Мрія книголюба. 16 книжок про книжки: підказка до осіннього бінго

Осінь – ідеальна пора для закоханих у книжки. Заварюєш запашну каву або чай, кутаєшся у щось тепле й приємне на дотик, вмощуєшся зручніше і поринаєш у читання. Щоб зробити його абсолютно ідеальним, обираєш історії про таких, як і ти – тих, хто обожнює читати, гортати сторінки, вдихати запах паперу й старі й нові видання. А історії про книголюбів – це насамперед історії про книжки…

Художня література

Одного дощового осіннього дня студенту-редактору Адаму Лозаничу потрапляє до рук незвичайна книжка. Про її автора, Анастаса Браніцького, відомо лиш те, що видав він цей фоліант за власний кошт, а сам завершив свій земний шлях самогубством. Дивна книжка не містить нічого – жодного натяку на сюжет, жоднісіньких персонажів, – лише барвистий опис саду й будинку. Але випадковості не випадкові, особливо коли йдеться про сербський магічний реалізм ☺ Бо незабаром з’ясовується, що Адам Лозанич – один із них читачів, які глибоко поринають у читання і можуть буквально-таки гуляти всередині тексту. І він такий не один: деякі люди, одночасно читаючи ту саму книгу, можуть зустрічатися всередині неї, розмовляти і навіть будувати стосунки!

Куди заведе читачів книжка Браніцього, чим закінчаться спроби молодого редактора втрутитися у її текст, хто і за чим ходить до крамнички «З легкої руки» – про все це дізнаєтеся лише тоді, коли пірнете у роман Горана Петровича і з насолодою промандруєте від першої його сторінки до останньої. Будьте уважні й, можливо, побачите того, хто мандрує крізь текст разом із вами 😉

Певно, вам не раз траплялися художні тексти, які починалися з дисклеймера: «Усі персонажі вигадані, всі збіги випадкові». Роман «Ідеальний незнайомець», який отримує поштою успішна режисерка документального кіно Кетрін Рейвенскрофт, теж розпочинається з цієї фрази. От тільки їй не можна вірити. Бо чим далі читає жінка, тим більше впізнає у головній героїні себе, а в сюжеті – події, які сталися із нею. От тільки штука в тому, що єдиний, кому достеменно відома ця історія, давно на тому світі. А сам роман, хоч і розповідає начебто правду, проте не всю – і зізнатися в тому, що було насправді, Кетрін не готова.

Невідомий автор розсилає примірники «Ідеального незнайомця» чоловіку, сину й колегам героїні. Її кар’єра, її сімейні  стосунки починають сипатися через таємницю з далекого минулого. Чи вдасться Кетрін реабілітуватися в очах близьких? Чи дізнається вона, хто і навіщо спланував для неї цю літературну помсту? Відповіді на всі запитання у трилері Рене Найт відкриються аж наприкінці. Дочитайте!

Мсьє Одинак – власник плавучої баржі-книгарні, у якій він підбирає найкращі ліки-книжки від душевних недуг. Але собі книгар допомогти не може або не хоче: ось уже 20 років, відколи від нього пішла  кохана, життя його позбавлене радощів, почуттів і насолод. Аж поки у закритій від світу лавандовій кімнаті він не знаходить лист – послання, яке все пояснює, але й ускладнює. І тоді мсьє Одинак відв’язує свою плавучу книгарню і рушає на пошуки привидів минулого – аби попросити пробачення і навчитися знову жити. Компанію у цій мандрівці річками Франції йому складуть книжки, коти, молодий письменник із кризою другого роману і майстер-на-всі руки, геніальний кухар і природжений волоцюга Кунео. 

Кулінарні і бібліо-рецепти, приголомшливі краєвиди, зворушливі роздуми про стосунки чоловіків і жінок, незабутні пригоди й чарівна «французька» атмосфера – це те, що наповнює «Маленьку паризьку книгарню» і робить її по-справжньому charmant. 

Цвинтар забутих книжок у повоєнній Барселоні – це таємниче місце, в яке потрапляє десятирічний Даніель, син власника книгарні. Там він знаходить книжку, що змінить його життя. Це – «Тінь вітру» загадкового Хуліана Каракаса, який писав геніальні тексти, не зазнав слави й помер у бідності. Але через багато років після його смерті хтось скуповує всі примірники романів Каракаса і… спалює їх. Даніель береться розмотувати цей клубок таємниць. Вони приведуть його у такі химерні і моторошні місця і потривожать таких небезпечних привидів минулого, що хлопцю доведеться непокоїтися не лише за долю Каракасових книг, але й за власне життя. Тим паче, що юнак містичним чином схожий на молодого Хуліана, і, здається, повторює його долю. Чи вдасться Даніелю зробити так, щоб його стосунки з коханою не перетворилися на трагічну історію фатального кохання Каракаса?

«Тінь вітру» – це «книжковий» готичний роман, який заворожує і не відпускає. А ще це лише перша частина циклу «Цвинтар забутих книжок», до якого наразі входять чотири книги.

Маленька книгарня Ей-Джея Фікрі на невеликому острові – місце, яке притягує диваків-бібліофілів. Але не скажеш, щоб це дуже тішило власника. Після смерті дружини він став неприязним до зовнішнього світу. Справи у його книжковому бізнесі йдуть кепсько. А коли з домашньої колекції Ей-Джея Фікрі зникає раритетне видання віршів Едгара По, чоловік зовсім занепадає духом. І тут доля підсовує йому подарунок в особі чарівної дівчинки в рожевому комбінезоні. Що робитиме з цим дитям чоловік, який звик до спілкування з книгами?

Симпатична і мила книжка, в які знайдеться місце не лише книгам і мімімішностям, але й кільком смертям, все ж залишить по собі приємний післясмак. А справжні книголюби затишно почуватимуться в декораціях роману. Маленька книгарня – це те, де охоче оселилися б усі, хто жити не може без читання, чи не так?

Запрошуємо у Монт-Сент-Мішель – давнє абатство на скелястому острові, в якому монахи століттями писали й переписували книги. Через п’ять століть після того, як ця свято обитель стала осередком книжності, сюди приїздить романістка, яка шукає свою країну книжок. На сторінках старого записника її чекає зустріч з художником, який багато віків тому у цій книжковій обителі шукав зцілення від ран, завданим коханням. Чи зійдуться два світи – Середньовіччя і сучасності? Як дві історії переплетуться у місці, що дихає історією і надихає на творчість?

«Книжкова обитель» схожа на малюнок імпресіоніста. Легкі штрихи, маленькі деталі, що складаються в єдине полотно, яскраві барви і роздуми, які хочеться занотувати на пам’ять і принагідно цитувати у довколакнижкових дискусіях. Ця книга –  медитативний роман у романі, який неквапно веде читача до чогось прихованого, чогось такого, що хочеться пізнати.

Фантастичний роман Рея Бредбері, який уже став класикою в жанрі антиутопії, розповідає про майбутнє, в якому книги опинилися поза законом, а пожежники не гасять вогонь, а розпалюють його – з книжок. 451 градус за Фаренгейтом – це саме та температура, за якої горить папір, і головний герой роману Гай Монтег чудово це знає. Він – пожежник, який досконало виконує свою роботу, аж поки одного дня замість того, щоб спалити книгу, рятує її. Він чудовий сім’янин (байдуже, що дружина віддає перевагу віртуальному спілкуванню, аніж вечері з ним), який щодня повертається додому з роботи, аж поки одного дня не зустрічає дівчину, що змінить його життя. Одного дня він, замість сидіти у вітальні з несправжніми гостями опиниться в товаристві диваків, кожен із яких – жива книга…

Бредбері був не лише талановитим письменником, а й геніальним провісником, який передбачив чимало винаходів з майбутнього. Так і в цьому романі, написаному ще в середині ХХ століття, герої користуються навушниками-крапельками і живуть у тому, що нині ми звемо віртуальною реальністю. Лишається сподіватися, що описане тут тоталітарне суспільство, заборона літератури і спалювання книжок ніколи не будуть втілені насправді.

Роман, за який Маргарет Етвуд отримала Букерівську премію, можливо, менш відомий і вражаючий, ніж її ж «Оповідь служниці», але так само непростий і глибокий. У ньому йдеться про двох сестер, одного ексцентричного письменника, який вигадував фантастичні сюжети, самогубство і рукопис, в якому неочевидно і завуальовано йдеться про секрети з минулого, які назавжди мали б канути в небуття. Переплетення трьох сюжетних ліній, оповідь, що перемежовується вирізками з газет, несподівані обставини, що оприявнюються з часом і повністю змінюють сприйняття історії… Так, цей роман читати непросто, але винагородою за  старання будуть відкриття і осяяння, які так люблять справжні книгомани.

«Сліпий убивця» – роман багатошаровий. У ньому є трохи трагедії, трохи соціальної проблематики, трохи фантастики, трохи творчості, трохи фемінізму, трохи іронії – і ще дечого, що відкриється тільки вам.

Чи існує життя після важкої втрати? Діана намагається налагодити його – порядкує у своїй кав’ярні-книгарні, зустрічає чоловіка, який дарує їй кохання… Але спогади про загиблих чоловіка й доньку досі болять. Тим часом з Ірландії, де вона отримала прихисток і можливість зцілити свої душевні рани, надходять тривожні звістки. І жінка зважується на те, аби покинути уламки минулого і поїхати в іншу країну, аби ступити назустріч новій долі.

Це зворушлива, щемка і романтична книжка із дуже «книжним» антуражем, в якій йдеться про самотність, травми минулого і їх подолання, страх та надію. І так, як головна героїня підбирає для відвідувачів своєї крамнички «Щасливі люди читають книжки і п’ють каву» саме ту літературу, яка їм припаде до смаку, «Закохані в книжки…» можуть стати ідеальною книжкою для вас – саме тут і саме зараз.

Нон-фікшн

Ця книжка – не лише для тих, хто любить книжки, а й для тих, хто їх трохи боїться. Катаріна Маренгольц і Дон Парісі здивують фактами про письменників-класиків і їхні твори, коротко, жваво і дуже іронічно перекажуть сюжети «програмних» романів, підкажуть, коли їх варто читати, чим можна знайомство із ними доповнити і на що звернути увагу. А головне – заспокоять: не всі знакові тексти варто читати кожному з нас. Іноді достатньо подивитися екранізацію ☺ Звісно, багато книголюбів з ними не погодиться, але когось ця індульгенція втішить і, замість безнадійно вгризатися в «Улліса», він з легким серцем побіжить за улюбленого Кінга ☺

У цій книзі ви знайдете дуже смішні малюнки, чудову структуру, яка допоможе раз і назавжди зорієнтуватися в морі літератури, кілька надзвичайно корисних інфографік і добрячий мішок спойлерів. Останні підстерігатимуть вас там, де йдеться про короткий зміст творів, тож читайте уважно й обережно!

Ви любите читати і хочете про це поговорити? Юстин Соболевська дасть таку можливість! Щедро нашпигована цитатами, посиланнями на тексти авторів, які так чи інакше, в дослідницьких розвідках і літературних творах торкалися теми читання, приправлена солідним список використаної і рекомендованої для подальшого знайомства літератури, ця книга, однак, написана доступною мовою, без надміру спеціалізованих слів і термінів. Улюблені куточки для книг, принципи, за якими впорядковувати домашню бібліотеку, способи читання (з олівцем чи без, кілька книжок водночас і по черзі тощо), читацькі ритуали і багато інших приємних аспектів, кожному з яких присвячений окремий розділ з дотепною назвою, примусять серце справжнього книголюба битися сильніше.

«Книжка про читання» – це повноцінне соціокультурне дослідження, з купою імен і цитат, з посиланнями і списками рекомендованої літератури. Але написано воно так легко і цікаво, що читається, ніби авторський блог. Блог людини, котра закохана у читання і не може про нього не говорити.

Готові до Джойса? Чи роками приглядаєтеся до Кафки і ніяк не можете до нього взятися? Ростислав Семків підготував для вас поради, як безболісно почати читати класиків й отримати від їхніх текстів справжню насолоду. Він ділить літературу «високої полиці» за рівнями складнощів – так, аби новачкам було легко починати, не ігнорує (і не радить цього робити читачам) жанрову літературу і пропонує цікаву схему, яка допоможе збалансувати читання класики, легких текстів і нон-фікшену.

Фірмовий іронічний стиль Семківа, легкий виклад, списки рекомендованих книжок, нові імена і жанри – усе це перетворює цей текст на таку собі бібліофільську гру, на путівник для читачів-туристів, які ще тільки вступають у джунглі класичної літератури, але мають все шанси непогано там освоїтися.

Посібник Мортімера Адлера називають найкращим у світі текстом для вибагливих читачів, який допоможе їм зрозуміти все прочитане. Автор розповідає про різні рівні читання, радить різні техніки, які найкраще підходять для наукової літератури і п’єс, історичних праць і віршів, пропонує читацькі вправи, які допоможуть відслідкувати якісні зміни у вашому читанні і, звісно, подає читацькі списки – куди ж без них ☺

До слова, найбільше уваги Адлер приділяє науковим виданням – адже, як би там не було, вони найскладніші для сприйняття. З його порадами читачам стане значно простіше і легше подолати текст будь-якого рівня складності,  а ще – навчитися розуміти і сприймати суть кожної книжки, від поеми до багатошарового роману.

Розказати про книгу так, щоб людям захотілося її прочитати – це справжнє мистецтво. А літературна критикиня Ганна Улюра вибрала аж 365 книг із 60 країн світу! До її каталогу увійшли шедеври світової літератури, які належать до різних жанрів, стилів та епох. Об’єднує їх те, що, на думку авторки, з ними варто ознайомитися кожній культурній людині. І якщо про «Айвенго» Вальтера Скотта чи «Кобзар» Тараса Шевченка усі ми чули бодай зі шкільної програми, то «Мармурова шкіра» Славенки Дракуліч або «Сліпа сова» Садека Хедаята – тексти, які нам (маю на увазі, українським читачам) лише належить колись-таки відкрити.

365 розділів, присвячених книгам, розташовані за абеткою і часто дуже цікаво між собою «римуються». У них авторка окреслює тематичні і жанрові особливості текстів, пише про те, чому варто їх прочитати і, зрештою, просто інтригує. Звісно, всі книжки зі списку за рік прочитати важкувато. Однак сама книга «365» чудово надається до цілорічного читання – по розділу за день, занурюючись у нові й нові історії, надихаючись на літературні відкриття.

Дитячі видання

Героїня цієї книжки Анна має нетипові дитячі страхи – дорослішання і старіння. Вона боїться майбутнього і від своїх фобій втікає у читання. Заховавшись за історіями про вигаданих персонажів, дівчинка уникає реального життя і понад усе цінує книжки. Тому читає їх запоєм, адже бібліотекарка пані Монсен попередила: ті книги, які ніхто не позичає у книгозбірні, за певний час знищують. Та ж сама бібліотекарка береться подолати фобії Анни, запропонувавши їй особливу книжку. Не буду спойлерити, але зазначу, що саме ця книга справила на юну читачку терапевтичний ефект, допомогла перебороти страхи, знайти друзів і підбити ціле місто на грандіозний книжковий флешмоб.

«Дівчинка, яка рятувала книжки» – це зворушлива, ніжна, ба навіть поетична оповідь про те, як з допомогою сили слова позбутися своїх фобій і почати повноцінно насолоджуватися життям.

Книги бувають не лише цілющими, а й небезпечними артефактами – і героїня повісті Аліни Штефан Дзиґа випадково у трамваї натрапляє саме на таку. Книга-перевертень викрадає молодшу її сестричку. Не те щоб дівчинка не мріяла позбутися набридливої Малої – але ж не у такий спосіб! Разом зі старшою сестрою Читачкою вони міркують, як же витягнути Малу з дивного книжкового світу, в який її затягнуло, – Реальності Барґеста, заселеної дивними істотами і чудернацькими машинами. У пошуках відповідей сестрички вирушать до будинку Генетика, схожого на оселю Мумі-Тролів, де зустрінуть братів, Троля і Чеширського, у яких теж декого вкрали…

Українське фентезі, в якому змішалися казкові, літературні і міфологічні мотиви різних світових культур, захоплює з перших сторінок і затягує читачів у себе, майже як та книжка-перевертень. Яскраві, сучасні й живі герої, цікаві й небезпечні пригоди та химерний антураж зроблять все для того, аби з «Реальності Барґеста» вам не хотілося повертатися.

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

176 thoughts on “Мрія книголюба. 16 книжок про книжки: підказка до осіннього бінго

 1. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a
  few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a
  linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 2. Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after
  checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and
  checking back often!

 3. Unquestionably consider that that you stated. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to keep in mind of.

  I say to you, I definitely get annoyed whilst folks consider
  concerns that they just do not realize about. You
  controlled to hit the nail upon the top as well as defined
  out the entire thing with no need side-effects , folks could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 4. First off I want to say superb blog! I had a quick
  question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself
  and clear your head before writing. I have had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out
  there. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are generally lost simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Kudos!

 5. Spot on with this write-up, I seriously feel this site needs far
  more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the information!

 6. I take pleasure in, lead to I found just what I
  used to be looking for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a nice day. Bye games ps4 allenferguson games ps4

 7. Every weekend i used to go to see this web page, as i want enjoyment, as this this
  web site conations genuinely fastidious funny data too.
  games ps4 185413490784 games ps4

 8. I have been browsing online more than three hours
  today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 9. Thanks , I’ve just been searching for information about this topic for ages and
  yours is the best I’ve came upon till now. But, what about the conclusion? Are you positive in regards to the supply?

 10. Hello, Neat post. There is an issue together with your web
  site in web explorer, could test this? IE still is the
  marketplace chief and a large portion of other people will leave out your fantastic writing because of this problem.
  0mniartist asmr

 11. I have been surfing online greater than three hours as of late, but I never found any attention-grabbing article like
  yours. It is lovely worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers
  made good content material as you probably did, the net will probably be a lot more useful than ever before.

 12. certainly like your website but you need to take a look
  at the spelling on several of your posts. Several of them
  are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the truth however
  I’ll definitely come again again.

 13. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have
  found It positively helpful and it has helped me out loads.
  I hope to contribute & assist different customers like its aided me.
  Good job.

 14. My brother recommended I might like this web site.
  He was totally right. This post actually made my day.

  You cann’t imagine just how much time I had spent
  for this info! Thanks!

 15. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha
  plugin for my comment form? I’m using the same blog
  platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

 16. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the
  message home a bit, but other than that, this is magnificent blog.

  A fantastic read. I will certainly be back.

 17. I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether
  this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my difficulty. You’re incredible! Thanks!

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 19. scoliosis
  After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is
  added I recieve 4 emails with the same comment.
  Is there a way you are able to remove me from that service?
  Thanks a lot! scoliosis

 20. scoliosis
  Very good blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost
  on everything. Would you recommend starting with a free
  platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any tips? Thank you! scoliosis

 21. scoliosis
  Undeniably consider that which you stated.
  Your favorite justification appeared to be on the internet the
  simplest factor to be aware of. I say to you, I
  definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do
  not understand about. You managed to hit the nail upon the highest as neatly as defined out the
  whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks scoliosis

 22. dating sites
  Hello! I understand this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does operating a well-established website like yours require a massive amount work?
  I’m completely new to blogging however I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for brand new aspiring bloggers.

  Appreciate it! dating sites

 23. My brother recommended I might like this website. He was once entirely right.

  This put up truly made my day. You cann’t imagine
  simply how so much time I had spent for this info! Thanks!

 24. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you
  an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it
  develop over time.

 25. Please let me know if you’re looking for a article writer for your weblog.
  You have some really great articles and I think I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an email if interested. Kudos!

 26. Hello I am so grateful I found your site, I really found you by mistake, while I was browsing on Google
  for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round
  interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I
  have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic b.

 27. Thank you for the auspicious writeup. It if truth
  be told was a leisure account it. Glance complicated to more
  brought agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence?

 28. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 29. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 30. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 31. hello!,I like your writing very so much! percentage we
  communicate more about your article on AOL? I require a specialist in this house
  to unravel my problem. May be that’s you! Taking a look ahead
  to peer you.

 32. Thanks for every other informative site. Where else may just I am getting that type of info written in such an ideal manner?
  I’ve a undertaking that I am simply now operating on,
  and I’ve been on the look out for such info.

 33. We are a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and
  our whole community will be grateful to you.

 34. Doctor Bill Clinic, a prominent Beauty and Health Institute offers a wide
  range of treatments. Laser, skin, shape, and cell therapy.
  Surgery of high-quality. With a medical team that includes surgeon decorations and
  skin care. FDA-certified.

  The Dark Clinic currently has three branches.
  One is located in the Muang District of Tak Province and
  the other is in Mae Sot District of Tak Province. The clinic offers range of beauty tips.
  This article will focus on the leadership and importance of the president.

 35. I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article.
  But should remark on some general things, The website
  style is ideal, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 36. We offer skin treatment services. Appeal throughout
  the body Face modification, rise confidence Consisting of wellness remediation Which we
  develop therapy programs to fulfill all the demands of
  consumers Both laser treatment, RF injectors and also surgery
  concentrates on the highest quality and service. We will certainly choose to make use of the medication and modern medical
  equipment. With basic accreditation As well as creating workers on a regular basis, both medical groups, nursing teams, therapies, therapies In the medical group We
  have sent our medical team to study. Join the workshop both at home and
  abroad. In order for the medical team to find out
  new techniques From worldwide specialists In the nursing team and
  also therapy group We have inner training as well as sent to outside training with famous organizations.

 37. What i don’t understood is in fact how you are not really a lot
  more well-appreciated than you might be right now. You are so intelligent.
  You understand therefore considerably in relation to this subject, produced me individually consider it from a lot of various angles.
  Its like men and women don’t seem to be fascinated except it is something to accomplish with Girl
  gaga! Your personal stuffs great. All the time handle it up!

 38. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your weblog? My blog is in the very same area of interest as yours and my users
  would certainly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with
  you. Thanks!

 39. Article Advertising And Marketing Tips That Can Help You Obtain One Of
  The Most Out Of Your Time And Work

  There are jobless individuals with degrees and also years of experience.

  If you wish to attain economic self-reliance,
  begin a service online. This post will demonstrate a number of excellent short article advertising and marketing techniques.
  As long as you have the best understanding as well as an excellent
  amount of decision, developing a successful web service is manageable.

  Use giveaways in your article advertising. Free offers provide individuals the perception that they have actually gotten something beneficial as well as will
  certainly be more likely to purchase your items if you
  have revealed them what they can expect. You can also gain cost-free advertising and marketing by having your logo
  design on any giveaway product. Keep this in mind.

  Have your visitors provide comments to your e-mails. People usually like to provide feedback as well as have a voice.
  Allowing responses from visitors will be a terrific method to permit them
  to share their concepts. Also, you can find
  out about originalities for making your discussion better.

  Blogging is a fantastic, innovative method to draw in visitors
  to your website. There are many complimentary sites to upload blog sites to engage in the comments that your visitors might have.
  Arrangement is generally straightforward.
  Blog to draw in a big readership to your site.

  Constantly supply your readers with good info. Your readers, or prospective customers, want to feel like they are obtaining
  helpful information out of your material.

  Consider that to them as well as they will certainly come back for more.

  Lots of people market articles that increase website
  traffic and sales for themselves. Bear in mind that composing needs skill.
  Probably you have a great command of grammar
  and are an expert when it concerns spelling. Nonetheless,
  if you do not have a passion for it, you will certainly quickly be tired.

  Instead, writing needs you to be great with words.

  It requires a particular feeling of creativity, not simply a base of expertise.

  Your brand-new posts must be published frequently.
  Online search engine have organizing robots that identify exactly how often to return to your website to re-index the
  content. Online search engine index your web
  site extra regularly when brand-new web content
  is added routinely, which indicates that your posts serve their intended
  function of transforming customers much faster.

  Place on your own into your short articles. Tell some stories,
  embrace a pleasant tone as well as cover your experiences and feelings so
  your readers can associate with you. Be sincere concerning things when you write,
  as well as enable your style to shine. Individuals that review your short articles
  will appreciate this and will possibly return for even more.

  Your title is more vital than many anything else you will certainly create.

  When the title isn’t appealing, no person will certainly check out the article.

  Make your title appropriate. Give your viewers a concept of what the short
  article is all about.

  If your posts are good, you’ll have a clear advantage. “How to” short articles are popular,
  as are those having diagrams as well as other graphics.

  Having a top quality, monthly poll will allow you see the boost of your web traffic.

  Provide on your own due dates and quotas when creating posts.

  Doing this is the very best method to remain effective and effective.
  This will additionally, gradually yet undoubtedly,
  provide you more sights, specifically if you have regular entries.

  Ought to you think that your technique for marketing posts needs even more direct exposure, think of paying for a
  circulation solution for your posts. If you think that time
  is money, after that invest a little of the latter to save a great
  deal of the previous by allowing directory sites do the
  job. Nevertheless, these solutions are not free, so review whether or not it deserves the quantity of money.

  Check your article to get rid of any errors that can harm your integrity.
  Look into each word at the very least twice to make certain that punctuation is
  correct as well as whatever seems best. Keeping
  a great writing style is necessary if you desire
  to make one of the most feasible earnings.

  Place a lot of feeling right into your writing, this will certainly make
  you simple to relate to. You can compose a post that far better
  involves your reader, if you keep in mind that people review your
  write-ups along with the accurate information you offer.

  Make a bullet-point list to get write-up ideas. Diverse sentence length
  is very important to good writing, as well as a
  string of short sentences can birthed visitors.
  By using bullet factors, you will include rate of interest along with aiding to
  preserve framework in your article. This makes people pay attention a lot a lot more.

  One of the most important secret to article advertising is that you have initial content.
  The huge search engines prefer fresh content. If you need extra fresh web content than you can develop,
  look into the many composing services online that supply an unlimited selection of composing at budget friendly
  rates.

  There is a revolving door of on the internet businesses.
  If you do not want your organization to disappear, it needs to be strong.
  To make your business one of the champions and also not one of the forgotten losers, follow the advice offered right here.
  Accomplish advertising success by carrying out a trusted plan and also following
  any kind of audio guidance you are provided.

 40. That is a good tip particularly to those new to the blogosphere.
  Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one.
  A must read article!

 41. When I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is
  added I get 4 emails with the same comment. There has to
  be a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 42. Howdy! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to
  find a template or plugin that might be able to resolve this issue.
  If you have any recommendations, please share. Many thanks!

 43. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?

  I’m going to start my own blog soon but I’m
  having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 44. Hi there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty quick. I’m thinking about creating my
  own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?
  Thank you

 45. Are you having trouble making Money Online? These are some helpful tips!

  What would you like to do online to earn money? Are you interested in selling
  your products on the internet? Do you have talents you could lease on the internet?
  Are you a comedian that is able to be shared on viral videos?
  Use these tips to help you decide which niche to focus on.

  It is possible to sign up on an online site that will allow you to view emails throughout the
  day. It will provide you with links to scan over different websites
  and read various texts. This won’t take too much time and will pay off in the long term.

  The online transcription industry could be a good
  alternative if you are able to type quickly and have good hearing.

  The first rates tend to be lower, but over
  the right amount of time and effort you will improve your skills to tackle some of the higher-paying jobs.
  If you are looking for transcription jobs it is possible to try eLance
  and ODesk.

  Before you get started working online, you need to decide what you think you’re entitled to charge for your time.

  If you’re looking to work, what’s the lowest rate you’ll
  accept? You’ll set the standard for other workers by working for less than you’re worth.
  People will notice that you are not worth paying for it
  and they will be able to pay you accordingly.

  Learning how to make an online income could take a lot of time.
  It’s easier, however, if you speak to people who have already walked in the same shoes you’re about
  walk into. Consult a professional and ensure the legitimacy of any websites you browse.
  Keep your eyes and your mind open and you’ll be successful.

  It’s as crucial to be a successful employee as the work you do.
  If you’re searching for employees who will be content with paying a penny is not the type of
  company you’d like to work for. Find an employer that pays its employees fairly as well as treats its workers with
  respect and takes care of you.

  Join one of these groups if you would like to earn some extra cash by doing some side work.

  They usually are located at an online hub, however, they do meet
  in person to discuss the latest products or services that are offered.
  These groups typically meet in large cities near to where you live.

  Online fraudsters are common. That is why it is crucial
  to investigate the credibility of a business prior to deciding whether or not
  to use them. You can search for an organization online through the Better Business Bureau website.

  You can earn a decent amount of money online by beginning a freelance writing job.
  A lot of reputable websites offer good article and writing services for affordable prices.
  If you look into these sites and looking through the feedback provided by every
  company, it is feasible to earn an money without leaving your home.

  If you already run a business, you can improve your sales with online marketing.
  Advertise your products on your website. Offer discounts
  and sales on a regular basis. Keep the information updated.
  Ask customers to join a mailing list , so that they get regular reminders about your offerings.

  This lets you reach a global public.

  Check online for the most lucrative opening bonuses at banks to avail
  these promotions. Making an account, switching your direct deposit, and occasionally getting up to 250 USD
  can get you up to $250. Before you sign any document, make sure
  that you review the details.

  Many websites pay for people to do jobs that are not handled by computers.
  It might be flagging inappropriate activities or locating the name of a business on the receipt.
  These kinds of problems require intelligence from
  the human brain to solve. They are not difficult to finish and could generate some extra money.

  Earn cash online by taking part in surveys. There are many websites that allow you to participate in surveys for
  very little. While it’s not feasible to earn a living from this, it
  can help you save money and put the profits into
  more lucrative online money making ventures. This means that you can begin earning money online
  with just a tiny investment of your time, and you
  don’t need any financial capital.

  Online Marketing

  Marketing online is an excellent way to increase your business’s sales.
  Promote your product on your website. Offer discounts and sales on a regular basis.
  Make sure that the information is up-to-date. For regular reminders about
  your offerings, ask customers to sign-up for an email address.
  You have the ability to be seen by a wide audience through this method.

  Are you familiar with online marketing? One business might want you to participate in search engine
  optimization of their site. It would require doing
  things like writing blogs or press releases, posting to forums, and even doing some social bookmarking.
  You’ll require some experience or know-how before you can do this.

  Since you’ve discovered the many aspects of online money-making opportunities, you should be ready
  to pursue at least one income source. Make money immediately in the event that you can start.

  These tips can help you get into the market quickly.

Залишити відповідь