Намальовані. 10 історій в картинках

Комікси досі у нас асоціюються із тим, що це для дітей. Ну може ще для підлітків. Але не для дорослих. Так, правда у цьому є. У західному світі за допомогою коміксів привчають дітей до літератури загалом. Але комікси давно вийшли за межі дитячої літератури про супергероїв. Хоча їх також не варто оминати.

Комікси та графічні романи є нічим іншим, як новим видом мистецтва. Поряд із літературою, яка демонструє нам нові світи за допомогою слів та кіно, яке робить те саме, але через зображення та звук, комікс поєднує їх разом. Не просто картинки, а кадри. Не просто слова, а репліки. Комікси – це справді нове мистецтво. Ми хочемо, щоб у цьому переконалися. А ще, щоб виконали 19 завдання для #YakabooBingoAutumn:).

Це дуже суб’єктивна добірка, і ми не претендуємо на виключність. Тож, якщо ви не знайшли в ній коміксу або графічного роману, який змінив ваш погляд на цей жанр, діліться в коментарях тут та на Facebook. Ми будемо тільки раді!


1

Маус. Арт Шпігельман


Перший комікс, який я прочитала. Але раджу його не через те. Про «Мауса» ви могли чути раніш. Це єдиний графічний роман, який отримав Пулітцерівську премію у 1992 році. Чим він особливий? Це не просто історія в картинках. Це історія Голокосту в картинках і алегоріях. Головний герой Арт (так, той самий, що й автор) розповідає історію свого тата. Він польський єврей, якому вдалося врятуватися від смерті в концтаборі та переїхати до США.

Комікс власне і складається із його оповіді про життя до нацистів та під час. Це не звична історія жертви, це історія людини, яка вижила.

Чим цікавий «Маус»:

 • Способом оповіді. Ми водночас читаємо-дивимося історію про Голокост від імені батька Арта та історію про те, як живеться Арту із його батьком. Не дуже весело, але повчально.
 • Героями. У Шпігельмана євреї зображені у вигляді мишей, німців — у вигляді котів, поляки — свиней, французи — жаб. Це абстрагує від давно відомої трагічної історії, але водночас дає змогу сфокусуватися на умовах, в яких мали вижити реальні люди.
 • Подробицями. Ми отримуємо не просто історію про Голокост, а про людей. Наприклад, тато Арта, який пережив нацизм та шоа був расистом. Дивно? Але це ж саме життя.

Дуже сподіваюся, ця історія з’явиться українською.


2

Бетмен. Рік перший. Френк Міллер і Девід Маццуккеллі


О! Скажете ви, нарешті про Бетмена та супергероїв. Тут відразу утвориться два табори. Хто за супергероїв та проти. Я ніколи не була фаном перших. Але після коміксу «Рік перший» переглянула свої погляди. Ну добре, ще був Легофільм, але то інша історія.

Якщо ви любите комікси, то скоріш за все, ви вже й так все прочитали про захисника похмурого міста Готем. А якщо ні, то цей варіант якраз для вас.

Чим цікавий «Бетмен. Рік перший» для не-фанів:

 • Ви нарешті дізнаєтеся історію появи легендарного супергероя. Цілком людську. Ну хоча б відносно.
 • Спробуєте прочитати «оці самі фанатські комікси» та відчуєте себе американським підлітком:)
 • Побачите ЯК створюються ті самі комікси. Так, наше українське видання складається не лише з історії про Бетмена, а й історії його створення. Ескізи, малюнки, різні варіанти розфарбовок, перші сценарії для коміксів. Та коротка передісторія. Якщо ви допитливий новачок, буде цікаво. Обіцяю).

І якщо все-таки вас зачепить цей бетменський гачок, то читацькі мандрівки можна сміливо продовжувати через:

 • Легендарний «Бетмен. Убивчий жарт» — про появу ще одного легендарного героя Джокера. Тут ще й іронії не забракне)
 • Готичний і похмурий «Бетмен. Книга 1. Суд сов» — про появу пташиних сил у Готемі та боротьбу із ними Бетмена. Перша частина вже є українською, друга буде незабаром.
 • Товстенького «Бетмен. Цить», який вже точно виглядає, як роман!

Видавництво Рідна мова адаптує комікси поки лише всесвіту DC, сподіваємося і до Marvel доберуться.


3

Всесвітня історія. Ларрі Ґоннік


Якщо я вас не переконала із супергероями, то в мене є запасний варіант. Серія науково-популярних коміксів від Ларрі Ґонніка та українською від Рідної мови. Хоча й серія наче для підлітків, обіцяю, буде ненудно.

По-перше, буде смішно. Так-так, деякі із частин переклав Олекса Негребецький. Гадаю ви знаєте, хто це, якщо пам’ятаєте Альфа).

По-друге, дуже вичерпно. У «Всесвітній історії» нам розповідають історію нашої планети від Великого вибуху. Так, як комікс товстенький (364 сторінки), розповідатимуть докладно. Ще й не в одній частині. Від динозаврів, тобто навіть не так, від перших хімічних реакцій на планеті та аж до Олександра Македонського…

Якщо ви не дуже по історії, українською вже є том про Філософію, і навіть про Секс. Усе так само весело і вичерпно. Останній я б ввела у шкільну програму. Це очевидно буде дієвішим за уроки ОБЖД.


4

Мюнхгаузен Правда про неправду. Флікс та Кіссель


Якщо вам сподобався комікс про Філософію, і ви взагалі любите подумати про сенси буття та двозначні речі для вас є чудова намальована компанія. Барона Мюнхгаузена та Зигмунда Фрейда. Не дивуйтеся, парочка з них вийшла ще та! Комікс Флікса та Кісселя та перший графічний роман ВСЛ — історія про те, якою хиткою може бути межа між правдою та неправдою. Її формує Барон, а намагається розгадати Доктор. Ні, цей комікс не провокує вас на страшні роздуми, а лише натякне, що Мюнхгаузен не лише кумедний герой, а й трагічний.

І можливо єдине, що його рятувало від суму — це його чарівна неправда. І Фрейд це зрозумів. Яскрава та симпатична історія на вечір.

пс. І зауважу, на обкладинці коміксів часто не одне ім’я, і це справедливо. Крім автора тексту-сценарію є завжди ще й художник, а нерідко ще й не один.


5

 Винсент. Графическая биография. Барбара Сток


Якщо ви вже до дір перечитали ілюстровані біографії «Це Воргол» та «Це Далі» від Кетрін Інгрем, історія Вінсента ван Гога вам точно сподобається. Художниця Барбара Сток, на відміну від Інгрем працює цілком у жанрі коміксів.

За основу вона обрала найбільш драматичний період життя митця — а саме його життя у Франції, нервовий зрив та конфлікт із Гогеном. І саме в цей період припало створення найбільш відомих картин митця. Авторка зобразила буденне життя митця і його внутрішнє.

Також до коміксу увійшло дуже цікаве листуванне між Вінсентом та його братом Тео.


комікси2

Джейн, Лисиця і Я. Фанні Брітт та Ізабель Арсено


Надзвичайно красива історія від канадських авторок, яку важко уявити лише в тексті. Дівчинка Елен — підліток, а ще її в школі ображають, і вона вважає себе товстенькою. А ще її мама ночами працює та шиє їй сама сукні. А ще єдина подруга Елен — це Джейн Остін із роману Шарлотти Бронте. Ця підліткова (так, вже за жанром ведеться історія) дуже близька усім, хто мав дитинство інтроверта.

Але начебто дуже проста історія встократ стає сильнішою, завдяки прийому художниці. Повсякденне життя Елен вона малює чорно-білим, а її книжкові мандрівки до Джейн кольорами, аж поки її власне, реальне життя не стає таким. Для цього потрібно не багато, як ми знаємо. Лише справжній друг. Ну і може ще Лисиця).


6

Антарктична експедиція Шеклтона. Надзвичайна крижана пригода.  Вільям Грілл


Хоча цю книжку радять дітям від 6 до 12, але вона сподобається усім, хто досі в душі мандрівник. Робота молодого британського ілюстратора поєднала в собі два дуже цікаві жанри – графічного роману та нон-фікшн. Ця книжка розповідає в картинках про реальну історичну подію – подорож дослідника Ернста Шеклтона і його команди до Антарктиди.

На відміну від історичних довідок тут ви побачите скільки і яких собак брав із собою мандрівник, яку саме провізію, як виглядали усі члени екіпажу. Книжки винятково для допитливих естетів. Має дуже красиві ілюстрацію та багато цікавих фактів.

А крім того, це реальна, не прикрашена хеппі-ендом історія про те, що не всі героїчні подорожі закінчуються так, як тобі хочеться.

У 2014 році книжки визнана  «Найкращою ілюстрованою книжкою року» за версією The New York Times та увійшла до переліку найкращих книжок 2015 року Комітету дитячої книги США.


7

 Герой поневолі. Іван Франко,  Міхай Тимошенко, Кирило Горішний


Якщо комікси у вас асоціюються лише із сучасними авторами, то ось перше виключення. Комікс за повістю українського класика — Івана Франка.

Що ми зустрінемо тут: кінець XIX століття, Львів, тоді ще Лемберг, на той час австрійське місто, яке на хвилі “Весни народів” потрапляє у вир революції. Українці, євреї та поляки починають боротьбу за місто. Що ще цікавого: героєм твору стає український працівник бухгалтерії Степан Калинович! Повість Івана Франка автори скоротили, але мову залишили такою, як є. Графічний роман має дві частини.

“Степан Калинович був канцеляристом при львівській державній бухгалтерії. Двадцять літ числив він скарбові доходи й видатки. Двадцять найкращих літ життя провів у отсій темній канцелярії, живучи з дня на день правильно і точно, мов добре накручений годинник, не думаючи про ніякі зміни, про інше життя. Треба було аж бурі 1848 року, щоб у те тихе, самітне життя внести деякий неспокій і заколот.” (Іван Франко)


8

Тіні забутих предків. Графічні історії


Ще один приклад поєднання класики та коміксів від арт-критика Бориса Філоненка та Клубу ілюстраторів Pictoric. У коміксі поєднали не просто жанр нон-фікшн із малюнками, а зобразили цілу історію створення легендарного кіно за мотивами не менш легендарної повісті. Навіть не буду запитувати, чи читали ви «Тіні забути предків» Михайла Коцюбинського та чи дивилися однойменну екранізацію Сергія Параджанова. Це справжня класика, яка навколо себе має ще багато легенд та історій. І вони також є в коміксі.

Як з’явилася сама повість Коцюбинського? Ким були актори-виконавці головних ролей? Як знімається кіно та хто такий Параджанов і яка його роль у цьому всьому? Ось тільки декілька тем, що зображає кінематографічний комікс.


9

Тибет. Зцілення Муші, доньки м’ясника. Марк Гендрікс


На останок дуже серйозний графічний роман (який коміксом важко назвати) від нідерландського митця Марка Гендрікса на 392 сторінки. Автор обрав дуже цікаву та непросту тему — Схід. Із цим в західної цивілізації завжди важко. Від повного нерозуміння до цілковитого обожнювання. Гендрікс показав дуже іронічний зріз того, яким може бути Схід і вся та магія просвітлення, яка із ним пов’язана.

Головна героїня Муша, донька м’ясника, отримує дозвіл на відвідання лами-цілителя. Їй потрібно вилікувати висип на обличчі, щоб вдало вийти заміж. Відчуваєте іронію?) Разом із сусідкою Лхасо вони вирушають в подорож, яка і є ціллю цієї оповіді. Потрапляють до великої кількості сект та шахраїв, і нерідко задля просвітлення та лікування їм пропонують інтимний зв’язок. Комікс точно не для дітей і фанів супергероїв. Містично, іронічно та провокує на думки.


Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

30 thoughts on “Намальовані. 10 історій в картинках

 1. Hey very cool website!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I
  will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am happy to search out numerous helpful info here within the put
  up, we need develop extra strategies on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 2. My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I might check things out.
  I like what I see so i am just following you.
  Look forward to checking out your web page repeatedly.

 3. Hello There. I found your blog the use of msn. This is a really
  well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your helpful information. Thanks for
  the post. I will certainly comeback.

 4. Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to make
  a superb article… but what can I say… I put things off
  a lot and don’t manage to get anything done.

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I genuinely enjoy reading your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same
  subjects? Appreciate it!

 7. Thank you for some other informative web site.
  Where else could I am getting that type of information written in such a perfect
  way? I have a undertaking that I’m simply now operating on, and I’ve been on the glance out for such information.

 8. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create
  this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to construct my own blog
  and would like to find out where u got this from.
  thank you

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 10. Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually
  know what you’re speaking about! Bookmarked. Please also talk over with my website =).
  We will have a link change arrangement among us

 11. Selaku Agen joker123, Winsport77 juga menerima registrasi akun judi Joker123 atau Joker388
  GRATIS. Kami juga memberikan kemudahan dalam pelaksanaan transaksi menggunakan puluhan bank di Indonesia seperti bank
  BCA, Danamon, BRI, NISP, Bank BTN, BNI, Permata, KalTim,
  Mandiri, CIMB Niaga dan sebagainya. Tidak cuma itu saja, joker123 bekerja sama dengan Winsport77
  juga menyediakan virtual payment seperti SAKUKU, GOPAY, OVO,
  Payfast dan DANA. Kami juga mendapatkan transaksi pulsa XL dan telkomsel.

  Bersama kami Agen Joker388 Terpercaya yang siap membantu anda dalam pelaksanaan Daftar Joker123 Tidak.
  Dengan pelbagai Promo Bonus menarik. Tunggu apalagi, buruan bergabung
  bersama Agen Resmi judi tembak ikan online uang autentik.

 12. Dikala sudah menemukan Bandar terbaik karenanya unduhlah aplikasi joker tersebut.
  Ketika telah anda download karenanya langkah berikutnya ialah mendaftarkan diri
  anda, cara kerja pendaftaran ini tak terlalu susah cukup dengan mencontoh arahan dari para admin.
  Bila sudah karenanya anda dapat bermain sepuasnya dan bisa
  berkeinginan untuk menang.

  Tetapi untuk menang perlu beberapa hal yang perlu anda
  persiapkan, modal banyak dan hanya berani bermain tanpa dibekali dengan pengetahuan akan membuat anda rugi.
  Permainan judi ini sepatutnya menurut analisis yang kuat, sehingga anda patut bisa belajar dan berkeinginan menerima kekeliruan yang ada
  pada dikala kekalahan.

 13. WINSPORT77 adalah agen judi slot online terpopuler yang mendapat izin resmi dari web
  joker123.net menyediakan laman joker123.ninja
  dengan web alternatif link joker123.net untuk login dan memainkan game Slot Online, Tembak Ikan dan Casino Online
  Uang Asli, dengan mempergunakan 1 id permainan saja.

  Cuma disini Anda dapat bermain game QQ Slot Online Terbaru dan Terlengkap dan game judi tembak ikan di hand phone Android serta IOS anda.
  Anda dapat download aplikasi/apk judi online Joker123 di handphone.
  anda juga dapat memainkan gamenya lewat website joker123 segera.
  Cuma Cukup bermodalkan 25 ribu anda telah bisa bermain segala jenis permainan yang tersedia di joker123.

 14. Salah satu ciri situs judi terbaik yang tidak boleh
  anda lupakan ialah laman judi yang tidak memiliki riwayat tentang hal buruk,
  termasuk pembohongan. Jikalau anda menemukan web judi semacam itu maka lebih baik mencari website judi yang
  lainnya. Carilah laman judi terbaik dengan ciri yang kami
  sampaikan di atas.

  Sesudah menemukannya karenanya anda seharusnya daftar lebih-lebih dahulu, kemudian sesudah daftar maka wajib melaksanakan setor
  dana atau deposit agar dapat bermain. Sebab tanpa deposit anda pasti tak akan bisa bermain judi joker ini.
  Saat sudah maka anda dapat mengecek apakah aplikasi sudah bisa diterapkan atau belum.

 15. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this website,
  since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could
  get it to load correctly. I had been wondering if your
  web host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will often affect
  your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 16. Tentukan batasan anda dalam bermain judi slot.
  Jikalau sekiranya anda tak mendapatkan kemenangan, anda tidak terlalu kecewa dengan hasil tersebut.
  Jangan terlalu menghabiskan segala modal anda. Memutuskan anda belum meraih kemenangan, sebaiknya tak memaksaian diri dan berhenti.
  Tunggu dan kembali lagi bermain lain kali.

 17. magnificent submit, very informative. I wonder why the opposite experts of this
  sector do not realize this. You should proceed your writing.
  I am confident, you’ve a great readers’ base already!

 18. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and
  in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog
  posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
  quickly.

Залишити відповідь