Ірландський роман про містечко майбутнього, яким керують стиляги: рецензія на «Місто Боуган»

Перший досвід не завжди вдалий, та книжка, яка відкрила для мене явище ірландського роману, виявилась такою розкішною, що написати про неї адекватно, не перемережуючи текст вигуками «Ви не уявляєте, як це круто!» та «Кидайте все – читайте “Місто Боуган”», буде складно. 

Ірландський авантюрист

Якщо ви досі не чули про Кевіна Баррі – не страшно, адже «Місто Боуган» – перший його роман (який одразу зібрав чимало нагород, зокрема Дублінську літературну премію та престижну Authors’ Club Best First Novel Award за найкращий дебют 2012 року) і перший переклад українською. У письменника – дві збірки короткої прози та три романи, які вирізняються не тільки сміливими сюжетами, а й незвичними формами.

Де Кевін Баррі черпає натхнення? Можливо, зі своїх численних мандрівок, там, вочевидь, є що згадати. Уявіть, до 36 років він змінив 17 адрес! Як журналіст-фрілансер мешкав і автокаравані, і в казармах колишньої Королівської ірландської поліції (шкода, нема фото його тодішньої квартири). Може, він переїжджав би ще, бо любить змінювати локації, але величезну бібліотеку важко перевозити за собою. Тому зараз Кевін Баррі живе в Дубліні і тішить читачів класними ірландськими романами. 

Стильне майбутнє

Яким ви уявляєте майбутнє? Недалеке, скажімо 2053 рік? З пануванням роботів? Перенаселенням Землі? Чи, може, як утопічний рай – таку собі блакитну лагуну, де всім кайфово та безтурботно. Кевін Баррі вже зазирнув у майбутнє і покаже нам, що побачив – місто Боуган на берегах однойменної ріки. І це не те, що ми очікували: не технологічний прорив чи брехня матриці, а щось більше схоже на шістдесяті… зі жменею чорного гумору. 

Боуган неоднорідний, кожен район має особливий колорит. У престижних Манівцях заправляють балом стиляги, описами їхнього вбрання можна насолоджуватись вічно, вони – жорстокі і свавільні, контролюють всіх, навіть поліцію, тому, якщо когось заб’ють до смерті, це буде прикрим «самогубством». На периферії у Висотках живуть роботяги, неосвічені і дикуваті, серед них особливо виділяються К’юзаки (до них ми ще повернемось), а піщані пайкі – це взагалі окрема історія з Великої Пустки, їх можна порівняти з релігійними громадами, які відкидають прогреси та народжують забагато дітей. 

 

«Не знаю, що з нами не так, але йде це все від ріки. Тут навіть сперечатися ні про що: душок погані в міському повітрі – це все від річки душок. Злостиві чорні хвилі накочуються з Великої Пустки, місто проростає з них, як піна, і назване воно на честь річки: місто Боуган».

 

Хоч Боуган такий чітко ієрархізований, серед населення наростає незадоволення – цибатий надто довго править, тому потрібно розворушити це осине гніздо. Хто кине в нього перший камінь? 

Зима на крові

—  Це ти певен, Г.? Знов у Боугані, типу, зима на крові?

Посмішка сіра-пресіра, всі його сили в тій посмішці.

— Треба ж якось гаяти довгі старі ночі.

 

Загроза розповзається, цей жовтень лихоманить Боуган – неспокій у Висотках, який К’юзаки не втомлюються підігрівати (вони завжди нариваються, ці К’юзаки), у Великій Пустці взагалі може коїтись бозна-що – ніхто й не знатиме. Далекоглядний Гартнетт готується, тим паче, що почув, що його давній суперник Ґант знову об’явився, вийшов із підпілля. Заводіяка стиляг відправляє у розвідку боєм вірних посіпак – Вовчика Станнерса та Мудака Берка – юнаків без страху та гальм. Вони б’ються так, що варті чи не сотні рядових. Вони вмивають кров’ю та дізнаються, що треба. Жовтнева лихоманка – тільки передвісник справжньої масакри.

Автор ненав’язливо показує, з чого починалась ворожнеча та побут без технічного прогресу: ледь не мольфарське звірозілля – потужне пійло, яке дарує сили і п’янить, модні тренди (якщо це можна так назвати), а ще те, як роблять новини в Боугані. Цілий світ майбутнього у трьох сотнях сторінок. Але це не те майбутнє, про яке ми могли б мріяти. Попереду зима на крові – хто в ній вціліє, чи змінить Боуган своє обличчя…

 

«Боуган, як у нас кажуть, зима вклала на лопатки. Дайте нам понурий грудневий вівторок, щоб вітровій лупив по голові, щоб косі струмені дощу налітали з цього паршивого, сраного океану, і щоб яйця ледь не відмерзали, і щоб на калюжах лежав брудний лід – і ми будемо не те, щоб щасливі, але самовдоволені у своєму розпачі».

Портрети

Мене захоплює, як кількома штрихами Кевін Баррі виписує яскраві та об’ємні портрети персонажів. Одна-дві особливі риси, невловимий рух, погляд, жбан випивки та репліка – і ось ви вже їх бачите – з плоті і крові, у стильному вбранні і дуже небезпечних. Ось трійця знакових персонажів «Міста Боуган». От скажіть, ви їх бачите так само, як і я? 

 

Логан Гартнетт: 

«Відколи зайшов Логан, Стиляги притихли. Тож він до всіх них посміхнувся. Він слав посмішку по периметру кімнати – не посмішка, а шедевр священичого благословення. Тільки ніхто на це не купився, адже Логанова посмішка мінилася нюансами. Перш ніж вона завершила коло по кав’ярні, її послання – її новини – змінилися багато разів: тут трошки повернутися, тут трошки нахилитися, залежно від того, на кого впав погляд.

Ні в кого не залишилося жодних сумнівів щодо того, яке хто місце займає серед Гартнеттових Стиляг».

 

Ґант: 

«А Ґант був юний роззява, тільки й того, що мудрий, як повний капелюх зміїв. А що вже сентиментальний! Його, Ґанта, принесла повінь з Великої Пустки, і в Боугані всі знали, що в його жилах тече ще й пайківський сік. Резівський хлопака, польовий вогонь у крові.

Гляньте, який він був тоді:

Кремезний, з глибоко посадженими очима і квадратним підборіддям. Темноволосий, блідий, хитрий такий. Із тих, яким синці пасують. На високий лоб спадає зализане пасмо.

Батько її попереджав – мовляв, у тих пайкі все не так, як у нас, але попередження тільки додало Ґантові родзинки: батькíв життя нічого не вчить».

 

Манюня Гартнетт: 

«Коли в тебе немає сили навіть налити собі віскі в чарку, то, на думку Манюні Гартнетт, тобі вже час з’їбати в річку Боуган.

Звичайно, треба йти.

Манюня поглянула на безкраю Сахару бежевого килима, що простягалася між нею і далеким вікном, яке виходило на вулицю Дев. Невпевнено зробила крочок, перевіряючи, чи тримають її ноги, обплетені павутинкою вен. Ходулі сяк-так тримаються, а ось танцюни, засранці такі, підводять, Манюня собі не бреше. Вона поставила одну ногу поперед другу, перевірила, чи та витримає вагу. Якщо одне стегно витримає – це результат, якщо обидва — це Тятком прислане чудо». 

 

Для Боугану немає напівтонів, не сховаєшся, навіть, якщо дуже намагатимешся: тут або пан, або пропав. Та місцеві добре знаю, за якими законами живуть. 

Пряма мова

— Жити треба на повну, містере Гартнетте.

—  Точно, Томмі. Інакше яка різниця між нами й худобою на полях?

 

На півострові ностальгія – це приманка, вишкірена гачками.

 

Ґант повернувся на початку серпня. І одразу став жертвою наших рідних спогадів. На боуганськім білім світі час розхитаний, є в ньому щось плинне, минуле просякає в майбутнє, а минущу мить вхопити найтяжче.

 

Погань у боуганському повітрі мала багато відтінків, і ревнощі серед них – далеко не останній.

 

Він прочісував поглядом усе віком від 14 до 68. До всіх прицінювався, від кісточок до пупа. Погляд мисливця. На таку би заскочив, подумав він. З такої хоч воду пий, подумав він. О так, такий як вийде на пошуки свіжини, то вже не розслабиться, очі, як на ниточках, – зирк направо, зирк наліво, зирк прямо – але… ой.

 

Більшість моїх клієнтів – чоловіки. Жінки краще вміють стримувати почуття. А чоловік щойно перевалить за певний вік, як йому всього стає забагато. І тоді вже як не крути, а мусить сягнути по химери юності, по місто, яким воно колись було.

 

Я бачив цей запис уже тисячі разів, але він мене щоразу заворожував – мене причарувала крутанина й постава завсідників вулиці Дев. У Боугані змінилося все, крім людей, а люди не змінилися й не зміняться ніколи:

Як вони вихиляють стегнами. Цей зверхній вигин шиї.

Ця войовничість.

 

Давнє боуганське прислів’я: мудрість починається з того, що розживаєшся дахом над головою.

 

Кожне перехрестя на Манівцях несло спогади – тут він перепихнувся з хвойдою, тут пустив кров ворогу. За одним поворотом бите скло на землі надало його крокам нуарового звучання. З глибини завулка линуло жовте світло каварні, що відкривалася рано.

Юлія Дутка
Трилероїд, інтроверт та психоаналітик-аматор. Ви хочете про це поговорити? За фахом - журналіст, та більше тяжію до редагування. Люблю соло-подорожі, важкий метал, м’яке світло, волохатих корів, Скандинавію та бензопили. Мрію попестити ісландських коників та потиснути руку Чакові Поланіку.
http://tarels.blogspot.com/%20

386 thoughts on “Ірландський роман про містечко майбутнього, яким керують стиляги: рецензія на «Місто Боуган»

 1. whoah this blog is wonderful i really like studying your articles.
  Stay up the great work! You understand, many persons are hunting round for this information, you can help
  them greatly.

 2. We stumbled over here coming from a different web address and
  thought I might check things out. I like what I see so now i am
  following you. Look forward to going over your web page
  again.

 3. Hi, i believe that i noticed you visited my blog thus i came to return the desire?.I am trying to in finding issues to improve my
  site!I guess its ok to use some of your ideas!!

 4. Gambling can be of many types, with each type requiring its
  own legal structure. In Nevada, for instance, there is
  what is known as a”lawsuit” A suit is an agreement or a contract involving a person placing a wager and the person or group putting
  the money at stake. In some states, a”betting account” is made
  in which money deposited to the account is kept by means of
  a bookmaker and isn’t accessible to gamers; others allow online gambling but do not
  permit offline gaming. In the end, there are”rollover” transactions where
  the cash in a participant’s account is withdrawn before it is used.
  In this way, the expression gaming covers a wide range of trades and may refer to every one of them, as each has its own set of conditions under which it may occur.

 5. Hi there! This post could not be written much better! Reading through this article reminds me of my
  previous roommate! He always kept talking about this.
  I most certainly will forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a good read.
  I appreciate you for sharing!

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 7. Iím amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog thatís both equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my search for something concerning this.

 8. I’m not sure why but this site is loading extremely slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 9. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say you have done a very good job with this.

  Also, the blog loads super quick for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 10. Iím amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog thatís both educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I found this in my hunt for something regarding this.

 11. I’m really loving the theme/design of your weblog.

  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A handful of my blog visitors have complained about my
  blog not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 12. Howdy! This is kind of off topic but I need some
  help from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty
  quick. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where
  to start. Do you have any tips or suggestions?

  Appreciate it

 13. Its like you read my mind! You appear to understand a lot about this, like you wrote the e book in it or
  something. I believe that you could do with
  some p.c. to pressure the message home a bit, however instead of that, that is great
  blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 14. When I originally left a comment I appear to have clicked
  on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get four
  emails with the exact same comment. There has to be a means you can remove me
  from that service? Thank you!

 15. Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really great articles and I
  feel I would be a good asset. If you ever want to
  take some of the load off, I’d love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Thank you!

 16. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to
  be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed
  while people think about worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects
  , people could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 17. Howdy I am so thrilled I found your webpage,
  I really found you by accident, while I was researching on Askjeeve for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say thanks for a
  fantastic post and a all round thrilling blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to
  go through it all at the moment but I have saved it
  and also added in your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read a lot more, Please do keep up the awesome jo.

 18. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique.

  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 19. Hello there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking at a few of
  the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 20. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, great blog!

 21. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a
  little research on this. And he actually bought me breakfast due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah,
  thanks for spending time to talk about this matter here on your web page.

 22. Massage therapy has been known as being a valid therapeutic
  art since the ancient civilizations. The earliest signs of its practice can be traced as far again as 2021 B C
  in early China. Medi cal care techniques are employed for
  remedial purposes one of ancient civilizations. This therapeutic art
  was adapted for diverse curing practices by distinct civilizations and has come to be
  known among the absolute most well-known forms of massage therapy.

  Medical massage is result-oriented therapeutic massage ,
  mainly the effective use of some specific therapeutic intervention directed toward the specific physical problem
  that the individual poses into the massage therapist and also are subsequently administered with specific
  consequences after an exhaustive clinical evaluation/examination from
  the certified massage therapist employing different proven methods.
  Medical massage is known to support relieve pain as
  a result of rheumatoid arthritis arthritis as well as other autoimmune ailments,
  soothes pain, migraine, menstrual pain, stress, muscle spasms, traumas, plus much
  more. It is also valuable for the patients that are
  afflicted by chronic ache. Chronic pain, in general, is usually a consequence of not obtaining the
  proper diet or to fix any imbalance that might be causing the soreness.

  Medical massage is usually a part of the medical care for medication.

 23. It is appropriate time to make a few plans for the long run and it is time to be happy.
  I have read this submit and if I may just I desire to counsel you few
  fascinating things or advice. Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I want to learn even more issues about it!

 24. Hello would you mind letting me know which hosting company
  you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different
  web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.

  Can you suggest a good hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate
  it!

 25. I am extremely inspired with your writing skills and also with the
  structure on your blog. Is this a paid topic or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice high quality writing, it’s rare to see a
  nice blog like this one these days..

 26. Hello there, I discovered your website via Google while searching for a comparable topic, your web site got here up, it looks good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply become aware of your weblog via Google, and found that it is truly informative.
  I am going to be careful for brussels. I’ll appreciate should
  you proceed this in future. Many folks will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 27. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the issue solved soon. Many thanks

 28. Magnificent goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous to and you’re just extremely
  magnificent. I actually like what you’ve obtained here, really like what you
  are stating and the best way wherein you say it. You’re making it enjoyable and you
  continue to take care of to keep it smart. I can’t wait to learn much more from you.
  This is really a great web site.

 29. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your weblog? My website is in the very same niche as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!

 30. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give
  you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 31. Hey there would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m
  having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 32. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering
  if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it, any plugin or anything you can suggest?

  I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 33. It’s perfect time to make some plans for the longer term
  and it’s time to be happy. I have learn this submit and if I could I
  desire to suggest you few fascinating issues or advice.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read even more issues about it!

 34. Its such as you read my thoughts! You seem to know a lot approximately this, like you wrote the e book in it or something.
  I believe that you could do with a few percent to power the message house a little bit, however instead of that, that is
  fantastic blog. An excellent read. I will certainly be
  back.

 35. hi!,I really like your writing so a lot! proportion we keep in touch extra approximately
  your post on AOL? I require a specialist in this
  space to unravel my problem. Maybe that’s you!
  Looking forward to look you.

 36. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 37. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 38. Hello, Neat post. There’s a problem along with your website
  in web explorer, would test this? IE still is the
  market chief and a large part of people will leave out your magnificent writing due to this problem.

 39. The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to
  see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 40. Do you mind if I quote a few of your posts as long as
  I provide credit and sources back to your weblog?
  My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit
  from some of the information you provide here. Please let me know if this alright with you.
  Thanks a lot!

 41. When someone writes an piece of writing he/she keeps the thought
  of a user in his/her mind that how a user can be
  aware of it. Therefore that’s why this article is perfect.
  Thanks!

 42. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve
  discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads.
  I hope to contribute & assist different customers like its helped me.
  Great job.

 43. Hey! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new
  to me. Anyways, I’m definitely delighted I found
  it and I’ll be book-marking and checking back often!

 44. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 45. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since I bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich
  and continue to guide others.

 46. Hello there! This is kind of off topic but I need some help from
  an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to
  start. Do you have any points or suggestions? Many thanks

 47. Excellent website you have here but I was wondering
  if you knew of any message boards that cover the same topics discussed in this
  article? I’d really love to be a part of group where I can get
  comments from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 48. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 49. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 50. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 51. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you
  some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 52. After going over a few of the blog posts on your blog, I truly like
  your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and
  will be checking back soon. Take a look at my website too and tell me
  how you feel.

 53. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 54. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 55. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 56. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 57. What i do not understood is actually how you’re no longer really a lot more well-preferred than you may be
  right now. You’re very intelligent. You know thus considerably when it comes
  to this matter, produced me for my part believe it from so many various
  angles. Its like men and women aren’t interested except it
  is something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent.
  At all times deal with it up!

 58. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 59. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 60. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 61. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 62. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 63. Superb site you have here but I was wanting to know if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of community where I can get suggestions
  from other experienced people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

 64. If you are really seeking for assignment help online, then this service is always here to serve you the best and helps you to improve your grades. They put all efforts to make the process easy for you. Now you do not need to worry anymore because they have best group of geography expert who have an experience of writing more than thousands geography assignments. We all know that writing an impressive geography assignment requires good and wonderful content and also control over language and words.

 65. If you fail to understand why there are so many professional assignment writers who are willing to help students, let us tell you it is a full-fledged job these days. You may already know about personal tutors. Assignment helpers are slightly different than your regular tutors. As the latter ones can be hired just for a single assignment as well. Whereas personal tutors guide students for at least a semester. The good thing about experts helping with assignments is that you can call for help even you need it for a single task. Just say “do my assignment” to experts and get queries solved.

 66. Students spend sufficient time on writing to make assignments, but you do not get expected result after submitting. With the help of best Assignment maker Australia, now you can identify the mistakes you have been committing and exclude them from your life. With the advent of the technology, Students, pursuing degrees in the most popular student city in Australia, Melbourne, now can avail online assistance from Assignment maker in Australia.

 67. Are you looking for the best Math Homework? Your search ends here; Our Mathematics professionals provide instant online math help at an affordable price. Do my Math homework service holds expertise with different area of math including Algebra, Geometry, Calculus, Advanced mathematics, engineering math, my math lab and online math classes. We can help you with all kind of homework.

 68. Seek the assistance of our online assignment help in Canada and complete your tasks with utmost precision, without compromising on your studies. When we write your assignments, you get enough time to concentrate on your studies and focus on other academic works.

 69. Do you need help withOnline Java Homework Help? Don’t worry, our experts have Online Java Homework Help. You can get Java help within a certain time. Our homework support has top priority so that you are completely satisfied with our service. Our Java experts take an inadequate approach to help you achieve this goal. Before you start, they will give you sample Java homework training to help you feel confident in our Java program.

 70. Are you looking for an expert who can give your exam on your behalf of you? The problem is that you know nothing and you can’t trust anyone so easily. Many service providers have everything in their arsenal and will provide you the greatest instructors in organic chemistry for the exam. You are assured to receive a grade of A or B. In case you do not get the results we promised, they will provide a full refund. If you are also a student who handle time due to his hectic daytime schedule, then hiring to take my online class for me services will be a much better and more efficient option for anybody who does my online organic chemistry exam.

 71. You know that grammar is a key element of every assignment. It not only impacts your overall score but can also be missed or even misinterpreted without clear and precise language. It is fairly unusual, nevertheless, to update your knowledge every once in a while on so many different elements of language and rules: We provide you with my homework doneand enable you to accomplish perfect assignments.

 72. The MATLAB assignment help offers a highly curated and well-researched unique assignment that has the potential to impress the person reading and convince them to give better scores. These articles written by the experts are completed before the submission time, which removes the pressure cloud from the student’s head. So, they need not worry about the quality and timely submission of the articles. And help with Matlab assignment services motivates them to focus more on their studies, rather than focusing on collecting data and content for their assignments. This is how the online assignment helps services build trust and develop confidence in the mind of the students.

 73. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, really
  like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it
  smart. I cant wait to read far more from you. This is really a great site.

 74. Whether it’s a message for a special someone’s Valentine’s card, or you’re looking for a sentiment to add to your proposal idea, or if you need love quotes for your anniversary.

 75. Wish to see much more like this. Thanks for sharing your information. It is not always easy to provide such a build-up without getting essay help from a professional. So, if you are new to writing and want to get some help when it comes to essay writing you should just get in touch with experts at assignment achievers right away

 76. A professional can work exactly as per your requirements and you can get additional guidance from your expert too. Whereas on the other hand, an take my online class for me works just as any other automated thing. If you are looking for something which can produce impeccable essays in seconds, then a tool can do that for you. Just choose wisely and get things done at your own comfort.

 77. Dealing with endless assignment supplies and practical sessions can be tiring enough. Some of you may have to take care of attendance as well. All of this can be a source of stress for young people. But do not let anything take away your sanity. There is always a way to ease out things. You can get help from experts. It is easy to find genuine allassignmenthelp. All you need is a little bit of time and a clear mind to carry out the search. There are higher chances that you will find something suitable in less than an hour.

 78. Our online assignment help is available around the world and offers fully online and offline transparency and communication, so you know you trust the right place. We give you the best assignment help online, from fresher’s to senior-year students. We are committed to make your life easier and allow you to breathe in your home.

 79. Once you will type do my assignment on the web you will find a lot of results. Most of them will be the websites of assignment helpers. These are the professional assignment writers who solve academic tasks in return of money. It is absolutely fine to hire an expert from such website because they have been working for students with experience and expertise. You can always find a genuine helper with slight efforts. Make sure you do not land up in a fraud website. There are certain ways to identify which one is genuine and which one is not. Research wisely.

 80. My Assignment Help Now is a valuable source of getting experts’ help for academic papers. Connecting with the well-qualified professionals helps you to score top grades. Students who have no ideas about how to start their papers, they can search for our superior assignment help service to compose their documents.

 81. There are several reasons behind the popularity of pilot training and pilot courses in Delhi, the first being the use of special effects and pilots in films and TV shows. best commercial pilot training in South Africa. Pilot and pilot training animations are being widely used in TV programs and film production as they enhance the visual of the same. Even brands and businesses are using pilot training in their video marketing strategies to capture the attention of viewers these days.

 82. Dealing with endless assignment supplies and practical sessions can be tiring enough. Some of you may have to take care of attendance as well. All of this can be a source of stress for young people. But do not let anything take away your sanity. There is always a way to ease out things. You can get help from experts. It is easy to find genuine Buy Essay Online. All you need is a little bit of time and a clear mind to carry out the search. There are higher chances that you will find something suitable in less than an hour.

 83. Dealing with endless assignment supplies and practical sessions can be tiring enough. Some of you may have to take care of attendance as well. All of this can be a source of stress for young people. But do not let anything take away your sanity. There is always a way to ease out things. You can get help from experts. It is easy to find genuine Buy Essay Online. All you need is a little bit of time and a clear mind to carry out the search. There are higher chances that you will find something suitable in less than an hour.

 84. Online Assignment Help is focused on delivering top-quality writing, making it the best option for students to buy assignments online. If you want to achieve high scores, all you have to do is sign up on our website, fill the form and you will be eligible for choosing experts as per your needs. Without delay, book our service today.

 85. Singaporetranslators.com is one of the finest translation company in Singapore and abroad. If you are looking for a notary public translation then you must come with us. Our great team of experts delivers notary public translation Singapore at a very reasonable price.

 86. It’s never too easy to write an essay like most of the time the confusion lies in the basics and to find a way that figures it all out and works for all requires expert essay writing services which provide not only proper info but also focuses on the basics. Experts at Assignment Achievers know the basics and hence provide the best essay writing service that helps you make your essay writing experience flawless.

 87. Bundan neredeyse 3 hafta önce kadar piyasaya sürülen Dogelon Mars (ELON) nedir ve nasıl alınır soruları sıkça soruluyor. Özellikle de yeni çıkan kripto paraları alıp uzun vadeli bekletmek isteyenler için bir fırsat konumunda olan Dogelon Mars şu anda büyük ilgi görmekte. 12 Mayıs itibariyle 0.0000019 dolar değere sahip olan ELON için tahminler Dogecoin gibi olması yönünde. Ancak bu tahminlerin kripto paranın fanları tarafından yapıldığını söylememiz gerekiyor.

 88. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog
  that’s both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.

  The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I found this during my hunt for something concerning this.

 89. Do you need help with your database assignment? Whether it’s a SQL question or a MySQL query, our experts are here to answer all of your questions. Simply fill out the form on this page and we’ll get back to you as soon as possible. Many students feel overwhelmed with the amount of work they have to do and don’t know where to get database assignment help.

 90. Hey There, I am Sofia Carter. Drivers and software must be obtained and installed directly from 123.hp/setup. This is because the printer may not function correctly if the necessary software and drivers are not available. The method for downloading and installing the setup file is to download the HP printer software and drivers from the HP website. Enter the model number of your printer in the search box. Download and install the EXE file’s file.

 91. Students need to gain relevant ideas about the Courses after 12th. The changing time has provided various career segments through which they can see their future. However, a substantial decision can be taken by evaluating one’s own likings towards the career field. Students can select the courses after completing their 12th as per the subject they had taken in the 12th itself from a career point of view.

 92. If you didn’t get a contact number to unlock Cash app account from the account home page. Then, you must ask one of your Cash app friends to look at the profile section of your Cash app profile and deliver your phone number or email address which is listed on the contact information

 93. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding
  more. Thanks for great info I was looking for this info for
  my mission.

 94. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to
  your site? My blog is in the very same niche as yours and my visitors would really benefit from a lot of
  the information you provide here. Please let me know if this okay with you.
  Many thanks!

 95. To Filter out Dealership on Facebook Marketplace, make sure to contact techies
  Are you a seller on the FB marketplace and want to resolve some issues?
  Can I Filter out Dealerships on Facebook Marketplace ?The technical troubles related to FB will get troubleshot by the FB support help that is available around the clock. You can get instant help from the technical team.

 96. Five Guys Knockout Battle Royale the best action game as sausage man to help your guys to elimination your friends fall multiplayer and get qualified challenge stumble, It’s offline and online game to challenge your friends falls and use the best guns like AKM, MK47 and M416, and more

 97. ho will be your soul mate? Mr Love: Queen’s Choice is a romance simulation game that gives you the opportunity to text, chat and even call the main characters while developing your own career as a media producer.

 98. This Soap2day.to Apk is an app to discover the movie world. This app offers insights concerning any film. Search, explore and get greater information on movies you like. The marvelous component is that it is no longer

 99. What about those English report writing assignments? Do you find assignments and courses to be difficult? No matter what you are studying, do not worry – we have you covered. Our team will assist you in doing your Best Exams Help is something you cannot run away from for the rest of your life. Then you should aim to attain a high-quality degree in it if you have a strong interest in doing so.

 100. Российские компании начали наказывать сотрудников-антипрививочников. Как им противостоять — можно узнать
  по ссылке:
  https://soundmanclub.ru/viewtopic.php?pid=632164#p632164.
  Согласно опросам, каждая пятая фирма уволила тех, кто отказался от прививок от коронавируса и при этом не имел на то медицинских причин. С одной стороны, руководство можно понять: они вынуждены под угрозой санкций перед региональными властями отчитываться о количестве привитых сотрудников и отказ от прививки воспринимают как нелояльность.

  Но это не значит, что можно на этом основании какого-то увольнять. По закону, если вы не привились, можно только отстранить от работы без оплаты, но рабочее место всё равно будет за вами. Фактически это отпуск за свой счёт. Если же начальство требует выбрать — прививка или работа, то тут переговоры нужно вести очень осторожно. Во-первых, на тему вакцинации с начальством лучше общаться не устно, а по электронной почте или в мессенджерах, и если указания были на словах, то об этом следует упоминать в переписке. Конечно, не стоит забывать делать скриншоты.

  Во-вторых, если дело дошло до отстранения (об этом работник уведомляется официальным приказом) или представители руководства требуют написать объяснительную, необходимо письменно указать, что вы временно воздерживаетесь от вакцинации и при этом не входите в число тех, кого обязали делать прививку актом региональных властей. Данный аргумент важен, так как, если вас заставляют вакцинироваться просто потому, что так хочет начальник, это незаконно.

  В-третьих, в случаях, когда не допускают на рабочее место, этот факт необходимо фиксировать. В любом случае приходить на работу нужно без опозданий и на камеру своего телефона снять, как вам не позволяют пройти на место исполнения служебных обязанностей. При этом во время записи надо назвать точные место, дату и время, когда происходит фиксируемое событие.

 101. Having read this I believed it was really informative.

  I appreciate you taking the time and energy to put this information together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of
  time both reading and leaving comments. But so what, it was
  still worth it!

 102. Our experts provide writing services and assist students in completing their assignments. Do you need experts to help you with your homework? If you have any questions about your homework or assignments, our academic writers can assist you.

 103. Российские компании начали наказывать сотрудников-антипрививочников. Как им противостоять — можно узнать
  по ссылке:
  http://forexam.ru/component/kunena/?func=view&catid=17&id=13207#13207.
  Согласно опросам, каждая пятая фирма уволила тех, кто отказался от прививок от коронавируса и при этом не имел на то медицинских причин. С одной стороны, руководство можно понять: они вынуждены под угрозой санкций перед региональными властями отчитываться о количестве привитых сотрудников и отказ от прививки воспринимают как нелояльность.

  Но это не значит, что можно на этом основании какого-то увольнять. По закону, если вы не привились, можно только отстранить от работы без оплаты, но рабочее место всё равно будет за вами. Фактически это отпуск за свой счёт. Если же начальство требует выбрать — прививка или работа, то тут переговоры нужно вести очень осторожно. Во-первых, на тему вакцинации с начальством лучше общаться не устно, а по электронной почте или в мессенджерах, и если указания были на словах, то об этом следует упоминать в переписке. Конечно, не стоит забывать делать скриншоты.

  Во-вторых, если дело дошло до отстранения (об этом работник уведомляется официальным приказом) или представители руководства требуют написать объяснительную, необходимо письменно указать, что вы временно воздерживаетесь от вакцинации и при этом не входите в число тех, кого обязали делать прививку актом региональных властей. Данный аргумент важен, так как, если вас заставляют вакцинироваться просто потому, что так хочет начальник, это незаконно.

  В-третьих, в случаях, когда не допускают на рабочее место, этот факт необходимо фиксировать. В любом случае приходить на работу нужно без опозданий и на камеру своего телефона снять, как вам не позволяют пройти на место исполнения служебных обязанностей. При этом во время записи надо назвать точные место, дату и время, когда происходит фиксируемое событие.

 104. How To Block An Account Via Google Customer Service With Ease?
  Blocking a particular email address on your Gmail account is not a big deal. Apart from that, you will also have to take help from the troubleshooting professionals. For that, you will need to make use of Google Customer Service through which you can find out the feasible aid along with the best treatment in no time.

 105. This is Lucas Charles from Best Exams Help. In our company, our experts will provide you the academic assistance related to their online class help. Students can achieve higher grades with our online class help services with highly qualified faculty. We believe that every student strives for grades that can make them superior students in their professors’ eyes. That is why we only deliver what you long for when you pay someone to take my exam on our website.

 106. Greate pieces. Keep posting such kind of info on your site.

  Im really impressed by your site.
  Hello there, You have performed an incredible job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends.
  I am sure they’ll be benefited from this website.

 107. MyAssignmentHelpNow, who help students globally at all academic level. We work 24*7 so that you don’t need to wait for any certain time, you can reach us any time. For our assignment help you can directly get into touch with our expert.

 108. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting
  article like yours. It’s pretty worth enough for me.

  In my opinion, if all website owners and bloggers made good
  content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.

 109. Howdy! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through some of the articles I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I discovered it
  and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 110. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
  newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this
  for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

 111. Geometry Dash is a game build on the theme of rhythm running. The game hit the market in 2013 and was developed and published by a popular game development company RobTop.

  To reach the next level of the game, it is not necessary to complete the previous level. But with every next level, the game gets complexed and difficult to play. In the latest versions of the games, you can find many other features such as map packs, secret coins, a level editor and user-created levels.

  How To Play Geometry Dash?
  All you have to do is jump and fly your way through danger. Use your skills and abilities to the extent that you can fly, flip and jump through dangerous paths and obstacles.

  It is a very simple and one-touch game that comes with multiple levels. Once you start playing it there’s no way you can stop till you reach the end.

 112. Myassignmenthelp has established a professional expert team to support these students and to deliver any type of essay at the student’s convenience. To impress the professor, an essay must be well-formed and organised. Writing an essay contributes to writing, creativity and speech. They write essays with perfect grammar on all demands. The essays are tailored according to the student’s requirements and professor instructions. It is a smart concept for an outsider to write essays that are highly qualified and knowledgeable in this sector. It is much easier to find good grades when looking for websites to write my essay for me instead of writing the paper yourself.

 113. If you want someone to edit my paper within the shortest period of time, then get our assistance from experts who are available for support. We make sure that every content is of the best quality and is composed according to your requirements and necessities. You can also get additional deals and discounts on special occasions throughout the year.

 114. What is a relevant strategy to Cash app Card balance on a cash app card?

  Cash app users need to know the relevant strategy to Cash app Card balance on cash app cards. Having an idea of the current availability of money on cash app cards can help to avoid any unexpected issues that an individual may have to face. However, if cash app customers feel the requirement of service team assistance, they should not delay at all.

 115. How To Delete Cash App Account By Taking Help From Experts?
  For more data regarding How To Delete Cash App Account, visit the authority help and backing part of the Cash App. Here, you will come to know the right data and essential directions in regards to something similar. In addition, you can likewise approach the Cash App investigating experts who are accessible at your doorstep.

 116. Our online report writing help in UK is available around the world and offers fully online and offline transparency and communication, so you know you trust the right place. We give you the best assignment help online, from fresher’s to senior-year students. We are committed to make your life easier and allow you to breathe in your home.

 117. After getting the successful marks, you have to find out the suitable and high salary Courses After 12th. However, you can have many opportunities and can have a bright future ahead. So, if you are one of those who are looking for counseling, you have to get in touch with the professionals who will help you out.

 118. Need urgent assistance in writing case study assignments? We are aware of the fact that writing a case study assignment is tough precisely because it involves a lot of research and the information that is used to write the case study should be derived from reliable sources so that they can be referred back in case of need. Another reason why students find difficulties in writing case study assignments is because they are to the point and precise. SourceEssay has stepped forward with case study help for students. Enroll in do my assignment today to hire case study helpers from case study assignment help & case studies writing services.

 119. AustraliaLegalAssignmentHelp, who help students globally at all academic level. We work 24*7 so that you don’t need to wait for any certain time, you can reach us any time. For our buy online assignment you can directly get into touch with our expert.

 120. Hi, I do believe your web site could possibly be having browser compatibility
  problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it
  has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a
  quick heads up! Besides that, fantastic website!

 121. Nice Blog! We can help you if your printer is in an error state. This is the most common problem in printers that lead to halt in their functioning, but is quite easy to fix. If you want to know how to bring a printer out of an error state, then just consult our experts.

 122. Online Assignment Help is focused on delivering top-quality writing, making it the best option for students to buy assignments online. If you want to achieve high scores, all you have to do is sign up on our website, fill the form and you will be eligible for choosing experts as per your needs. Without delay, book our service today.

 123. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options
  for another platform. I would be great if you could point me in the direction of
  a good platform.

Залишити відповідь