Знайомство з есеїстикою. Конспект лекції Тараса Прохаська «Есей: спроба деконструкції»

Фото: Ната Коваль, з офіційної сторінки kmbs на Facebook.

Під час міні-фестивалю Дні есеїстики в Києві-2019 за ініціативи PEN Ukraine and Kyiv-Mohyla Business School відбулися лекції про мистецтво написання есеїв. Блог Yakaboo старанно все законспектував — тож для початку пропонуємо прочитати першу лекцію циклу, яку представив відомий український письменник, есеїст, лауреат премії Книга року ВВС-2019 в номінації «Есеїстика» Тарас Прохасько.

Передовсім хотів би сказати таку річ: з часом з’явилося дуже багато підрозділів, підвидів есеїв, які сплелися з іншими підвидами іншої прози чи нон-фікшн, і, справді, для літературознавця, науковця і для людей, які визначають переможця (йдеться про Капітулу Премії імені Юрія Шевельова — прим.ред.), дуже важливо зважати на це. Але я прихильником того, що не варто, особливо тим, хто пише есеї, передовсім ставити перед собою завдання [визначити], що є есеєм, а що не є. Тому що практика класифікації для практичного автора не мала б мати аж такої ваги. 

Есеїстика є дуже пов’язаною з персональною фізіологією, персональним світосприйняттям, тому що найбільшою її цінністю є, власне, не так особливі й авторські інтонації, як погляд і сприйняття світу. 

Сенс есеїстики я би сформулював так: дослідження світу через самого себе, через власну суб’єктність. Цим есеїстика відрізняється від інших жанрів, навіть від репортажу, памфлету, публіцистики, дослідження (з того, що ми називаємо дисертацією). Есеїстика є неможливою без врахування мого способу бачення, моєї думки, тому есеїстика, позбавлена суб’єктивності, перестає нею бути. В есеїстичному тексті є важливим не “так є”, а “так мені здається, я так побачив” — як кажуть німці, meiner Meinung nach, тобто “на мою думку”. І в цьому є та абсолютна правда есею, яка не може підважити об’єктивної картини світу. Якщо я собі думаю про щось, що воно є так, якщо це моє дослідження і воно пропущене через мене, — то це, власне, і є уже есеєм. Від цього почалася есеїстика Монтеня, який першим перетворив самого себе на поле дослідження — почав досліджувати не тільки те, що з ним відбулося, а й те, як він це відчуває. При будь-якому написанні есе важливим є спостереження за ходом власної думки. Красою, сюжетом і конструкцією (конструктивним началом) есею є не тільки предмет дослідження, про який ми розповідаємо і який зображаємо — вся фабула полягає у ході нашої думки, і її потрібно зберегти й зафіксувати. Якщо по-вуличному, то есей подібний на роботу детектива, тому що це є те дослідження, яке починається з питання, з чогось невідомого. Це звіт самому собі про те, як працювала думка, пошук, враження й асоціації в цьому ланцюжку якогось певного дослідження.

Я взагалі вважаю, що у світі все пов’язане зі всім, і кожна точка пов’язана з якоюсь іншою точкою. І якщо говорити дуже образно, туманно, есеїстика — це спосіб знаходження зв’язку між двома (трьома, чотирма) речами. Хай цей шлях і багатоходовий, багатоступеневий, але есей — це дослідження, а не ствердження чогось, що є очевидним наперед. Це ніби робота електрика, коли шукаємо переходи, підстанції, акумулятори, треба розібратися, де є обрив, яка є його причина.

Есей передбачає і не затаювання свого шляху, а навпаки — як робив Шерлок Голмс, коли розказував Ватсону, про що він думав, як дослідження йшло.

Я зловживаю частими згадками про одного професора криміналістики з Чернівців, який розробив теорію свідка. Вона полягає в такому: якщо стався якийсь випадок і є певна кількість людей, які його бачили з різних точок (навіть якщо вони йшли поруч), то коли цих свідків швидко розвести, щоб вони не розмовляли перед цим, кожен із них говорить щось інше. Власне, есеїст і є тим свідком, який за чимось спостерігає і щось бачить, але виходить в цих свідченнях з власного досвіду і способу мислення.

Ми є всі, як певне дерево. І якщо пагін має кілька років, а сам стоїть на системі — на дереві, якому може бути вже і сто років, то все одно цей пагін і цей стовбур є одним організмом, однією думкою. Так само і шлях кожного з нас є таким, що ми набираємо цих міліметрів, сантиметрів того, що відбувається, і воно не пропадає. Кожен наш досвід залишається разом з нами. Минуле зробило нас таким, якими ми є; сюди, в цей момент нас звели дуже різні дороги. Цінність роботи есеїста полягає в тому, щоб не відсікати свого стовбура в момент, коли пишеш. Всі знання, асоціації, спогади — знані і незнані… Ти перетворюєш себе на цю лабораторію дослідження свідомості. Головне — історія думки.

Одним з перших таких есеїв в новій, сучасній українській літературі, було есе Соломії Паличко про вуса і бороду в українській літературі (йдеться про «Роздуми про вуса, навіяні одним оповіданням Олекси Стороженка» — прим. ред.). Ті вуса і бороди щось означали, і у світі, в якому все пов’язано, борода і вуса Черемшини відрізняються від бороди й вус Коцюбинського. 

Наша з братом вчителька з музики мала гарний спосіб стимуляції домашніх репетицій гри на фортепіано. Вона казала так: береш пачку сірників висипаєш з одного боку фортепіано, граєш етюд, перекладаєш один сірник на другий бік, і так далі. Я їй казав, що ми переклали досить багато, але насправді ми не перекладали нічого, і грали дуже мало. Вона була впевнена, що ми просто тупі — працьовиті, але тупі. Бо якщо відіграти 20 чи 30 разів, вже було б краще. А ось в есеях якраз не важливе ось це вироблення, кількість праці, тут важливо лише не пропустити кожної детальки, яка би приводила ближче до того, що ти хочеш сказати. 

Як казав мій вуйко про мене — я щось сьогодні буду розказувати про травми дитячі (сміється) — коли дізнався, що я щось там написав: «Аби ж ти знав, мудрий пише те, що знає, а дурний пише все, що знає. Так от, ти пишеш все, що знаєш». Тобто, він якраз заперечував мої погляди на мистецтво. Я перестав з ним спілкуватися теж на такому “есеїстичному” моменті, коли я повернувся з армії. У нас виникла розмова, я почав говорити щось конкретне з чим стикався на службі, а вуйко сказав: “Ну що ти говориш дурниці! Такого бути не може. Я знаю, бо я читав газети”. Так я зрозумів, що він — найневдячніший читач есеїв. Будьте готові завжди до таких, які в есеї шукають корисний матеріал чи якусь правду. Натомість есей цінний лише однією з граней чогось. 

Я вважаю, що мистецтво і література є практикою відсікання. Кожен літературний твір є конструктом, і нам потрібні певні “сірники”, які потрібно складати у певному ладі. Есеїстика теж є відсіканням, бо неможливо розповісти про все. Та разом з тим, есеїстика є втягуванням того, що в інших жанрах може не підходити. В есеях можна покладатися на будь-які свої асоціації, знання, аби лиш зробити можна було з цього історію думки, історію певної думки. Навіть якщо у творі є якісь вигадані особи чи речі, але щодо них була якась думка, то вони теж мають право бути в есеї. Есей — не документ; це вільний жанр. Є гріхи вчинені, а є помислені; і ось есей є якраз помисленими. 

З власного досвіду хочу сказати дві речі. По-перше, я зловживаю схематичністю в есеях, тому що я не пишу есеї з власної насолоди чи тоді, коли можу, — я пишу тоді, коли не можу взагалі. Може, одне-два великі есе я писав більше часу, а так схематичність дозволяє мені за один присіст написати все, я не розтягую ці есеї на довший час проживання з ними, я не маю часу на довге включення. Тому есе є цікавим для мене і як документ того, що робиться спонтанно. Це як відкрити кран на годину і подивитися, що з нього натече. Буває, що потім думаю, що добре було би вставити десь у тексті щось, що зробило б його точнішим, але я вже не можу це виправити. Нема того аргументу — то й нема, це нічого б не змінило, тому що це не є абсолютна правда про світ, це — правда світу в моєму розумінні. В есеях до цього треба ставитися зі сміливістю, не приховувати своїх поглядів, знань, розумінь і знати, що не все має значення. Можна написати есей “Найкращі книжки, які мені довелося прочитати за останній рік”, а можна й “Найкращі книжки, які я не зміг прочитати за останній рік” чи “Найкращі книжки, які я й не збирався прочитати за останній рік”, або “Найкращі книжки, які я взагалі не зустрів в цьому році” чи про те, що не було нічого вартого читати, а якби й було, то все одно не читав би, бо немає часу. Тобто, якщо керуватися історією думки, то з цього всього можна зробити прекрасну річ. 

Роман прийшов на зміну епосу, розповіді й слуханню, і він його витіснив, перебив. Він є конструкцією, виробом індустріальної епохи; в ньому вже йдеться про клітку, а не про кота. 

Та мене приваблюють слова Вальтера Беньяміна, який казав, що з часом, коли буде поширення товарів, все буде поставлено на конвеєр, виникне потреба і тяга до епосу, щоб говорити, мінятися, розказувати неорганізовані, непобудовані розповіді. 

Есеїстика vs дописи в соцмережах — думка навздогін від Тараса Прохаська

Мені здається, що дописи в соцмережах, — це певний зародок, клітини, з яких може бути щось подібне на есеїстику. Поки що те, що я бачив, мені видалося надто гучним; есей має бути більше пригляданням і прислуханням, він не є таким впевненим. Есеїстика не повинна боятися заперечення. Есей — це камертон, він викликає у читача асоціацію з собою. У доброму есеї закладені такі речі, які піднімають власні спогади, відчуття, воно потребує більшої уважності. Головною вадою ж наразі є швидкість.

Та в будь-якому випадку, соцмережі є втягуванням людей у письмову творчість, і з цього може бути як щось небезпечне й погане, а може й навпаки. 

Для есеїстики зараз добрий час, є більше що досліджувати. Єдине, що цей темп не дозволяє людям зупинятися на есеях. І серйозні есеї часто не є безпосередньо прив’язані до того, що сталося от сьогодні, вже. І це є однією з найбільших проблем, коли плутають есеїстику з аналізом чи з публіцистикою фейсбучною, коли є швидка реакція на те, що сталося. В есеї також дуже важливий структуралізм, для нього важливіше показати способи кріплення, ніж усі розмаїті можливості всього, що з цього можна зліпити. У фейсбуці ж швидка реакція від цього дослідження, консервації відволікають. Люди трохи довші есеї не читають — часто ставлять позначку “Подобається” не читаючи. Через подробленість джерел і фрагментарність інформаційної реальності стало тяжче читачам “хапати” кілька ниток у тексті. Я все зауважую, коли з’являються люди, яких вразив один абзац, одна думка чи речення, і з’являється обговорення тексту на основі того, що встиг вихопити. Якщо я кажу щось одне, а потім через 15 хвилин тексту пояснюю, чому я це сказав, то дуже часто не дочікуються тих 15 хвилин. Читати карту стало людям важко. 

 

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

346 thoughts on “Знайомство з есеїстикою. Конспект лекції Тараса Прохаська «Есей: спроба деконструкції»

 1. When someone writes an piece of writing he/she keeps the image of
  a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  So that’s why this post is outstdanding. Thanks!

 2. I like the valuable information you supply on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test once more
  right here frequently. I am somewhat sure I’ll be informed lots of
  new stuff right right here! Best of luck for the next!

 3. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I
  am experiencing problems with your RSS. I don’t understand why
  I cannot subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues?
  Anyone who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

 4. I truly love your website.. Great colors & theme. Did
  you develop this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own blog and would like to find out where you got
  this from or what the theme is named. Thanks!

 5. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just
  wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 6. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through many of the articles I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m definitely happy I found it and I’ll
  be book-marking it and checking back regularly!

 7. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make
  my blog jump out. Please let me know where you
  got your design. Thanks

 8. I truly love your website.. Excellent colors & theme.
  Did you build this site yourself? Please reply back
  as I’m planning to create my own blog and would like to know where you got this from or what the theme is called.

  Kudos!

 9. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this
  website. I am hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my
  own blog now 😉 asmr 0mniartist

 10. With havin so much content do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright violation? My blog has a
  lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping
  it up all over the internet without my permission. Do you know any methods to
  help prevent content from being ripped off? I’d really appreciate it.
  0mniartist asmr

 11. Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my
  website!I suppose its ok to use a few of your
  ideas!!

 12. Hello! I could have sworn I’ve been to this web site before
  but after going through a few of the posts I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be
  bookmarking it and checking back frequently!

 13. Pretty component of content. I simply stumbled upon your blog and
  in accession capital to claim that I get actually enjoyed account your blog posts.

  Any way I’ll be subscribing on your augment and even I success
  you get right of entry to constantly rapidly.

 14. Superb post but I was wanting to know if you could write a
  litte more on this topic? I’d be very thankful if you
  could elaborate a little bit further. Thanks!

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 16. scoliosis
  Hey just wanted to give you a quick heads up.

  The text in your article seem to be running
  off the screen in Chrome. I’m not sure if this is a format issue or something to
  do with browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Kudos scoliosis

 17. Hi there are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get
  started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 18. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

 19. I just like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again right here frequently.
  I am rather certain I’ll be told a lot of new stuff proper right here!

  Best of luck for the following!

 20. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to
  get that “perfect balance” between superb usability
  and appearance. I must say you’ve done a superb job with this.
  Also, the blog loads very quick for me on Firefox. Exceptional Blog!

 21. It’s appropriate time to make some plans for the longer term and it is time to be happy.
  I’ve learn this post and if I could I wish to counsel you some interesting
  issues or tips. Perhaps you can write subsequent articles referring to
  this article. I desire to learn more issues about it!

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 25. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from
  you! However, how can we communicate?

 26. Excellent blog you have here but I was wanting to know
  if you knew of any community forums that cover the same topics talked
  about here? I’d really love to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable people that
  share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.

  Cheers!

 27. Este Texto me convenceu de uma coisa, eu na verdade sinto que este site precisa de muita atenção por parte
  das pessoas, porque é realmente muito interessante.
  Eu provavelmente vou voltar a ver. Os textos são muito bem escritos.
  Obrigado pela informação e Parabéns.

 28. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a
  lot often inside case you shield this hike.

 29. I am curious to find out what blog platform you happen to be
  using? I’m having some small security problems with my latest
  site and I’d like to find something more safeguarded. Do
  you have any solutions?

 30. I’ve been surfing online greater than 3 hours lately, yet I by no means found any interesting article like yours.
  It’s beautiful price sufficient for me. In my opinion,
  if all web owners and bloggers made good content as you
  probably did, the net will likely be a lot more helpful than ever before.

 31. Good post however I was wondering if you could write a litte more on this subject?

  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Appreciate it!

 32. Thanks on your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you can be a great
  author. I will ensure that I bookmark your blog and will come back in the foreseeable future.
  I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a nice holiday weekend!

 33. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on this sort of house .
  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Studying this information So i am satisfied to show that I’ve a very just right uncanny feeling I discovered
  exactly what I needed. I so much unquestionably will make certain to do not put out of
  your mind this site and provides it a look regularly.

 34. I blog quite often and I really thank you for your content.
  The article has really peaked my interest. I am going to
  take a note of your site and keep checking for new details about once
  a week. I opted in for your RSS feed too.

 35. Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to
  assert that I get actually enjoyed account your
  blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment
  and even I achievement you access consistently fast.

 36. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right here.

  I did however expertise several technical issues using this
  website, as I experienced to reload the web site lots
  of times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web hosting is OK? Not
  that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and could damage your quality score
  if advertising and marketing with Adwords. Well I am adding
  this RSS to my email and could look out for a lot more
  of your respective interesting content. Make sure you update this again soon.

 37. Excellent article. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have performed an excellent job.

  I will certainly digg it and for my part recommend to my friends.
  I’m confident they will be benefited from this web site.

 38. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site.
  I really hope to see the same high-grade content by you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog
  now 😉

 39. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!

  I’ll go ahead and bookmark your site to come back later.
  Cheers

 40. I just like the valuable information you provide on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again right here frequently.
  I am quite sure I will be informed plenty
  of new stuff proper right here! Best of luck for the following!

 41. Hi I am so excited I found your website, I really found you by mistake,
  while I was searching on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for
  a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the moment but I have bookmarked
  it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read much more, Please do keep up the awesome b.

 42. naturally like your website however you have to test the
  spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the truth however I will
  certainly come again again.

 43. I like the helpful info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 44. We are a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site provided us with useful information to work
  on. You have done an impressive task and our entire neighborhood
  can be thankful to you.

 45. Its like you read my mind! You appear to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few
  pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is magnificent blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 46. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with valuable information to work on.
  You have done a formidable job and our entire community will be grateful
  to you.

 47. I am really impressed together with your writing talents as smartly as with the structure on your blog.
  Is that this a paid topic or did you customize it yourself?

  Either way stay up the nice high quality writing, it’s uncommon to
  see a great blog like this one these days..

 48. I was curious if you ever thought of changing the layout of
  your website? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could
  connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 49. Howdy! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and terrific style and design.

 50. I got this web page from my friend who shared with me about this web site and at
  the moment this time I am visiting this website and reading very informative articles or reviews at
  this time.

 51. I’ve been surfing online more than 3 hours nowadays,
  but I never found any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty value sufficient for me. In my opinion, if all website owners
  and bloggers made good content as you did, the
  web will be a lot more useful than ever before.

 52. Excellent pieces. Keep posting such kind of
  info on your blog. Im really impressed by your site.

  Hi there, You’ve done an excellent job. I will definitely digg it and in my opinion recommend to my friends.

  I’m confident they will be benefited from this site.

 53. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 54. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 55. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 56. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 57. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 58. ip adresleri kullanıcıların kullanarak internette gezinebilmelerine imkan tanıyan ve numaralardan meydana gelen , internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.İp adresinin takibi çok kolaydır.Bu yüzden VPN , proxy ve dns değiştirme gibi yöntemleri sizlere öneriyoruz.0 güvenli hale gelmeyeceksiniz ancak takiniz zorlaşacaktır.VPN hizmetleri ücretli yada ücretsiz 3. taraflar tarafından sağlandığı için güvenli sayılmazsınız ve bu hizmet ile birlikte başka sitelere giriş yaptığınız şifreler görülebilir giriş yaptığınız sitelerin bir listesi yada aktiviteleriniz başkaları tarafından görülebilir.

 59. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 60. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 61. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 62. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 63. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 64. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.!!!

 65. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 66. These are in fact fantastic ideas in on the topic of blogging.You have touched some nice things here. Any way keep up wrinting.
  I have been reading lots of your articles and i must say pretty good stuff. I will surely bookmark your site.

 67. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 68. It is rare to discover a specialist in whom you might have some faith. In the world these days, nobody genuinely cares about showing others exactly how in this issue. How fortunate I am to have now found such a wonderful website as this. It is people like you that make a genuine difference currently through the suggestions they discuss.!!

 69. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.>>>>

 70. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work.|…

 71. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information..!

 72. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 73. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 74. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 75. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!!……

 76. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 77. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 78. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

Залишити відповідь