цими речами, а тільки футболом та математикою, може. Можливо, тому мене зараз так цікавить література.


У вас є книжки, які ви радите друзям/знайомим найбільше?


Раджу часто і постійно залежно від сфери. Якщо людина питає, що прочитати про історію XX століття, є мастрід від видатного історика Тоні Джадта “Postwar: A History of Europe Since 1945”. Або розмова Джадта з Тімоті Снайдером “Thinking the Twentienth Century”.

Якщо мене питають про СРСР чи тоталітаризм, я дуже раджу всім читати книжки українських дисидентів. Це величезний клас, який треба знати й розуміти. Це дає розуміння, звідки взагалі з’явилась Україна, з якої потужної волі цих людей та їхнього геройства в таборах. Василя Стуса, спогади про нього, Мирослава Мариновича “Всесвіт за колючим дротом”, Миколу Руденка, Євгена Сверстюка та інших. Це дуже важливо.

Якщо ж питають про художню літературу, то я раджу передусім концептуальну література, яка ставить певні питання перед людиною. Один з улюблених авторів Жозе Сарамаго. Наприклад, його роман “Сліпота”. Також дуже люблю Маріо Варгас Льосу, Джанет Вінтерсон, Ірвіна Ялома. Також раджу усім українську літературу — Сергія Жадана, Юрія Андруховича, Оксану Забужко, Толю Дністрового та інших. Також раджу усім “Фелікс Австрію” Софії Андрухович.


В чию б домашню бібліотеку вам би цікаво було зазирнути, і чому?


Це могла бути бібліотека людей, які мені близькі. Вальтер Беньямін — це людина, яка завжди читала незвичні книжки. Питання не в тому, яка бібліотека, а, на які книжки ти звертаєш увагу. Беньямін навчив мене звертати увагу на книжки, на які ніхто б не звернув увагу. Це якісь фельєтони кінця XIX століття, чи листування, чи роботи другорядних авторів. Це речі, які можуть багато сказати про епоху, і сказати чим ми відрізняємося від інших епох.

Насправді, треба йти від мейнстриму до більш неочікуваного та забутого. У цьому є сенс культури, мені здається. Люди, які займаються культурою, читають те, про що інші забули, чи не читають.

Наприклад, нещодавно я читав кілька британських та французьких колоніальних романи XIX століття. Вони дуже багато говорять про те, як британці та французи тих часів сприймали африканців – і чому Європа тоді була такою расистською. Це вам дає можливість бачити реальність більш складною і тоншою, ніж вона здається на перший погляд.


Читати: #ПроЧитання: читацькі звички та улюблені книжки Тетяни Терен

Читати: #ПроЧитання: що і як читає Ірина Славінська

Читати: “Книжкові люди” розповідають про улюблені українські книжки

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

119 thoughts on “Володимир Єрмоленко для #ПроЧитання: “Бібліотека – це ніби квиток на кожен день у будь-яку точку світу”

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating
  it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas
  for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 3. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question which I’d like to ask
  if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and
  clear your head prior to writing. I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Many thanks!

 4. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web
  will be a lot more useful than ever before.

 5. Howdy! This article could not be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly will send this information to him.
  Fairly certain he will have a very good read.

  Thank you for sharing!

 6. Hey! I realize this is sort of off-topic however I had to ask.
  Does building a well-established website such as yours take a large amount of
  work? I’m brand new to writing a blog however I do write in my journal every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 7. Hey there! Quick question that’s completely off
  topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct
  this issue. If you have any recommendations, please
  share. Many thanks!

 8. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 9. Hi I am so excited I found your blog, I really
  found you by mistake, while I was looking on Yahoo
  for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a
  all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  much more, Please do keep up the fantastic jo.

 10. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me
  out much. I hope to give something back and aid others like
  you aided me.

 11. Good day! I just would like to offer you a huge thumbs up for the great information you have right here on this post.
  I’ll be coming back to your web site for more soon.

 12. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other
  websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my
  readers would value your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to shoot me an e-mail.

 13. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries
  that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having
  side effect , people can take a signal. Will likely be
  back to get more. Thanks

 14. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 18. After I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able
  to remove me from that service? Many thanks!

 19. First of all I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing.

  I’ve had difficulty clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes tend to be lost simply just trying to figure out how to
  begin. Any recommendations or hints? Thank you!

 20. I blog often and I truly appreciate your content. This article has truly peaked
  my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new information about
  once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 21. Right here is the right blog for anybody who would like to understand this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you (not that I
  really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been written about for many years.
  Excellent stuff, just great!

 22. What i don’t realize is in truth how you’re not really much more neatly-appreciated than you may be now.
  You are so intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this topic, produced me for my
  part consider it from a lot of various angles. Its like women and men don’t seem to be fascinated except it’s something to accomplish with Girl gaga!

  Your own stuffs nice. Always handle it up!

 23. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided to check out your blog
  on my iphone during lunch break. I love the information you present
  here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyways, good blog!

 24. you are in point of fact a good webmaster. The site loading speed
  is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you’ve performed
  a great task in this subject!

 25. Thank you, I have recently been searching for info about this
  subject for a while and yours is the greatest I have discovered so far.
  However, what concerning the bottom line? Are you certain in regards to the source?

 26. My brother suggested I might like this blog.
  He was entirely right. This post actually made my day.
  You can not imagine simply how much time I had spent for
  this info! Thanks!

 27. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website
  yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like
  to know where u got this from. thank you

 28. My brother recommended I might like this website.
  He was once totally right. This publish actually made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thank you!

 29. I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn lots of new stuff right here!

  Best of luck for the next!

 30. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thank you

 31. Its like you learn my thoughts! You seem to understand so much about this, such as you wrote the e-book in it or something.

  I think that you simply can do with some percent to drive
  the message house a bit, however instead of that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I’ll certainly be back.

 32. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website.
  It looks like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Many thanks

 33. Simply wish to say your article is as amazing. The clarity for your post is just
  spectacular and that i can assume you’re an expert in this subject.
  Well with your permission let me to take hold of your feed to keep updated
  with forthcoming post. Thanks one million and please carry on the gratifying
  work.

 34. Hi there I am so excited I found your web site,
  I really found you by error, while I was
  browsing on Bing for something else, Regardless I am here
  now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and
  a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment
  but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the fantastic b.

 35. What i do not understood is if truth be told how you’re not really a lot more smartly-favored than you might be
  right now. You are very intelligent. You recognize therefore significantly in relation to this matter,
  made me personally consider it from so many varied angles.

  Its like women and men aren’t interested except it’s one thing to do with
  Lady gaga! Your individual stuffs nice. All the time care for it up!

 36. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and
  I was curious about your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to trade techniques with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.

 37. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website.
  It appears as though some of the written text within your
  posts are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?

  This may be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

 38. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the
  same nearly very often inside case you shield this increase.

 39. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites
  for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 40. I blog frequently and I seriously appreciate your content.
  This great article has truly peaked my interest. I’m
  going to book mark your site and keep checking for new
  information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 41. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post
  is simply spectacular and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 42. Undeniably consider that which you stated. Your favourite justification appeared to be on the web the easiest factor to understand of.
  I say to you, I definitely get irked while folks consider concerns that
  they just don’t understand about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect
  , other people can take a signal. Will likely be back to get more.

  Thank you

 43. hello!,I like your writing so so much! proportion we keep in touch more approximately your post on AOL?
  I require an expert in this area to resolve my problem.
  May be that’s you! Looking forward to peer you.

 44. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared
  to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top
  and defined out the whole thing without having side-effects , people could
  take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 45. May I simply just say what a comfort to discover somebody
  that truly understands what they’re discussing online.

  You definitely understand how to bring a problem to light and
  make it important. More people really need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised you aren’t more popular because you most certainly have the gift.

 46. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet
  browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you recommend a good internet hosting
  provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 47. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again.
  Regardless, just wanted to say fantastic blog!

Залишити відповідь