«З’являється міцна зв’язка: хороша ілюстрація — це Україна», — ілюстраторка, співзасновниця клубу Pictoric Анна Сарвіра

Фото Жені Перуцької

З ілюстраторкою Анною Сарвірою, яка входить в кураторську групу Pictoric, ми зустрічаємося у тихому дворику в середмісті Києва. Тут і вулична виставка робіт ілюстраторів на тему прав людини, і оригінальне кафе — місце теж служить одночасно і кав’ярнею, і виставковим простором для робіт художників-ілюстраторів. 

Команда клубу ілюстраторів Pictoric’а — ілюстратори Олена Старанчук, Олег Грищенко, Анна Сарвіра та їхні колеги — цього року святкує своє 5-річчя, і за цей час їхня дружня співпраця «за інтересами» переросла у роботу над конкретними цілями: можливість показувати іноземцями Україну в ілюстраціях та запрошувати їхніх кращих фахівців до нас з майстер-класами. Зі слів Анни, сталої команди у проекту зараз немає: є кураторська група з трьох людей, яка вирішує основні креативні питання, кілька менеджерів, що допомагають з організаційними тощо завданнями, та друзі-ілюстратори, що залучаються для реалізації окремих ідей та проектів — в цілому десь 10 людей.

За трохи більше ніж годину розмови з Анною ми встигаємо обговорити, як ідея організувати виставку польських ілюстраторів в Україні отримала втілення у вигляді щорічного повноцінного проекту в межах Книжкового Арсеналу та те, які теми в роботах  команди Pictoric змушується задуматися туристів, які хоча б раз бували в наших містах. Окремо також запитуємо про творче ком’юніті Pictoric’а та кращі спільні проекти. Тут Анна іронізує, що їй з колегами просто подобається влаштовувати тусовки, де ілюстратори збираються разом та “скаржаться на життя”, додаючи: «У всьому, що робимо, ми не орієнтуємося на чиїсь смаки, крім своїх власних». Крім того, вона розповідає про власний досвід роботи поза межами клубу і дає поради початківцям відвідувати тематичні події та не боятися показувати свої роботи. Далі — пряма мова Анни Сарвіри, співзасновниці клубу ілюстраторів Pictoric.

З чого почався проект Pictoric?

Все почалося з виставки польсько-української ілюстрації [на Книжковому Арсеналі 2014 року]. Ми з Оленою Старанчук тоді якраз повернулися з Польщі, де півроку перебували за стипендією Gaude Polonia. Ідея була наша, але насправді ми не збиралися робити нічого глобального. Нас просто дуже зачепили ці польські ілюстратори, [роботи яких бачили за період навчання]. Отже, ми приїхали, і мені здавалося, треба всім показувати, що вони там роблять. Тоді ми з Оленою буквально одночасно подумали, що класно було б зробити [в Києві] виставку польських ілюстраторів. Спочатку кожен окремо з’ясовував, як розвивати цю ідею. Як ми прийшли до того, щоб робити виставку саме в Арсеналі, уже й не згадаю. Ближче до [дати тодішнього] фестивалю було вирішено, що треба придумати й назву нашій групі. Бо ми ж не будемо за прізвищами перераховувати всіх, «хто молодець». Потім ми отримали пропозицію зробити нову виставку і все закрутилося. Загалом, нашу спільну роботу прискорив хороший зворотний зв’язок і те, що люди зацікавилися [ілюстраціями]. Наша реакція тоді виглядала приблизно так: о, клас, будемо робити далі!

Про польський вплив та звідки взялася назва?

Ми не придумали нічого іншого (сміється). Командою ми тоді намагалися вигадати якесь нове слово, що могло б асоціюватися і з ілюстрацією, і з картинкою. І це, по-моєму, був єдиний більш-менш пристойний варіант.

Польща наш найближчий сусід і, до того ж, у них дуже крута ілюстрація. Дійсно, там працюють одні з топових світових ілюстраторів у світі. Вони мають потужну школу, отже, вона й впливає на інших. Звісно, у нас теж є хороші ілюстратори, але в Україні, мені здається, ще немає такої собі школи ілюстрації. Всі окремо самі по собі працюють.

Про ілюстрацію та тематичні лекції як напрямки роботи Pictoric

На момент створення клубу просто хотілося показувати ілюстрацію, яка нам самим подобається: привозити роботи іноземців в Україну, а ілюстрації українців за кордон. Знову ж таки, вже потім ми усвідомили, що, крім поляків, маємо багато знайомих ілюстраторів… А ілюстратори  люди сором’язливі: вони переважно сидять вдома, малюють і нічого [з цим] не роблять. Тоді нам здавалося, що ось маємо безліч класних фахівців і їх ніхто не знає, та й самі себе теж хотіли показати! Ми [з нашою командою] стали намагатися десь показати українських ілюстраторів, які самим подобаються. І це вже друге наше бачення того, що ми робимо. 

А якщо ілюстратори вже приїжджають [в Україну], то нехай і діляться власним досвідом. Насправді у нас і в них зовсім різна система роботи. Всі ці речі про роботу ілюстратора, про які вони розповідають, дуже корисні [для нашої аудиторії] — ми до цього тільки приходимо.  Тому разом ми почали організовувати цілу систему воркшопів і лекцій, бо часом завдяки таким тематичним подіям ти як ілюстратор раптом починаєш розуміти, звідки ноги ростуть та як це все працює.

Звісно, у нас теж є хороші ілюстратори, але в Україні, мені здається, ще немає такої собі школи ілюстрації. Всі окремо самі по собі працюють.

Про еволюцію роботи команди Pictoric через співпрацю з Книжковим Арсеналом

Найперше, ми почали по-іншому працювати з простором. Тобто в перший раз ми трохи були шоковані: «Боже мій, треба зібрати ілюстрації польських ілюстраторів! Хоч якісь, може, хтось відповість!». Вже зараз ми намагаємося заздалегідь обдумувати концепції та пробуємо робити різні виставки. Раніше збирали [для таких виставок] ті роботи, які вже були готові. Найуспішніша виставка робіт By the way, life is wonderful, що до цього ми мали, була та, спеціально для якої кожен ілюстратор малював по одному плакату. Все було настільки круто, бо виглядало природно разом та мало загальну тему. 

Звичайно, Арсенал трохи розібрався з простором, мені здається. Вони все-таки добре працюють над логістикою, концепцією фестивалю та зручностями людей — все це стало якось простіше та легше. Також Арсенал почав допомагати нам привозити художників  [в Україну] та домовлятися про це. Бо, чесно кажучи, у нас іноді було таке, що ми чогось привозили художників своїм коштом. Перші виставки були за підтримки Польського інституту, Чеського культурного центру і Французького культурного інституту. Потім художники то самі приїжджали, то були ще якісь непорозуміння. У цьому році команда фестивалю сконтактувала нас з посольствами, що, відповідно, допомогло привезти ілюстраторів на Арсенал. До того ж, ми намагалися після кожної виставки на Книжковому Арсеналі зробити невеликий каталог. Тоді видно, що, власне кажучи, було виставлено, які у кого уявлення про ілюстрації, особливо в іноземних авторів, і це можна взяти погортати.

Про юридичний статус та організацію роботи всередині команди

Для роботи над некомерційними проектами команда Pictoric створила громадську організацію. В якийсь момент ми зрозуміли, що мало того, ми працюємо безкоштовно, але якщо не дають гроші на сам проект — це неможливо. Зараз ми намагаємося подаватися на гранти та можливості підтримки культурних центрів посольств. Саме тому з юридичної точки зору ми оформили наш статус. Це, звичайно, теж трохи морока, бо ілюстратори — люди неорганізовані. Всі ці папірці, документи, звітності…

У кураторську групу зараз входять троє людей: я, Олена Старанчук і Олег Грищенко. Вигадати виставку чи концепцію — ми втрьох переважно і збираємося. Також ще є ті, хто допомагає як менеджери (до прикладу, в цьому році до нас приєдналася Софія Кришталь), та друзі-ілюстратори. В цілому, працює команда із 10 людей та дехто постійно співпрацює з нами по проектах. Наприклад, ілюстратор Ілля Угнівенко як «наша права рука» допомагає з розміщенням ілюстрацій на виставках. Також ми можемо розраховувати на ілюстраторів Анну Андрєєву, а ще Женю Полосіну й Анну Іваненко з сері/графа (київська візуальна студія, що займається друкованою графікою, графічним дизайном та ілюстрацією — прим. авт.): вони завжди допоможуть щось організувати, порадять, і зрештою, навіть малюють. Часто буває, що є проект у статусі «терміново» і треба три готові плакати на післязавтра — швиденько їх збираєш і вони допомагають. 

Для іншої допомоги з різними завданнями зараз також намагаємося залучати людей, які розбираються в питаннях грантових заявок тощо. Ми зрозуміли, що коли береш на себе дуже багато, не можеш все і організовувати, і придумати. Це як в тій фразі «і жнець, і швець, і на дуді грець», тобто у сенсі все робити самому. Є люди, які краще за тебе знають потрібні питання, тож чому б не попросити у них допомоги. Ми до цього за 5 років нарешті прийшли.

Проект плакатних портретів «Діячі України»

Діячів нам запропонували зробити, по-моєму, на львівський Дитячий форум видавців [у 2014 році]. Це було відразу після Арсеналу, ми ще тільки притиралися одне до одного і намалювали ці плакати портрети 20-и письменників. Вийшло так, що всі ми цим захопилися та все воно якось вдало пішло. По-перше, ілюстратори — такі люди, що  «о, Боже мій, давайте ще когось намалюємо». По-друге, нам писали з запитаннями, «а чому тільки письменники, а де вчені?». Фактично просто змусили малювати ще! Всього є аж 113 плакатів з цієї серії. 

Щодо місця для виставок проекту, то найчастіше нам їх пропонували. Навіть дуже активно писали люди з маленьких міст: ось є міська бібліотека, хочемо там щось зробити, надсилайте свої роботи. Насправді з «Діячами» було, напевно, 30 виставок і не тільки в Україні. Ми і в Грузії, і в Польщі їх виставляли. Найчастіше локації нам пропонували, але іноді ми й самі писали: всі, в принципі, завжди раді, коли їм просто привозять плакати безкоштовно. Отже, чому б і не виставити!?

У нас досить експериментальні ілюстрації. Якщо на перший час, ілюстратор раніше сидів удома, то й не чув жодних відгуків на те, що робиш. Потім коли ми почали виходити на ярмарки та представляти там свої роботи, стали отримувати відгуки на них. Ясна річ, були досить дивні: наприклад, нас постійно запитували, чому в вас жінки такі некрасиві або ще що-небудь такого типу. Часом люди підходили й заявляли, що «я так теж можу, мій 8-річний син теж». Або щось типу такого, але це насправді 0,01% … В цілому, більшість відгуків були класними. І якщо тебе, звичайно, не намагаються побити за твій плакат, то заради Бога. У кожного своя думка!

Про проект YellowBlue як можливість розказати про Україну іноземцям

Іноді ми намагаємося переосмислити те, що вже було. І, зрозуміло, багато людей малює на українську тематику. Ми якраз їхали в Португалію і подумали, що потрібно щось прикольне показати про Україну, бо розуміли, що про нас там мало хто що знає. Не хотілося робити щось цілком очевидне, типу ось є Батьківщина-Мати, а ось є вишиванка. Тому ми вирішили зробити проект про Україну, але очима українців, тобто все, що ти бачиш: і Батьківщину-Мати, і вишиванку, і маршрутку, і кіоски з кавою, які у нас через кожні 5 метрів; і цю качалку на [київському] Гідропарку.

[До усього цього] ми написали невеликі пояснення, нам допомогли перекласти їх на португальську. Було дуже весело, коли люди, які підходили подивитися ілюстрації, казали, «це я не розумію!», а потім раптом вигукували: «ооо, маршрутка!». Цей проект потім ми презентували у різних країнах. Наприклад, у Берліні також була виставка, і коли ми пояснювали ілюстрацію про маршрутку, буквально півзалу тих, хто бував в Україні, сміялися: ми знаємо, що це таке. Тобто цей проект можливість показати Україну з різних точок. Щось хороше, щось погане, але в будь-якому випадку воно повинно було бути смішним.

Саме всі ці речі [про Україну] ми хотіли показати більш сучасно. Іноді це, звичайно, ставлять нам у докір: кажуть, що ми продалися, бо це не в нашій традиції таке малювати. Кажуть «навіщо показувати маршрутку, якщо у нас є Леся Українка?». Але нам хочеться показати і те, і інше. Насправді коли ти можеш посміятися над тим, що у тебе є, це прикольно. Іноземці ж теж не очікують в казку потрапити, [коли приїжджають відвідати нашу країну]

Було смішно якось в Німеччині. До нас постійно підходили люди і майже кожен другий німець говорив: «Був якось в Києві, слухайте, а чому у вас там так багато кав’ярень?». Це людей п’ять запитали за цей вечір. Насправді зараз і безвіз, і лоукости, і люди стали більше подорожувати в Україну, тому вони вже знають, про що ти жартуєш і що маєш на увазі [у своїх ілюстраціях]. Часом на виставках люди говорили «клас, у вас Карпати, а яка Одеса!» та «які у вас ілюстратори, ми взагалі не знали, що в Україні є ілюстратори!». Зараз же у людей з’являється міцна зв’язка: хороша ілюстрація це Україна.

Чи є якісь речі, які хочеться зробити, але поки немає на це ні ресурсів, ні часу?

Ми думали про формат великого фестивалю або конференції для ілюстраторів не на один день, а відразу на кілька і, можливо, навіть у закритому приміщенні. Але на це потрібні час і гроші. Це дорого коштує привезти багато спікерів та вийти на міжнародний формат. Також нам дуже цікаві формати вуличних виставок. Ми вже спробували, хоча це досить складно: треба отримати всі дозволи, встановити стенди. Але так ви поставили виставку вуличних ілюстрацій десь посеред міського проспекту, люди просто йдуть додому з супермаркету і подумають «о, клас, треба подивитися, що тут». Мені здається, це класний момент. 

Ми завжди орієнтуємося на Польщу, а за кордоном вже є окремі майданчики, де художники можуть виставляти свої постери, і це прикольно. Тобто ти просто прийшов і показав, що у тебе є. Це теж такий запит: ми намагалися щось зробити за межами Києва, але це взагалі нереально. Коли говориш, що потрібні стенди (а не дерев’яні мольберти, які люди просто віднесуть разом з роботами), всі такі у відповідь «стееенди?» — і на цьому вся справа закінчується. У нас була спроба возити кілька наших виставок по всій Україні і робити саме вуличні [експозиції]. Все просто впирається в гроші.

У нас досить експериментальні ілюстрації. Якщо на перший час, ілюстратор раніше сидів удома, то й не чув жодних відгуків на те, що робиш. Потім коли ми почали виходити на ярмарки та представляти там свої роботи, стали отримувати відгуки на них.

А як щодо проектів в українських регіонах?

Ми насправді робили і [у нашому портфоліо] є купа проектів, які можна показувати й далі, до прикладу, про права людини та про медіаграмотність. Мені здається, що плакатний формат — те, що ми б хотіли показувати. До нас іноді звертаються люди з регіонів, але, звичайно, найбільше там не вистачає приміщень. Знаєте, у Києві є Арсенал та ще кілька галерей, але коли їдеш по регіонах (особливо якщо це не обласний центр), там і виставлятися особливо немає де. Якось ми навіть мали виставку в бібліотеці на табуретках. 

Запит у людей є, а можливостей немає. Але коли нам пишуть, ніколи не відмовляємо. Бо це в будь-якому випадку класно, що люди проявляють ініціативу і хочуть запросити. Поки для нас плакатний варіант для подібних подій найбільш доступний. Тут і діти можуть подивитися, і дорослі. Для дітей — це просто весело й прикольно, та й наші ілюстрації зовсім несерйозні, а для дорослих — момент, коли люди йдуть із враженнями «а, ось що вони мали на увазі!».

Чим може пишатися Pictoric за свої 5 років?

Припустимо, тим, що ми цілих 5 років існуємо. Це вже непогано, бо іноді хочеться сказати, «ну його все до біса, піду на дивані полежу» (cміється). За ці роки ми сформували непогане ком’юніті, а також нас тепер знають за кордоном — раз на місяць маємо виставки за кордоном. І куди б ми навіть не подавалися, нам пишуть з різних фестивалів і кажуть, що «знаємо ваш проект, надсилайте». Це насправді круто! Ми просто беремо і представляємо Україну за кордоном вже за результатами попередніх робіт.

Про власний стиль ілюстрації та роботу над ним

Мені здається, ти спочатку просто пробуєш різне. Ілюстрація — той жанр, де в автора є дуже багато різних завдань, у залежності від того, що робиш. Якраз тут варто експериментувати. Коли ти експериментуєш та не маєш обмеження ні в матеріалах, ні в стилях, часто пробуєш різні варіанти. Якщо говорити про комерційні замовлення від різних замовників, то часом хтось готовий на якісь абсолютно божевільні речі: до тебе приходять і кажуть, «ось є стіна 10х10м — намалюй її». Чудово, поекспериментуємо! І стиль, мені здається, в таких експериментах і народжується. 

Коли ми робили виставку в [київському] ЦУМі, там у вікнах були мої роботи. Це я вперше малювала такі гігантські плакати розміром 2х3м. І ти просто сидиш з ідеєю  та думаєш, «навіщо я в це все вплуталася», але воно загартовує і тримає в тонусі. Мені здається, стиль формується і своїми такими муками та досвідом «з того, що вдалося побачити раніше». Звичайно, є генії з власним баченням з самого початку [кар’єри]. Всі інші ілюстратори просто дивляться на все навколо, обирають те, що подобається, і намагаються все це переосмислити та «зліпити себе».

Чи ілюстратори також малюють «в стіл»?

У мене є роботи, які колись намалювала і вийшло щось дивне. Іноді ілюстрацію просто кудись відкладаєш, через рік знаходиш і думаєш: «А непогано так вийшло!». Якщо говорити особисто про мене, то я з тих людей, які лінуються показувати, чим вони займаються. Для мене дуже важко виставити роботу в Instagram’і та сказати, що «дивіться, який я молодець». Тому, якби не Pictoric, напевно, ніхто б не знав, чим я там займаюся.

Про роботу на західного клієнта

Персонально я працюю з британським агентством і поки не можу сказати, наскільки це добре чи погано. Тобто часом я більше сама собі допомагаю з піаром, ніж моє агентство. Всі ці виставки постійно «мигають» у медіапросторі, отже, може люди й не згадають, чим я там займаюся, але чують знайоме прізвище. 

У агенства, як розумію, є своя база ілюстраторів. І коли вони приходять з нею до клієнта, показують йому наші роботи. Я вже зробила з агентством пару книжок. Це непогано, але через те, що робота йде відразу з великою кількістю ілюстраторів, легко загубитися. Тому не можу сказати, що я прямо працювала з видавництвами, з якими хотіла б, та й я навіть не впевнена, як це взагалі-то працює. Я дуже поганий стратег, тому все йде за принципами «а, агентство, гарно» і «сама щось зробила, чудово».

Але з іншого боку, розумієте, за кордоном за одну ілюстрацію до книжки платять як тут, в Україні, за всю книжку. Тому навіть з урахуванням відсотка агентства, мені все одно вигідніше працювати для закордонного клієнта. Думаю, ми теж до цього прийдемо, але все залежить від економічного питання. Також знаю, багато хто в нас теж намагається стати агентствами, але поки це не дуже доцільно.

Для мене дуже важко виставити роботу в Instagram’і та сказати, що «дивіться, який я молодець». Тому, якби не Pictoric, напевно, ніхто б не знав, чим я там займаюся.

Про власну (само)освіту та рекомендації для ілюстраторів-початківців

Я намагалася читати книжки саме про ілюстрацію (дуже багато книжок написано саме для початківців) і ось починаю розуміти, що все це пройшла і вже нецікаво. Тому більше читаю, напевно, якісь блоги ілюстраторів чи тематичні обговорення, які конкретно мені цікаві. Власне самоосвіта відбувається через організацію тематичних виставок, поїздки на ярмарки чи фестивалі, де ти слухаєш потрібні лекції. Це насправді дуже круто, бо на деякі речі просто реагуєш: «А чого ж мені раніше ніхто не сказав?». 

Не думаю, що це якась обов’язкова річ — [вища] освіта. Вона, з одного боку, начебто і допомагає: просто ти в Академії 5 років малюєш натуру, отже «я можу намалювати голу людину, ура». З іншого боку, мені іноді здається, що в освіті є такий момент, коли тобі вселяють якісь рамки і зовсім не кажуть, що «ось правила, але коли ти їх переростеш, можеш за них вийти». До цього ти самостійно приходиш (добре, якщо приходиш), але доволі пізно. Я дивлюся, що ті ілюстратори, у яких немає ніякої освіти особливо і яким ніхто раніше не говорив, що «так не можна», просто беруть та роблять. І ти тут такий «о чорт, а я не наважувалася!». Це, як на мене, більше питання таланту і працездатності та такої собі надивленості. Крім того, ви у будь-якому випадку можете навчитися малювати, навіть якщо не навчалися в Академії. Просто робите начерки, ходите на вечірній малюнок, бо це потрібно, але сама стилістика і смак — це питання самостійного виховання. Його можна як не отримати в Академії, так і не отримати без Академії. Початківцям рекомендую їздити на виставки та ярмарки, особливо на міжнародні, і не боятися виставляти роботи. Для мене це свого часу стало мегавідкриттям, що оригінальну ілюстрацію взагалі можна робити, і це справді класно.

Оксана Купер
Аналітик та дослідник з дипломом юриста та великою любов'ю до книжок та кіно. Авторка книжки «Музейні скарби України. Книга-путівник культовими картинами» для корпоративного видавничого проекту «Ощадбанку» (2019). Зачитуюся літературою в жанрі нон-фікшну, веду юридичний кіноблог та Telegram-канал, де розповідаю про право через кінокейси. Найулюбленіший журналістський жанр — інтерв'ю. Вірю, що в Україні успішно може розвиватися власна бізнес-література, просто вона ще пишеться

539 thoughts on “«З’являється міцна зв’язка: хороша ілюстрація — це Україна», — ілюстраторка, співзасновниця клубу Pictoric Анна Сарвіра

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 5. 124935 381154Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Look complicated to far delivered agreeable from you! However, how can we maintain in touch? 132682

 6. Howdy! Thiis post couldn’t be written any better!Reading through this post reminds me of my good oldd room mate!He always kept talking about this. I wioll forward this article to him.Prettyy sure he will have a good read. Thank yooufor sharing!

 7. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 8. Superb post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject?I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.Many thanks!

 9. Excellent post. I used to be checking constantly this blog andI am inspired! Extremely useful information specially the last part 🙂 I handlesuch info a lot. I was looking for this particular information for a longtime. Thank you and best of luck.

 10. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

 11. สมัยที่ใครๆก็มุ่งหมายความสบายสบาย บาคาร่าออนไลน์ก็เลยเป็นตัวเลือกที่โคตรดีสำหรับท่าน UFABET มีบาคาร่าให้เลือกเล่นเยอะพวกเราเป็นคาสิโนที่จ่ายจริง ทำเงินได้จริง สมัครง่าย ระบบฝากถอนอัตโนมัติแล้วพบกันขอรับ

 12. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time acomment is added I get three e-mails with the same comment.Is there any way you can remove me from that service?Bless you!

 13. Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great author. I will make sure to bookmark your blog and may come back someday. I want to encourage one to continue your great job, have a nice evening!

 14. jogar online[…]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated data, nevertheless definitely really worth taking a appear, whoa did a single find out about Mid East has got far more problerms at the same time […]

 15. Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebookgroup? There’s a lot of people that I think would really enjoy yourcontent. Please let me know. Cheers

 16. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody else having similar RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 17. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 18. An interesting discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to write more about this subject, it might not be a taboo subject but typically folks don’t talk about such subjects. To the next! Many thanks!!

 19. You’re so awesome! I do not think I’ve read anything like this before. So nice to find someone with a few original thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality!

 20. Hello there! This blog post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this post to him. Fairly certain he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 21. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little research on this. And he actually ordered me breakfast simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this matter here on your web site.

 22. You are so awesome! I do not suppose I’ve truly read through anything like this before. So good to find another person with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 23. A motivating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you need to write more on this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people don’t discuss such topics. To the next! Cheers!!

 24. I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I really hope to see the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now 😉

 25. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was conducting a little homework on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your website.

 26. I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you make this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own website and want to know where you got this from or what the theme is named. Cheers!

 27. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my search for something concerning this.

 28. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read articles from other writers and use something from other sites.

 29. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been doing a little homework on this. And he in fact bought me breakfast because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here on your web site.

 30. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 31. You’re so cool! I do not suppose I’ve read through anything like that before. So good to discover someone with some unique thoughts on this subject matter. Seriously.. thank you for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 32. A fascinating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more about this subject, it may not be a taboo subject but usually people do not talk about such topics. To the next! Cheers!!

 33. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutesand actual effort to produce a good article… but what can I say… I procrastinate a lotand never manage to get nearly anything done.

 34. Hi there, I do think your web site could be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, great blog!

 35. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody getting identical RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 36. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was conducting a little research on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this matter here on your website.

 37. Greetings, There’s no doubt that your blog could possibly be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful site!

 38. I blog frequently and I genuinely thank you for your content. This article has really peaked my interest. I am going to book mark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 39. I blog frequently and I genuinely thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 40. An intriguing discussion is worth comment. I believe that you should write more on this subject matter, it may not be a taboo matter but generally people don’t talk about these topics. To the next! Kind regards!!

 41. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 42. I seriously love your blog.. Great colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal website and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Kudos!

 43. May I just say what a comfort to find somebody that actually knows what they are talking about on the net. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular since you definitely possess the gift.

 44. I blog often and I truly appreciate your content. The article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 45. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this subject here on your website.

 46. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 47. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and want to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Many thanks!

 48. This is the right blog for anyone who wishes to understand this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for decades. Excellent stuff, just great!

 49. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough people are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 50. May I just say what a comfort to discover an individual who actually knows what they’re talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people really need to read this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular given that you certainly have the gift.

 51. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little homework on this. And he actually ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your web site.

 52. You’re so cool! I do not believe I have read a single thing like this before. So nice to find somebody with a few original thoughts on this subject. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 53. After exploring a number of the blog posts on your web site, I seriously appreciate your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me your opinion.

 54. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 55. A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you should publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but usually people don’t discuss such topics. To the next! Cheers!!

 56. Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 57. I want to to thank you for this great read!! I absolutely enjoyed every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new things you post…

 58. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this website. I am hoping to view the same high-grade content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 59. I have to thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

 60. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always helpful to read through articles from other authors and practice a little something from their websites.

 61. Can I simply just say what a relief to discover someone who genuinely knows what they’re discussing over the internet. You actually realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people really need to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you aren’t more popular since you surely have the gift.

 62. When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service? Cheers!

 63. After looking into a number of the blog posts on your blog, I honestly appreciate your way of blogging. I saved it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know your opinion.

 64. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 65. Hi there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 66. Hi, I think your web site may be having web browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, excellent website!

 67. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice something from other web sites.

 68. I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 69. Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to create a good article… but what can I say… I put things off a lot and don’t seem to get anything done.

 70. You are so awesome! I don’t think I have read a single thing like this before. So good to find somebody with original thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 71. After exploring a handful of the blog posts on your blog, I really appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know your opinion.

 72. Hi there! I could have sworn I’ve been to this site before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 73. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site now 😉

 74. I blog often and I seriously thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I am going to take a note of your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 75. I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own website and would like to find out where you got this from or just what the theme is called. Thank you!

 76. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my hunt for something regarding this.

 77. The next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you were not too busy searching for attention.

 78. I absolutely love your site.. Great colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own site and want to know where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!

 79. Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this blog.

 80. You are so cool! I do not think I have read through something like that before. So nice to find another person with original thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the web, someone with a little originality!

 81. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 82. I really love your site.. Excellent colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own blog and would like to find out where you got this from or what the theme is named. Kudos!

 83. You’re so cool! I don’t believe I’ve truly read through anything like this before. So nice to discover another person with unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 84. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read articles from other writers and use something from other web sites.

 85. Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never manage to get nearly anything done.

 86. Howdy, I believe your website could possibly be having browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great site!

 87. Hi there! This article couldn’t be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 88. After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 89. Any robot can start a comment with a greeting and end it with a promise.But for a comment to take that next step, for a comment to get you noticed by the blog’s owner, you have to let “you” shine through.카지노사이트

 90. Hi there! This blog post could not be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this article to him. Pretty sure he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 91. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to see the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now 😉

 92. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this issue here on your web site.

 93. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read through content from other authors and practice a little something from their web sites.

 94. I blog often and I seriously appreciate your information. This great article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 95. That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!

 96. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 97. I absolutely love your site.. Very nice colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal blog and want to find out where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

 98. Hi there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 99. Hi, I believe your website could possibly be having web browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 100. After looking into a number of the blog articles on your blog, I honestly like your way of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and tell me your opinion.

 101. Hi there! This post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this post to him. Pretty sure he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 102. Your style is very unique compared to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this web site.

 103. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 104. After looking over a handful of the blog posts on your web site, I honestly like your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my website as well and tell me your opinion.

 105. Hello, I think your blog could possibly be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent blog!

 106. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 107. You’re so interesting! I do not believe I’ve truly read a single thing like this before. So great to find another person with a few unique thoughts on this issue. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 108. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now 😉

 109. After checking out a handful of the blog posts on your blog, I seriously appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and tell me what you think.

 110. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 111. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little research on this. And he in fact ordered me dinner because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this subject here on your site.

 112. When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I receive four emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Cheers!

 113. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I’m hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 114. I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal site now 😉

 115. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 116. The next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, however I genuinely thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 117. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this in my search for something relating to this.

 118. Hello there, There’s no doubt that your site could possibly be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent website!

 119. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read through content from other authors and practice a little something from their sites.

 120. After exploring a handful of the blog posts on your blog, I really like your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know how you feel.

 121. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 122. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I really thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 123. Hi there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 124. Good day! I could have sworn I’ve visited this web site before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 125. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Thank you!

 126. I must thank you for the efforts you have put in penning this site. I really hope to see the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own, personal blog now 😉

 127. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always interesting to read articles from other writers and practice something from their web sites.

 128. A motivating discussion is worth comment. I believe that you ought to write more about this issue, it might not be a taboo matter but usually people don’t speak about such topics. To the next! All the best!!

 129. Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at some of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 130. This is the perfect blog for anybody who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that’s been written about for many years. Excellent stuff, just wonderful!

 131. Right here is the right website for anyone who wants to find out about this topic. You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about for ages. Wonderful stuff, just great!

 132. Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody having identical RSS problems? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 133. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having troubles with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 134. Hello there! This blog post could not be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will forward this information to him. Fairly certain he’ll have a great read. Thank you for sharing!

 135. I blog often and I genuinely thank you for your content. The article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed too.

 136. Next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, but I really believed you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

 137. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little research on this. And he actually bought me lunch because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this subject here on your website.

 138. I’m pretty pleased to discover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every part of it and I have you saved to fav to look at new information on your site.

 139. Having read this I thought it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 140. An interesting discussion is definitely worth comment. I do think that you need to publish more on this topic, it may not be a taboo subject but typically people don’t talk about these topics. To the next! Best wishes!!

 141. An interesting discussion is worth comment. I do think that you should publish more on this subject, it might not be a taboo subject but typically people don’t speak about these subjects. To the next! All the best!!

 142. I’m very happy to uncover this web site. I need to to thank you for your time for this wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and I have you book marked to see new information on your web site.

 143. After looking at a number of the articles on your web site, I honestly like your technique of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know what you think.

 144. You’ve made some really good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 145. An interesting discussion is definitely worth comment. I believe that you need to write more about this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss these topics. To the next! Many thanks!!

 146. It’s genuinely a nice and practical bit of info. I’m contented that you just shared this practical information with us. Be sure to continue to be us updated such as this. Thanks for sharing.

 147. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative.I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 148. Outstanding post but I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Many thanks!

 149. You can certainly see your enthusiasm within the workyou write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe.Always follow your heart.

 150. Hi, There’s no doubt that your blog could possibly be having web browser compatibility issues. When I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent site!

 151. You’re so awesome! I do not believe I’ve read through a single thing like this before. So nice to find another person with a few original thoughts on this subject matter. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with some originality!

 152. I’m excited to uncover this website. I need to to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely savored every part of it and i also have you saved as a favorite to look at new stuff on your site.

 153. Next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, nonetheless I genuinely thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 154. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 155. I was more than happy to discover this great site. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you book marked to see new information in your blog.

 156. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read through anything like that before. So nice to find somebody with some unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 157. Hello there! This post could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will forward this post to him. Fairly certain he’ll have a good read. Many thanks for sharing!

 158. I was pretty pleased to discover this web site. I wanted to thank you for your time just for this fantastic read!! I definitely enjoyed every part of it and i also have you book marked to see new things in your website.

 159. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you should publish more about this topic, it may not be a taboo subject but usually people do not discuss these subjects. To the next! Cheers!!

 160. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 161. Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 162. A motivating discussion is worth comment. I believe that you need to publish more about this topic, it may not be a taboo matter but generally people do not speak about these issues. To the next! Many thanks!!

 163. Hello there! This article could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 164. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 165. Next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I really thought you’d have something useful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 166. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’vetruly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 167. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 168. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this during my search for something concerning this.

 169. May I simply just say what a comfort to discover a person that genuinely knows what they are discussing on the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people ought to check this out and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular because you certainly have the gift.

 170. After looking over a handful of the blog articles on your web page, I truly appreciate your way of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and let me know your opinion.

 171. Aw, this was an incredibly good post. Taking a few minutes and actual effort to make a superb article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get nearly anything done.

 172. Right here is the perfect website for everyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject which has been written about for years. Excellent stuff, just great!

 173. I’m more than happy to discover this site. I want to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely savored every part of it and I have you saved to fav to check out new things in your blog.

 174. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little homework on this. And he in fact bought me dinner simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this subject here on your web site.

 175. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?

  Thanks a lot!

Залишити відповідь