Про вовчиць, про вино і про щастя — книжки, які б зацінив Олег Винник

Щоб виконати це завдання бінґо, геть не обов’язково бути фанаткою золотокосого та сонцесяйного співака, який збирає повнісінькі стадіони. Ми, ґрунтуючись на деяких його піснях (а пісень в нього ой багато), підготували для вас цю підказку. Але охоче поглянемо на ваше переосмислення творчості Олега Винника, тож дайте собі волю!

«Вовчиця»

Мабуть, таки найвідоміша. Ви хоч раз, та й мали чути, що «падав безжалісно град, била блискавиця”…

Молода вовчиця у кращих темнофентезійних проявах — початок вельми інтригуючої серії Evangelion (коли там вже продовження?). Світ Вовків — жорстокий, там не вщухають конфлікти за владу, а людей сприймають виключно як не надто доладний інструмент для ведення війни. Добре, що ми живемо не в ньому, правда ж? Та що ж буде зі звичайною дівчиною з нашого більш-менш комфортного світу, яка туди потрапила випадково? Їй доведеться ховатись чи боротись? Чи відростити зуби, щоб дати відсіч вовкам.  

Павло Дерев’янко «Аркан вовків» (Дім Химер, 2019)

Де вовки, там і вовчиці! Тим паче, що до цього козацького фентезі от-от вийде продовження «Тенета війни”, яке теж підходить до цього завдання, адже далі розповідатиме про пригоди представників «Сірого Ордену» — характерників, які вміють обертатись вовками. У «Аркані» ми багато часу проведемо у дорозі, рубатимемось на шаблях та викриватимемо жахливі злочини проти козацької людності — і все це жваво з гумором. А ще згадуватимемо минувшину та думатимемо про те: а що, якби справді так склалось історично… І так книжка швидко закінчиться. 

Збірка поезії — те, чого прагне душа навесні. «Тінь жінки у снах вовчиці» поєднує і сильні переживання, і буденні ритуали, які роблять нас щасливими. Ці вірші про жінку у всіх її проявах: сильну та ніжну, сумну та веселу, заклопотану та вільну, у будні та у свята. Впізнавати себе та інших, разом проходити цей шлях, віддаючись рефлексіям та мріям, снити та бачити наяву, робити це своїм маніфестом чи просто подумки пропускати через себе. Бути і жінкою, і вовчицею водночас.

Культовий нонфікшн, дозволимо собі сказати, який вже десятиліттями збирає довкола себе жінок, які хочуть черпати енергію, натхнення та життєву силу з дикого начала. Ця книжка — своєрідний сеанс казкотерапії (чи навіть легендотерапії), в якій віднаходимо власний зв’язок з природою, з Дикою жінкою — архетипною силою, яка живе в кожній з нас, але часто притлумлена буденним шумом. Вчимось відчувати у вовків — витривалих, грайливих та дуже відданих. Читайте, щоб бути щасливими, любити та жити у гармонії з собою.

«Ніно»

мнє нє всьо равно, с кєм ти пйош віно… наспівуємо та відкорковуємо наступний блок нашої підказки. 

Курбан Саїд «Алі і Ніно» (Віват, 2016, пер. Оксана Герман)

Алі не все одно, з ким Ніно п’є вино, тому що він закоханий. Тому що в цього кохання не так багато шансів стати щасливим. Це історія Ромео і Джульєтти, між якими не тільки ворогування родів, а й безліч інших розбіжностей, а ще… війна. Історія, написана Курбаном Саїдом, розповідає про початок ХХ століття, кровопролитну Першу світову та ніжне почуття хлопця з вельможного азербайджанського роду до гордої грузинської княжни. Щедрий Кавказ, який пахне стиглими гранатами, та колоритне Баку з його гарячою кров’ю та водночас віковою мудрістю. 

Знаємо, що наше бінґо виконують і зовсім юні читачі, тож додаємо сюди книжку чарівницю Ніну де Нобілі, геройку, яка безстрашно бореться. Ніно — це ж кличний відмінок до Ніна, не забуваймо про це. А ця серія книжок — справжнісінька алхімія — таємнича та оповита темрявою, підвладна законам Всесвіту і водночас сила сама по собі. Від сміливості Ніни та її здатності швидко приймати рішення залежить надто багато, їй треба рятувати весь світ. Та чи вдасться це дівчинці та друзям, які розділять з нею тягар цієї місії? 

Переходимо до вина, ви ж чекали, зізнайтесь. Натуральне вино — з винограду, який тихо зріє під сонцем, те, якому дозволили набрати сили самостійно, не втручаючись у його природні процеси. Воно народжується у невеликих винарнях та темних погребах, його подають у ресторанах, залюблених у цей продукт. Щоб полюбити його, часто достатньо одного ковтка. А ще, якщо послухати історію винарні, яку розповідає нащадок давнього роду виноробів… То одразу захочеться наповнити келих. І смакувати його під пісню про «Ніно» (хоча останнє — геть не обов’язково).

«Счастье»

Як співає Олежик: щастя забагато не буває, тому ми заготували сюди дві книжки.

Щастя можна приготувати. Для когось воно як справжня італійська піца, для когось як повітряний французький десерт, для когось же — неповторний борщ з пампушками. Ельчін Сафарлі ж запросить нас до контрастного Стамбула, який пахне медовою пахлавою, чаєм, спеціями та ще чимось таким смачним, що цей аромат хочеться пити. Приготоване з любов’ю щастя зігріватиме навіть у найлютіший холод та даруватиме спокій навіть у буремні часи. Книжка-медитація, яка надихне приготувати кулінарний шедевр і поділитись чим щастям.

Ми по-різному сприймаємо одні й ті ж події. Хтось засмучується, хтось бачить навіть у невдачах нові можливості. Як же допомогти собі бути щасливішими. Ця книжка якраз про те, як стимулювати мозок дарувати нам чудовий настрій. Ціла низка вправ допоможе бути щасливішими, зрозуміти мозкові процеси та змусити їх працювати на себе. Така собі дисципліна — сформуйте корисну звичку та виконуйте завдання бути щасливими щасливим — головне, що це працює. Щастя ж забагато не буває! 

«Пчелка Майя»

А ви вже бачили Олега Винника в образі Зорро? Ні? То чого ви чекаєте? Гайда дивитись кліп на цю пісню!

Невтомні бджілки заворожують, а мелодія «Політ джмеля» мовби кличе переробити всю роботу. Бджоли — надзвичайно важлива частина екосистеми, без них чимало рослин просто перестануть існувати, а під загрозою опиниться все живе. Тож з цієї книжки дізнаємось майже все про смугастих трудівників та трудівниць, які не тільки збирають смаковитий мед та творять запахущий віск, а й дбають про квіти, дерева, а ще так заспокійливо та приємно гудуть. Ними не можна не захоплюватись, а з цією красивою мініенциклопедією це робити ще приємніше.

«Невеста»

Чимало музикантів звертаються у своїй творчості до образів наречених — і Олег Винник не виняток. А ще в нього є пісня «Найкращий день», яка теж про весілля! 

Історія про різні культури, про різні мрії, про різних людей, які, йдучи кожен до своєї мрії, знаходять дещо більше. Француженка Амелі залюблена в Японію, тож вона приїжджає до Токіо, щоб дізнатись більше та зустріти світанок на мрійливій Фудзі серед біленьких хмаринок. Японець Рінрі вчить французьку, і тендітна європейка його вабить. Він бачить її у своїх обіймах, він бачить її разом з собою біля вівтаря. Чия мрія здійсниться? Хто підкорить власну вершину і що отримає, коли досягне бажаного? Поринайте у читання. 

«Хочу на берег океана»

Дозволю собі бути повністю солідарною з паном Винником. Мені теж хочеться на берег океану, дивитись на хвилі та слухати шум великої води.

Український письменник Василь Махно вже два десятки років живе у США, країні, яка має одразу два океани — Атлантичний та Тихий. «Поет, океан і риба» — це вибрані вірші різних періодів, кожен з яких відкриває іншу грань автор. Деталі, які створюють цілісність, метафори, які плетуть незабутнє полотно, рядки, які хочеться запам’ятовувати та цитувати за нагоди, а ще шум великої води, у якій можна відчувати себе як риба, або ж як вправний плавець, який готовий підкорити те, що ще нікому не вдавалось. Океан не має берегів. 

«Роксолана»

Пісня про непросту долю жінок, які поїхали за кордон, щоб тут їхні рідні мали кращу долю. Десь здобувають, а десь втрачають.

Роман, який творять короткі розділи-оповідання. Історія жінки, яка спробувала знайти щастя в іншій країні. Туреччина, яку вона побачила та прожила. Кохання, яке зустріла. Любов, яку залишила вдома. Про різницю культур та тугу за рідним, про облаштування сімейного гніздечка на чужині, а ще про те, як не зуміла стати своєю, хоч і намагалась. Сумна, іронічна та життєва розповідь, та сучасна Роксолана не зуміла повторити слави Роксолани, яка залишилась в історії. 

«Візьми мене в полон»

благає Олег Винник, а ми ж поговоримо про полон дещо інший. 

Класика. Навіть не так: класична класика. Перша в останньому циклі епопеї «У пошуках втраченого часу”, який входить до найрізноманітніших топів мастрідів всіх часів та народів. Можливо, лебедина пісня автора мала б інший вигляд, якби він прожив дещо більше, та «Полонянка”, «Альбертина зникає» та «Віднайдений час» закривають семикнижжя. Альбертина — кохання оповідача і його біль, адже дівчина ще та вертихвістка. Що в ній його вабить та як складуться їхні стосунки? 

«Черная лилия»

Пісня про невипадкову зустріч ніби підводить нас до роману, в якому немає випадкових епізодів.

Мальовниче містечко Живерні, де біля ставочка Клод Моне раз за разом малював водяні лілії. Схожі та водночас різні. Тепер містечко — немовби меморіальний музей митця, але ж не тільки цим воно живе. За мальовничим і дещо потріпаними фасадами вирує життя. Цю історію розкажуть дві жінки: зовсім юна, яка знає, чого прагне, доросла, яка геть зневірилась у власних силах і зріла, яка вважає, що вже надто пізно. Вона все бачила, вона все знає і може розповісти. Та чи варто? А таки варто. 

Юлія Дутка
Трилероїд, інтроверт та психоаналітик-аматор. Ви хочете про це поговорити? За фахом - журналіст, та більше тяжію до редагування. Люблю соло-подорожі, важкий метал, м’яке світло, волохатих корів, Скандинавію та бензопили. Мрію попестити ісландських коників та потиснути руку Чакові Поланіку.
http://tarels.blogspot.com/%20

670 thoughts on “Про вовчиць, про вино і про щастя — книжки, які б зацінив Олег Винник

 1. We stumbled over here from a different page and thought I might as
  well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking into your web page yet again.

 2. Hello! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us valuable information to work on. You
  have done a marvellous job!

 3. Spot on with this write-up, I seriously feel this web site
  needs far more attention. I’ll probably be back again to read through more,
  thanks for the advice!

 4. Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us
  so I came to take a look. I’m definitely loving the
  information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and wonderful style and design.

 5. This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 6. Great blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make
  my blog stand out. Please let me know where you got your design. Many thanks

 7. Hey there! I know this is sort of off-topic but I needed to
  ask. Does operating a well-established blog like yours take a massive amount work?
  I am brand new to writing a blog but I do write in my diary
  every day. I’d like to start a blog so I can share
  my experience and thoughts online. Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring blog owners.

  Thankyou!

 8. I do agree with all of the ideas you’ve introduced on your
  post. They are really convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are too short for newbies. Could you please prolong them a bit from
  subsequent time? Thank you for the post. asmr 0mniartist

 9. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.

  It will always be interesting to read articles from other
  authors and practice a little something from
  other web sites.

 10. I like the helpful info you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 11. Excellent site you have here but I was curious if you knew of any discussion boards that cover
  the same topics talked about in this article? I’d really like
  to be a part of community where I can get feed-back from other knowledgeable individuals that share the
  same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Many thanks!

 12. I do not even know how I ended up here, but I thought
  this post was great. I don’t know who you are but definitely you are going to
  a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 13. Thank you for any other fantastic article.
  The place else may just anyone get that type of info in such an ideal way of
  writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the search for
  such information.

 14. I like the helpful info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 15. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures
  on this blog loading? I’m trying to find out if its a
  problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be
  greatly appreciated.

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 17. scoliosis
  Hi, Neat post. There’s an issue with your site in internet explorer, may test this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a good component of other people will omit your fantastic writing due to this
  problem. scoliosis

 18. scoliosis
  I just couldn’t leave your web site before suggesting that I extremely enjoyed the usual info a
  person supply for your visitors? Is going to be again steadily in order
  to investigate cross-check new posts scoliosis

 19. free dating sites
  Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating
  it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some
  suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
  free dating sites

 20. Thanks , I have recently been looking for info
  approximately this topic for a long time and yours is the greatest
  I’ve came upon so far. But, what about the conclusion? Are you
  certain concerning the supply?

 21. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this
  I’ve found It positively useful and it has
  aided me out loads. I am hoping to give a contribution &
  help different customers like its aided me. Good job.

 22. Undeniably believe that that you stated. Your favourite reason appeared to be at the internet the easiest thing to be mindful of.
  I say to you, I definitely get irked while other people
  think about issues that they just don’t recognise about.
  You controlled to hit the nail upon the top and outlined
  out the whole thing with no need side-effects , other
  folks can take a signal. Will probably be
  again to get more. Thanks

 23. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to
  your weblog when you could be giving us something informative to read?

 24. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to protect against hackers?

 25. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my website!I
  suppose its ok to use a few of your ideas!!

 26. I just like the helpful information you provide on your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at once more right here
  frequently. I am reasonably certain I’ll be informed many new stuff proper here!
  Good luck for the following!

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 28. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 29. I think the admin of this web page is really working hard in favor of his web page, for the
  reason that here every material is quality based material.

 30. You really make it seem really easy together with your presentation however I find this topic to be
  really one thing that I believe I might by no means understand.

  It sort of feels too complex and very large for me. I’m looking ahead in your next put up, I’ll try to
  get the hang of it!

 31. Hi there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but
  I’m trying to get started and set up my
  own. Do you require any coding expertise to make your
  own blog? Any help would be really appreciated!

 32. I just couldn’t depart your website before suggesting that I actually loved the usual
  information an individual supply for your guests? Is gonna be back
  incessantly to inspect new posts

 33. Olá como vai . Você pode me falar qual plataforma você está utilizando aqui ?

  Em um futuro próximo estarei construindo meu blog mas estou com dúvidas sobre qual plataforma utilizar e adorei o formato do seu blog .
  Se puder me indicar , será de grande ajuda .
  agradeço antecipadamente

 34. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with valuable information to work on. You’ve done an impressive job
  and our whole community will be grateful to you.

 35. I do agree with all the concepts you’ve introduced in your post.
  They’re very convincing and will certainly work.
  Still, the posts are very brief for beginners.
  Could you please lengthen them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

 36. Oi você vê maneiras de como fazer dinheiro somando o que você trata nesta página , com a psicologia ?
  Sei que a pergunta parece confusa , mas esse é uma idéia que tenho há anos e depois de ler seu blog
  a cabeça ficou a milhão

 37. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve
  truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be
  subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 38. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and now every time a comment is added I
  recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be an easy method you can remove
  me from that service? Thanks!

 39. Admirando o tempo e energia que você tem com
  o seu blog e as novas informações que você oferece!
  Você escreve coisas novas que não são as mesmas coisas que vemos
  em outros sites na internet. Excelente ! Estou adicionando seu
  feed RSS na minha conta do Google.

 40. I like what you guys are usually up too. This kind of clever work and reporting!
  Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you
  guys to my blogroll.

 41. I know this website gives quality depending articles or
  reviews and extra data, is there any other web page which gives these kinds of data
  in quality?

 42. You’ve made some good points there. I checked on the web for additional information about the issue and found most individuals will
  go along with your views on this site.

 43. Hi there, just became aware of your blog through
  Google, and found that it’s really informative. I am going
  to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.

  Cheers!

 44. you’re in point of fact a excellent webmaster.

  The site loading velocity is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you have done a wonderful
  activity on this matter!

 45. magnificent put up, very informative. I wonder why the
  opposite experts of this sector don’t realize this.
  You should proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 46. Hi! I could have sworn I’ve been to this web site
  before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 47. After looking into a few of the blog posts on your web page, I seriously like your way of blogging.
  I added it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Please check out my web site as well and tell me your opinion.

 48. Oi ! Sei que é meio off-topic mas, eu preciso perguntar .
  Você estaria interessado em negociar links ou comentários?

  Poderia ser escrevendo um post no meu site e vice-versa?

  Meu blog discute assuntos muito parecidos com o seu e eu acho que nós
  realmente podemos nos beneficiar. Se você achar uma
  boa ideia sinta-se livre para me enviar um e-mail
  . Estou ansioso para ouvir você! !! Seu site é
  Fantástico , a propósito!

 49. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert
  that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your augment and
  even I achievement you access consistently rapidly.

 50. Olá . Sou americano mas vivo no Brasil faz alguns anos
  e conheci do seu blog por causa do meu filho que mora fora 🙂
  . adorei seus posts e sempre que possível estarei te acompanhando

 51. Hi! I’ve been reading your site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx!

  Just wanted to mention keep up the good job!

 52. Eu sei que está fora do tópico, mas eu estou iniciando meu próprio blog e fiquei imaginando sobre tudo o que é necessário para ter que otimizar.
  Acho que ter um blog como seu custaria uma fortuna.
  Eu não sou muito fã de internet não sou muito
  esclarecido por isso não tenho ideia do que é necessário fazer.
  Então se você puder dar qualquer recomendação seria muito bem
  vindo. Agradeço desde já.

 53. Howdy, i read your blog from time to time and i own a
  similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 54. Hi everyone, it’s my first pay a quick visit at this website, and piece of writing is really fruitful
  in favor of me, keep up posting such articles or reviews.

 55. Hello! I just want to give you a huge thumbs up for the excellent information you have right here
  on this post. I will be coming back to your website for more soon.

 56. Hi there! This article couldn’t be written much better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept preaching about this. I will forward this article to
  him. Fairly certain he’ll have a great read. I appreciate
  you for sharing!

 57. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account
  it. Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 58. Admiring the hard work you put into your website
  and detailed information you present. It’s
  good to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same out of date rehashed material. Great read!
  I’ve bookmarked your site and I’m adding your
  RSS feeds to my Google account.

 59. Definitely imagine that that you said. Your favourite reason appeared to be at the internet the easiest thing to remember of.
  I say to you, I definitely get irked whilst folks think about
  issues that they just don’t know about. You controlled to hit the
  nail upon the highest as well as outlined out the whole thing with no need side-effects
  , other people can take a signal. Will probably be again to get more.
  Thanks

 60. I don’t even know the way I ended up right here, however I thought this publish used to be good.
  I don’t recognize who you are however certainly you are going to a
  famous blogger if you happen to aren’t already.

  Cheers!

 61. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem
  to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a
  format issue or something to do with internet browser compatibility
  but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Many thanks

 62. You really make it appear really easy with your presentation but I to find
  this topic to be really something that I believe I might never understand.
  It seems too complicated and extremely huge for me. I’m having
  a look ahead to your subsequent publish, I will attempt to get the hang of it!

 63. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload
  the web site many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow
  loading instances times will very frequently affect
  your placement in google and can damage your high quality score if advertising
  and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 64. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both
  show the same outcome.

 65. Awesome website you have here but I was wanting to know if
  you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this
  article? I’d really like to be a part of group where I can get
  advice from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let
  me know. Thanks a lot!

 66. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images
  aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 67. What i don’t realize is in reality how you’re now not really
  much more well-preferred than you may be now.

  You’re very intelligent. You realize thus significantly relating to this
  subject, produced me in my opinion imagine it from numerous varied angles.
  Its like women and men aren’t involved unless it is one thing to do with Lady gaga!
  Your personal stuffs outstanding. Always deal with it up!

 68. You’re so awesome! I do not suppose I’ve truly read anything like that before.
  So great to find somebody with some unique thoughts on this subject matter.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with
  a bit of originality!

 69. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your
  site. It seems like some of the text within your posts are running
  off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?
  This could be a problem with my browser because I’ve had this happen before.
  Kudos

 70. I am not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

 71. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating
  it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 72. you’re in point of fact a excellent webmaster. The site loading pace is amazing.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.

  Moreover, The contents are masterwork. you’ve done a wonderful process in this topic!

 73. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many
  of us have created some nice methods and we are looking to trade solutions with other folks, be
  sure to shoot me an email if interested.

 74. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely excellent.
  I really like what you have acquired here, really like what you’re saying
  and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep
  it smart. I can’t wait to read much more from you. This is really a
  tremendous website.

 75. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great blog and I look forward
  to seeing it improve over time.

 76. Hi would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot
  quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at
  a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 77. Hello There. I found your blog the use of msn. This is a really smartly
  written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful information. Thank you for the post.
  I’ll certainly comeback.

 78. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your web site,
  how can i subscribe for a blog site? The account helped
  me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright
  clear concept

 79. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know
  my audience would value your work. If you’re even remotely interested, feel free
  to send me an e-mail.

 80. Amazing blog! I stumbled upon it though surfing around in Yahoo
  Details. Do you have any type of tips on how to acquire listed in America online News?
  I use been looking for for a while yet I in no way seem to seem
  at this time there! Many thanks

 81. Wonderful blog! Recently i found it although surfing around about Yahoo Research.

  Do you have virtually any tips on how to obtain listed in America online News?
  I take advantage of professionally been trying for a while although I may ever
  seem to turn up! Many thanks

 82. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an e-mail.

  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it improve over time.

 83. Hi I am so delighted I found your webpage,
  I really found you by accident, while I was looking on Bing for something else, Regardless I am
  here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round thrilling blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at
  the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the awesome work.

 84. Fantastic blog! I came across it though surfing around in Yahoo Info.
  Do you have just about any tips on how to obtain listed
  in Aol News? I have in person been wanting for a while nonetheless I
  almost never seem to get there! Many thanks

 85. Amazing post however I was looking at if you may possibly write a litte more for that reason topic?

  I might be extremely grateful at the time you could given a little bit further more.
  Thank you!Visit my web page to read the most modern articles relating to bola togel.
  Practically all articles that individuals write actually are
  from dependable sources.

 86. Superb post additionally I was wondering if you can easily write a litte more on this topic?

  I will be amazingly grateful at the time you could elaborate a little
  bit additionally. Thank you!Have a look at my blog
  website to read the newest articles with regards to togel.

  All the articles my personal spouse and i also write have been from dependable sources.

 87. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new to
  me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 88. I am curious to find out what blog platform you’re utilizing?
  I’m having some minor security issues with my latest website
  and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any solutions?

 89. genuinely good research. I hope you are able to continue to total the task so
  that you can put insight meant for the readers
  inside the website. As well visit my site to get all the
  latest article content about wagering togel over the internet.

 90. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I am inspired!
  Very useful info specifically the closing phase 🙂 I deal with such info
  a lot. I was looking for this particular information for a long time.
  Thanks and good luck.

 91. Great post. I was checking constantly this weblog and I am impressed!
  Extremely helpful information particularly the
  ultimate part 🙂 I maintain such info a lot. I used
  to be seeking this certain info for a very long time. Thank
  you and best of luck.

 92. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to
  say that I have really loved browsing your weblog posts.
  In any case I will be subscribing on your rss feed and I’m hoping you write once
  more very soon!

 93. It is likely you make this seem really easy with
  your tryout but I actually find such a matter to get actually something which
  I think Let me never determine. It seems too complex and intensely broad i believe.

  I am looking forward for your forthcoming post, I will try to get
  accustomed to it!

 94. Thanks a lot for sharing this with all of us you actually know what you are talking approximately!
  Bookmarked. Please additionally talk over with my website
  =). We may have a hyperlink alternate agreement between us

 95. You truly make this seem fairly simple with your appearance but I simply find this kind of matter to get actually a thing that I think I would personally in person never understand.
  It seems as well complex and intensely broad in my opinion. I am looking forward to your coming post,
  I am able to try to get the hang of it!

 96. Excellent blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are
  so many options out there that I’m completely confused
  .. Any recommendations? Kudos!

 97. Hi I am so grateful I found your blog page,
  I really found you by mistake, while I was searching on Yahoo for
  something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say many thanks for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the minute but I have book-marked
  it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read much more, Please do keep up the great
  jo.

 98. Thank you, I have recently been searching for info approximately this topic for ages and
  yours is the greatest I have discovered so far. But, what in regards to the bottom line?
  Are you sure in regards to the source?

 99. I blog frequently and I genuinely thank you for your content.
  Your article has truly peaked my interest. I am going to book mark your site and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your Feed too.

 100. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your site.

  It appears as if some of the text in your content are
  running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well?

  This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Cheers

 101. Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and will come back
  later in life. I want to encourage you to definitely
  continue your great posts, have a nice day!

 102. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.

  Many thanks

 103. Hi! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a
  blog post or vice-versa? My blog discusses a lot of the same
  topics as yours and I feel we could greatly benefit from each
  other. If you are interested feel free to send me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 104. I have been surfing on-line greater than 3 hours today, but I
  never discovered any attention-grabbing article like
  yours. It’s lovely price enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content
  material as you did, the net might be a
  lot more useful than ever before.

 105. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established
  blog. Is it very hard to set up your own blog?

  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.

  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to
  begin. Do you have any ideas or suggestions? Many thanks

 106. Hello there! This post couldn’t be written any better!

  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about
  this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 107. Hello there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my
  previous room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this write-up to him. Fairly certain he will have a
  good read. Thanks for sharing!

 108. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just wondering if you get a lot of spam
  remarks? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 109. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something
  informative to read?

 110. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very useful information specially the last
  part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain information for a long time.

  Thank you and best of luck.

 111. Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser
  compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The layout look great though! Hope you get
  the problem solved soon. Cheers

 112. My partner and I stumbled over here coming from a different web address and thought I may as well
  check things out. I like what I see so now i am following you.

  Look forward to exploring your web page yet again.

 113. Simply desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is simply nice and i can assume you’re an expert
  on this subject. Well with your permission allow
  me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming
  post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 114. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get
  that “perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say that you’ve done a excellent job with this. Also,
  the blog loads extremely fast for me on Opera.
  Outstanding Blog!

 115. Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you suggest a good hosting provider at a fair price?

  Many thanks, I appreciate it!

 116. I like the valuable information you supply in your articles.
  I will bookmark your blog and test once more here
  regularly. I’m fairly certain I’ll be informed many new
  stuff right right here! Good luck for the next!

 117. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade techniques with other folks,
  be sure to shoot me an email if interested.

 118. I am really impressed along with your writing abilities
  and also with the layout to your weblog. Is that this a paid subject matter or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s uncommon to peer a
  great blog like this one today..

 119. Valuable information. Lucky me I discovered your web site accidentally, and I am surprised why this accident didn’t took place in advance!
  I bookmarked it.

 120. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to swap techniques with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 121. What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this article
  i thought i could also create comment due to this sensible article.

 122. Howdy! This blog post couldn’t be written much better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I’ll send
  this information to him. Pretty sure he will have a very good read.
  Many thanks for sharing!

 123. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 124. Hello just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the
  screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to
  let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the issue resolved soon. Cheers

 125. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting sick and
  tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m
  looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point
  me in the direction of a good platform.

 126. We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with helpful information to work on. You’ve done an impressive process and our whole group will probably be
  grateful to you.

 127. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a few of the subjects you write regarding here.
  Again, awesome weblog!

 128. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I
  am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it.
  Is there anybody else getting identical RSS issues? Anyone
  who knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 129. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just
  too great. I actually like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it.

  You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I cant wait to read much more from you. This is actually
  a tremendous website.

 130. Hi there, I found your web site by the use of Google whilst looking for
  a comparable matter, your site got here up, it seems great.

  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply become aware of your blog via Google, and found that it
  is truly informative. I am going to watch
  out for brussels. I will appreciate in case you continue this in future.
  Many people can be benefited from your writing. Cheers!

 131. Howdy! This post could not be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept preaching about this. I will send this article to him.
  Fairly certain he’ll have a great read. Many thanks for sharing!

 132. We stumbled over here from a different page and thought I might check things out.

  I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page
  again.

 133. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is excellent blog. An excellent read.
  I’ll certainly be back.

 134. But, have you ever ever questioned to make your individual software by FB moderately
  than utilizing the standard options like replace
  status, wall-to-wall publish, add images and movies and play social games.

  As a simple example, the social network-based mostly video games like
  Zynga Poker or Words with Buddy are developed utilizing this kind
  of API. With the FB API, individuals can even add the FB to their own site
  to build the social and customized website.
  API (Software Programming Interface) is definitely a feature which has been given to the FB developers in order that they’ll develop their very own purposes and
  then use the appliance on the FB web page.
  As a matter of reality, no programming skill required with a view to create or
  develop the basic software utilizing this helpful FB
  characteristic. To install it correctly, it’s good to debug your personal utility within the Android emulator with the help of the binary picture.
  Keep in mind that your personal app will still work effectively regardless that you haven’t put in this picture.

 135. I was pretty pleased to find this great site. I want
  to to thank you for ones time just for this
  wonderful read!! I definitely savored every bit of it and i also have you
  book marked to see new things in your website.

 136. It’s perfect time to make some plans for the long run and it’s time to be
  happy. I’ve learn this publish and if I may I desire
  to suggest you some fascinating things or tips. Maybe you could write subsequent articles referring to this article.
  I want to read more issues about it!

 137. Attractive section of content. I just stumbled upon your
  site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your
  blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 138. I will right away grasp your rss as I can not to find your
  email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any?
  Please let me recognize in order that I may just subscribe.

  Thanks.

 139. Hello very cool web site!! Man .. Beautiful .. Superb ..
  I’ll bookmark your site and take the feeds also? I am happy to search out so many helpful info right
  here in the put up, we need work out more techniques in this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 140. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a
  year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 141. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 142. My brother suggested I might like this blog. He was totally right.
  This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 143. Hi I am so glad I found your weblog, I really found you by accident, while I was searching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like
  to say thank you for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but
  I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the superb work.

 144. Hi there! I simply would like to offer you a big thumbs up for your excellent information you’ve got here on this post.

  I’ll be returning to your web site for more soon.

 145. Hi there this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 146. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I have
  truly enjoyed surfing around your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing for your feed and I’m hoping you write once more very
  soon!

 147. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to
  get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 148. Greetings from Carolina! I’m bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch
  break. I enjoy the information you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing
  site!

 149. Awesome website you have here but I was wanting
  to know if you knew of any message boards that
  cover the same topics talked about in this article? I’d really love
  to be a part of group where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 150. I’ll immediately take hold of your rss feed as I can’t find your email subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Please allow me know so that I may
  just subscribe. Thanks.

 151. Great blog right here! Additionally your site quite a bit up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your associate hyperlink on your
  host? I want my website loaded up as quickly as yours lol

 152. Hello There. I discovered your blog the usage of msn. That is a really smartly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to learn more of your useful information. Thanks for the post.

  I will certainly return.

 153. I am really impressed along with your writing talents as smartly as with the structure on your weblog.
  Is this a paid subject matter or did you customize it yourself?
  Either way stay up the nice quality writing, it’s uncommon to peer a nice weblog like this one nowadays..

 154. Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 155. Hello there! I know this is kinda off topic but I was
  wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems
  finding one? Thanks a lot!

 156. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a
  variety of websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 157. you’re in reality a good webmaster. The site loading velocity is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive
  trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a excellent task in this subject!

 158. I used to be suggested this website by means of my cousin. I’m
  not sure whether this put up is written via him as nobody else realize such distinctive
  approximately my difficulty. You’re incredible!
  Thanks!

 159. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make
  my blog shine. Please let me know where you got your design. With thanks

 160. I will right away seize your rss as I can not to find your
  e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Kindly permit me know in order that I could
  subscribe. Thanks.

 161. Hello there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 162. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create
  my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 163. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails
  with the same comment. Is there any way you
  can remove people from that service? Appreciate it!

 164. Greetings! This is my first visit to your
  blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a
  community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!

 165. Hi! I understand this is sort of off-topic however I had
  to ask. Does running a well-established website such
  as yours take a large amount of work? I’m brand new to blogging
  but I do write in my journal on a daily basis. I’d like to
  start a blog so I can easily share my experience and
  thoughts online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.

  Thankyou!

 166. Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual
  effort to produce a superb article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t
  seem to get nearly anything done.

 167. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the
  post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 168. Do you mind if I quote a couple of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your weblog? My website is
  in the exact same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here.

  Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 169. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working with?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot
  faster then most. Can you suggest a good
  web hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!

 170. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home
  a bit, but other than that, this is magnificent blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 171. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?

  Either way keep up the excellent quality writing, it’s
  rare to see a great blog like this one these days.

 172. Thanks for another informative site. The place else could I get that kind of information written in such a perfect manner?

  I’ve a undertaking that I’m just now working on, and I have
  been on the look out for such info.

 173. Can I just say what a relief to discover somebody that really knows what they are talking about on the net.
  You certainly realize how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people have to read this and understand
  this side of your story. I can’t believe you’re not more popular since you certainly
  have the gift.

 174. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well
  written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I will certainly comeback.

 175. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work
  so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.

  I love the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome blog!

 176. I’m honored to receive a call coming from a friend immediately he discovered the important recommendations shared on the site.
  Looking at your blog write-up is a real great experience. Thanks again for considering readers much like me,
  and I want for you the best of success being a professional in this discipline.

 177. Hi there very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I will bookmark your web site and take the feeds additionally?

  I am glad to seek out numerous useful info right here within the publish,
  we’d like develop extra techniques on this regard, thanks
  for sharing. . . . . .

 178. Great blog! Is your theme custom made or did
  you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really
  make my blog shine. Please let me know where you got your theme.
  Thanks a lot

 179. I think this is one of the most significant information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark
  on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent :
  D. Good job, cheers

 180. Thank you, I have just been searching for information about this topic for ages and yours is the best I’ve discovered so far.
  However, what in regards to the conclusion? Are
  you positive about the source?

 181. I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this sort of area .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.

  Reading this info So i am happy to exhibit that I’ve a very just right uncanny
  feeling I discovered exactly what I needed. I such a lot definitely
  will make certain to don?t overlook this web site and give it a glance regularly.

 182. We’re a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your website offered us with useful info to work on.
  You have done an impressive job and our whole group will probably be thankful to you.

 183. First of all I would like to say terrific blog! I had a quick question which I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had a difficult time clearing my mind in getting
  my ideas out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted simply just trying to figure out how to begin. Any
  ideas or tips? Kudos!

 184. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the
  eyes which makes it much more enjoyable for me to come here
  and visit more often. Did you hire out a designer to create
  your theme? Fantastic work!

 185. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to be
  on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and also defined
  out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 186. My brother suggested I may like this website. He was
  once entirely right. This put up truly made my
  day. You cann’t imagine simply how much time I had
  spent for this information! Thank you!

 187. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would
  have some experience with something like this. Please let me know if
  you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

 188. Awesome site you have here but I was curious about if you knew
  of any user discussion forums that cover the same topics discussed
  here? I’d really like to be a part of online community
  where I can get opinions from other experienced individuals that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know.
  Cheers!

 189. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running
  off the screen in Opera. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I
  thought I’d post to let you know. The design and style look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Cheers

 190. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.

  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 191. Hey There. I found your weblog using msn. This is a very well
  written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read extra of your helpful info.

  Thanks for the post. I will definitely comeback.

 192. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness
  and visual appeal. I must say that you’ve done a amazing job with this.
  Additionally, the blog loads super quick for me on Safari.
  Exceptional Blog!

 193. I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.

  Maybe you could space it out better?

 194. Right here is the perfect web site for everyone who would like
  to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard
  to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a topic which has been written about for a long time.
  Wonderful stuff, just excellent!

 195. First off I want to say excellent blog! I had a quick question which I’d like to ask
  if you do not mind. I was interested to find out how
  you center yourself and clear your thoughts before
  writing. I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts
  out there. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15
  minutes tend to be lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any ideas or tips? Kudos!

 196. Woah! I’m really loving the template/theme
  of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that
  “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.

  I must say that you’ve done a very good job with this. In addition,
  the blog loads super quick for me on Chrome. Exceptional Blog!

 197. Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this short article together.

  I once again find myself personally spending
  a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 198. I just like the helpful information you provide to
  your articles. I will bookmark your blog and test once more
  here frequently. I am quite sure I will be informed
  many new stuff right here! Best of luck for the following!

 199. An interesting discussion is worth comment. I think that you ought to write
  more about this subject matter, it might not be a taboo matter but
  typically people do not discuss such subjects. To the next!
  Best wishes!!

 200. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your blog.
  It appears as if some of the written text within your content are running off the
  screen. Can somebody else please provide feedback and let me
  know if this is happening to them too? This may be a problem with my
  browser because I’ve had this happen before. Many thanks

 201. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 202. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 203. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 204. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 205. Forget about spam and advertising mailings.Keep your real inbox clean and secure. 10 Minute Mail provides temporary, secure, anonymous, free, disposable email address for 10 minutes.

 206. ip adresleri kullanıcıların kullanarak internette gezinebilmelerine imkan tanıyan ve numaralardan meydana gelen , internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.İp adresinin takibi çok kolaydır.Bu yüzden VPN , proxy ve dns değiştirme gibi yöntemleri sizlere öneriyoruz.0 güvenli hale gelmeyeceksiniz ancak takiniz zorlaşacaktır.VPN hizmetleri ücretli yada ücretsiz 3. taraflar tarafından sağlandığı için güvenli sayılmazsınız ve bu hizmet ile birlikte başka sitelere giriş yaptığınız şifreler görülebilir giriş yaptığınız sitelerin bir listesi yada aktiviteleriniz başkaları tarafından görülebilir.

 207. Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you spending some time and energy to put this
  informative article together. I once again find myself personally spending a
  lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth
  it!

 208. Hello! I’ve been reading your site for a long time now and finally got the courage
  to go ahead and give you a shout out from Lubbock Tx!

  Just wanted to tell you keep up the excellent job!

 209. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 210. With havin so much written content do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive
  content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of
  it is popping it up all over the internet without my permission. Do
  you know any solutions to help prevent content from
  being ripped off? I’d really appreciate it.

 211. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.!!!

 212. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 213. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 214. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 215. It is rare to discover a specialist in whom you might have some faith. In the world these days, nobody genuinely cares about showing others exactly how in this issue. How fortunate I am to have now found such a wonderful website as this. It is people like you that make a genuine difference currently through the suggestions they discuss.!!

 216. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.>>>>

 217. I just want to mention I am newbie to blogging and site-building and honestly liked this blog. Likely I’m likely to bookmark your website . You definitely have perfect articles. Thanks a bunch for sharing with us your blog site…..

 218. Betist, bahisçilerin tüm spor etkinliklerine bahis yapmalarına, favori takımlarını desteklemelerine veya nakit ödüller kazanmalarına olanak tanıyan yeni bir.

 219. Nerobet Bölümleri. Sitenin giriş adresinden siteye girdiğimizde sitenin alt bölümlerden oluştuğunu görüyoruz. Nerobet, canlı bahis, spor, e-spor, poker, casino,

 220. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work.|…

 221. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information..!

 222. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 223. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 224. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 225. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 226. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic
  but I had to tell someone!

 227. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 228. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 229. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!!……

 230. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 231. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 232. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

Залишити відповідь