10 не найбільш очевидних книжок авторів із Південної Америки

22-й пункт традиційного бінґо від Yakaboo в зимовому сезоні вимагає від учасників прочитати книжку автора з Південної Америки. Як відомо, в другій половині ХХ століття на цьому строкатому континенті стався бум літератури магічного реалізму. Він закохав у себе мільйони читачів і «навернув» багатьох письменників із різних куточків світу. В Україні перекладено ще не увесь тогочасний латиноамериканський канон, проте деякі видавництва активно працюють в цьому напрямку.

А сьогодні в Південній Америці виходить багато цікавого нон-фікшну, тож у нашій добірці і йому знайшлося місце. Далі про 10 дуже різних книжок, автори яких походять з Колумбії, Бразилії, Мексики, Перу та інших країн Латинської Америки.

Знаний на весь світ колумбійський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1982 року, яскравий представник «магічного реалізму» Ґабріель Ґарсія Маркес вважає себе насамперед журналістом, а не письменником. З молодих років, він, студент-правник, дописував до різних видань і не полишив цієї справи на схилі літ. Навпаки, узявся видавати новий часопис. А крім того, створив фундацію його імені задля підтримки нової латиноамериканської журналістики. До цієї книжки увійшли його публікації з 1950 по 1984 рік у різних жанрах: колонки (зокрема жартівливі) про життя, літературну творчість і подорожі, репортажі з різних країн світу, рефлексії про політичні перипетії та навіть розслідування резонансної смерті дівчини в Італії. 

А бонусом стануть кілька оповідань, де згадуються персонажі його найвідомішого роману «Сто років самотності» — родина Буендія та рідне місто Аракатака, також уміщені в цій книжці. Блискуча публіцистика Маркеса, з одного боку, відкриває його українському читачеві наново, але водночас — він точно впізнає знайомий і такий цікавий голос автора.

Роман відомого в іспаномовному світі прозаїка, поета та журналіста з Уругваю Маріо Бенедетті розповідає про рік життя 50-річного Мартіна — службовця, що тридцять років працює в одній фірмі. За кілька місяців до пенсії він, здається, повністю загруз у рутині, ніщо його не радує й життя здається чи не дарма прожитим. Дружина померла два десятиліття тому, а троє дітей, яких він «поставив на ноги», далекі, хоча й живуть із ним разом. 

Аж раптом наш герой знову закохується — в молоду дівчину, і світ перевертається догори дриґом: тим паче, що вона відповідає взаємністю. Лише одне питання не дає йому спокою щодо їхнього майбутнього, і відповідь на нього він знаходить занадто пізно. 

Це — справжня сповідь чоловіка в формі щоденника, вона читається захопливо, і, попри драматичний кінець, книжку не назвеш важкою. Вона меланхолійна й спонукає читача — навіть значно молодшого за Мартіна — задуматися про те, як минає життя, що в ньому варто цінувати, а що — змінити. Роман «Перепочинок» — взірець сильної прози, написаної дуже просто.

Автор із дитинства, яке провів у Перу, чув оповідки про загадкову кипучу річку в Амазонії. Вирісши, Андрес Русо став геологом та вирушив на її пошуки. І знайшов: вода там така гаряча, що місцеві готують із неї чай, а от тварини там миттєво гинуть. У науковця виникло чимало запитань, чому це так. Досліджувати річку йому допомагали селяни, зокрема й шаман, який став духовним наставником Русо. В процесі виявилося, що водойма-святиня становить інтерес для дуже різних людей: нелегальних скотарів, лісозаготівників, уряду й нафтових компаній. В якийсь момент перед геологом постало непросте запитання: як захистити річку від зазіхань із різних боків. І довелося поступитися власними амбіціями…

Андрес Русо розповів про своє дослідження на конференції TED у 2014 році. Його промову на офіційному сайті подивилися понад 2 млн разів, а книжка вийшла у серії TED Books.

Цей роман відомої чилійської письменниці — частково детективний, сентиментальний, і водночас такий, що змушує замислитися про важливе. Персонажів зводить разом випадок: у штаті Нью-Йорк стається ДТП. Поступово читач дізнається про непрості долі людей кількох поколінь, які мешкали не лише в США, а й в чотирьох країнах Латинської Америки: Чилі, Гватемалі, Мексиці, та Бразилії. Ще однією дійовою особою роману Ісабель Альєнде виступає зима, а атмосферу добре передає обкладинка. Зима ж не лише надворі, а й у деяких душах, які, проте, ще є шанс відігріти. Ця книжка — про поневіряння біженців, про кохання, людяність та вибір. І зараз — саме сезон, аби її прочитати.

Життя відомого кубинського письменника та громадського діяча Алехо Карпентьєра охопило майже все XX століття (1904–1980). В юності його, тоді ще журналіста, заарештувала панівна на Кубі реакційна диктатура генерала Мачадо. Вважається, що саме в гаванській в’язниці «народився» романіст Карпентьєр, якого згодом перекладали на десятки мов.

У романі 1974-го року «Розправа з методом» автор із сатирою описує реалії життя в країні Латинської Америки на початку XX століття, а ще малює портрет одного з диктаторів. Він — Глава Нації — ерудований естет, розважається в Парижі, тоді як вдома активно засуджує такий стиль життя, який веде сам. Аж раптом виникає потреба залишити борделі та ресторани: в його країні почалися заворушення, які мають на меті забрати в нього владу… Назва твору апелює до трактату французького філософа XVII століття Рене Декарта «Міркування про метод». Карпентьєр акцентує на несумісності латиноамериканської дійсності з раціональною логікою й здоровим глуздом.

До ще однієї збірки з публіцистичної серії видавництва «Writers on writing» увійшло сім публічних лекцій всесвітньовідомого аргентинського письменника Хорхе Луїса Борхеса, які він прочитав у театрі «Колізей» 1977-го року. Вони присвячені різним надбанням світової культури: «Божественна комедія», «Тисяча й одна ніч», «Поезія», релігії й метафізиці: «Буддизм», «Кабала», сну як літературному мотиву («Нічний кошмар») та відсутності зору («Сліпота»): на момент читання лекцій автор близько 20 років був незрячим, і в цій лекції розповів як про власні відчуття, так і цю тему в літературі.

70-річний класик, натхненник вже кількох поколінь письменників, внесок якого в літературу важко оцінити, окрім власних філософських думок і культурологічного аналізу, розставив дороговкази кого й чому варто читати. Тому список книжок на прочитання кожного читача «Семи вечорів» точно поповниться новими пунктами. Ця ж невеличка точно збірка стане справжнім подарунком тим, хто давно зачитується Борхесом, і зацікавить тих, хто ще з його творчістю не знайомий.

Ця красива книжка розрахована на підлітків, але однозначно сподобається й дорослим. Бо ж ми (за рідкісними винятками) знаємо про генетику дуже мало, попри навіть наявність такої теми в шкільній програмі з біології. І водночас так часто пояснюємо щось спадковістю чи генами, правда ж? Мексиканський вчений і академік, який досліджує синтез ДНК і біокаталіз, а також розробляє біофармацевтичні препарати та вакцини, разом зі співавторкою-письменницею захопливо й доступно розповідають, що таке ДНК, геном та гени й чому і досі наука намагається розв’язати чимало загадок у цій царині. Доведено що всі живі істоти мають спільну клітинну мову, а отже мали колись спільного предка. Що ж і чому зробило нас такими різними? Майте на увазі, ця книжка цілком може змусити вас і надалі цікавитися генетикою.

Найновіший український переклад автора бестселерів із Бразилії Пауло Коельйо — це автобіографічна історія. Адже молодість Пауло припала на еру хіпі, «дітей квітів». Сам він до них спершу не належав. Був буцімто звичайним хлопцем, який мав мрію побачити світ. У цьому романі-травелозі герой подорожує не лише різними країнами, а й континентами, зустрічає знакових для своєї долі людей, спілкування з якими його змінило. Як зазначає автор, це він дещо поміняв порядок подій, імена та риси деяких персонажів «Хіпі», однак в цілому все написане — правда. Тож якщо ви читали в Коельйо тільки «Алхіміка», мабуть, варто спробувати щось не до кінця художнє — як цей автобіографічний роман письменника, книжки якого перекладено 80 мовами світу. Але не чекайте захопливого сюжету.

Перуанський прозаїк, інтелектуал, в минулому політик Маріо Варгас Льйоса захоплює зокрема й різноманіттям у своєму творчому доробку. Найвідоміші романи автора охоплюють життя кількох поколінь і цілі десятиліття, його персонажі, як і він сам, подорожують різними країнами та континентами… А ця повість зовсім інакша. По-перше, вона розповідає лише про 19 днів. Саме стільки триває розслідування вбивства молодого хлопця-метиса, яке вражає своєю жорстокістю. По-друге, дія відбувається в провінційному містечку в Перу. По-третє, це детектив, з увагою до роботи правоохоронних органів і влади. 

Всі 100 з гаком сторінок просякнуті напругою, а кількість запитань у голові читача із кожним розділом множиться. Та й на те, що в назві, по прочитанні немає остаточної відповіді… Водночас у цій історії є місце й гумору, гарним описам природи й роздумам про життєві цінності. А ще вона є своєрідним «діагнозом» суспільству Перу в 1950-х. Якщо ви надумали почати знайомство з автором-нобеліантом з цієї повісті, то незалежно від того, сподобається вам вона чи ні — зупиняйтеся. Льйоса буває дуже різним і водночас залишається вірним собі.

Кілька років тому вийшла друком книжка бразильського архітектора українського походження, консультанта ООН із питань міського планування та політичного діяча. Ставши мером промислового мегаполіса Куритиби, що в штаті Парана, автор спробував кардинально змінити його сприйняття людьми, подарувавши комфорт та навіть естетичну насолоду.

Цікаво почитати про те, як навіть незначні кроки можуть змінювати таку доволі сталу річ, як десятиліттям забудовуване місто. Водночас Лернер пропонує і деякі ходи, які на перший погляд можуть здатися радикальними. Автор розповідає про різні лайфхаки дотепно й поетично, а ще ділиться думками, чому взагалі люди призвичаїлися жити в містах. Він пояснює урбаністичну теорію «акупунктури міста» не лише на прикладі Куритиби, а й аналізує досвід інших міст.

З цієї книжки розумієш, якою непростою й захопливою є царина містобудування, й починаєш більше приглядатися до власного міста та згадувати «як все влаштовано» в тих, де вже побував. Варто читати не лише зацікавленим урбаністикою й архітектурою.

Катерина Толокольнікова
Київська журналістка, книголюбка та авторка блогу про читання What are you reading?. Для свого блогу запитую у незнайомців із книгами у руках, що саме вони читають і які враження у них викликає книжка. Обожнюю подорожувати по Україні та світу. Тому й героїв блогу знаходжу в різних містах та країнах.
http://what-are-u-reading.blogspot.com

64 thoughts on “10 не найбільш очевидних книжок авторів із Південної Америки

 1. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thank you

 2. I’m really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into
  any browser compatibility problems? A few of my blog readers have complained about my website not working
  correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any advice to help fix this issue?

 3. Howdy, i read your blog from time to time and i own a
  similar one and i was just curious if you get a lot of spam
  comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you
  can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so
  any help is very much appreciated.

 4. Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Thank you!

 5. hi!,I really like your writing very so much! percentage we
  communicate extra about your post on AOL? I need a specialist in this space to resolve my problem.
  Maybe that is you! Looking forward to look you.

 6. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles
  or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Reading this information So i am glad to express that I’ve a very
  excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I such a lot surely will make certain to don?t overlook this website and provides it
  a look regularly.

 7. Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the outstanding work!

 8. I just like the helpful info you provide to your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test once more here frequently.

  I am reasonably sure I’ll be informed many new stuff proper right here!
  Good luck for the following!

 9. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am
  experiencing difficulties with your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it.
  Is there anybody else having the same RSS problems?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond?

  Thanks!!

 10. I have been exploring for a bit for any high quality articles or
  weblog posts in this kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.

  Reading this info So i’m happy to express that
  I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon just
  what I needed. I such a lot no doubt will make certain to
  do not forget this website and give it a look regularly.

 11. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.

  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Many thanks!

 12. Pretty component of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing for your augment and even I fulfillment you
  get right of entry to persistently fast.

 13. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since I bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to
  help others.

 14. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no
  backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 15. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after looking at many of
  the articles I realized it’s new to me. Anyhow,
  I’m certainly delighted I stumbled upon it and
  I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 17. scoliosis
  I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.
  I am hoping to view the same high-grade content from you later
  on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own website now 😉 scoliosis

 18. scoliosis
  Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!

  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol scoliosis

 19. Aw, this was a really nice post. Taking the time and actual effort to produce a very good article…
  but what can I say… I hesitate a whole lot and never seem to get anything done.

 20. I was pretty pleased to discover this website. I need
  to to thank you for ones time due to this fantastic read!!

  I definitely appreciated every little bit of it and i also have you book-marked to see new
  stuff on your blog.

 21. I’m extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep
  up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one nowadays.

 22. I blog frequently and I seriously appreciate your content.

  This article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once a week.
  I subscribed to your Feed too.

 23. I think this is one of the most vital information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark on few
  general things, The web site style is wonderful, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 27. I do not even know the way I ended up here, however I assumed this
  put up was once good. I do not recognize who you might be but definitely you’re going to a
  well-known blogger for those who aren’t already.
  Cheers!

 28. Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no
  coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 29. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a
  nice blog like this one these days.

 30. Admiring the persistence you put into your website and in depth
  information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Great read! I’ve saved your site and I’m
  adding your RSS feeds to my Google account.

 31. I am no longer certain where you’re getting your information, but
  great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful information I used to be in search of this info for my mission.

 32. It is the best time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 33. Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really enjoyed surfing around your weblog posts.
  After all I will be subscribing in your feed and I hope you
  write once more soon!

 34. Having read this I believed it was very informative. I appreciate
  you spending some time and energy to put this information together.
  I once again find myself personally spending way too much time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 35. Hey there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after
  reading through some of the post I realized it’s new to
  me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 36. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across
  a blog that’s both equally educative and entertaining,
  and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about.

  I am very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.

 37. You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I am looking
  forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

Залишити відповідь