Як написати есей: конспект лекції Тетяни Огаркової «Есей з другої спроби»

Фото: з офіційної сторінки PEN Ukraine на Facebook.

Під час міні-фестивалю Дні есеїстики в Києві-2019 за ініціативи PEN Ukraine and Kyiv-Mohyla Business School відбулися лекції про мистецтво написання есеїв. Блог Yakaboo старанно все законспектував, тож представляємо вам одну з лекцій, яку прочитала літературознавиця, докторка філософії Тетяна Огаркова на тему «Есей з другої спроби». 

Конспект першої лекції з серії — «Есей: спроба деконструкції» Тараса Прохаська — можна прочитати тут.

Есеї, насправді, писати складніше, ніж класичні дослідницькі студії, бо на початку здається, що есей — це щось, де можна не робити посилань, не зважати на правильне цитування, не обов’язково мати вступ, висновки, структуру роботи. Насправді, есей — це дуже важка робота.

Проблема жанру есею полягає насамперед в тому, що немає чіткого жанрового визначення, що таке есей. Ми прекрасно розуміємо, що це — не сонет і не роман, але немає ейдосу есею, який би слугував взірцем, на який можна було би орієнтуватися. Немає теорії есею, але існує територія есею: есей — це щось поміж; поміж художньою літературою (літературою вимислу) і дисциплінованим письмом, яке претендує на істину. Водночас, нам необхідно відмежувати цей жанр від території, яку займає публіцистика. Відтак, в есеї має бути і уява, й істина, і, головним чином, баланс поміж ними. Ось знайти цей баланс доволі важко, зазвичай скочуєшся в кінці до одного або до іншого.

Есей — це аргумент, це виклад своєї точки зору на певну тему чи проблему, які водночас містять в собі забагато суб’єктивного як для наукової роботи; це особиста точка зору. Саме тому я пропоную повернутися до етимології: essai з французької перекладається як “спроба, вправа”. В есеї є менше відповідальності, тому що немає претензії на об’єктивну істину, і менше амбіцій. Есеї пишуть ті, хто хочуть спробувати, а не досягти певного результату. Автор не претендує на те, щоб сказати останнє слово чи на вичерпність, ґрунтовність. Есей — це про процес письма, це вправляння в стилі. 

Еміль Чоран колись написав “Вправляння в захопленні” — серію есеїв, яка була присвячена письменникам, яких він любив. І в цьому плані мені дуже подобається цитата з роботи англомовного дослідника Дональда Мюррея: «Я пишу не для того, щоб мене зрозуміли, а і щоби зрозуміти самого себе». Це дуже добре, як на мене, резюмує, що таке есей. Це не є виклад вже прорахованих і зрозумілих тез; це дуже динамічний, потоковий жанр, і в процесі написання деякі речі стають зрозумілішими автору. Есеєм не може бути експлейнер (це жанр, в якому є суб’єкт, який знає більше за інших, і він по пунктах розповідає все, що наперед знає). 

Есей — це вправа з розуміння і саморозуміння щодо того, що автор хоче сказати. Тут важить процес письма і той, хто пише. Есей — завжди індивідуальний. У моїй викладацькій практиці, коли від студентів я отримую два тексти зі схожою темою, вони ніколи не будуть однаковими, на відміну від дослідницької студії, де відстань між двома текстами буде меншою. В есеї важить не тільки що людина пише, а також хто вона, звідки, з яким життєвим досвідом, з якого горизонту прочитаного і непрочитаного вона пише. Читаючи есей, завжди видно, які тексти стоять за тим, що ми читаємо. 

Есей — це трохи про інтроспекцію. Тут я теж згадаю Монтеня і його “Проби”, які насправді можна перекласти як “Есеї”. Монтень пише простою мовою для себе, для своєї родини, там є його біографія, унікальний досвід. Есей певною мірою є менш відповідальним, але з іншого боку і більш відповідальним, бо дуже важко наважитися на своє слово, не прикриватися класичними конструкціями й говорити власним голосом. Це претензія на те, що твій погляд на проблему може бути цікавий комусь, тому есей є дещо еґоцентричним жанром, де автор підкреслює своє еґо. Есей — це не лише про логос, а й про голос того, хто виголошує оцінку подій. 

В хорошому есеї, як правило, є певні вбудовані цікаві історії, але ними все не обмежуються. Історії тут слугують певними елементами оповіді, які допомагають загальному аргументу; вони виконують тут функцію пояснення. 

Есей — мандрівка думки. Наукова робота схожа на подорож літаком, коли ми летимо в певну точку, куди нам потрібно. А есей — це подорож автівкою чи автобусом, це поступове просування, де процес переміщення набагато більш важить і займає часу. 

Перша спроба написання есеїв може бути — і досить часто буває — не дуже вдалою. І це нормально, тут головне, щоб ця спроба взагалі була. 

В європейській історії аж до початку ХХ століття превалювала елітарна концепція творчості. Згідно з нею, письмо пов’язане з міфом про творчу особистість, яка несе в собі проблиск істини і якій треба це все покласти на папір. Це таке романтичне уявлення, згідно з яким мистецтво постає як дзеркало того, хто пише. Ми говоримо про те, що есенційно в нас є думки, почуття, і треба лиш це виразити. 

Протилежною є ідея про те, що творчість, письмо — це механіка, навіть ремісницька робота, спрямована на створення потрібного ефекту. Ідеться не про самовираження, а конструкцію ефекту, який цей текст справляє на аудиторію. Тут стає важливим прийом, метод, постає питання “Як це зроблено”. Це і є та друга спроба для написання тексту. 

Насправді, ці два підходи можуть бути не взаємозаперечними, а пов’язаними діалектично як два етапи написання. Перша спроба полягає в тому, щоб змусити себе щось написати. Багато кому знайоме відчуття страху білого аркуша; я наче й хочу щось сказати, але не знаю, з чого почати. Було в історії багато спроб і технік, які показували, як це подолати. Французькі сюрреалісти вигадали таку корисну річ як автоматичне письмо: в 1919 році Андре Бреттон і Філіп Супо пишуть упродовж 6 тижнів текст “Магнітні поля”. Суть методу в тому, щоб писати так максимально швидко, щоб жодні перестороги не встигали чинити перешкоди. Для сюрреалістів (які вважають себе послідовниками Фройда, але які ними не є) метод автоматичного письма допомагає бодай щось написати, і коли ми читаємо “Магнітні поля”, то бачимо, що ці тексти порушують усі мислимі і немислимі правила: від синтаксису до граматики, семантики. Але при цьому методі створюється великий масив тексту. Це перша спроба написання, і цей метод можна використовувати, щоб змусити себе писати не самокритично. Для сюрреалістів цей метод містив потужну етичну складову, бо вони вважали, що люди не поділяються на талановитих і обдарованих та не здатних творити. Натомість вони поділяли людей на репресованих суспільством і власним Супер-Еґо та на здатних звільнитися від цього. Будь-хто вважався здатним до творчості; просто суспільство побудовано у такий спосіб, що всі наші спроби репресуються. Зараз можемо теж помітити, що наші спроби писати пов’язані з системою освіти: страхом помилки, червоної ручки, банальності, страхом “Як я можу бути цікавим”. Автоматичним письмом можна це долати, задавши собі, наприклад, 30 хвилин, щоб просто писати. Але при цьому варто пам’ятати про другу спробу, розуміти, що далі вдосконалиш цей текст, і це дозволяє не боятися, бо цього ніхто не бачить.

Ще один приклад — французький письменник Марсель Пруст, якого ми знаємо за величезним твором “У пошуках втраченого часу”, 3 тис. сторінок. Так ось, у Пруста не було проблеми зі страхом білого аркуша. У 1909 році він написав коротенький текст на 9 сторінок під назвою “Спроба вступу”, в якому був початок першого тому “У пошуках втраченого часу”, де була сцена з мадленкою, і який завершувався кінцем сьомого тому. Фактично, він включив весь сюжет. З цих 9 сторінок відбулося розбухання тексту всередині до 3 тис.сторінок, додаючи між рядками ще додаткові рядки, постійно редагуючи. 

Під час редагування і перечитування теж є два етапи. Отже, за Дональдом Мюрреєм є етап завершеного тексту, який він називає “внутрішньою ревізією” — це перечитування на предмет того, чи відповідає текст, який ми бачимо перед собою, нашому задуму; тобто “Чи сказав я те, що хотів сказати”. Чи все зрозуміло, чи правильно побудував твір. Далі йде етап зовнішньої ревізії — це прийом відсторонення, коли ти читаєш ніби не сам, а очима аудиторії. Це спроба побачити цей текст, ніби в перший раз, і зрозуміти, чи він працює. Про такий подібний прийом очуднення часто писали формалісти. Ми ж сприймаємо все автоматизовано: не бачимо речі, а просто впізнаємо їх, і світ проходить повз нас, немов запакований. 

Є такі правила перевірки під час другої спроби:

 • Отже, першим правилом ревізії з другої спроби є поставлене собі питання теми: що я хотів сказати і чи це вдалося мені зробити. Якщо не вдалося, то чи не варто відійти назад — так ми будемо краще бачити, де варто поставити фокус, щоб це було зрозуміло. Коли ми були студентами і писали дисертації, був у нас поширений такий жарт: хороший твір — це такий, суть якого ти встигнеш пояснити сусіду, поки їдеш в ліфті. Тобто чи можна пояснити все, що треба швидко.

 • В есеї має бути парадокс, який дуже чіпляє. Нікому не цікаво читати про речі, які не тримають уваги. Варто ставити питання: а в чому особливість моєї оптики, мого погляду на проблеми. Без подиву не буде бажання пізнавати.

 • Питання “Для кого я це пишу” — письмо є не лише самовираженням, а й комунікацією, діалогом. Нещодавно я говорила з Олею Брюховецькою, вона читатиме в Могилянці наступного семестру курс з академічного письма. Вона розповіла дуже хорошу метафору, яку вичитала в одній американській книжці: коли ми починаємо щось своє говорити, це нагадує ситуацію, коли людина заходить в аудиторію, де всі вже розмовляють; людина чує уривки вже початих розмов і намагається дослуховуватися. На якомусь етапі в цієї людини може виникнути бажання комунікувати і сказати свої репліки. Так само всю історію культури можна описати як таку ж “безкінечну балаканину”: поміж собою говорять філософи, письменники тощо, і ми на якомусь етапі починаємо входити в цей текст і відчуваємо “мені теж є, що сказати”. Здатність побачити свій текст як репліку в такому діалозі є важливою.

 • Ерудиція. Ми хочемо прочитати текст і дізнатися щось, що ми не знаємо, тому хороший есей — це просвітницька річ. Він приносить до цього загального діалогу щось нове, якісь небанальні речі. За ерудованим есеєм стоїть якась історія читання.

 • Найголовніше — питання стилю і тону. Це дуже особистісна річ, яка не може виникнути просто так; вона виникає лише в процесі тренування. Коли ми перечитуємо текст з другої спроби, ми бачимо дуже добре ці провали в інтонації, нетримання ефекту. І з другої спроби є можливість це виправити. 
Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

281 thoughts on “Як написати есей: конспект лекції Тетяни Огаркової «Есей з другої спроби»

 1. Greetings, There’s no doubt that your website may be having web browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, excellent blog!

 2. Thank you for some other informative website.
  Where else may I am getting that kind of info written in such
  a perfect approach? I’ve a mission that I’m just now working
  on, and I’ve been on the glance out for such info.

 3. Hi, i believe that i noticed you visited my web site thus i got here
  to return the favor?.I am attempting to to find things to enhance my web site!I guess its adequate to make use of some of your concepts!!

 4. Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the
  favor”.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 5. First off I want to say superb blog! I had a quick question that I’d
  like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had a tough time clearing my mind in getting my thoughts out.

  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost simply just trying to figure out
  how to begin. Any recommendations or tips? Thanks!

 6. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so
  I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and amazing design. ps4 games 185413490784 ps4 games

 7. Nice blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A design like yours with a few simple
  tweeks would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme.

  With thanks ps4 games allenferguson ps4 games

 8. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was
  conducting a little research on this. And he actually
  bought me breakfast due to the fact that I discovered
  it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to discuss this matter here
  on your web site.

 9. Unquestionably imagine that that you said. Your favourite reason seemed to be
  on the net the easiest factor to consider of. I say to you, I definitely get irked while people think about issues that they just don’t
  know about. You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the entire thing with no need side-effects , other folks can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thank you

 10. Its such as you read my thoughts! You appear to know so much approximately this, like you
  wrote the e book in it or something. I believe that you simply could do
  with some percent to power the message house a little bit, however
  instead of that, that is excellent blog. A great read. I will certainly be back.

 11. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this
  site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m
  looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could
  point me in the direction of a good platform.

 12. Good post. I learn something new and challenging on websites
  I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read content from other authors and practice something from other web
  sites.

 13. Great work! That is the kind of information that are supposed to
  be shared around the internet. Shame on Google for no longer
  positioning this publish higher! Come on over and seek advice
  from my web site . Thank you =) 0mniartist asmr

 14. Appreciating the time and effort you put into your blog and in depth information you offer.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same old rehashed material. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 15. We stumbled over here coming from a different
  web page and thought I should check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to exploring your web page yet again.

 16. Hello there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out
  for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 17. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉
  I’m going to return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change,
  may you be rich and continue to guide others.

 18. I got this web site from my buddy who informed me on the topic of this web site and now this time I am browsing this
  web site and reading very informative articles at this
  time.

 19. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent idea

 20. Gambling can be of many types, with every type requiring its legal
  structure. In Nevada, for instance, there is what is called a”lawsuit” A
  suit is an agreement or a contract involving a individual placing a wager and
  the person or group putting the cash at stake.

  In certain states, a”gaming accounts” is created in which
  money deposited to the account is retained by means of a bookmaker and
  is not available to players; others allow online gambling but don’t allow offline gaming.
  Finally, there are”rollover” transactions where the cash in a player’s account is removed before it’s used.
  This way, the expression gambling covers a vast range of transactions and may refer to all of these, as
  each has its own set of circumstances under which it may take place.

 21. Gambling can be of many forms, with every type requiring its legal structure.
  In Nevada, for instance, there is what’s called a”lawsuit” A lawsuit is an agreement or a contract involving a individual
  placing a bet and the person or group placing the cash at stake.
  In some countries, a”gaming accounts” is created in which cash deposited into the account is retained
  by means of a bookmaker and is not available to players; others allow
  online gambling but do not allow offline gaming.
  In the end, there are”rollover” transactions in which the money in a
  player’s account is removed before it is used. In this manner, the expression gambling covers a
  wide range of trades and may refer to every one
  of them, as each has its own set of circumstances under which it may take
  place.

 22. Betting can be of several types, with every
  type requiring its legal arrangement. In Nevada, for instance, there is
  what’s called a”lawsuit” A suit is an agreement or a contract
  involving a individual placing a wager and the individual or group putting the money at stake.
  In some states, a”betting account” is created in which
  money deposited into the account is kept by means of a
  bookmaker and isn’t accessible to players; others let online gambling but
  don’t allow offline gaming. Finally, there are”rollover” trades where the cash
  in a participant’s account is removed before it’s used.
  This way, the term gaming covers a vast selection of
  transactions and can refer to every one of these, as each has
  its own set of conditions under which it may occur.

 23. Betting can be of several types, with each type requiring its
  legal arrangement. In Nevada, for instance, there is
  what is called a”lawsuit” A lawsuit is an agreement or a contract involving a person placing
  a bet and the individual or group putting the cash at stake.
  In some countries, a”gaming accounts” is
  made in which money deposited into the account is retained by a bookmaker and isn’t accessible to players;
  others let online gambling but do not permit offline gambling.

  Finally, there are”rollover” trades in which the cash in a player’s account is removed before it
  is used. This manner, the term gaming covers a wide range
  of trades and can refer to all of them, as each has its own set of conditions under which it may take place.

 24. Admiring the time and effort you put into your blog and in depth information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same old rehashed information. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS
  feeds to my Google account.

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 26. I blog often and I genuinely appreciate your information. The
  article has really peaked my interest. I am going to book mark your site and
  keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your Feed too.

 27. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I’ve read this post and if I could I
  desire to suggest you few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 28. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running
  off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

 29. Massage therapy has been known as being a valid therapeutic art since the ancient civilizations.
  The first evidence of its clinic can be tracked as far back since 2021 BC in early China.

  Medi cal care processes have been useful for therapeutic
  functions among early cultures. This curative artwork was later adapted for unique healing practices by unique civilizations also has since begun to
  be understood as one of the absolute most well-known sorts of massage .

  Medical massage is result-oriented therapeutic massage
  , mainly the application of a specific therapeutic intervention aimed toward the particular physical problem the patient poses to
  the massage therapist and are administered with exact consequences after an exhaustive medical evaluation/examination from the certified
  massage therapist applying different demonstrated practices.
  Medical care is known to support minimize pain as a result of rheumatoid arthritis as well
  as other degenerative ailments, soothes pain,
  constipation, menstrual cramps, stress, muscular cramps, traumas,
  and much more. It is also helpful for those that are
  afflicted by chronic ache. Chronic discomfort, in general, is normally a consequence of
  not only receiving the proper diet or to correct any
  imbalance that may be causing the pain. Medical
  care is typically part of the medical care of medicine.

 30. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information specially the last part 🙂 I care for such info
  a lot. I was looking for this particular info for a very
  long time. Thank you and best of luck.

 31. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i
  subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable
  deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered
  bright clear idea

 32. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this sort of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Studying this
  info So i’m happy to convey that I have a very good uncanny feeling I came upon just what I
  needed. I so much indubitably will make certain to don?t put
  out of your mind this web site and give it a glance regularly.

 33. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.

  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 34. dating sites
  I’ve been browsing online more than three hours today, yet I by no means found any interesting article like yours.

  It is beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if
  all website owners and bloggers made just right content as you did, the net will probably be a lot more useful than ever before.
  dating sites

 35. Hello would you mind letting me know which web host you’re utilizing?

  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker
  then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price?
  Cheers, I appreciate it!

 36. Magnificent goods from you, man. I have be aware your stuff previous to
  and you’re just too fantastic. I really like what you have
  received right here, really like what you are stating and the best way in which you say it.

  You’re making it entertaining and you continue to care for to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. That is actually a terrific site.

 37. Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to create a top notch article… but what can I say… I procrastinate
  a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 38. I will immediately clutch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly permit me understand so
  that I may just subscribe. Thanks.

 39. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several emails with
  the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 40. of course like your web site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts.
  Many of them are rife with spelling problems and
  I find it very bothersome to inform the reality however I will definitely
  come back again.

 41. Simply wish to say your article is as astounding.
  The clarity for your put up is simply great and that i could assume
  you’re a professional in this subject. Well with your permission allow me to take hold of your RSS feed to keep up to
  date with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding
  work.

 42. I do not know whether it’s just me or if everyone else experiencing issues with
  your blog. It appears like some of the text in your content
  are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well?

  This may be a problem with my web browser because I’ve had
  this happen before. Thank you

 43. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but,
  I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might
  be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it
  expand over time.

 44. Amazing blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a
  little lost on everything. Would you advise starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many options out there that I’m completely confused ..

  Any recommendations? Cheers!

 45. Thank you for any other informative site.
  Where else may I get that kind of information written in such an ideal method?
  I’ve a venture that I’m simply now running on, and I have been at the look out for such info.

 46. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS.
  I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it.
  Is there anybody else having similar RSS problems?

  Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 47. Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author.I
  will make sure to bookmark your blog and may come back later in life.
  I want to encourage you to definitely continue your great
  writing, have a nice afternoon!

 48. That is really fascinating, You’re an overly
  skilled blogger. I have joined your feed and look forward
  to searching for extra of your excellent post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 49. Thanks for ones marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you’re a great author.
  I will remember to bookmark your blog and may come back later on. I want to
  encourage you to continue your great writing, have
  a nice day!

 50. Thanks for some other informative website. Where else may just I get that kind of information written in such
  an ideal approach? I’ve a undertaking that I am simply now running on, and I’ve
  been on the look out for such information.

 51. This is very attention-grabbing, You’re an excessively professional blogger.
  I have joined your feed and stay up for in quest of more of
  your great post. Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 52. Appreciating the hard work you put into your blog
  and detailed information you present. It’s great to come across a blog
  every once in a while that isn’t the same old rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS
  feeds to my Google account.

 53. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 54. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 55. Hello, i read your blog from time to time and i own a
  similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 56. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 57. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 58. I am no longer sure the place you are getting your information,
  however good topic. I must spend some time studying more or understanding
  more. Thank you for fantastic info I used to be looking for this information for my mission.

 59. I’ll immediately seize your rss as I can’t to find your email subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Please let me recognise in order that I may
  just subscribe. Thanks.

 60. Nice post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired!
  Very helpful info specifically the closing phase 🙂 I care for such info much.
  I used to be looking for this particular information for
  a very long time. Thanks and good luck.

 61. Thank you for every other informative blog.

  The place else could I am getting that type of information written in such
  a perfect means? I’ve a undertaking that I am just now running on,
  and I have been at the look out for such information.

 62. I’m very happy to uncover this web site. I want to to thank
  you for ones time due to this fantastic read!! I definitely liked every
  part of it and I have you book marked to see new things on your site.

 63. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with a few pics to drive the message home a little
  bit, but other than that, this is fantastic blog.

  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 64. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme.
  With thanks

 65. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing
  this blog. I really hope to view the same high-grade content from
  you in the future as well. In fact, your creative writing abilities
  has inspired me to get my very own site now 😉

 66. Appreciating the time and energy you put into your website and in depth information you
  present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted
  rehashed information. Excellent read! I’ve saved your site and
  I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 67. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the
  layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing,
  it’s rare to see a nice blog like this one today.

 68. Wonderful website you have here but I was wanting to know if you
  knew of any community forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of online community where I can get
  responses from other knowledgeable individuals that share
  the same interest. If you have any recommendations, please let me
  know. Many thanks!

 69. Howdy! I know this is kinda off topic but I was wondering if you
  knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 70. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point. You clearly know
  what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting
  videos to your blog when you could be giving us something enlightening
  to read?

 71. I’m truly enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come
  here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Fantastic work!

 72. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could
  get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 73. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to
  assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 74. Thanks , I have recently been looking for info about this topic for ages and yours is the best
  I’ve came upon so far. But, what about the bottom line?
  Are you positive concerning the source?

 75. Thanks for finally writing about > Як написати есей:
  конспект лекції Тетяни Огаркової «Есей з
  другої спроби» – Блог Yakaboo.ua < Loved it!

 76. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks,
  However I am encountering problems with your RSS.
  I don’t understand why I can’t join it. Is there
  anyone else getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

 77. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything.

  But think of if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this website could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
  Awesome blog!

 78. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 79. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a superb job with this. Also, the blog loads very fast for me on Firefox.
  Exceptional Blog!

 80. Российские компании начали наказывать сотрудников-антипрививочников. Как им противостоять — можно узнать
  по ссылке:
  https://mc-terra.ru/index.php?topic=17989.new#new.
  Согласно опросам, каждая пятая фирма уволила тех, кто отказался от прививок от коронавируса и при этом не имел на то медицинских причин. С одной стороны, руководство можно понять: они вынуждены под угрозой санкций перед региональными властями отчитываться о количестве привитых сотрудников и отказ от прививки воспринимают как нелояльность.

  Но это не значит, что можно на этом основании какого-то увольнять. По закону, если вы не привились, можно только отстранить от работы без оплаты, но рабочее место всё равно будет за вами. Фактически это отпуск за свой счёт. Если же начальство требует выбрать — прививка или работа, то тут переговоры нужно вести очень осторожно. Во-первых, на тему вакцинации с начальством лучше общаться не устно, а по электронной почте или в мессенджерах, и если указания были на словах, то об этом следует упоминать в переписке. Конечно, не стоит забывать делать скриншоты.

  Во-вторых, если дело дошло до отстранения (об этом работник уведомляется официальным приказом) или представители руководства требуют написать объяснительную, необходимо письменно указать, что вы временно воздерживаетесь от вакцинации и при этом не входите в число тех, кого обязали делать прививку актом региональных властей. Данный аргумент важен, так как, если вас заставляют вакцинироваться просто потому, что так хочет начальник, это незаконно.

  В-третьих, в случаях, когда не допускают на рабочее место, этот факт необходимо фиксировать. В любом случае приходить на работу нужно без опозданий и на камеру своего телефона снять, как вам не позволяют пройти на место исполнения служебных обязанностей. При этом во время записи надо назвать точные место, дату и время, когда происходит фиксируемое событие.

 81. Good day very nice website!! Guy .. Beautiful ..
  Amazing .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally?

  I am happy to search out so many useful info right here in the submit, we want work
  out extra techniques on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 82. I do believe all the ideas you have introduced on your
  post. They’re really convincing and will definitely work.
  Still, the posts are very brief for beginners. Could
  you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.

 83. I’m extremely impressed along with your writing skills and also with the format in your blog.
  Is this a paid subject or did you customize it your self?
  Either way stay up the excellent high quality writing,
  it’s uncommon to see a nice weblog like this one nowadays..

 84. Hello! I’ve been following your weblog for a long time now and finally got the courage to go ahead
  and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say keep up the good job!

 85. Российские компании начали наказывать сотрудников-антипрививочников. Как им противостоять — можно узнать
  по ссылке:
  https://forum.montessori-grad.ru/viewtopic.php?f=42&t=676.
  Согласно опросам, каждая пятая фирма уволила тех, кто отказался от прививок от коронавируса и при этом не имел на то медицинских причин. С одной стороны, руководство можно понять: они вынуждены под угрозой санкций перед региональными властями отчитываться о количестве привитых сотрудников и отказ от прививки воспринимают как нелояльность.

  Но это не значит, что можно на этом основании какого-то увольнять. По закону, если вы не привились, можно только отстранить от работы без оплаты, но рабочее место всё равно будет за вами. Фактически это отпуск за свой счёт. Если же начальство требует выбрать — прививка или работа, то тут переговоры нужно вести очень осторожно. Во-первых, на тему вакцинации с начальством лучше общаться не устно, а по электронной почте или в мессенджерах, и если указания были на словах, то об этом следует упоминать в переписке. Конечно, не стоит забывать делать скриншоты.

  Во-вторых, если дело дошло до отстранения (об этом работник уведомляется официальным приказом) или представители руководства требуют написать объяснительную, необходимо письменно указать, что вы временно воздерживаетесь от вакцинации и при этом не входите в число тех, кого обязали делать прививку актом региональных властей. Данный аргумент важен, так как, если вас заставляют вакцинироваться просто потому, что так хочет начальник, это незаконно.

  В-третьих, в случаях, когда не допускают на рабочее место, этот факт необходимо фиксировать. В любом случае приходить на работу нужно без опозданий и на камеру своего телефона снять, как вам не позволяют пройти на место исполнения служебных обязанностей. При этом во время записи надо назвать точные место, дату и время, когда происходит фиксируемое событие.

 86. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really
  informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 87. Heya are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any
  html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 88. I’m not that much of a internet reader to be
  honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back
  later on. All the best

 89. I used to be recommended this website by way of my cousin. I am not sure whether
  this put up is written via him as no one else recognise such targeted about my problem.
  You’re wonderful! Thank you!

 90. I must thank you for the efforts you have put in writing this site.

  I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as
  well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 91. Hi there, I do believe your blog might be having web browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if
  opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful site!

 92. What i do not understood is if truth be told how you’re now not really much more smartly-liked than you
  may be now. You’re very intelligent. You understand therefore considerably
  relating to this topic, made me individually believe it from numerous
  numerous angles. Its like men and women aren’t interested except it’s one thing to accomplish with Lady
  gaga! Your individual stuffs outstanding. At all times
  maintain it up!

 93. I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article.
  But should remark on some general things, The web site style
  is perfect, the articles is really great
  : D. Good job, cheers

 94. My spouse and I stumbled over here different web address and
  thought I might check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking at your web page repeatedly.

 95. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult
  to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance.
  I must say that you’ve done a amazing job with this.
  Additionally, the blog loads very quick for
  me on Opera. Outstanding Blog!

 96. After checking out a number of the blog articles on your website, I seriously like your technique
  of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.
  Please visit my web site as well and let
  me know what you think.

 97. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would
  value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot
  me an e-mail.

 98. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of.

  I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they just do not
  know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 99. Hello! Quick question that’s entirely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that
  might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share.

  Appreciate it!

 100. My web site looks weird when viewing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that
  might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share

 101. Никаких проблем! Наш Детский Интернет Магазин Игрушек Одесса, работает в
  Днепропетровске, Киеве, Харькове, Львове,
  Запорожье, Виннице, Херсоне,
  Полтаве, Кировограде и во
  всех других частях Украины! Магазин был создан родителями, которым важно, какими игрушками играют их дети.
  В каталоге детского магазина
  МамаЭмма более 10 000 наименований товаров, можно выбирать любые товары для мальчиков и девочек в возрасте от 0 до 10 лет.
  Более 15 000 товаров детского интернет-магазина Lara Kids способны удовлетворить запросы даже самых требовательных родителей.

  Куклы, с множеством аксессуаров, герои любимых Диснеевских мультиков, различные машины, игры, все это не полный перечень
  выпускаемой продукции. Так одежда для малышей и подростков пополнила перечень выпускаемой продукции данного бренда.
  Наш приоритет – качество и безопасность.

  Не спешите переплачивать, ведь можно платить
  за хорошее качество небольшие деньги.
  Не стала исключением и Россия: на производстве игрушек специализируются десятки предприятий
  – от небольших цехов, начавших работу совсем недавно, до фабрик, насчитывающих многолетнюю историю.
  Случалось и так: начав расхаживать по
  комнате, он выходил в переднюю, исчезал из дому задолго до
  конца урока и не возвращался даже к обеду,
  никого не предупредив об этом.
  Откровенная, прямая даже до грубости, безукоризненно честная относительно всех,
  с кем сталкивала ее судьба, матушка брезгливо относилась ко всякой лжи, обману, подвохам
  и подхалимству и до гробовой доски осталась доверчивой, как
  ребенок.

 102. Партийные организации Южных строительных трестов и управлений развернули большую работу по внедрению в жилищное строительство индустриальных методов, использованию
  сборного железобетона, крупноблочных деталей, удешевлению и
  ускорению строительства домов.
  Удешевление стоимости жилья предполагали осуществить за счет широкого применения типовых проектов, воплощение индустриальных методов работы, снижение стоимости готовых изделий
  и деталей заводского производства, а также недопущения
  «архитектурных излишеств» и сокращения сроков строительства.
  2011 годы, в то время как в целом по России – на 8,
  8 процента) обеспечен за счет строительства олимпийских и крупных промышленных объектов, перегрузочных комплексов
  в портах Тамань и Кавказ в Темрюкском районе, реконструкции нефтеперерабатывающих
  производств, строительства мясомолочных комплексов,
  жилищного строительства. Требуется время на усадку (минимум год).

  Дж, время пуска равно примерно 15 мин.
  Введение. В настоящее время исследования, посвященные такому жанру компьютерных игр, как симулятор строительства и управления, и его особенностям не проводились.
  Универсальный симулятор не содержит то огромное количество параметров, которые
  необходимы для моделирования различных систем.

  Заключение. Игры жанра симулятор строительства и управления чрезвычайно сложны.
  Из рек с очень низкими глубинами на некоторых участках, где имеются подрусловые воды,
  целесообразно забирать воду с
  помощью инфильтрацион-ных водозаборных сооружений, при условии,
  что русло реки сложено из грунтов,
  имеющих хороший коэффициент фильтрации.
  В некоторых случаях может происходить кратковременное полное пересыхание русла (несколько
  месяцев) и последующее заполнение его водой (сезон
  дождей или таяние снегов).

 103. Many copper and silver items lose their lustre when they’re
  kept out within the open because of a process referred to as oxidisation. Those that
  walk on it are called numismatists. If we speak in regards to the
  memory capabilities, it is one of the crucial
  desirable unit having an enormous 16GB inner memory plus there’s a microSD
  card slot which you’ll utilize for increasing the memory further upto 32GB.

  Those of you who are very fond of surfing internet for
  quite a lot of functions like searching information, doing analysis
  or doing something else, this is a perfect mobile phone for such people.
  The Nokia N8 with contract deals can also offer you many
  benefits together with your handset which can include free
  texts, free web access up to a restrict, free speak occasions over similar
  or any network and lots of extra. That is one other iSoftware Games slot with a rather interesting theme, although Egyptian slots have been achieved a few occasions before.
  3. Upon getting picked the situation and the routing technique of the French drain, you need to dig trenches which can be about 6 inches in width and about four instances larger than pipe’s diameter.

 104. Hi! I’ve been reading your site for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from
  Huffman Tx! Just wanted to tell you keep up the fantastic
  job!

 105. My partner and I absolutely love your blog and
  find many of your post’s to be just what I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a lot of
  the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!

 106. Fascinating blog! Is your theme custom made or did
  you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make
  my blog jump out. Please let me know where you got your theme.
  Thank you

 107. Florida Digital Cable television suppliers may
  even provide voice mail, with some firms providing instantaneous email notification, at no additional fee, when a brand new voicemail is received.
  Cable Tv suppliers provide between ten and twelve features,
  all aren’t any further cost. Find out about what your Florida digital cable
  television provider will supply your of us immediately! These providers offer quality.
  Florida Digital phone service is excellent and
  top quality to analog telephone service due to the strengthened sound and
  trustworthiness. That’s wholesalers and retailers of a product are very impressed by Television promoting given attributable to its
  immense reputation and take a look at to stock extra
  the merchandise which can be advertised in tv. And the price
  is equal to a local call as charged by your telephone service
  provider (as a result of worldwide dial in numbers).
  And there is no such thing as a hidden catch concerned both – you
  get to benefit from the free convention name service.

 108. Ставки на спот регулярно привлекают внимание беттеров со всей Земли. Многие очень хорошо на ставках зарабатывают, причём постоянно. Важно выбрать хорошего БК. Один из надёжных вариантов БК – 1 win. Подробный обзор букмекера на сайте Бетонмобайл.

  ac921c3

 109. Greate post. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You’ve performed a fantastic job. I will definitely
  digg it and in my opinion recommend to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this site.

 110. Hello are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make
  your own blog? Any help would be really appreciated!

Залишити відповідь